خداداد عزیزی - ایران و اروگوئه 2003

تیم ملی فوتبال کشورمان در حالی برای دیدار مقابل هنگ کنگ راهی این کشور شده است که آخرین بار ۱۶ سال پیش به این کشور سفر کرده بود.

سرویس ورزش مشرق -  تیم ملی فوتبال ایران برای برگزاری اولین دیدار خود در مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و جام ملت های آسیا ۲۰۲۳ راهی هنگ کنگ شد. دیدار دو تیم در هفته دوم این رقابت ها ساعت ۱۶:۳۰ سه شنبه ۱۹ شهریور برگزار خواهد شد.

با مرور اتفاقات فوتبالی میان کشورمان و هنگ کنگ مشخص می شود آخرین باری که تیم ملی فوتبال مان برای یک حضور در یک رویداد فوتبالی راهی کشور هنگ کنگ شد در سال ۲۰۰۳ بوده است. تورنمنتی که پیش از آن هم یک نوبت دیگر در آن شرکت کرده بود و البته در هیچکدام با تیم میزبان مصاف نداد.

*سال ۲۰۰۳ تورنمنت چهارجانبه هنگ کنگ

در سال ۲۰۰۳ تیم ملی فوتبال کشورمان برای دومین بار به دعوت فدراسیون فوتبال هنگ کنگ برای شرکت در تورنمنتی چهارجانبه راهی این کشور شد. تیم های ایران، منتخب لیگ دانمارک، تیم ملی اروگوئه و منتخب لیگ هنگ کنگ، ۴ شرکت کننده در آن مسابقات بودند. تیم کشورمان طبق قرعه در اولین بازی به دانمارک خورد و توانست این تیم را با حساب ۰-۱ با تک گل جواد نکونام از روی نقطه پنالتی شکست داده راهی فینال شود. البته در فینال با بدشانسی نتیجه را به اروگوئه واگذار کرده و دوم شد.

در فینال بازی با نتیجه ۱-۱ به وقت های تلف شده و ضربات پنالتی رسید. علی سامره تک گل ایران را زد ولی در ضربات پنالتی ۲-۴ شکست خوردیم. از ۴ پنالتی ایران یدالله اکبری و ایمان مبعلی ضربات خود را به گل تبدیل کردند ولی نکونام و نصرتی هر دو پنالتی را از دست دادند تا در مجموع ۳-۵ مغلوب اروگوئه شویم.

*سال ۱۹۹۸ با تومیسلاو ایویچ

تیم ملی فوتبال مان در همین چارچوب سال ۱۹۹۸ نیز برای اولین بار در تورنمنت مشابه سال ۲۰۰۳ شرکت کرده بود. جایی که ایران، شیلی، نیجریه و منتخب هنگ کنگ در آن شرکت داشتند. ما با هدایت تومیسلاو ایویچ به رقابتها رفتیم و در اولین مصاف به نیجریه باختیم تا در دیدار رده بندی با شیلی رودررو شویم.

بازی رده بندی در وقتهای قانونی با تک گل مهدی مهدوی کیا ۱-۱ تمام شد ولی در ضربات پنالتی با درخشش احمدرضا عابدزاده ۲-۴ برنده شدیم. مهدی مهدوی کیا، محمد خاکپور، احمدرضا عابدزاده و فرشاد فلاحت زاده پنالتی های خود را به گل تبدیل کردند و مهدی پاشازاده ضربه اش را از دست داد اما در مجموع ۳-۵ برنده شدیم.

فیلم مهار یک دستی عابدزاده در ضربات پنالتی و گلزنی وی از روی نقطه پنالتی را در زیر ببینید:

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس