ربیعی: از وضعیت شکننده بی‌تعادلی ارز عبور کردیم/ درد و رنج مردم را می‌بینیم

سخنگوی دولت با بیان اینکه سفر آقای ظریف ربطی به گروه هفت نداشت و به درخواست فرانسه بود، گفت: هیچ تمایلی در ایران برای دیدار با آمریکایی ها وجود ندارد.

به گزارش مشرق، علی ربیعی سخنگوی دولت صبح امروز در نشست هفتگی با اصحاب رسانه، ضمن تبریک هفته دولت گفت: ما در کنار مردم 18 ماه سخت را گذراندیم؛ ترامپ اقدامات خودش را علیه مردم کشورمان به محض تحویل ریاست جمهوری آغاز کرده است.

وی ادامه داد: با لطف خدا صبوری مردم و رهنمود های رهبری توانستیم ثبات نسبی برقرار کنیم.

سخنگوی دولت تصریح کرد: ما در دوران تثبیت و عبور از شوک اولیه تحریم هستیم. دولت با یک برنامه 24 ماهه دوساله دوم خود را آغاز می کند. از سوی دولت بخاطر لطف پدرانه رهبری به دولت تشکر می کنم.

بیشتر بخوانید:

ربیعی: از وضعیت شکننده بی‌تعادلی ارز عبور کردیم

وی بیان کرد: شوک ها و گرانی های ناشی از تحریم ها، آثار و علائمی را تا مدت ها بر جامعه خواهد گذاشت، اما علائمی بر بهبود وضعیت امروز هویدا شده است.

ربیعی اظهار داشت: دولت در جلسه دیروز خود رهنمود های رهبر معظم انقلاب قرار داده است.

وی خاطرنشان کرد: آمریکا نتوانسته قدرت دیپلماسی کشور را تضعیف کند. دولت تمام توان دیپلماسی خود را به خدمت گرفته است تا بتواند در مرحله اول تحریم‌های غیرانسانی آمریکا را که مصداق تروریسم اقتصادی صرف کند و در گام دوم آثار سوء آن ها را کم کند.

سخنگوی دولت در مورد حضور ظریف در فرانسه گفت: سفر آقای ظریف ربطی به گروه هفت نداشت و به درخواست فرانسه بود و هیچ تمایلی در ایران برای دیدار با آمریکایی ها نبود، ما دخالت و نقشی در گفت و گوی فرانسوی ها با آمریکا نداریم، این سفر مخفیانه نبوده و اطلاعات ما هم حاکی است آمریکایی ها از این سفر اطلاع داشتند.

ربیعی سفر ظریف به فرانسه را برای نحوه اجرای تعهدات برجام دانست و گفت: این سفر مفید برای تبادل نقطه نظر و دیدگاه در مورد بسته مکرون در تماس تلفنی با آقای روحانی بوده است.

وی افزود: ما از کشور چین برای باز طراحی رآکتور اراک تشکر و سپاسگزاری می کنیم.

*در زمین آمریکا بازی نمی‌کنیم*

سخنگوی دولت در مورد سفر روز گذشته ظریف گفت: ما کنشگر بودیم و در زمین آمریکا بازی نمی کنیم.

ربیعی تصریح کرد: ما نمی خواهیم بپذیریم تحریم، تقدیر این جامعه است. ما همه تلاش خود را برای کم کردن تأثیر تحریم انجام می دهیم. ما زیست تحریمی را نمی‌پذیریم.

*اظهارات شمخانی درباره برجام شخصی است*

وی در مورد اظهارات شمخانی در باب برجام گفت: او موضع شخصی خود را بیان کرده و دولت هنوز موافق امضای برجام در سال 2015 بوده است.

ربیعی با اشاره به حمله به پایگاه های حشد الشعبی گفت: این حمله را شدیدا محکوم می کنیم. رژیم صهیونیستی، بخشی از ادای دموکراسی با همین حملات به سوریه، لبنان و عراق را انجام می دهد.

وی ادامه داد: جامعه عراق آنقدر قوی است که پاسخ لازم را می دهد؛ ما اعتقاد داریم بخشی از اقدامات اسرائیل رجز خوانی برای مصرف داخلی است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: یکی از استراتژی های ما که مقام معظم رهبری نیز اعلام کردند، جلوگیری از خام فروشی نفت و پتروشیمی ها است که ارز آوری خوبی برای کشور دارد. همچنین حوزه دیگر معدن است که سرمایه گذاری خوبی در زیر ساخت آن انجام شده است.

سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که آیا کشتی آدریان به قطر می رود؟ گفت: صاحب نفت خریداری شده تعیین می کند به کدام ساحل برود و من از مقصد آن بی خبر هستم.

*رژیم صهیونیستی بهای سنگین اقدامات خود را پرداخت خواهد کرد*

سخنگوی دولت ضمن حمایت از پیام روشن و قاطع سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت: رژیم صهیونیستی در ماه گذشته، گستاخی خود را به جایی رسانده که به دروغ و اغراق از تجاوزات خود با افتخار صحبت می‌کند. تجاوزات مکرر به عراق از موارد سیاه در کارنامه این رژیم است و هرگونه تجاوز به حاکمیت کشورهای منطقه را محکوم می‌کنیم. اسرائیل بهای سنگین اقدامات خود را پرداخت خواهد کرد.

وی با اشاره به حقوق و مزایای مدیران گفت: حقوق و مزایای مدیران باید در سایت خودشان (همان سازمان یا دستگاه) منتشر شود. تعدادی دستگاه ها در این رابطه همکاری نکردند، اما دولت این کار را به سهم خود انجام داده است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: ظریف بعد از تحریم فعال تر شده و خارجی ها هم بیشتر دعوتش می کنند و این تحریم روند معکوسی داشته است و حتما تاثیری بر کار آقای ظریف مشکلی پیش نیامده و نخواهد آمد.

وی با اشاره به این موضوع که چین به لحاظ اهمیت استراتژیک این کشور در جهان یکی از شرکای خوب ایران به شمار می رود، گفت: هر چند آمریکا زیان بسیاری به شرکت های چینی وارد کرد و یکی از آسیب دیدگان ترامپیزم بوده است و مایلیم عمق روابطمان را با این کشور بیشتر کنیم.

*بسیاری معتقدند پوری‌حسینی سالم و نسبت به بیت‌المال بسیار حساس بود*

ربیعی با اشاره به بازداشت رئیس سابق سازمان خصوصی سازی و ایران خودرو اظهار داشت: در مورد سازمان خصوصی سازی هیچ گزارشی از نفع شخصی آقای پور حسینی دریافت نکردیم؛ بسیاری معتقدند پوری‌حسینی سالم و نسبت به بیت المال بسیار حساس بود.

*دژپسند واگذاری ایران ایرتور را خوب برشمرد* 

وی ادامه داد: آقای دژپسند واگذاری ایران ایرتور را خوب دانستند و من با برخی دوستان وزارت اطلاعات صحبت کردم که معتقد بودند نفع شخصی در پرونده نبوده است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: ممکن است یک روزی بگویند قانونی در مجلس بگذارند، سپس عنوان کنند تصمیم اشتباه بوده است. آیا آنها را بازداشت می کنند؟ ما از هیچ تخلفی دفاع نمی کنیم.

وی بیان کرد: خرید کشتارگاه از سوی پور حسینی در زمان دولت آقای احمدی نژاد بوده و ربطی به پست او در این دولت نداشته است.

ربیعی تصریح کرد: در مورد رئیس ایران خوردو من هم گفتم که ایراد در زمینه افزایش هزینه از سوی وزیر صمت بوده و ما هیچ اطلاعاتی از این موضوع نداریم.

وی در بخش دیگری از نشست خبری امروز یادآور شد: آئین دادرسی ما وضوح دارد؛ زمانی که فرد بازداشت و احضار می شود، اظهار نظرها شروع می شود.

ربیعی درباره اطمینان به دولت فرانسه اظهار داشت: در فضای بین الملل، همه دنبال منفعت خود هستند و در چالش منافع باید دنبال منافع خود باشید. فرانسه ادعا کرده می خواهد به تعهدات خود عمل کند و ما هم استقبال می کنیم.

*منابع آزاد شده از حذف ارز کالاهای اساسی صرف  یارانه تولید کشاورزی شده است*

ربیعی در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری فارس درباره سرنوشت منابع آزاد شده از حذف ارز کالاهای اساسی گفت: این سوال بسیار خوب و تخصصی است. بخشی از این منابع صرف  یارانه تولید کشاورزی و از جمله گندم شده و به حقوق و دستمزد برنگشته است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا مونسان به عنوان وزیر وزارت خانه میراث فرهنگی معرفی می شود، خاطرنشان کرد: من از آقای رییس جمهور نپرسیدم، اما خودم دوست دارم بخاطر اشراف آقای مونسان به حوزه، ایشان به‌عنوان وزیر معرفی شوند.

ربیعی اظهار کرد: تحریم آمریکا یک شوک به کشور بود، اما شیب گرانی دارد کمتر می شود؛ امروز آمریکا دچار مشکل است و چین و روس و دنیا در کنارش نیستند.

وی ادامه داد: مردم سخت زندگی می کنند و ما این را کتمان نمی کنیم.

*به هر کاری که به منافع ملی‌ کمک کند، عمل می‌کنیم*

سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش مبنی بر اینکه با توجه به اظهارات صبح امروز رئیس جمهور درباره مذاکره، آیا ممکن است وی در سفر به نیویورک با آمریکا مذاکره کند؟ گفت: ما به هر چیزی که درباره منافع ملی‌مان باشد، عمل می‌کنیم. مردم بدانند اگر مطمئن باشیم حرکتی به نفع مردم است، آن کار را انجام می‌دهیم. برجام را هم به دلیل منافع مردم امضا کردیم و آمریکا هم در آن حضور داشت. این حرف‌ها دلیل بر مذاکره با آمریکا نیست، حرف منافع ملی است.

وی با اشاره به موضوع مازیار ابراهیمی گفت: روز گذشته با آقای علوی صحبت می کردم و قرار شد آقای وزیر اطلاعات در مجلس همه مسائل را در مورد مازیار ابراهیمی بگوید.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره اینکه انتظار متقاضیان دریافت کارت هوشمند ملی، برای دریافت کارت خود بسیار طولانی شده است، گفت: فعلا در این خصوص اطلاعی ندارم. ضمن اینکه خودم هم هنوز کارت ملی‌ام را عوض نکرده‌ام و به دنبال یکی از این مراکز هستم و تاکنون هم 4 بار وقت گرفته‌ام ولی فرصت نکردم مراجعه کنم. ولی در این خصوص سوال می کنم و اطلاع می‌دهم.

وی در رابطه با ابهام در نظام رتبه بندی معلمان تصریح کرد: رتبه بندی معلمان بر اساس قانون برنامه ششم باید با تصویب مجلس در قانون بودجه سالانه پرداخت شود؛ در این راستا 2 سال قبل کمتر از 3 هزار میلیارد پرداخت شد و امسال نیز 2 هزاز میلیارد تومان پرداخت خواهد شد.بر اساس اعلام وزارت آموزش و پرورش و سازمان برنامه و بودجه این 2 هزار میلیارد تومان افزایشی 10 درصدی خواهد داشت.

ربیعی توضیح داد:‌طرحی را وزارت آموزش و پرورش دنبال خواهد کرد تا معلمانی که تمایل به تدریس بیش از 10 ساعت دارند بتوانند این کار را انجام دهند و هزینه آن را دریافت کنند. این وزارتخانه در حال اقدام در زمینه مدارس دارای بخاری نفتی است. آرمان جامعه پویا با معلمان پویا و راضی میسر می شود زیرا معلمان پویا آرامش را به فرزندان می دهند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  12 9
  ببین چقدر راحت از برجام به اینستکس و از آن به طرح ماکرون نزول کردیم در این دولت تحقیر
 • IR ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  6 4
  تو زمین انگلیس چی؟
 • IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  8 4
  اظهارات آقای شمخانی درباره برجام کاملا"درست بود.
 • IR ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  8 4
  مراقب مکر مکرون باشید و دوباره فریب دشمن را نخورید.
 • IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  7 0
  یعنی حالا ثبات اقتصادی داریم ؟!!!!
 • IR ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  6 0
  از كي؟
 • IR ۰۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  3 3
  تمایل ندارید هر روز حرف از مذاکره و ملاقات میزنید تمایل داشتید چی کار میکردید
 • سارا IR ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  3 4
  خدا زودتر شر این آقایان اصلاح طلب که همه چیز ایران را فروختند را از سرما کم کند
 • IR ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  0 0
  سخنگوی دولت با بیان اینکه سفر آقای ظریف ربطی به گروه هفت نداشت و به درخواست فرانسه بود، iهر چی بود نابجا و بی موقع بود

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس