کد خبر 994286
تاریخ انتشار: ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۲
نتانیاهو

همزمان با دیدار مشاور رئیس جمهور آمریکا با نتانیاهو و بنی گانتس در مناطق اشغالی، تحلیلگران صهیونیست، رئیس حزب لیکود را به تلاش برای فریب سیاستمداران صهیونیست از طریق طرح تشکیل دولت وحدت متهم کردند.

به گزارش مشرق، جیسون گرینبلات مشاور رئیس جمهوری آمریکا و یکی از بانیان طرح موسوم به معامله قرن روز جمعه با سران رژیم اشغالگر قدس در مناطق اشغالی دیدار کرد. جیسون گرینبلات با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی دیدار کرد، گرینبلات از احتمال به تعویق افتادن افشای بخش سیاسی طرح آمریکایی معامله قرن خبر داده بود.

 رسانه‌های رژیم صهیونیستی گزارش دادند که گرینبلات همچنین با بنی گانتس رئیس حزب آبی و سفید دیدار کرد.

این رسانه‌ها پیشتر گزارش داده بودند که گرینبلات خواهان رایزنی با نتانیاهو و گانتس درباره زمان انتشار طرح معامله قرن است.

بیشتر بخوانید:

گرینبلات اوایل ماه جاری میلادی از مقام خود استعفا کرد، ولی به این نکته اشاره کرد که تا چندین هفته دیگر در سمت خود باقی خواهد ماند.

گرینبلات به نبود فضای روشن سیاسی در رژیم صهیونیستی اشاره کرده و گفته بود این مسئله ممکن است سبب به تعویق افتادن انتشار بخش سیاسی طرح معامله قرن آمریکا شود، این در حالی است که پیشتر نیز اعلام این طرح در پی برگزاری انتخابات کنست در ماه آوریل گذشته به تعویق افتاده بود.

گرینبلات روز پنجشنبه به مجله هامودیاع یک نشریه یهودی چاپ آمریکا گفته بود ما تصمیم گرفتیم این طرح را تا پیش از انتخابات(رژیم صهیونیستی) فاش نکنیم، ولی درباره زمان انتشار آن خودمان تصمیم خواهیم گرفت و اینکه آن را در خلال رایزنی‌های تشکیل دولت(در رژیم صهیونیستی) اعلام کنیم یا پس از تشکیل دولت منتظر بمانیم، هنوز زود است در این زمینه صحبت کنیم.

وی با بیان اینکه انتخابات چه تاثیری بر این طرح خواهد داشت، افزود طرح ما متفاوت از طرح‌هایی است که مردم برای سال‌های طولانی از آن حرف می‌زدند، ما معتقدیم که به خوبی به حرف‌های اسرائیلی‌ها و فلسطینیان و منطقه و حتی کارشناسان گوش کنیم. گرینبلات از جزئیات طرح معامله قرن پرده برنداشت.

تحلیلگران صهیونیست : نتانیاهو با دولت متحد مخالف است و ممکن است اسرائیل را به سمت جنگ سوق دهد

نتانیاهو ممکن است اسرائیل را به سمت جنگ سوق دهد تحلیلگران صهیونیست هشدار داده‌اند که هدف بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل رئیس حزب لیکود از درخواست برای تشکیل دولت وحدت با مشارکت احزاب راستگرا و حریدی‌ها و فراکسیون کاحول لاوان(آبی سفید)، حرکت به سمت برگزاری سومین انتخابات(پس از انتخابات آوریل و سپتامبر) است به دلیل اینکه امکان جمع شدن همه این احزاب در یک دولت واحد وجود ندارد و دلیل دیگر آن چنگ زدن نتانیاهو به منصب خود برای فرار از محاکمه است، دومین هشدار این است که احتمال دارد نتانیاهو برای موفقیت در تشکیل دولت، وضعیت امنیتی را متشنج کند و به عملیات نظامی گسترده یا جنگ در شمال یا جنوب اقدام کند.

عاموس هرئیل تحلیگر نظامی در روزنامه هاآرتص به این اشاره کرد که مسائل فسادی که نتانیاهو به آن مظنون است و جلسه بازجویی از وی پس از دو هفته با تلاش‌های کنونی برای تشکیل دولت آتی اسرائیل درهم خواهد آمیخت و تصمیم مشاور قضایی دولت برای کشاندن پای نتانیاهو به میز محاکمه قطعا بر محاسبات طرف‌های مذاکرات ائتلافی تاثیر خواهد گذاشت، ولی در پشت پرده، دقایق ساعت امنیتی تندتر خواهد شد.

وی افزود در حالی که تنش امنیتی همچنان ادامه دارد، خطری وجود دارد که به گفته هرئیل به عنوان بهانه مورد استفاده قرار گیرد و آن خطر این است متشنج کردن عمدی یکی از جبهه‌ها در برابر ایران و حزب الله در شمال یا علیه حماس و جهاد اسلامی در نوار غزه می‌تواند معادلات در مذاکرات را برهم زند به طوری که سبب تسریع در تشکیل دولت فوق العاده به ریاست نتانیاهو شود یا حتی سناریوی افراطی را سبب شود که نتانیاهو از آن سوء استفاده کرده تا پیوستن افراد معدودی از حزب کاحول لاوان(آبی سفید) یا حزب کار را توجیه کند، شرایط امنیتی فوق العاده بارها چارچوب راحتی را برای تشکیل ائتلاف‌های غیر قابل پیش بینی تشکیل داده است و همینطور بود که متنشج کردن اوضاع در مسئله هسته‌ای ایران در سال 2012، فرصتی به نتانیاهو داد تا حزب کادیما به ریاست شائول موفاز به دولتش بپیوندد.

هرئیل می‌گوید : سران دستگاه‌های امنیتی طی هفته‌های آینده به اعصابی از فولاد نیاز خواهند داشت تا به سمت تنش و درگیری بنا به ملاحظاتی که واقعی نیست، کشیده نشوند، این سناریو، توطئه‌آمیز و محکوم نیست و ما تنها یک هفته پیش در آستانه آن قرار گرفتیم، هنگامی که نتانیاهو تلاش کرد تصمیمی برای به راه انداختن عملیات نظامی گسترده علیه نوار غزه از طریق رایزنی‌های تلفنی میان وزیران کابینه امنیتی اتخاذ کند، بدون اینکه فرماندهان‌ دستگاه‌های امنیتی را در این رایزنی‌ها مشارکت دهد و بدون اینکه وزیران به گزارش‌های امنیتی آنها گوش فرا دهند، پس از آن،‌نتانیاهو، مائیر بن شبات مشاور امنیتی را نزد قاضی حنان میلتسر رئیس کمیته مرکزی انتخابات فرستاد تا وی را در جریان تحولات امنیتی و احتمال تعویق انتخابات کنست قرار دهد.

هرئیل با اشاره به مخالفت‌های بخشی از فرماندهان دستگاه‌های امنیتی با رویکرد نتانیاهو برای جنگ علیه غزه افزود بر اساس ملاحظات این دستگاه‌های امنیتی، ملاحظات(نتانیاهو) برای تغییر سیاست، اساسا سیاسی و حزبی است و در مقابل نتانیاهو حتی در آخرین روزها نیاز به ادامه سیاست خویشتن داری و مهار اوضاع در نوار غزه را که در طول یک و نیم سال پیش در پیش گرفته بود، تلاش کرد و رویکردش برای به راه انداختن عملیاتی که ممکن است منجر به جنگ شود، آن هم یک هفته قبل از انتخابات مشکوک است.

خدعه و نیرنگ نتانیاهو

«موران ازولای» تحلیلگر امور جنگ در سایت یدیعوت آحرونوت، درخواست نتانیاهو برای تشکیل دولت وحدت با مشارکت ائتلاف کاحول لاوان(آبی سفید) را نمایشی توصیف کرد که نتانیاهو از طریق آن برای فریب سیاستمداران اسرائیلی تلاش می‌کند. این تحلیلگر افزود نتانیاهو این درخواست را پس از آن مطرح کرد که فراکسیون راستگرا و حریدی‌ها را روز پنجشنبه تشکیل داد و هدفش از این درخواست، از بین بردن هرگونه امکان و احتمال تشکیل دولت است نه درخواست برای وحدت

وی افزود طرح نتانیاهو شامل سه مرحله است، مرحله نخست، از بین بردن هرگونه امکان تشکیل دولت توسط بنی گانتس به همراه نفتالی بنت و آییلیت شاکید به عنوان مثال و چه بسا با بخشی از فراکسیون‌های حریدی است و گانتس را در تنگنا قرار دادن و اعمال فشار بر وی و متهم کردنش به دست داشتن در بحرانی که ممکن است ایجاد شود، مرحله دوم، آماده کردن افکارعمومی برای سومین انتخابات و مرحله سوم، این عنوان «من تمام تلاش‌هایم را به کار گرفتم، اما امور دیگر تحت کنترل و اختیار من نیست.

ازولای افزود حقیقت بر خلاف درخواست نتانیاهو است، چرا که نتانیاهو خواهان وحدت و چرخشی شدن نخست وزیری نیست و از برگزاری سومین انتخابات هم ترسی ندارد و چه بسا اسرائیل را به این سمت سوق دهد و از نظر وی، نتایج انتخابات، بیانگر تمایل و خواسته رای دهندگان نیست، بلکه خلل ونقصی است که باید اصلاح شود.

وی خاطر نشان کرد اگر نتانیاهو به دنبال وحدت است، پیش از جمع کردن احزاب راستگرا و پیش از مصون سازی در قالب فراکسیون راستگرای حریدی، نزد گانتس می‌رفت. نتانیاهو این نکته را درک می‌کند که «عوفر شیلح»(از سران کاحول لاوان به رهبری بنی گانتس) هرگز با نشستن در کنار «سموتریچ» موافقت نخواهد کرد و رئیس فراکسیون یهدوت هتوراه هم با نشستن در کنار «یائیر لاپید» موافقت نخواهد کرد، این مبنای متناقض با وحدت است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • ایرانی IR ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
    0 0
    (مرگ بر نتانیاهو )(مرگ برکانتس) (مرگ بر اسراییل) (مرگ بر آمریکا) مرگ بر ترامپ مرگ بر پمپئو،مرگ برآل سعود،مرگ بر امارات

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس