کد خبر 995530
تاریخ انتشار: ۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۸
دادگاه

نماینده دادستان گفت: در حالی مبالغی از سوی بانک ملت به فلاحتیان پرداخت شده که وی بدهکار کلان بانکی بوده است.

به گزارش مشرق، رسول قهرمانی، در دومین جلسه رسیدگی به اتهامات دیواندری و هشت متهم دیگر در پرونده مرتبط با بانک ملت و پارسیان با حضور در جایگاه گفت: در رابطه با این پرونده باید بستری را که در آن جرم واقع شده را تشریح کرد بانک ملت با شرکت هایی که کالاهای صادراتی دارند توافقنامه منعقد می کرده است و با شرکتها می گذاشته جلسه تا کالاهایشان را بفروشند و پس از فروش سود خود را بر می داشت.

وی افزود: نوع دیگر همکاری بانک این طور بود که شرکت‌های پتروشیمی و صادراتی و نفتی با مشتریان خارجی قرارداد می بستند و می گفتند شما پول ها را به حساب های شرکت های زیرمجموعه بریزید مشتری هم پول‌ها را به حساب شرکت های معرفی شده می ریخت.

بیشتر بخوانید:

سه متهم پرونده فساد در بانک ملت همچنان متواری هستند

وی با طرح این سوال که پس چگونه رخ داد گفت :بانک ملت که مدیرعاملش آقای دیواندری بوده است شرکتی داشته به اسم داریس شرکت داریس که این شرکت۳۰شرکت زیرمجموعه هم داشته است. محوریت تمام کیفرخواست در رابطه با شرکت‌داری و شرکت میلینوم است.

قهرمانی افزود: مشخص می شود که در شرکت دومی ۲۴۰ میلیون درهم ناپدید شده است اما آقایان در ابتدا می‌گفتند این پول مربوط به شرکت مس بوده است.

وی ادامه داد: این رقم حدود ۴۰۰ میلیون بوده که آقای آرام آن را قبول نکردند دیواندری مراجعه می‌کند که ایشان هم می‌گوید تا ۱۵۰ درهم را در جریان بودم.

نماینده دادستان با بیان اینکه چطور تسهیلات به فلاحتیان داده شده است، افزود: فلاحتیان جزو لیست بدهکاران کلان بانکی بوده است که هم در نامه سازمان خصوصی سازی و هم در نامه به بانک مرکزی نام وی جهت ممنوع المعامله بودن مشاهده شده است علاوه بر این برادران فلاحتی هم جزء این لیست بودند.

وی در خصوص پرداخت ۲۴۰ میلیون درهم از شرکت میلیوم به فلاحتیان، گفت: سوال اینجاست که شرکت زیرمجموعه آیا حق ارائه تسهیلات دارد ؟بعدها گفته شد که قراردادی در کارگزینی وجود دارد در فاصله هشت ماهه بدون انعقاد قرارداد ۲۴۰ میلیون درهم ارز کشور در اختیار کسی قرار می‌گیرد که صلاحیت مالی نداشته و ممنوع المعامله بوده است.

قهرمانی ادامه داد: از همین جا اخلال در نظام اقتصادی از طریق خیانت در امانت متوجه دیواندری و سعادتی است همچنین تحصیل مال ازطریق نامشروع منجر به اخلال در نظام اقتصادی متوجه فلاحتیان است.

وی با اشاره به فرار برخی از متهمان این پرونده گفت: سعادتی از کشور فرار کرده و در انگلستان اقامت اخذ کرده است هر روز هم لوایحی به این شعبه و همچنین بازپرسی ارسال و اظهارات کذبی را مطرح می‌کند اما در دادگاه حضور نمی یابد.

نماینده دادستان از خروج اسناد بانکی از کشور خبر داد و گفت: سعادتی و سمانه حضرتی اسناد بانک ملت را از کشور خارج کردند.

وی افزود پس از موضوع ۲۴۰ میلیون درهم آرام در بازپرسی ها اعلام کرد که موضوع این مبلغ را به دیواندری گفتند که او گفت تا ۱۵۰ میلیون هم اطلاع داشتم. چند میلیون درهم پرداخت می شود و آرام اعتراض می‌کند اما دیواندری می گوید نگرانی ندارد همچنین ساروخانی هم به عنوان مدیرعامل داریس احضار شد و گفته در جریان پرداخت وجه نبوده است. در برخی از مراحل بازپرسی شاهد این بودیم که متهمان در جهت فریب بازپرسی تلاش کردند.

قهرمانی ادامه دارد:بخشی از پول‌های پرداختی از صرافی بانک ملت اخذ شده و بخشی از آن هم بابت بدهی بابک زنجانی بوده است و این پول ها بوده که به حساب فلاحتیان واریز شده است.

نماینده دادستان افزود: هشت ماه این موضوع ادامه پیدا می‌کند و مخفیانه آقایان پول ارز مملکت را در دست فلاحتیان قرار داده بودند وا حدی هم از این ماجرا خبر نداشته است در این مدت هم فلاحتیان به سعادتی سود می داده است. قهرمانی تصریح کرد: این سود قبل از عقد قرارداد جایی درج نشده است. مبلغ این سود  در حدود ۶ میلیون درهم بوده است آقایان بعد از هشت ماه نگران شده که موضوع لو برود بنابراین به دنبال تهیه قرارداد می افتند.

در ادامه نماینده دادستان با طرح این سوال که آیا مجید سعادتی تخصص بانکی داشته است، گفت: خیر ایشان در سن ۲۱ سالگی با معدل ۱۰.۲۵ دیپلم گرفته است .

قهرمانی افزود: ایشان لیسانس خود را در دانشگاه آزاد و پس از گذشت ۶ سال با معدل ۱۱.۴۳ اخذ می کند و روزی که برای مصاحبه بانک می رود نمره ایشان ۱۴ می شود.

نماینده دادستان ادامه داد: بانک درباره ایشان می نویسد با توجه به اینکه سعادتی مربی کونگ فو است در قسمت ورزشی بانک ملت مفید خواهد بود توصیه می شود در این قسمت به کار گرفته شود اما متاسفانه باید ببینیم که ایشان سر از کجاها در آورده است.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 1
  • علی GB ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۲
    0 0
    لطفا به وضعیت استخدامی بانک ملت نیز برسید برای مثال در ارومیه مدیر منطقه و مسئول حراست و یکی از معاونین دختران خود را همزمان به استخدام بانک در آوردند و معاون دیگر نیز دختر و برادر زاده خود را به استخدام بانک در آورده و این یاد آور حکومت موروثی پهلویست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس