کد خبر 993739
تاریخ انتشار: ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۵
لیگ برتر

شاید باورنکردنی باشد اما تا پایان هفته سوم لیگ برتر فوتبال ایران، پنج مسابقه با تساوی بدون گل به پایان رسیده و شش دیدار هم با نتیجه یک بر صفر! در واقع ۱۱ تقابل از ۲۴ مسابقه کمتر از ۲ گل داشته است.

به گزارش مشرق، روزنامه شرق نوشت: «هفته سوم لیگ برتر فوتبال ایران در فصل نوزدهم هم دوشنبه‌شب به پایان رسید و تیم پدیده با کسب ۹ امتیاز کامل فعلا با اقتدار صدرنشین است؛ نکته‌ای که نسبت به سال‌های قبل بیش از هر چیز توی ذوق هواداران فوتبال می‌زند، بازی‌های کم گل و تساوی‌های بدون گل در این فصل از رقابت‌های لیگ برتر است. شاید باورنکردنی باشد اما تا پایان هفته سوم، پنج مسابقه با تساوی بدون گل به پایان رسیده و شش دیدار هم با نتیجه یک بر صفر! در واقع ۱۱ تقابل از ۲۴ مسابقه کمتر از ۲ گل داشته است.

بیشتر بخوانید:

تبعیض آشکار فدراسیون بین دارا و ندار

در پایان لیگ هجدهم هم آمار کلی گل‌زنی بسیار ناامیدکننده بود. در لیگ هجدهم که یکی از لیگ‌های پر گل چند سال اخیر نیز محسوب می‌شد، فقط ۴۷۴ گل وارد دروازه تیم‌ها شد و میانگین ۱.۹۸ گل را برای فوتبال ایران به‌جای گذاشت. تا این لحظه اگر بر همین مقیاس سنجیده شود، ۴۶ گل زده در ۲۴ مسابقه به ثمر رسیده است. کمتر از دو گل زده در هر دیدار، آماری است که ظاهرا قرار نیست فوتبال ایران از آن عبور کند و با عرف لیگ‌های معتبر دنیا یا حتی متوسط اروپا برابری کند یا حتی نزدیک شود.

لیگ پرتغال، متوسط اما جذاب

لیگ برتر پرتغال پنج هفته قبل آغاز شد که در یک شگفتی تیم فامالیسانو با چهار پیروزی و یک تساوی و ۱۱ گل زده در صدر جدول و تیم نام‌آشنای بنفیکا نیز با چهار برد و یک شکست و ۱۳ گل زده در تعقیب این تیم قرار دارد. تا پایان هفته پنجم لیگ پرتغال ۱۲۰ گل وارد دروازه حریفان شده که باتوجه به برگزاری ۴۵ مسابقه تا این لحظه، میانگین ۲.۷ گل در هر مسابقه به ثبت رسیده است. این در حالی است که این آمار در فصل گذشته لیگ پرتغال آمار قابل قبول سه گل در هر مسابقه بوده است.

لیگ هلند، بالاتر از متوسط

لیگ برتر هلند چند سالی است که به سطح اول فوتبال اروپا نزدیک شده است و با همین پیشرفت بود که تیم جوان آژاکس موفق شد خودش را به جمع چهار تیم برتر لیگ قهرمانان اروپا رساند و اگر چند ثانیه مقابل تاتنهام دوام آورده بودند، چه‌بسا می‌توانستند با قهرمانی در این رقابت‌ها تاریخ‌ساز شوند. در هر صورت در ۵۸ مسابقه برگزارشده تا پایان هفته پنجم (۱۳ تیم شش مسابقه برگزار کردند) مجموعا ۱۷۹ بار دروازه ۱۸ تیم باز شده است که میانگین ۳.۱ گل زده در هر دیدار را نمایش می‌دهد. این آمار دقیقا مشابه فصل قبل لیگ هلند است و با ادامه این روند احتمال رکورد آنها در این بخش بهبود خواهد یافت. گفتنی است دو تیم صدرنشین این لیگ (‌آژاکس و آیندهوون با ۱۳ امتیاز) به ترتیب ۱۹ و ۱۴ بار موفق به گل‌زنی شده‌اند.

لیگ بلژیک، خوراک ایرانی‌ها

لیگ برتر بلژیک در چند فصل اخیر بازیکنان ایرانی زیادی را به خود دیده است و در این راستا، تیم شالروا میزبان ایرانی‌های زیادی بوده است. با این حال، لیگ متوسط بلژیک در هفت هفته برگزار شده آمار قابل قبولی را از خود بر جای گذاشته و حداقل از این منظر فاصله زیادی با سطح اول قاره سبز ندارد. در پایان هفته هفتم مجموعا ۱۵۶ بار دروازه ۱۶ تیم باز شده که میانگین ۲.۷ گل زده در هر مسابقه را به ثبت رسانده است که نشان می‌دهد از تیم‌هایی که دو سهمیه در لیگ قهرمانان اروپا دارند، چیزی کم ندارد. تیم استاندارد لیژ نیز با ۱۵ امتیاز و ۱۷ گل زده در هفت مسابقه صدرنشین این رقابت‌هاست.

سوپرلیگ ترکیه؛ گران‌قیمت با میانگین مقبول

ترکیه‌ای‌ها سال‌ها است که در تلاش‌اند تا با جذب ستاره‌های پابه‌سن‌گذاشته لیگ خود را به سطح اول فوتبال اروپا برسانند. در یکی، دو فصل اخیر تیم‌های فنرباغچه و گالاتاسرای مهاجمان و هافبک‌های مطرحی را جذب تیم‌های خود کردند اما در لیگ قهرمانان اروپا موفقیتی کسب نکردند. در سوپرلیگ ترکیه که انحصارا موفقیت آن در اختیار دو، سه تیم است، تا پایان هفته چهارم ۹۵ بار گل‌زنی صورت گرفته که میانگین ۲.۶ گل‌زنی در هر مسابقه ثبت شده است. آماری با ۰.۱ اختلاف پایین‌تر نسبت به لیگ بلژیک و پرتغال اما قابل قبول در سطح متوسط لیگ‌های اروپایی. تیم آلانیا اسپور شگفتی‌ساز این فصل هر چهار مسابقه ابتدایی را با برد پشت سر گذاشته و موفق به زدن ۱۱ گل شده است.

بوندسلیگای آلمان؛ پرگل‌ترین و پرتماشاگرترین

بوندسلیگای یک آلمان در چهار فصل اخیر پرتماشاگرترین لیگ دنیا را به خود اختصاص داده است. همین استقبال بالا به دلیل مناسب‌ بودن قیمت بلیت و پرگل‌بودن رقابت‌های این لیگ معتبر اروپایی است. تا این لحظه و در پایان هفته چهارم ۱۲۰ بار توپ از خط دروازه تیم‌ها عبور کرده که آمار قابل قبول ۳.۴ گل زده در هر دیدار به ثبت رسیده است. لایپزیگ با ۱۰ امتیاز و ۱۰ گل زده فعلا در صدر جدول قرار دارد و تیم‌های دورتموند و فرایبورگ در رده‌های دوم و سوم جای گرفتند.

لیگ برتر انگلیس، کم‌گل‌تر از همیشه!

لیگ برتر انگلیس را همه با تعداد گل‌های بالا می‌شناسند. از معدود لیگ‌های دنیا است که تیم صدرنشین هیچ تضمینی برای موفقیت مقابل تیم بیستم ندارد به همین دلیل است که هر بازیکنی نمی‌تواند در پرفشارترین لیگ دنیا دوام بیاورد. در پایان هفته پنجم که با صدرنشینی قاطعانه لیورپول همراه بوده است، ۱۴۷ گل وارد دروازه حریفان شده و میانگین نه چندان قابل قبول ۲.۹ گل زده در هر دیدار به ثبت رسیده است. تیم لیورپول اما با زدن ۱۵ و سیتی با ۱۶ گل، بهترین خط حمله را در اختیار دارند.

لیگ برتر عربستان، نزدیک به لیگ‌های متوسط اروپا

باشگاه‌های ایرانی در این چند سال اخیر رقابت سختی با تیم‌های لیگ برتر عربستان داشتند و به‌صورت پینگ‌پنگی موفقیت بین تیم‌های ایرانی و عربستانی دست‌به‌دست شده است. مشابه لیگ ایران، در عربستان هم سه هفته از لیگ‌شان گذشته که تا این لحظه ۶۶ گل وارد دروازه حریفان شده که میانگین ۲.۷۵ گل زده در هر بازی ثبت شده است. نزدیک ۰.۸ گل زده در هر مسابقه بهتر از لیگ برتر ایران!

با نگاهی به لیگ‌های متوسط و سطح بالای اروپایی و همچنین لیگ برتر عربستان مشخص می‌شود که لیگ برتر ایران دچار فقر گل‌زنی است. نکته کنایه‌آمیز این که هیچ‌یک از گل‌زنان برتر فصل هجدهم هنوز موفق به گل‌زنی نشده‌اند و ظاهرا این قضیه به یک اپیدمی تبدیل شده است و قرار نیست حالاحالاها فوتبال ایران حتی در مقیاس لیگ‌های خوب آسیایی درجه‌بندی شود.

اگر در لیگ برتر نوزدهم تیم «نساجی مازندران» نبود، ۱۴ گل از ۴۶ گل زده لیگ امسال هم کسر می‌شد و مشخص نبود باید در چه سطحی میانگین گل زده دسته‌بندی می‌شد! همین بی‌کیفیت و کم‌گل‌بودن بازی‌ها می‌تواند باعث شود تا تماشاگران به‌مرور با این رشته ورزشی در ایران خداحافظی کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس