عیسی کلانتری

ژست‌ها و حرف‌های ناامیدانه عیسی کلانتری، رئیس اصلاح‌طلب سازمان محیط زیست درباره فضای کشورمان، تداعی‌کننده رفتارها و شوآف "گرتا تونبرگ" است.

سرویس سیاست مشرق حواشی مربوط به خانم "گرتا تونبرگ" فعال محیط زیست در نیویورک توجهات بسیاری را به سمت خود جلب کرده است.

نوجوانی که با حمایت امپراطوری رسانه‌ای غرب قرار است بعنوان نماد حمایت از محیط زیست و مبارزه با گرم شدن کره زمین معرفی شود اما تصاویر او در حال استفاده از پلاستیک و یا ژست‌های نمایشی‌اش هنگام سخنرانی‌ها، از چشم جهانیان دور نمانده است.

اما فقط امثال گرتا تونبرگ نیستند که با ابزار محیط زیست در حال شوآف و نمایش هستند!

بلکه به نظر می‌رسد در ایران ما هم کسانی وجود دارند که به ابزاری مثل محیط زیست دست می‌یازند تا برخی مقولات را انکار کنند و در ادامه حرف‌هایی بزنند که نه تنها هیچ دلیل و مدرکی برای آنها نیست بلکه گاه موجب تعجب همگانی نیز می‌شود.

و البته خدشه بر افکار عمومی و سیاه‌نمایی از اوضاع کشور نیز از نتایج آن است!

«عیسی کلانتری» رئیس سازمان محیط زیست، به تازگی در اظهاراتی عجیب که خبرگزاری دولتی ایرنا آنها را منتشر کرد، مدعی فشار ۴۰ ساله انقلاب اسلامی به محیط زیست شده و گفته است:

«بر اثر فشارهای ۴۰ سال اخیر به محیط زیست دچار مشکلات فراوانی هستیم!»

او در اظهارات خود همچنین اظهار می‌کند که ما در حوزه صنایع عقب مانده هستیم و بسیاری از روابط زیست محیطی را زیر پا گذاشته‌ایم. در این روند از حقوق نسلهای آتی برای گذران زندگی امروز خودمان هزینه کرده ایم. [۱]

اظهارات کلانتری در حالی است که انقلاب اسلامی و تفکر ناب اسلامی در مبانی خود، مترقی‌ترین دیدگاه‌ها را نسبت به محیط زیست دارد.

از زیست نباتات که اسلام ولو شکستن یک شاخه از یک درخت را نیز به مثابه شکستن بال فرشتگان می‌داند تا حفظ حقوق حیوانات که روایت‌های مختلفی پیرامون تأکید بر آن در متون ما وجود دارد.

جالب است که گویا کلانتری در جریان تأکیدات رهبر انقلاب هم نیست که حتی باید از آلوده بودن خروجی دودکش فلان مجتمع صنعتی هم جلوگیری شود تا آسیبی به محیط زیست نرسد.

این فرد شاید نشنیده است که یک شهید ایرانی چطور به سگ‌هایی که به کمپ رزمندگان پناه آورده بودند نیز کمک می‌کرد. توسعه باغات و فضای سبز تهران بزرگ در دوران انقلاب اسلامی را ندیده است و از مبارزه بی‌امان قوه قضائیه و نهادهای امنیتی کشور با کوه‌خواری و جنگل‌خواری و حیوان‌آزاری هم خبر ندارد.

دقیقا چیزی شبیه به همان‌چه که گرتا تونبرگ مشغول آن است. یک نمایش بزرگ با بهانه محیط زیست که البته اهدافی دیگر را در پشت پرده خود دنبال می‌کند.

ما نمی‌دانیم چرا معاون رئیس جمهور به جای اینکه به تلاش رهبری برای حفظ جان آهوهای سرخه‌حصار اشاره کند و بگوید که رهبر انقلاب برای حمایت از این آهوها یک طرح ملی را ۱۶ ماه به عقب انداختند تا جان حیوانات منطقه حفظ و طرحی جدید ارائه شود؛ [۲] اما معترض انقلاب اسلامی است.

و یا چرا از نگهبانی سردار شهید حاج محمد ناظری، فرمانده نیروهای ویژه سپاه در خلیج فارس از آهوهای جزیره فارور و تأمین آب و علوفه‌شان حرف نمی‌زند؟ [۳]

واقعا چرا کلانتری به جای اینکه از خدمات مقامات بلندپایه نظام اسلامی به محیط زیست بگوید و اقدامات پیش گرفته را بیان کند؛ تصمیم گرفته به گرتا تونبرگ ایرانی تبدیل شود و حقیقت را پنهان کند؟

*فعال محیط زیستی که به خوردن میگو معتقد است/ کارنامه محیط زیست فقط روحانی!

کلانتری البته حرف‌های دیگری هم دارد...

او در مقطعی دیگر نیز اظهار کرده بود: من به عنوان رئیس سازمان محیط زیست نمی‌توانم از عملکرد محیط زیست دفاع کنم. نمی توانم به مردم دروغ بگویم که وضعیت محیط‌ زیست ما بهتر شده است چه قبل و چه بعد از انقلاب اصول اولیه حفظ محیط زیست را رعایت نکردیم. حتی مهندسان ما جهت وزش باد را در محل احداث یک نیروگاه در نظر نگرفتند! [۴]

کلانتری یک بار هم ادعا کرده بود: انگلیس اختراعی کرده که باعث می‌شود زعفران‌کاران ما بیکار شوند! [۵]

کنایه‌های رئیس سازمان محیط زیست به رفتارهای جمهوری اسلامی در این زمینه البته شامل دولت آقای روحانی که کلانتری معاون آن است، نمی‌شود. زیرا او زمانی درباره دریاچه ارومیه که بارش‌های اخیر باعث بهبود اوضاع آن شده است، گفته بود: اگر دولت روحانی نبود، دریاچه ارومیه خشک می‌شد و قابلیت احیا را از دست می‌داد. [۶]

آقای کلانتری همچنین تئوریسین جملات دیگری مثل "ملخ پر از پروتئین است" و " برای پیشرفت باید مقداری هم مردم فشار را تحمل کنند"[۷] نیز هست!

این نکته نیز بایستی محل تحمل باشد که در دولت آقای روحانی شاهد سیاسی شدن هرچه تمامتر برخی نگاه‌ها به مقوله محیط زیست هستیم و فعالانی را در این عرصه می‌بینیم که نسبتشان با حضور در مناصب و بهره‌مندی از مواهب است که دوز انتقادات زیست محیطی آنها را کم یا زیاد می‌کند. +

*از محیط زیست شاه تا محیط زیست انقلاب اسلامی/ حکومتی که شکار را حرام می‌داند دشمن محیط زیست است؟

این نکته برای هر دوستدار محیط زیست و برای هر عقل سلیمی قابل فهم است که اگر انقلاب اسلامی رخ نداده بود و محیط زیست کشور همچنان در دستان پهلوی‌ها بود؛ امروز اراضی کشور ملک طلق درباریان بود، دریاهای ایران مدفن زباله‌های تولیدات کشورهای ابرقدرت بود و گوشت و پوست حیوانات ایرانی هم صرف غذاها و لباس‌های درباریان می‌شد.

در پایان همچنین می‌توان این سؤال را از کسی که مدعیست طی ۴۰ سال اخیر به محیط زیست ایران ضربه وارد شده است، پرسید که آیا ایشان از این حکم مترقی فقهی در اسلام ناب باخبر هستند که امر شکار جز برای احتیاج و نیاز؛ "حرام" است!؟

اگر باخبر نیستند که هیچ! اما اگر هستند کاش بیشتر درباره آن با مخاطبان اسلام و انقلاب اسلامی صحبت می‌کردند تا معلوم شود چرا انقلاب اسلامی برای محیط زیست ایران یک موهبت بود.

***

۱_www.irna.ir/news/۸۳۴۹۱۷۸۷/

۲_ www.hamshahrionline.ir/news/۲۸۹۶۰۷/

۳_farda.fr/۰۰۲BrR

۴_ mshrgh.ir/۹۳۰۷۸۴

۵_ mshrgh.ir/۹۳۴۸۰۳

۶_ mshrgh.ir/۹۵۱۱۳۱

۷_ mshrgh.ir/۹۳۰۷۸۴

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 25
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 12
 • پویا نوری IR ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
  42 4
  حتماً ایشون باید به خاطر باز کردن پای محصولات تراریخته محاکمه و اعدام بشه به خاطر جنایت در حق نسل ایرانیان باید پاسخگو باشه از دستگاه قضا میخواهیم این موضوع را پیگیری کند
 • حسن IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
  8 16
  واقعیت اگرچه تلخ باشه باید پذیرفته بشه تا امور در آینده اصلاح بشه.ربط دادن مشکلات به جناحبندی های سیاسی مشکلات را بیشتر میکنه.این همه فرونشست زمین که غیرقابل جبرانه و از بین رفتن پوشش گیاهی و ... واقعیته.مسولین اگرچه خیرخواه بودند اما به دلیل ناآشنایی با اصول محیط زیست در سالهای اول انقلاب برای خودکفایی در کشاورزی فشار زیادی به منابع آبی و خاکی ایران اوردیم در حالیکه ایران سرزمین خشکیه و نمیتونه تمام نیازهای کشاورزبش رو خودش تامین کنه.
  • IR ۱۶:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
   11 2
   این فشار توسط دولت خاتمی از سال 81 ایجاد شد و ربطی به اول انقلاب ندارد.
  • کشاورز IR ۰۴:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۶
   11 0
   درد شما حل مشکلات ایران نیست وگرنه کمی تحقیق علمی می کردی و می گفتی میشه با فناوری با این مقدار آب ده برابر تولید کرد
 • IR ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
  18 6
  روحانی چقدر از این پیرمردهای نادان در اقتصاد و محیط زیست و دیپلماسی باید ضربه بخورد؟
  • IR ۱۷:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
   15 1
   گلایه امثال کلانتری از فشار 40 سال اخیر بر محیط زیست نیست بلکه این خود 40 سالگی انقلاب است که بر قلب و عقل اینها فشار می آورد اینها از 40 ساله شدن انقلاب اسلامی ناراحت اند .
  • IR ۱۷:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
   2 6
   محمود خوب بود که اصلا از کسی ضربه نخورد دور و بریاش هم اصلا زندانی نشدن.و شما خوب بودید که 8 سال برای محمود همه کار کردید
 • IR ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
  14 17
  دروغ که نگفته همه جاروو نابود کردید اون از شمال اینم از جنوب
  • IR ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
   13 4
   کی نابود کرده ۸ سال دولت رفسنجانی ۸ سال دولت خاتمی فتنه گر الان هم که دولت روحانی عصاره دو دولت خاتمی و رفسنجانی است
  • IR ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
   14 3
   یکیش ویلای دختر نعمت زاده .هم پیاله خودت جناب کلانتری
 • اسی IR ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
  3 15
  جالبه اینکه از بیان بهترین نظریه درخصوص نباتات میگید و اینکه شکستن شاخه درخت را بمثابه شکستن بال فرشتگان یاد میکنید !!! پس الان شهرداری که در طول سال مرتبا درحال هرس و تزیین درختان هست و هر درخت دهها شاخه شکسته میشه و هر خیابون صدها درخت و هر کشور هزاران درخت حالا شما چرتکه بردار ببین چندتا فرشته بال شکسته داریم !!!!! یا اینکه این تعریف شما صحیح نیست یا کاربرد تمثیلی آن اینجا نیست دوست عزیز سعی کنیدبرای اثبات موضوعی و تقابل جناحی به واقعیت علمی رو بیاورید و چنین با تحریف روایت مسیر را اشتباهی نروید
 • IR ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
  10 5
  این باید سقط بشه .
 • روشن IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
  6 1
  بیشترین ادوار بر قدرت تکیه زده و هر چه هم دارد از آن برادر شهید عزیز است که نتوانست و یا نخواست آن راه با ارزش را برود! امروز هم جزء همان حرفی دشمنان ملت میزنند انگار هنری دیگر ندارند! در سالهای حضورشان در وزارت کشاورزی هم در هم کالاهای استراتژیک دوره ایشان وارده کننده عمده بودیم. از این انقلابیون پشیمان آبی برای این ملت گرم نمیشود!
 • DE ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
  3 4
  پشت پرده ی سوء استفاده از یک دختر بچه ی که به بیماری اوتیسم مبتلا است سرمایه دارانی مثل بیل گیتس و ریچارد برانسون (همانی که قصد اجرای یک کنسرت موزیک بزرگ در مرز ونزوئلا و کلمبیا برای مقابله با دولت مادورو را داشت) خوابیده اند. این سرمایه دار اعلام کرد که قصد سرمایه گذاری سه میلیاردی در صنایع انرژی های تجدید پذیر را دارد و برای فشار بر دولت‌های غربی و فروش پروژه اش از راه دفاع از محیط زیست و تحریک دانش آموزان از طریق راهپیمایی روز جمعه وارد شد و یک سرمایه دار سوئدی به نام اینگمار رنتسهوگ که بازهم اتفاقی در صنایع و تکنولوژی تولید برق از باد و گرما میلیاردها دلار سرمایه گذاری کرده هم از یک سال قبل به این دختر کمک مالی می‌کند. آدم یاد حرف روزولت می‌افتد که گفت در سیاست هیچ چیز اتفاقی صورت نمی‌گیرد و اگر هم صورت بگیرد آنهم برنامه ریزی شده است. در مورد این افراد که نام برده شد در اینترنت اسناد کافی وجود دارد.
 • IR ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
  7 0
  مشکل اینجاست ،تا کسی حرف میزند ،فورا احکام و قوانین اسلام رو پیش میکشیم ،بله. ما هیچ مشکلی در ماهیت دینمان نداریم ،مشکل این است که به آن عمل نمی‌کنیم ،دوصد گفته چون نیم کردار نیست ،
  • IR ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
   2 0
   کی باید عمل کنه ؟؟
 • IR ۱۵:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
  4 1
  آقای کلانتری مگر اعتقاد نداری؟
 • حامد IR ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
  7 1
  نابود کننده محیط زیست سازمان محیط است که حیاط خلوت سیاست زده دولت هاست. سازمانی که هیچ کس بیشتر از ابتکار و پدرش بر آن حکومت نکرده و نیروهای آن از جمله مدیران ارشد عناصری صد در صد سیاسی اند. عمده بدنه آن با پارتی بازی وارد این سازنان شده اند. سازمانی فشل است که تنها هنر آن پرورش جاسوسان بود. سازمانی که معاون آن عنصری خارج نشین از خارج آمده و فراری است که در پارتی های فاسد اروپایی شرکت می کرد. تحصیل کرده های مرتبط با محیط زیست همه بیکارند اما دیپلم های بی سواد دارای پست و مقام ارشد در این سازمانند
 • IR ۱۵:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
  5 0
  شوآف دیگه چیه. یکذره در فارسی نویسی دقت داشته باشید
 • علی IR ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
  3 1
  باسلام. مشکل نظام امسال کلانتری هاست که 40سال در مسند قدرت بودند.اگر خوب وبد بوده اینها در مسند قدرت بوده اند.لطفا بروید کنار تا افراد شایسته وکاردان سر کار بیایند
 • یک ایرانی IR ۱۷:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
  4 1
  از ته دل میگم خدا لعنتش کند
 • IR ۱۸:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
  1 1
  "بر اثر فشارهای ۴۰ سال اخیر به محیط زیست دچار مشکلات فراوانی هستیم" این جمله برای اثبات زاویه داشتن با بخشی از انقلاب ( حد اقل در بخش سیاستهای مرتبط با محیط زیست ) ، کافی نیست؟
 • IR ۱۹:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
  3 0
  ممکنه مترقی ترین دیدگاه رو به محیط زیست داشته باشیم ولی عملمون فاجعس.
 • IR ۲۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
  2 3
  سازمان محیط زیست شده مامن یه سری دلال تحت عناوینی چونNGOهمشون در حال دریافت مبالغ نجومی مثل فرهنگ سازی فیلم آموزش واز این آت واشغالها
 • IR ۱۰:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۶
  3 0
  مردم به خاطر دین و مملکتتون دیگه گول این اصلاح طلبها را باهر شکل و قیافه رو نخورید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس