کد خبر 991237
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۷
غریب ابادی

سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین گفت که گزارش روز دوشنبه آژانس انرژی بین‌المللی انرژی اتمی حاکی از نصب سانتریفیوژهای جدید در نطنز است.

به گزارش مشرق، کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین گفت که گزارش روز دوشنبه آژانس انرژی بین‌المللی انرژی اتمی حاکی از نصب سانتریفیوژهای جدید در نطنز است.

وی ادامه داد: بعد از اعلام رییس جمهوری اسلامی ایران مبنی بر کنار گذاشتن تمامی تعهدات ایران در زمینه تحقیق و توسعه هسته‌ای تحت برجام در پنجشنبه گذشته، مدیرکل موقت آژانس روز گذشته طی گزارشی به اعضای آژانس اعلام کرد که ایران در روز شنبه 15 شهریور به آژانس اطلاع داد که قصد دارد سانتریفیوژهای پیشرفته اضافی را در کارخانه غنی سازی سوخت نطنز نصب و آن ها را با اورانیوم طبیعی تست کند.  

بیشتر بخوانید:

ایران نصب زنجیره ۱۶۴تایی سانتریفیوژ نسل ۲ را آغاز کرده است

کاظم غریب آبادی افزود: برابر این گزارش، در همین روز نیز آژانس راستی آزمایی کرد که 22 سانتریفیوژ IR4، یک سانتریفیوژ  IR5 و 30 سانتریفیوژ IR6، و 3 سانتریفیوژ IR6s، نصب شده یا در حال نصب هستند. این گزارش همچنین می‌افزاید که تمامی این سانتریفیوژها آماده تست با 6 UF هستند.

نماینده دائم ایران همچنین اظهار داشت: ایران روز گذشته (17شهریور) نیز به آژانس اطلاع داد که لوله های سانتریفیوژها در دو خط تحقیق و توسعه را مجددا نصب خواهد کرد تا یک زنجیره 164 تایی سانتریفیوژ IR4 و یک زنجیره 164 تایی IR2m را در خود جای دهد.

شنبه گذشته ایران از برداشتن سومین گام کاهش تعهدات برجامی خود خبر داد.

«بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران جزییات چهار اقدام ایران در کاهش تعهداتش از توافق هسته‌ای موسوم به برجام را در کنفرانسی خبری اعلام کرد و از آغاز گازدهی به IR6 که براساس برجام، ایران می‌توانست تنها 11 سال پس از برجام گازدهی به آن را انجام دهد، خبر داد.

وی اعلام کرد: "ایران گازدهی ماشین‌های IR6 را به صورت زنجیره 20 تایی از دیروز شروع کرده است و زنجیره 30 تایی را در برنامه بعدی انجام می‌دهد".

به گفته سخنگوی سازمان انرژی اتمی، ایران در گام سوم کاهش تعهداتش چهار اقدام را در دستور کار خود قرار داده است که با بررسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آنان بر این موضوع صحه خواهند گذاشت.

وی، اقدامات گام سوم ایران را در ارتباط با "بند 39 و ماشین‌های سانتریفوژ" دانست و گفت: "سانتریفوژها همان طور که تحقیق و توسعه پیدا می‌کنند، به انباشت ذخایر ما کمک می‌کنند. این اقدام از دیروز انجام و امروز به آژانس اعلام شد و تولیدات تحقیقاتی ما به ذخایر کشور افزوده می‌شود."

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس