پناهیان

سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران گفت: از رئیس‌جمهور عجیب بود که در یک سخنرانی، هم علیه دوقطبی‌سازی سخن می‌گوید هم یک دوقطبی را برای انتخابات آتی ایجاد می‌کند.

به گزارش مشرق، حجّت‌الاسلام علیرضا پناهیان، رئیس حوزه علمیه دارالحکمه در سخنانی با موضوع مقدمات شهادت حضرت اباعبدالله‌الحسین علیه‌السلام که پیش از خطبه‌های نمازجمعه تهران در دانشگاه تهران ایراد کرد، گفت: چقدر خوب است که در ذکر مصیبت‌های اباعبدالله‌الحسین علیه‌السلام از ریشه‌های شکل‌گیری این مظلومیت هم سخن به میان می‌آید.

وی با بیان اینکه نباید به اجمال از کنار ریشه‌های شکل‌گیری این مظلومیت عبور کرد و باید به تفصیل درباره آن‌ها سخن گفت، اظهار داشت: نباید به ابراز تعجّب از این فاجعه بسنده کرد و گفت که چطور هنوز نیم قرن سپری نشده، فرزند پیغمبر را به شهادت می‌رسانند.

**مردم به خاذلین امام حسین هم اعتراض کنند**

پناهیان ادامه داد: امیدواریم یک زمانی برسد که اعتراض مردم ما فقط به قاتلین و حتی «خاذلین»؛ یعنی کسانی که امام حسین را یاری نکردند، محدود نشود و اعتراض خود را گسترش بدهند به ریشه‌های شکل‌گیری واقعه کربلا.

وی یکی از اوّلین ریشه‌های شکل‌گیری واقعه کربلا را ایجاد جریان نفاق در زمان پیامبر دانست و گفت: شکل‌گیری جریان نفاق در زمان پیامبر(ص) باعث نزول سوره منافقین شد. اینکه خوب است در نماز جمعه سوره منافقین خوانده شود، به‌ این معنا نیست که این یک وردی است که خواندنش مستحب است، بلکه فهمیدن معنای آن و تناسبی که با نمازجمعه دارد، لازم است. 

وی با اشاره به ایجاد دوقطبی‌ مهاجر ــ انصار، توسط «عبدالله بن اُبَی» در یکی از غزوات پیامبر(ص) گفت: پیامبر از سخنان اُبَی، آنقدر ناراحت شدند که لشکر را در موقعی که باید استراحت می‌کردند، حرکت دادند. وقتی علّت این اقدام را از ایشان پرسیدند، فرمودند که مگر ندیدید که اُبَی گفته وقتی به مدینه برگردیم، می‌خواهیم مهاجرین را اخراج کنیم.

**اختلاف مایه برکت اما دو قطبی‌سازی منافقانه است**

پناهیان، وجود اختلاف نظر در جامعه اسلامی را مایه برکت دانست و تصریح کرد: درعین حال، دوقطبی کردن جامعه و ذلیل کردن یک قطب و عزیز دانستن قطب دیگر، رفتاری منافقانه است.

وی با بیان اینکه متأسفانه در جامعه ما سالهاست دوقطبی شکل گرفته است، اظهار داشت: این دوقطبی، در اوایل، معنا و مصادیقی داشت که بعدها تغییر و تحوّل پیدا کرد؛ دوقطبی که با هم دعوا داشتند، در کنار هم قرار گرفتند، امّا اسم‌شان باقی ماند. بنابراین، دوقطبی‌ای که اکنون جریان دارد، یک دوقطبی کاذب است.

رئیس حوزه علمیه دارالحکمه با تشکر از رئیس‌جمهور بابت موضع‌گیری اخیر خود علیه دوقطبی‌سازی در جامعه، گفت: از ایشان عجیب بود که در یک سخنرانی، هم علیه دوقطبی‌سازی سخن می‌گویند هم اینکه با طرح موضوع زن، یک دوقطبی را برای انتخابات آتی ایجاد می‌کنند و به تبلیغات‌چی‌ها گرا می‌دهند که از این موضوع برای ایجاد دوقطبی استفاده کنند.

**در موضوع زن، دوقطبی خاصی در کشور وجود ندارد**

پناهیان با بیان اینکه در موضوع زن، دوقطبی خاصی وجود ندارد، گفت: طرح این موضوع از سوی رئیس‌جمهور، عجیب است که البته این طور سخن گفتن از سوی ایشان، زیاد رخ داده است.

**دوقطبی‌سازی خفقان روانی ایجاد می‌کند**

وی با بیان اینکه دوقطبی مهاجر ــ انصار در زمان پیامبر(ص) ادامه داشت و مسئله خلافت هم تحت تأثیر آن قرار گرفت، اظهار داشت: ضرر دوقطبی‌سازی برای جامعه این است که موجب ایجاد خفقان روانی و دیکتاتوری رسانه‌ای در جامعه می‌شود و هرکس می‌خواهد به موضوعی انتقاد کند، می‌ترسد که او را به یک قطب منتسب کنند.

**دوقطبی‌سازی شایسته‌سالاری را از بین می‌برد**

پناهیان با بیان اینکه دوقطبی‌سازی، شایسته‌سالاری را از بین خواهد برد، گفت: هر کسی از قطب‌ها که بالا بیاید، حتّی اگر شایسته هم نباشد، می‌گویند چون مربوط به قطب ماست باید از او دفاع کنیم.

وی ادامه داد: در جامعه دوقطبی، بسیاری از طرح‌ها و حرف‌ها زمین می‌ماند چون در دعوای دوقطبی نمی‌شود مسائل را شفاف بررسی کرد. برخی که طرفدار شفافیت هستند تا می‌بینند کسی از شفافیت سخن گفته که متهم به حضور در یک قطب دیگر است، شروع می‌کنند به حرف زدن علیه شفافیت.

رئیس حوزه علمیه دارالحکمه با بیان اینکه دوقطبی‌سازی، مانع از حرکت جامعه به سمت پیشرفت و تعالی می‌شود، اظهار داشت: در فضای دوقطبی، سکوت اهل علم در حوزه و دانشگاه رخ می‌دهد، چرا که هر از انتقادی، تلقی توهین می‌شود و با هر امربه معروف و نهی از منکری، سخت برخورد می‌شود.

**دیکتاتوری رسانه‌ای شوم‌تر از دیکتاتوری رضاخانی**

پناهیان ادامه داد: تقاضا می‌کنم اندیشمندان بررسی کنند که دیکتاتوری رسانه‌ای که ذیل عملیات دوقطبی‌سازی انجام می‌شود، شوم‌تر است یا دیکتاتوریِ دیکتاتورهایی مثل رضاخان قُلدر و آل سعود که محبوب استکبار جهانی هستند؟

وی با محکوم کردن کسانی که به ایجاد دوقطبی‌ در جامعه دامن می‌زنند، گفت: خدا لعنت کند کسانی که هر کسی انتقاد می‌کند را متهم و منتسب به یک جناح می‌دانند. این لعنتی‌ها کسانی هستند که نمی‌گذارند جامعه پیش برود و فضای نقد و گفت‌وگوی آزاد، شکل گیرد.

**دوقطبی‌ها را در کشورها صهیونیست‌ها اداره می‌کنند**

پناهیان ادامه داد: صهیونیست‌ها این دوقطبی را در بسیاری از کشورهای پیشرفته اجرا کرده‌اند و از این طریق، کشورها را اداره می‌کنند. البته در کشور ما موفق نشده‌اند، منتها دعوایش را همیشه راه می‌اندازند.

وی با بیان اینکه در این دوقطبی‌سازی‌ها کسانی رشد می‌کنند که شایسته نیستند، اظهار داشت: در این دوقطبی‌سازی‌ها، بی‌بی‌سی‌چی‌ها با تبعیت از بی‌بی‌سی خبیث، فرصت جولان پیدا می‌کنند و حقایق را پنهان می‌کنند.

رئیس حوزه علمیه دارالحکمه، انتخابات مجلس یازدهم را مورد اشاره قرار داد و گفت: انتخابات مجلس از نظر رسانه ملّی، انتخابات پرتنشی نیست چون برخلاف انتخابات ریاست‌جمهوری مناظره‌ای در تلویزیون انجام نمی‌شود، ولی به‌هر حال یکی از موقعیت‌هایی است که برخی می‌خواهند از آن سوءاستفاده کنند و جامعه را دوقطبی کنند.

پناهیان با بیان اینکه انتخابات در یک جامعه سالم، انتخاباتی است که کاندیداها حرف‌های خودشان را بزنند و با جذّابیتی که در برنامه‌هایشان وجود دارد، رأی جمع کنند نه با تخریب دیگران، اظهار داشت: اگر در یک انتخابات، همّت بر تخریب دیگر کاندیدها قرار گیرد، آن‌هم به‌صورت دوقطبی‌سازی که با تخریب یک فرد فرق می‌کند (که البته هر دو مذموم است)، این انتخابات، نتیجه سالمی نخواهد داشت. مثل دموکراسی غربی که مردم به هرکسی رأی می‌دهند صهیونیست‌ها روی کار می‌آیند.

وی ادامه داد: باید بتوانیم به انتخاباتی برسیم که در آن، کاندیداها با احترام به همدیگر، طرح‌های خود را ارائه دهند و اگر هم می‌خواهند علیه هم سخنی بگویند، فوقش بگویند ایده من از ایده شما بهتر است و بیشتر از این نگویند تا جامعه دچار تنش نشود.

مبلّغ دینی در بیان اهمیت جلوگیری از ایجاد تنش در جامعه گفت: حضرت اباعبدالله با اینکه قیام کرده بود فرمود نمی‌خواهم جامعه را دچار تنش کنم؛ «إنّی لَمْ أخرُجْ أشِرًا ‌و لا بَطِرًاو لا مُفسِدًا و لا ظالمًا».

**شورای نگهبان و قوه قضاییه با دعوت‌کنندگان به آشوب برخورد کنند**

پناهیان با بیان اینکه برخی نمایندگان مجلس به‌دنبال «تونسی‌زاسیون» کردن ایران هستند، گفت: آیا شورای نگهبان یا قوه قضائیه با کسانی که اینطور مردم را دعوت به آشوب می‌کنند طبق قانون نباید برخورد کنند؟

**رسانه‌های نزدیک دولت خبر دروغ منتشر می‌کنند تا مملکت را به آتش بکشند**

وی ادامه داد: در حد رسانه‌های بسیار نزدیک دولت، سراغ داریم که خبر دروغ منتشر می‌کنند تا مملکت را به آتش بکشند و بعد که به رسانه‌های دشمن منتقل می‌شود، خبر خود را حذف می‌کنند. این کار، ظاهراً از نظر قانونی مشکلی نخواهد داشت ولی از نظر مروّت و انصاف، جای سؤال دارد.

پناهیان تصریح کرد: از رئیس‌جمهور محترم انتظار داریم اطرافیان خود را نهی از منکر کنند تا از رفتارهای اینچنینی بپرهیزند، چرا که خودشان گفتند که جامعه نیاز به آرامش دارد.

وی با اشاره به واقعه کربلا گفت: یزید وقتی کنار سر بریده امام به توهین مشغول بود به دوقطبی بنی‌هاشم و بنی‌امیه اشاره کرد و گفت که اصلاً‌ دعوای نبوّت مطرح نبوده، بلکه دعوای بنی‌هاشم و بنی‌امیه بوده و یک زمان بنی‌هاشم پیروز شده و حالا بنی‌امیه!

پناهیان تصریح کرد: هر موقع از روش‌هایی نظیر دوقطبی‌سازی فاصله گرفتیم باید برای ظهور قریب‌الوقوع، منتظرتر باشیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 27
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 17
 • IR ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۲
  18 14
  بگذارید دو قطبی ایجاد کند. این دو قطبی ذاتا وجود دارد. شما باید از قطب حق دفاع کنید و با باطل بجنگید. دلیل وحشت شما از دو قطبی چیست؟ ذات اسلام کارش دو قطبی است. انبیا آمدند و انسانها را به دو قطبی مومن و کافر تقسیم کردند. اگر دو قطبی نباشد سنت الهی غربال اجرا شدنی نیست. به جای ترسیدن از دو قطبی قاطعانه باید طرف قطب حقیقت و شریعت را گرفت و با قطب باطل و جاهلیت مدرن مبارزه نمود. از هزینه دادن نترسید. از فتنه نترسید. خداوند می فرماید :" «ام حسبتم ان تدخلو الجنة و لما یاتکم مثل الذین خلو من قبلکم مستهم الباساء و الضراء و زلزلوا حتی یقول الرسول و الذین آمنوا معه متی نصر الله الا ان نصر الله قریب » سوره بقره آیه 214 . «آیا گمان کردید داخل بهشت می شوید، بی آن که حوادثی همچون حوادث گذشتگان به شما برسد، همانان که گرفتاریها و ناراحتیها به آنها رسید، و آنچنان ناراحت شدند که پیامبر و افرادی که به او ایمان آورده بودند گفتند: «پس یاری خدا کی خواهد رسید» ، در این هنگام، تقاضای یاری از او کردند و به آنها گفته شد آگاه باشید یاری خدا نزدیک است » .
  • * IR ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۲
   28 5
   دو قطبی حق و باطل ذاتا وجود دارد اما عده ای برای کسب رای در انتخابات دو قطبی های دیگری در جامعه ایجاد می کنند.
  • مهدی IR ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۲
   30 4
   دو قطبی ایمان و کفر همیشه هست و خوب هم هست اما این دو قطبی که اقای پناهیان میفرماد بنظر دو قطبی بین ملت و پاره پاره کردن وحدت افراد جامعه است که کار فرعونیان هست
  • IR ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۲
   23 5
   پناهیان از دوقطبی نترسیده برای افکار عمومی با شجاعت قابل تحسین روشنگری کرده
  • IR ۱۷:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۲
   6 7
   یعنی قبل از پیامبران همه کافر بودن؟ مومن وجود نداشت؟ خود پیامبر قبل از اینکه مبعوث بشه مومن بود. پس این حرفت که میگی پیامبران اومدن و دو قطبی مومن و کافر ایجاد کردن غلطه همینطور تا آخر.
  • ایمان IR ۱۷:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۲
   18 4
   منظور پناهیان، دو قطب حق و باطل نیست، بلکه دو قطبی سازی اصولگرا و اصلاح طلب هست
  • IR ۰۰:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
   2 4
   منظور ایشان نه آن دو قطبی متضاد هم ، بلکه دو قطب شمال و جنوب است که هر دو یخبندان هستند .
 • IR ۱۶:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۲
  12 2
  این تفکر حیات خود را در ایجاد دو قطبی و دروغ می داند. نان انقلاب را بیشتر از سهم خود خورده اند اما مثل موریانه پایه های نظام را هم می خورند. مثل علی مطهری.یاد شهید مطهری بخیر او داستان راستان نوشت و پسرش داستان دروغگویان را عامدانه روایت می کند..
 • IR ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۲
  8 3
  اشكال اساسي ازكمي صداقت است.
 • IR ۱۶:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۲
  4 8
  ائتلاف اشراف تنها با دوقطبی سازی میتوانند در انتخابات رأی بیاورند. ضمناً اگر با قطب سازی مخالف هستید داستان اصلاح طلب و اصولگرا یعنی چی! من رو مسخره کردی جناب پناهیان؟! به نظرم شعر گفتی... این دو قطب سیاسی رو برای اثبات حرفت باید به کل رد کنی، اوکی!
 • IR ۱۶:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۲
  12 3
  منظور نه آن دوقطبی حق وباطلی که شما میگوبید نیست. درکشور اسلامی مثل ایران همه باید زیر لوای ولایت فقیه باشند. وکسانی که برای نظام اسلامی. هزینه تراشی وحتی دشمنی میکنند.پا در راه. طاغوت گذاشته. .وباید حذف شوند... تانظام اسلامی با اقتدار. به.مبارزه.خودبا نظام سلطه. ادامه بدهد.
  • IR ۱۹:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۲
   4 5
   دو قطبی های موجود فعلی مثل دو قطبی سازش و مقاومت و یا حجاب و بی حجاب کابند یا واقعی؟ کاملا واقعی هستند.
 • IR ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۲
  23 3
  مرد یعنی پناهیان. انگار ترسی ندارد که به حسن عباسی بپیوندد
 • IR ۱۷:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۲
  6 36
  تریبون نماز جمعه جای تبلیغات حزبی و انتخاباتی نیست!
  • IR ۱۹:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۲
   28 4
   امثال توی مفلوک، چاره ای ندارید جز اینکه با برچسب زنی سیاسی کاری و حزب گرایی، از شنیدن حرف حق جلوگیری کنید.
  • IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
   4 4
   ولی جایگاه ریاست جمهوری و بودجه مملکت جای فعالیت حزبی و تبلیغاتی است. لعنت بر شما افسادطلبها
 • IR ۱۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۲
  14 4
  احسنت بر استاد عزیز و شجاع
 • IR ۲۰:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۲
  3 1
  در جامعه گروهها و مذاهب و ادیان مختلفی هستند که زیر لوای قانون اساسی با حفظ ایده و اعتقاد و مرام خود زندگی مسالمت آمیز دارند. ایجاد دو قطبی یعنی کشاندن اختلافات به کف خیابان و پیروزی در انتخابات و رسیدن به قدر و کشاندن کشور به پای میز مذاکره و تسلیم شدن. میگویند: آب را گل آلود کن و ماهی بگیر. یا بنا به ضرب المثل انگلیسی، اختلاف بینداز و حکومت کن. این دو قطبی خیانت است به اسلام و مسلمین.
 • حسین IR ۲۰:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۲
  5 4
  فرق دوقطبی کردن جامعه با وجود عقاید مختلف در اینه که دوقطبی کردن بر اساس هیجان و عدم منطقه. کافر کسیه که منطق درست رو میدونه اما نمیخاد قبول کنه اما تو دو قطبی از اول اجازه تفکر داده نمیشه و مناظره و گفتمانی وجود نداره توش.
 • تک قطبی SE ۲۰:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۲
  3 12
  حالا دیگه برای ازمیدان بیرون کردن«رقیب»،فتنه وفتنه گران ،ساکتین فتنه،«مستعمل »شده،چماق جدیدی تراشیدند«2قطبی»!
 • IR ۲۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۲
  10 3
  به قول رهبر معظم انقلاب، دیگر اصول گرا و اصلاح طلب بی معنی است. امروز باید بگوییم انقلابی و ضد انقلاب. از اظهار نظر ها میشه این دو گروه رو شناسایی کرد.
 • داریوش IR ۲۲:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۲
  4 5
  این مطالب جناب پناهیان عین شرح حال فعلی جامعه است و باید همه اگر به ایران و ملت ایران و عزت این خاک و ملت فکر میکنند یکصدا و یک دست باشند و این شکل نمیگیرد مگر همگان با احترام به یکدیگر و نصایح رهبری با نگاه به جلو و پیشرفت کشور قدم بردارند چون تفرقه تنها سلاح کار آمد در همه کشورها و جامعه ای است که قصد و بدنبال استقلال خود است
 • IR ۰۰:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
  4 6
  متوجه نشدین معنای ساده دوقطبی یعنی توانا بود هرکه با ما بود!!! به عبارتی اگر در طیف حاکم دولت باشید حتی اگر صلاحبت نداشته باشید بالا می روید ولی اگر منتقد آنها باشید حتی در صورت صلاحیت حذف می شوید.
 • يا لطيف IR ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
  2 4
  يا علي خيلي خوب گفته اقاي پناهيان خدا خيرش بده من كه كاملا موافق شفافيت ار ا هستم
 • IR ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
  1 3
  درود بر این حاج پناهیان که اینطوری عالی از امام حسین و حق دفاع کرد. با افتخار میگم خاک پای این پناهیان به صورت روسیاه من
 • IR ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
  1 4
  دوستانی که اطلاع ندارن میگم حاج پناهیان دوقطبی اصلاحطلب-اصولگرا رو قبلا رد کردن. جهت اطلاع
 • DE ۱۶:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۸
  1 1
  مشرق جان صوت سخنان ايشان را غير از CIA و موساد، از كجا ميتونيم تهيه كنيم؟ تشكر

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس