کد خبر 989804
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۰:۵۳
دانشمند زندانی شده در آمریکا

برادر دانشمند ایرانی بازداشت شده در زندان آمریکا، گفت: ۲ ماه از مهلت قانونی اعلام رأی دادگاه آمریکا می گذرد، اما همچنان رأی نهایی درباره سرنوشت برادرم صادر نشده و رسیدگی به پرونده را متوقف کرده‌اند.

به گزارش مشرق، حدود یک سال پیش یکی از دانشمندان ایرانی به نام مسعود سلیمانی که از اساتید و اعضای هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس است در قالب فرصت مطالعاتی برای انجام تحقیقات به کشور آمریکا سفر می‌کند، پس از فرود هواپیما ماموران فدرال آمریکا این دانشمند را به جرم جاسوسی دستگیر می‌کنند.


این در حالی است که هیچ گونه مدرک و سندی مبنی بر جاسوسی دانشمند ایرانی وجود ندارد و اکنون طبق قانون دولت آمریکا  چند ماه از مهلت قانونی برای صدور رأی دادگاه می گذرد اما هیچ گونه اقدامی انجام نمی‌شود.


دولت آمریکا یا باید براساس مدرک و اسناد، رأی مبنی بر تخلف دانشمند ایرانی را بدهد یا باید بلا فاصله او را آزاد کند؛ حتی مدتی قبل، از این استاد دانشگاه تربیت مدرس خواسته بودند تا به جرم انجام نداده اقرار کند و بگوید که به دنبال دور زدن تحریم‌ها بوده اما این استاد تمام دانشگاه تربیت مدرس و یکی از محققان برجسته حوزه سلول‌های بنیادی کشورمان هرگز تسلیم این خواسته نشد و این یک سال را با تحمل بیماری در بازداشت آمریکایی‌ها گذراند.


خانواده استاد ایرانی نیز شرایط خوبی را سپری نکردند، به طوریکه روز گذشته با خبر شدیم خانم «معصومه جوانی» مادر استاد مسعود سلیمانی دانشمند ایرانی فوت کرده و امروز مراسم تشیع و خاکسپاری آن در باغ رضوان اصفهان برگزار شده است.


برای واکاوی اتفاقات مختلف و ناگواری که در مدت زمان دستگیری دانشمند ایرانی برای او  و خانواده اش رخ داده است با رسول سلیمانی برادر این دانشمند ایرانی گفت‌وگو کردیم که خواندن آن خالی از لطف نیست.


آنچه در گفت‌وگوی ما با سلیمانی می خوانید:


* آمریکا از رساندن دارو به دانشمند ایرانی جلوگیری می‌کند
* کاهش وزن ۱۵ کیلویی دانشمند ایرانی
*  ۲ ماه از مهلت قانونی اعلام رأی دادگاه آمریکا می‌گذرد
* رایزنی‌های مختلف دولتی نتیجه مطلوبی نداشته است
* مادرم ۵ ماه بعد از شنیدن خبر زندانی شدن مسعود فوت کرد
* استاد سلیمانی از فوت مادرمان بی‌خبر است
* هر روز با استاد تماس تلفنی داریم
* دستگیری برادرم نشان از بد عهدی آمریکا دارد
* حافظ منافع ایران در آمریکا یک بار به دیدن برادرم رفت
*  دادگاه بیست و چهارم اردیبهشت ماه قرار وثیقه اعلام شد
* برادرم می‌گوید که بارها از خودم پرسیدم چرا و به چه علت من در این زندان هستم
* مسؤولان حمایت مالی کنند

*  مادرم ۵ ماه و ۵ روز پس از شنیدن دستگیری برادرم فوت کرد


 ضمن عرض تسلیت به مناسبت فوت مادرتان؛ ایشان بیمار بودند؟
سلیمانی: خیر، اتفاقا مادرم از نظر روحی و جسمانی وضعیت بسیار خوبی داشت، زمانی که استاد سلیمانی بازداشت و در زندان آمریکا گرفتار شد این  موضوع را از مادر و پدرمان  پنهان کردیم که متأسفانه در ۲۵ اسفند ماه سال گذشته یکی از بستگان به دلیل عدم آگاهی موضوع را به مادرمان اطلاع داد که او ظرف ۲۴ ساعت پس از شنیدن این خبر دچار سکته مغزی شد و تا دیروز ساعت ۵ صبح در حالت کما به سر می‌برد، مادرم ۵ ماه و ۵ روز پس از شنیدن خبر بازداشت برادرم از دنیا رفت.


* استاد سلیمانی از فوت مادرمان بی خبر است


 در حال حاضر پدرتان از وضعیت استاد سلیمانی خبر دارد؟
سلیمانی: خیر، تا کنون نگذاشته ایم پدر از زندانی بودن استاد سلیمانی با خبر شود و امیدواریم هر چه سریعتر برادرم از زندان آزاد شود، البته باید به این نکته اشاره کنم که برادرم هم از فوت مادرمان بی خبر است؛ پس از مطلع شدن از موضوع بیماری مادر از نظر روحی بسیار وضعیت بدی پیدا کرد و در طول زمانی که مادر در حالت کما بود با ما تماس می گرفت و از پشت تلفن برای مادر زیارت نامه می خواند.


مادرم تا زمانی که از بازداشت استاد سلیمانی خبر نداشت در شرایط جسمی و روحی مناسبی بود اما ۲۵ اسفند ماه سال گذشته یکی از بستگان به دلیل عدم آگاهی موضوع را به مادرمان گفت و او ظرف ۲۴ ساعت دچار سکته مغزی شده و روز گذشته از دنیا رفت
 
 
 
* هر روز با استاد تماس تلفنی داریم


  از وضعیت استاد مسعود سلیمانی در در زندان آمریکا بفرمایید.
سلیمانی: برادرم در حال حاضر وضعیت روحی و جسمانی خوبی ندارد، چراکه او دارای بیماری (ibs)سندرم روده تحریک پذیر است و متأسفانه دولت آمریکا از رساندن دارو به او جلوگیری می‌کند البته به دلیل غیر اعتماد بودن پزشکان برادرم از مصرف داروهای تجویز شده  پزشکان آمریکایی که قرص‌های بدون جعبه و مشخصات به او می‌دهند خود داری می‌کند از طرفی اجازه فرستادن دارو از ایران را نمی دهند.


* کاهش وزن ۱۵ کیلویی دانشمند ایرانی


  با توجه به سخت گیری های درمانی آمریکا سلامت دانشمند ایرانی  چگونه است؟
سلیمانی: برادرم از نظر روحی به هیچ عنوان وضعیت قابل قبولی ندارد و از نظر جسمانی هم در زمان سفرحدود ۷۰ کیلو گرم وزن داشت اما در تماس تلفنی متوجه شدیم ۱۵ کیلو کاهش وزن پیدا کرده است، چراکه از نظر تغذیه وعده های غذایی آنها از کیفیت خوبی برخوردار نیست و برای بهبود وضعیت جسمانی اش از دیگر زندانی‌های قابل اعتماد دارو دریافت کرده و مصرف می کند.

*  ۲ ماه از مهلت قانونی اعلام رأی دادگاه آمریکا می‌گذرد


 پرونده دانشمند ایرانی در حال حاضر در چه مرحله و وضعیتی قرار دارد؟
سلیمانی: در این رابطه باید بگویم ۲ ماه از مهلت قانونی اعلام رأی  دادگاه آمریکا می‌گذرد اما همچنان رأی نهایی درباره سرنوشت برادرم صادر نشده و رسیدگی به پرونده به دلیل اینکه قاضی دادگاه تحت فشار فدرال است متوقف شده، از طرفی باید اشاره کنم که آمریکایی‌ها هیچ گونه مدرک و سندی مبنی بر تخلف از سوی برادرم ندارند و در زمان دستگیری او می‌گفتند ویزای او باطل شده اما در واقع ویزای استاد سلیمانی دارای اعتبار ۵ ساله بوده است.


 ۲ ماه از مهلت قانونی اعلام رأی  دادگاه آمریکا می‌گذرد، قاضی دادگاه به دلیل تحت فشار فدرال بودن رسیدگی به پرونده را متوقف کرده است
 
 
* رایزنی های مختلف دولتی نتیجه مطلوبی نداشته است


 رایزنی های مختلف توسط دستگاه ها و نهادهای بین المللی برای آزادی دانشمند ایرانی موثر بوده است؟
سلیمانی: متأسفانه تاکنون رایزنی های مختلف دولتی نتیجه مطلوبی نداشته است، چراکه از وزارت علوم، وزارت امور خارجه و سازمان حقوق بشر موضوع دستگیری برادرم را به طور مستمر دنبال می کنیم اما تا کنون برای آزادی او به نتیجه و راهکاری نرسیده ایم.


  آیا همچنان با استاد سلیمانی تماس دارید؟
سلیمانی: بله، تقریبا هر روز با او تماس تلفنی داریم و از وضعیت جسمانی اش خبر دار می‌شویم استاد سلیمانی در یک خانواده پرجمعیت و تحصیلکرده در اصفهان متولد شد، پدر هم بازنشسته دانشگاه اصفهان است.


 * دستگیری برادرم نشان از بد عهدی آمریکا دارد


 موضوع داروی هورمون رشد و فعالیت های تحقیقاتی استاد سلیمانی مربوط به سه سال قبل است آیا تاکنون دادخواستی مبنی بر احضار استاد سلیمانی به دادگاه ارائه شده بود؟
سلیمانی: با وجود آنکه این موضوع مربوط به سه سال گذشته است، ولی پرونده باز مانده  و حکم غیابی برای دستگیری برادرم صادر شده بود و طی سناریوی از پیش تعیین شده،  پروژه‌ای در کلینیکی که مسعود سلیمانی همکاری زیادی با آنها در آمریکا داشته تعریف شد تا با وعده انجام این پروژه، برادرم به آمریکا سفر کند و در آنجا دستگیر شود، حتی همین موضوع نیز نشان از بدعهدی آمریکا دارد.


  آیا برای برون رفت از شرایط کنونی استاد هزینه ای هم کرده‌اید؟
سلیمانی: بله، با توجه به اینکه دلار در کشور ما دچار تغییرات زیادی است و تماس تلفنی با کشور آمریکا هزینه بالایی دارد علاوه بر هزینه اخذ وکیل هزینه‌هایی نظیر غذای ایشان نیز وجود دارد چرا که او به دلیل بیماری نمی‌تواند هر نوع تغذیه‌ای را بخورد و علاوه بر آن هزینه‌های درمانی نیز وجود دارد، طی برآوردی که انجام شده تاکنون چندین هزار دلار برای برادرم هزینه شده که متاسفانه هنوز منجر به آزادی وی نشده است.


* ۲۰ هزار دلار  توسط دانشگاه تربیت مدرس به ما داده شد


  آیا حمایت مالی از سوی  نهادهای دولتی انجام شده است؟
سلیمانی: بله، بیش از ۲۰ هزار دلار توسط دانشگاه تربیت مدرس به ما داده شد و برای باقی هزینه ها تسهیلات بانکی گرفته ایم. البته وزارت امور خارجه قول داده تا هزینه‌ها را جبران کند و ما تاکنون نیز پیرو آنچه مسئولان وزارت امور خارجه گفتند بوده ایم تا جایی که وقتی با آنها موضوع رسانه‌ای شدن دستگیری برادرم را مطرح کردیم گفتم که این موضوع به صلاح نیست و ما نیز دنبال این بودیم تا منافع کشور در خطر نیفتد.


*حافظ منافع ایران در آمریکا یک بار به دیدن برادرم رفت


 آیا اقدامی توسط حافظ منافع ایران در  امریکا و وکلای مسعود سلیمانی انجام شده است؟
سلیمانی: حافظ منافع ایران در آمریکا یک بار به ملاقات برادرم رفت و وقتی متوجه شد ما برای پیگیری پرونده استاد ۲ وکیل از جورجیا و نیویورک گرفته‌ایم دیگر برای ملاقات با برادرم نیامد البته حمایت‌ها و پیگیری‌هایی از سوی دانشگاه تربیت مدرس و وزارت امور خارجه انجام شده است.


*  در دادگاه ۲۴ اردیبهشت ماه قرار وثیقه اعلام شد


 آیا در دادگاه استاد سلیمانی  قرار وثیقه‌ای اعلام شد تا استاد سلیمانی آزاد شود؟
سلیمانی: بله ، در جلسه دادگاه در ۲۴ اردیبهشت ماه قرار وثیقه اعلام شد اما مسأله این است که به محض رسیدن استاد سلیمانی به فرودگاه آتلانتا پاسپورت و ویزای وی باطل شد و با وجود این ابطال اگر برادرم با قرار وثیقه نیز آزاد شود باز هم باید مدت زیادی را برای گرفتن دوباره ویزا و پاسپورت در بازداشتگاه باشد.

* برادرم می‌گوید بارها از خودم پرسیدم چرا و به چه علت من در این زندان هستم


 در تماس های تلفنی استاد سلیمانی درباره علت دستگیری اش چه نظری دارد؟
سلیمانی: در تماس تلفنی که با برادرم  صحبت می‌کنم می‌گوید که بارها از خودم پرسیدم چرا و به چه علت من در این زندان هستم در حالی که فعالیت‌های من صدردصد علمی و پزشکی و انسان‌دوستانه بوده و تاکنون خطایی از من سر نزده است.


برادرم عضو انجمن سلول‌های بنیادی اروپا است. او دانشمندی است که در راستای اهداف بشردوستانه کار می‌کرد اکنون  با وجود اینکه این پرونده هیچ  ابهامی ندارد اما استاد سلیمانی متأسفانه در زندان به سر می‌برد.


* دو دستیار استاد سلیمانی با وثیقه آزاد شدند


 از ۲ دستیار استاد سلیمانی یعنی محبوبه قائدی و مریم جزایری خبر دارید؟
سلیمانی: بله، آنها به دلیل اینکه شهروند آمریکا بودند با پرداخت وثیقه ۲۰۰ هزار دلاری و ۳۰۰ هزار دلاری آزاد شدند اما پرونده برای آنها به ثبت رسیده و در دادگاه برادرم نیز حضور داشتند، به آنها گفتند اگر مشخص شود استاد سلیمانی مجرم است آنها نیز گناهکار شناخته می‌شوند.


* آمریکا مدرکی از برادرم ندارد


 آیا درخواستی به استاد سلیمانی برای آزادی شده بود؟
سلیمانی: بله، در زمان بازداشت به برادرم پیشنهاد داده بودندراه را برای توافق کردن باز بگذارد و بپذیرد که این هورمون‌های رشدی که به همراه داشته برای دور زدن تحریم‌ها بوده است اما استاد سلیمانی قبول نکرد و در پاسخ  به آمریکایی ها گفته بود کاری خلافی انجام ندادم حتی سوابق تحصیلی من را اگر مرور کنید هیچ نقطه منفی در آن مشاهده نخواهید کرد. همه این موضوعات نشان می‌دهد که آنها مدرکی از برادرم ندارند و  حتی نمی‌توانند در تحقیقات و همکاری‌های علمی مسعود سلیمانی نقطه سیاهی پیدا کنند.


* مسؤولان حمایت مالی کنند


 آیا درخواستی  از مسؤولان دارید؟
سلیمانی: بله از مسؤولان می‌خواهم  این موضوع را دنبال کنند و بدانند امریکا کشور بدعهدی است و نباید به آن اعتماد کنند تا دیگران دچار مشکلی نشوند از طرفی هزینه برای پیگیری پرونده برادرم نیاز به حمایت بیشتری از سوی مسؤولان دارد ما تمام تلاش خود را کرده‌ایم اما بهتر است حمایت بیشتری صورت گیرد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۰۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  8 0
  فقط میشه گفت خاک برسر وزارت امورخارجه زبان دنیا بلدها
 • علی IR ۰۵:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  3 0
  به عنوان یک معلم ایرانی آرزوی سلامتی و آزادی هرچه سریعتر این دانشمند فداکار ایرانی رو دارم ...خد به خانوادش صبر و به مسولین امر غیرت پی گیری را عطا کند انشالله ....
 • عبدالله مومن IR ۰۶:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  4 0
  با وجود دولت ذلت آزادی این دانشمند ایرانی. ممکن نیست
 • IR ۰۷:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  1 0
  مرگ بر شیطان بزرگ آمریکا
 • دبیر IR ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  1 0
  چرا وارد خانه دشمن شویم امریکا رژیم اشعالگر قدس یا عربستان چه فرقی داره؟
 • مزیدی IR ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  1 0
  عزت پاسپورت لعنت بر پدر آدم نفهم لعنت بر پدر آدم خائن
 • تورج IR ۱۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  3 0
  آقای ظریف انقلابیها کولرهارو خاموش کردند دیگه برو ایشون رو آزاد کن. خسته شدیم از داد و بیدادتون سر داخلیها
 • IR ۲۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۱
  0 0
  خدا کنه که روی ان با دزد و جاسوس امریکایی و نماینده انگلیس معامله نکنه و به سرنوشت اساتید فیزیک دچار نشه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس