کد خبر 995912
تاریخ انتشار: ۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۷
کیانوش رستمی

کیانوش رستمی در مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۹ یک شکست بزرگ دیگر را متحمل شد که شخص کیانوش رستمی و حامیان او مقصران اصلی این اتفاقات هستند.

به گزارش مشرق، کیانوش رستمی دوباره با عملکرد ضعیف، خودش را سر زبان ها انداخت و یک ناکامی بزرگ دیگر را در کارنامه کاری خود به ثبت رساند.

شاید دیگر باید گفت اوت شدن با این وزنه بردار عجین شده چراکه در سه رویداد مهم (قهرمانی جهان ۲۰۱۷، بازی های آسیایی ۲۰۱۸ و قهرمانی جهان ۲۰۱۹)  قدم روی تخته رقابتها گذاشت اما دست خالی ماند.

بیشتر بخوانید:

کیانوش رستمی اوت شد!

مقصر اصلی در این ناکامی ها را باید خود این وزنه بردار دانست چرا که رستمی همچنان روی سیستم غلطی پافشاری می کند که بارها در آن شکست خورده است. رستمی جدا از اینکه همچنان تنها تمرین کردن را ترجیح می دهد، به انتخاب وزنه های سنگین در آغاز رقابتش هم پافشاری دارد که همین مسئله بارها به او لطمه زده است.

*وقتی مرغ رستمی یک پا دارد

یکی از مهمترین اتفاقاتی که روز گذشته در رقابت دسته ۹۶ کیلوگرم شاهد بودیم، انتخاب غلط وزنه بود. کیانوش دقیقا همان اتفاقی را رقم زد که در قهرمانی جهان ۲۰۱۷ انجام داده بود. هنوز مشخص نیست دلیل پافشاری او برای آغاز رقابت با وزن های سنگین چه چیزی است آن هم در شرایطی که وزنه بردار مدعی چون تیان تائو که بخت نخست قهرمانی محسوب می شد، با وزنه کمتری (۱۷۵ کیلوگرم) کار خود را آغاز کرد و با ۱۸۰ کیلوگرم هم به پایان رساند. اما انتخاب اشتباه رستمی کار دستش داد و نتوانست از پس وزنه ۱۸۰ کیلوگرم برآید و وداع بسیار تلخی با مسابقات داشت.

*جای خالی مربی حرفه ای در کنار رستمی

نبود مربی حرفه ای در کنار رستمی بیش از گذشته خود را نشان داد چرا که اولین گام در رخ دادن این ناکامی بزرگ را برادر رستمی برداشت که وزنه را به اشتباه انتخاب کرد و در حالی که وزنه‌بردار کلمبیا برای حرکت دوم ۱۷۹ کیلوگرم را خواسته بود، برادر رستمی وزنه او را از ۱۸۲ به ۱۷۹ کاهش داد که البته پذیرفته نشد و به ناچار رستمی پشت وزنه ۱۸۰ کیلوگرم قرار گرفت. البته این مسئله باعث جر و بحثی هم میان دو برادر شد که توسط دوربین ها شکار شد. همین اتفاق تمرکز رستمی را بیشتر بهم زد و کاملا اضطراب و بهم ریختگی در چهره این وزنه بردار مشهود بود. در حالی که شاید اگر مربی حرفه ای کنار او بود علاوه بر اینکه اشتباهی در انتخاب وزنه رخ نمی داد بلکه فضا را هم برای این وزنه بردار آرام تر می کرد. البته برادر رستمی را هم نباید مقصر دانست و تنها مقصر خود کیانوش است چرا که او خودش انتخاب کرد در چنین راهی قدم بگذارد و بجای اینکه کادرفنی تیم ملی بالای سرش باشد، برادرش او را همراهی می‌کرد. در واقع رستمی تاوان انتخاب خودش را داد.

*رفتار غیر حرفه ای با داوران
تلخی اوت شدن رستمی هنوز تمام نشده بود، این وزنه بردار دست به یک کار غیر حرفه ای زد و آن هم اعتراض به داوران بود. ما یک بار از اعتراض به داوری ضرر کردیم و تنها چیزی که عایدمان شد عذرخواهی مقابل همه اعضای هیات اجرایی فدراسوین جهانی شد، اکنون دوباره  یک وزنه بردار ایران اعتراضی داشته که مشخص نیست چه پیامدی برای وزنه برداری ایران خواهد داشت. رستمی مقصر اوت شدن خود را داوران جلوه داد و عنوان کرد آمده بود رکورد دنیا را بزند اما داوران نخواستند و این صحبتها از یک ورزشکار حرفه ای دور از انتظار بود. به نظر می‌رسد، بهتر است رستمی بجای سخنرانی روی تخته مسابقات، به فکر اصلاح افکار اشتباهش باشد و غرور کاذبی که به آن دچار شده را مهار کند.

* علم بالای رستمی ته کشید؟

 تنها تمرین کردن رستمی فقط در المپیک ریو جواب داد. او در اظهارات متعددی مربیان ملی را متهم به این کرد که از دانش لازم برخوردار نیستند و علم خود را بیشتر از آنها قلمداد کرد. اما بعد از المپیک ریو تنها چیزی که نصیب رستمی شده، ناکامی بوده است. وقت آن رسیده بالاخره رستمی متوجه شود راهی که در پیش گرفته نیاز به تجدید نظر دارد و شاید باید از موضع خود کوتاه بیاید. رستمی معتقد بود علم او از خیلی از  مربیان بیشتر است، اما به نظر می رسد علم رستمی بر عکس دارد او را به قهقرا می‌برد.

رستمی دیگر وزنه بردار قابل اطمینانی نیست که هر زمان روی تخته آمد با خیال راحت منتظر هنر نمایی‌اش باشیم. در داستان رستمی اشتباه اول را فدراسیون مرتکب شد که قبل از المپیک ریو  تن به خواسته کیانوش مبنی بر تنها تمرین کردن داد و چند سال هم این رویه را ادامه داد  و حتی حاضر شد بخاطر رستمی با استعفای کادرفنی خود هم موافقت کند. البته در این یک سال اخیر بین رستمی و فدراسیون علی مرادی اختلاف هایی پیش آمده   و به نظر می رسید علی مرادی همانند قبل چندان مایل نیست به رستمی پر و بال دهد اما در این میان مسئولان ورزش حامی رستمی شده اند و  این وزنه بردار دیگر خیلی از مسائل خود را به جای فدراسیون، با مسئولان ورزش ایران از جمله رئیس کمیته ملی المپیک هماهنگ می‌کند. شاید بهتر باشد مسئولان هم در حمایت چشم و گوش بسته از این وزنه بردار تجدید نظر کنند و راه حل دیگری را در نظر بگیرند تا شاید رستمی هم به خودش بیاید.

در واقع مقصر ناکامی ستاره وزنه برداری ایران در مسابقات جهانی 2019 خود کیانوش رستمی و حامیانش بودند و باید منتظر ماند و دید که هم او و هم مسئولان به اشتباه خود پی می‌برند و پرونده ورزشکار سالاری در وزنه‌برداری بسته می‌شود یا باز هم این رویه غلط ادامه پیدا می‌کند.

منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۳
    7 0
    پیری-غرور-بی تمرینی ومن من کردن الکی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس