عراقچی ظریف

مقامات دولت بارها اعلام کرده‌اند که اروپا به تعهدات برجامی خود عمل نمی‌کند. علت مشخص است. علت اصلی این رفتار اروپا، امتناع دولت آقای روحانی در اجرای اقدام متقابل در واکنش به رفتارهای گستاخانه اروپاست.

سرویس سیاست مشرق - رهبر معظم انقلاب- مهر ۹۴- در نامه‌ای خطاب به رئیس جمهور، شروط ۹ گانه ای را درخصوص اجرای برجام مطرح کردند. در بخشی از این نامه تاکید شد: «از آنجا که پذیرش مذاکرات از سوی ایران اساساً با هدف لغو تحریمهای ظالمانه اقتصادی و مالی صورت گرفته است و اجرائی شدن آن در برجام به بعد از اقدامهای ایران موکول گردیده، لازم است تضمین‌های قوی و کافی برای جلوگیری از تخلّف طرفهای مقابل، تدارک شود، که از جملهٔ آن اعلام کتبی رئیس‌جمهور آمریکا و اتّحادیهٔ اروپا مبنی بر لغو تحریمها است. در اعلام اتّحادیهٔ اروپا و رئیس‌جمهور آمریکا، باید تصریح شود که این تحریمها بکلّی برداشته شده است. هرگونه اظهاری مبنی بر این‌که ساختار تحریمها باقی خواهد ماند، به‌منزلهٔ نقض برجام است».

در بخش دیگری از این نامه تاکید شد: «در سراسر دورهٔ هشت‌ساله، وضع هرگونه تحریم در هر سطح و به هر بهانه‌ای (از جمله بهانه‌های تکراری و خودساختهٔ تروریسم و حقوق بشر) توسّط هر یک از کشورهای طرف مذاکرات، نقض برجام محسوب خواهد شد و دولت موظّف است طبق بند ۳ مصوّبهٔ مجلس، اقدام‌های لازم را انجام دهد و فعّالیّتهای برجام را متوقّف کند».

در بند ۳ «قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام» مصوب مهرماه سال ۱۳۹۴ مجلس شورای اسلامی آمده است: «دولت موظف است هرگونه"عدم‌پایبندی" طرف مقابل در زمینه لغو مؤثر تحریم‌ها یا بازگرداندن تحریم‌های لغوشده و یا "وضع تحریم تحت هر عنوان دیگر" را به‌دقت رصد کند و اقدامات متقابل در جهت احقاق حقوق ملت ایران انجام دهد و همکاری داوطلبانه را متوقف نماید و توسعه سریع برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز جمهوری اسلامی ایران را سامان دهد به‌طوری‌که ظرف مدت دو سال ظرفیت غنی‌سازی کشور به یکصد و نود هزار سو افزایش یابد».

موارد مذکور تنها بخشی از شروط ۲۸ گانه خطاب به دولت درخصوص اجرای برجام است. شروطی که متاسفانه دولت در اجرای آن قصور و تقصیرهای فراوانی داشته و دارد.

از نقض فاحش تا خروج از برجام

برجام از اولین روز اجرا در دی ماه ۹۴ توسط دولت اوباما به صورت فاحش نقض شد. نقض فاحش برجام در دولت ترامپ نیز ادامه یافت. عهدشکنی آمریکا تا جایی پیش رفت که رسماً در اردیبهشت ۹۷ از توافق هسته‌ای خارج شد.

مقامات ارشد دولت در پاسخ به خروج آمریکا از برجام اعلام کردند که واکنش ایران، غیرقابل تصور، دردناک و پشیمان کننده خواهد بود. در همین راستا «عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه- اسفند ۹۶- همزمان با زمزمه مقامات آمریکایی مبنی بر خروج از برجام گفت: «اگر آمریکا خارج شود، ما هم از توافق خارج می‌شویم، لذا به اروپایی‌ها هم گفتیم اگر نتوانند آمریکا را در برجام حفظ کنند، ایران هم از برجام خارج خواهد شد».

اما پس از خروج امریکا از برجام، روحانی در اظهارنظری تأمل برانگیز گفت که یک موجود مزاحم از برجام رفت و ایران، برجام منهای آمریکا را با دیگر اعضای ۱+۵ و از جمله اروپا ادامه می‌دهد!

از ۱۱ تعهد برجامی تا کانال توهین آمیز اینستکس

قرار بود اروپا نهایتاً ظرف چند هفته درباره اجرای تعهدات برجامی خود و احقاق حقوق برجامی ایران تضمین بدهد. ماه‌ها گذشت، اروپایی‌ها در واکنش به عهدشکنی آمریکا به ابراز تأسف بسنده کرده و در مقابل تاکید کردند که ایران باید بدون هیچ چشم داشتی یکطرفه به تعهدات خود ادامه دهد.

اروپا ۱۱ تعهد در برجام داشت که خرید نفت ایران و پرداخت نقدی پول نفت در کنار برقراری مبادلات بانکی و مبادله کالاهای تحریمی با ایران از جمله آن بود. طرف اروپایی بدون توجه به تعهدات خود، در ابتدا این تعهدات را کانالی موهوم به نام «اس پی وی» تقلیل داد و در مرحله بعد، این کانال به کانال پرداخت اینستکس تقلیل پیدا کرد.

اعضای اروپایی برجام طبق سازوکار اینستکس، به هیچ عنوان از ایران نفت نمی‌خرند و تبادلات بانکی را نیز برقرار نمی‌کنند؛ بلکه صرفاً از طریق این کانال، در ازای خرید نفت ایران توسط کشورهای غیراروپایی، به جای پرداخت پول، در اقدامی توهین آمیز صرفاً غذا و دارو (اقلام غیرتحریمی آمریکا) را در اختیار ایران قرار می‌دهند!

نکته قابل توجه اینجاست که اروپا حتی همین وعده نسیه و توهین آمیز را هم انجام نداد و آن را موکول به اقدام نقد ایران در اجرای دستورات FATF کرد.

ضرب الاجل برجامی

یکسال از خروج آمریکا از برجام سپری شد. ایران در سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با اعلام ضرب الاجل برجامی، مهلتی ۶۰ روزه به اروپا داد و همزمان با این ضرب الاجل، تعهدات برجامی خود را نیز کاهش داد.

این اقدام- هر چند دیرهنگام و حداقلی بود اما- شوک بزرگی به آمریکا و اروپا وارد کرد. آمریکا ابتدا به لاف زنی درباره گزینه نظامی اقدام کرد و در ادامه واسطه‌ها- یا به عبارتی دلال‌ها- را به تهران فرستاد.

مقامات دولت ترامپ که پیش از این در نمایشی مضحک برجام را بدترین توافق تاریخ نامیده بودند، پس از اعلام ضرب الاجل تاکید کردند که ایران نباید از برجام خارج شود. این اقدام واشنگتن بیش از پیش ثابت کرد که مخالفت نمایشی ترامپ با برجام، صرفاً ترفندی برای تحمیل برجام های بعدی است.

همزمان با ضرب الاجل برجامی، دولتمردان اظهارات متعددی بیان کردند. اما متاسفانه روح حاکم بر این اظهارات، ارائه تضمین به طرف اروپایی بود. اقدامی که بجای ضریب دادن به ضرب الاجل، از تاثیرگذاری آن می‌کاست.

دولتمردان بجای بکارگیری ادبیات طلبکارانه نسبت به طرف اروپایی، با ادبیاتی منفعلانه اعلام کردند که به محض آنکه حرکتی از جانب اروپا مشاهده شود، ایران بلافاصله ضرب الاجل را متوقف کرده و به شرایط پیش از ضرب الاجل برمی گردد!

در آخرین نمونه، روحانی- ۱۳ شهریور- علیرغم سپری شدن ۱۲۰ روز از ضرب الاجل برجامی و ۱۶ ماه از خروج آمریکا از برجام و ۵۰ ماه از امضای برجام، در جلسه هیات دولت در اظهارنظری تأمل برانگیز گفت: «فرصت ۲ ماهه دیگری برای بازگشت به تعهدات، مذاکره وتوافق پیش روی اروپاست».

متاسفانه این رویکرد هیچگاه به امتیازگیری ایران از طرف اروپایی منجر نخواهد شد. دولت باید رفتار برجامی خود را به شکلی اساسی تغییر دهد.

مقامات دولت بارها اعلام کرده‌اند که اروپا به تعهدات برجامی خود عمل نمی‌کند. علت مشخص است. علت اصلی این رفتار اروپا، امتناع دولت آقای روحانی در اجرای اقدام متقابل در واکنش به رفتارهای گستاخانه اروپاست.

آمریکا و اروپایی‌ها تنها زبان اقتدار را می‌فهمند. به عبارت دیگر، این اقتدار است که احترام می‌آورد، نه انفعال.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 24
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۲۳:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۴
  1 23
  مشرق عزیز دلیل اصلی اینکه ما زورمون به اونا نمیرسه و به خاطره اینکه ما الکی پشت دولت منتخب دولتو خالی میکنیم
  • IR ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۵
   10 0
   علت اینکه ما زورمون به دشمن نمیرسه این است که ما تعهدات برجامی مون را یکطرفه و قبل از لغو تحریم ها اجرا کردیم و برگ های برنده خودمون را مفت از دست دادیم.
  • رحیم IR ۲۱:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۵
   3 0
   ترس برادر مرگ است
 • DE ۲۳:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۴
  18 0
  ۲۰ ماه بعد: فرصت ۶۰ روزه سیزدهم دولت بنفش به اروپا به آخر رسید. رئیس جمهور اعلام کرد از فردا ما یکی از پیچهای سانتریفیوژها رو یک دور سفت تر میکنیم. اروپا هم اعلام کرد ایران باید به تعهدات برجام پایبند بمونه و برگرده به اول و ما هم اونوقت در عوض بررسی میکنیم که آیا محصولات آرایشی فرانسوی رو در عوض پول نفت به ایران بفرستیم یا نه! رئیس جمهور هم مجددا اعلام کرد: برجام رو خدا آورد و همه از ثمرات اون بهره مند شدن.
 • IR ۲۳:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۴
  16 0
  از دولت وا داده ومنفل. چه انتظاری می رود...
  • IR ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۵
   0 12
   اینکه شماها رو خوب بسوزونه
  • رحیم IR ۲۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۵
   4 0
   فعلا که قهرمان دیپلماسی سوخته بدجور
 • IR ۲۳:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۴
  9 0
  دولت یک ملت را به سخره گرفته چ ا علیرغم مسخ برجام دولت میخواهد این موجود ناقصالخلقه نا مشروع را حفظ کند مگر دولت چه سودی ا ز اینکار میبرد
 • سید رضا IR ۲۳:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۴
  11 0
  آی از دول قاجار ورفتار انگلیسیها درس که نگرفته اید.!لااقل از عقوبت افراد معاصر که دراستخرفرح خفه میشوند علیرغم داشتن امکانات پزشکی خاص در خانه شخصی خودعبرت بگیریدکه خون بدل رهبر وملت میکنند وهمچون جاسوسان ایادی آمریکا عمل میکنند وهنوز برخلاف رهبری به برجام امیدوارند؟عاقبت شما را بخد واگذار میکنیم.چرا اینقدر به خارجیهاباج میدهید؟مگرمنافع شخصی وخانوادگی شماها درآن است.لعنت اله علی قوم الظالمین
 • IR ۰۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۵
  5 0
  عراقچی یک لنگیه
 • IR ۰۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۵
  7 0
  ببین عراقچی خواستی بفروشی پوشک بفروش نه موشک
 • IR ۰۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۵
  13 0
  گویا دولت روحانی برای ما مردم صدایش بلند و قدرتش زیاد است ولی به غربیها که میرسد همه زورش خودکار پرت کردن اتفاقی است
 • IR ۰۲:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۵
  5 0
  روی سمیر جع جع را بزرگواران سیاه کردند
 • IR ۰۶:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۵
  1 0
  اشتباه روحانی این بود؟
 • IR ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۵
  5 0
  حرف این افراد مگر ارزشی هم دارد تنها چیزی که نزد این عده ارزش دارد فقط قدرت
 • مسعود دیپلمات IR ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۵
  8 1
  ظاهرا امتناع و تعلل روحانی در خروج از برجام تا پایان دوره ریاستش ادامه خواهد داشت. این موضع از نظر من چندان هم بد نیست ، زیرا عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد! به این معنی که دولت بعدی قطعا برای جبران مافات مجبور به خروج کامل از برجام خواهد شد.
 • کارشناس IR ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۵
  3 0
  عزت مردم عاقل ایران را مفت فروختند
 • مرتضی US ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۵
  8 0
  یعنی واقعا دولت به دنبال چیه من موندم ! بابا اون اومده بیرون چی 60 روز دیگه مهلت می دی ؟ اونا نمی خوان چیزی بهت بدن ! ول کن دیگه !
 • IR ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۵
  5 0
  زمانی حمله نظامی اتفاق مییفته که اقتصاد بین المللی در سراشیبی باشه همین ظهور داعش بخاطر پائین کشیده شدن اقتصاد بین المللی در سه دهه گذشته است و این منشأ پائین کشیده شدن اقتصاد اوراق عرضه فروخته شده وسیع در بانک مرکزی اروپا و کشورهای همسو هست و علت آن هم گول خوردن اروپایی هاست چون آمریکا وعده آوردن نفت و گاز خاورمیانه را به اروپائیان داده بود و با استفاده از اهرم های خود در بعضی کشورهای خاورمیانه و در دید وسیعتر خیلی از کشورهای آمریکای لاتین و کشورهای جنوب شرق آسیا و بعضی کشورهای آفریقایی و اقیانوسیه توانسته بود یک اجماع بین المللی برای ایجاد داعش و انواع گروههای تروریستی را فراهم آورد که با مقاومت مردم کشورهای ضد برده داری به شکست کامل رسید و البته تا آخر اکتبر جن خارج شده از چراغ آمریکا یعنی ماریو دراگی از سمت رئیس بانک مرکزی اروپا خارج خواهد شد و اقتصاد بین المللی به حالت تعادل خواهد رسید و البته این جنگ مالی بزرگترین جنگی بوده که برده دارها در طول تاریخ انجام داده اند برای همین آمریکا آخرین تیر خود را شلیک کرده و چیزی برای شلیک کردن ندارد از ائتلاف برای جنگ در یمن گرفته تا ائتلاف برای ورود به خلیج فارس رو در نظر بگیرید که دیگر کشورها تمایلی برای همراهی با آمریکا ندارند چون جنگ برای منابع دیگر مصداقی ندارد و اگر آمریکا در منطقه مانده بخاطر از دست رفتن کشورهای دست نشانده هست چون بزودی میترسد که کار ایران تا جنوب لبنان و دریای مدیترانه و تا گرجستان و پاکستان برود و البته خلیج فارس هم کاملا در کنترل ایران باشد وگرنه این آمریکا کاملا در خاورمیانه باخته برای همین این عناصر خودفروخته داخلی که دزدی های بسیاری در این سالها کرده اند هنوز در توهم بسر میبرند چون بزودی این پولها از آنها گرفته خواهد شد و البته راهی زندان خواهند گردید و علاوه بر آن از تمامی امور توسط مردم بیرون انداخته خواهند شد و تنها ابزارشان بازی با افکار عمومی هست که مردم به این فرافکنی ها هم پشیزی ارزش قائل نیستند. اقتصاد آمریکا در حال ریزش کامل هست و چیزی از آمریکا در ده پانزده سال آینده باقی نخواهند ماند چون اقتصاد فاشیستی جایی در زمین ندارد.
 • ناشناس DE ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۵
  5 0
  شما که میفرمودید ما برجام را آتش میزنیم . پس چی شد؟؟؟؟
  • DE ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
   2 0
   فعلا که برجام و برجامیان و غربی ها آتیش گرفتند .مهلت بده اول آب بریزن همونجایی که میسوزه و آتیش گرفته بعد متوجه میشن برجام هم خاکستر و خاک برسر شده.
 • IR ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۵
  6 0
  ان شاءالله کی از این قراداد ننگین خارج میشویم شصت روز دیگه می خواهیم چی کار کنیم مرگ یک بار شیون هم یک بار خودمون را مسخره دنیا کرده ایم
 • ناشناس IR ۱۷:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۵
  1 0
  کاش این ۶۰ روزها را ۶ روز میکردید ک ببینیم اخر کار ۶۰ روز ۶۰ روز به انجا نرسه که پیش مردم شرمنده بشن. .. البته از این بیشتر
 • صادق DE ۲۳:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۵
  3 0
  جامعه مثل خانه است باید گوش مسولان کرنباش یا خودشونو به کریت نزنن گوش شنوا داشته باشند متاسفانه بعداز چهل سال ماهنوز دوستو ازدشمن تشخیص نمیدیم چند بارباید از یک جا گزیده شیم . بابا والله توبیه گرگ مرگه والسلام

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس