خبر ویژه

یک گزارش مستند و منتشر شده در غرب نشان می‌دهد غیر از آمریکا و اسرائیل، کشورهای هلند، فرانسه و انگلیس هم در خرابکاری علیه برنامه هسته‌ای ایران مشارکت داشته‌اند.

به گزارش مشرق، روزنامه «کیهان» در ویژه‌های خود نوشت:

وب‌سایت یاهونیوز گزارش مبسوطی به قلم دو خبرنگار و کارشناس به نام‌های کیم ستر و هویب مودرکولک منتشر کرد که نشان می‌دهد سیا و موساد چگونه در واردکردن ویروس استاکس‌نت به سامانه نرم‌افزاری تاسیسات هسته‌ای نطنز و خرابکاری در این تاسیسات، از کمک برخی کشورهای اروپایی استفاده کردند.

نویسندگان در این گزارش به نقش سازمان اطلاعات هلند AIVD اشاره کرده‌اند. بر اساس این گزارش، ماموران سازمان اطلاعات هلند از سال ۲۰۰۴ کار خود را با سازمان سیا وموساد در این باره آغاز کرده بودند. گفته شده‌است که دیدارهایی بین ماموران اطلاعاتی این سه کشور در لاهه برگزار شده است.

بیشتر بخوانید:

ظریف: هنوز زود است درباره مرگ برجام صحبت کنیم


افزون بر آن، گفته شده است که آلمان، فرانسه و بریتانیا نیز در تامین اطلاعات ضروری سازمان سیا و موساد برای تولید این ویروس همکاری داشته‌اند. از جمله شرکت زیمنس اطلاعاتی فنی درباره این سانتریفیوژ در اختیار این سازمان‌ها قرار داده است.


سازمان اطلاعات هلند موفق می‌شود با یک مهندس ایرانی تماس برقرار کند. این فرد در دو مرحله در تولید و نصب این ویروس با سازمان اطلاعات هلند و از آن طریق با موساد و سیا همکاری داشته است.


این مهندس ایرانی تا سال ۲۰۰۷ وظیفه گردآوری و اطلاعات لازمه برای موساد و سیا را برعهده داشته و پس از آن، وظیفه انتقال این ویروس را از طریق یک فلش‌درایو یواس‌بی برعهده گرفته است.


تاسیسات اتمی نطنز از کنترل و نظارت امنیتی بسیار بالایی برخوردار بوده است. چون این سیستم به شبکه جهانی اینترنت متصل نبوده، امکان رخنه از بیرون به نرم‌افزارهای آن وجود نداشته است. از این رو، تنها راه ممکن دسترسی مستقیم به دستگاه‌های این تاسیسات بوده است.


عملیات گردآوری و نصب ویروس استاکس‌نت با نام «بازی‌های المپیک» اجرا شد. هدف از این عملیات در گام نخست، خرابکاری در سیستم این تاسیسات اتمی بوده است. سیا و موساد بر آن بوده‌اند تا با خرابکاری در این تاسیسات کار نصب سانتریفیوژها را به تاخیر اندازند.


خرابکاری‌ها در دو مرحله صورت گرفته است. در مرحله نخست، از طریق عملکرد استاکس‌نت فعالیت لوله‌های انتقال گاز به سانتریفیوژها مختل شده بود و در مرحله دوم، سرعت گردش و دوران سانتریفیوژها کاهش یافته و از این طریق سیستم آسیب دیده است.
بر اساس اطلاعاتی که در این گزارش منتشر شده است عملیات «بازی‌های المپیک» عملیات مشترک سازمان اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل بوده است.


به گزارش دویچه‌وله، اما آنچه تاکنون کمتر مورد توجه قرار گرفته است، نقش سازمان اطلاعات هلند بوده است. سازمان اطلاعات هلند AIVD همراه با سازمان اطلاعات انگلیس اطلاعاتی درباره شرکت‌های اصلی فعال در ساخت برنامه‌های هسته‌ای ایران در اختیار سازمان‌های اطلاعاتی غرب گذاشته بودند. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۰۷:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  43 7
  اگر انگلیس وفرانسه درنطنزخرابکاری داشته باشند که هیچ کشورمارا ویران هم بکنند باز وزیرما دستشان رامیبوسد که برجام رااز دست ندهد ذلت ایران رامیخواهند
 • IR ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  34 4
  اینا که از دوستان گرمابه و گلستان آقای روحانی بودند؟؟!!!
 • ادهمی IR ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  19 3
  این کار بیشرمانه غرب را می بینند ولی این بی حیاها عبرت نمی گیرند.
 • US ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  8 25
  دروغ است. کشور ما همیشه به ایران کمک کرده است.
 • IR ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  18 5
  کلا همه جا ردپایی از یک خودفروخته هست. چه اقتصادی و چه سیاسی و چه علمی. هر کدوم یه طور ضربه می زنند.
 • ترسو IR ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  4 7
  نور به قبر دائی جان ناپلئون ببارد !!!
 • IR ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  10 2
  فناوری #زیمنس_سیماتیک .
 • IR ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  9 9
  پ ن پ با ایران همکاری کنند تا ایران بمب اتم درست کند و بعد با خزعبلات مثل داخل ایران ، در خارج ایران هم مردم را تهدید کنند
 • IR ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  2 4
  ایران دیگه بمب اتم نیاز نداره؛ ایران به اندازه کافی سلاح های فوق پیشرفته و فوق محرمانه داره که دیگه سمت بمب اتم نره اصلا برای ایران بی کلاسی دیگه ؛ سمت اتم بره البته بگم که ایران حتما بمب هیدروژنی هم داره که آمرکایی غلطی نمیتونن بکنن. ( 12:17 )
 • IR ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  3 1
  من نمی تونم درک کنم آدم هرچقدر با حکومت مشکل داشته باشه چطور خودشو قانع میکنه به کشورش ضربه بزنه.
 • IR ۱۵:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  2 1
  بازهم دست یک خیانت. کار داخلی.در کار است.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس