مشاور کرواتی سریع القلم

تئوریسین و توجیه‌کننده مذاکرات منتهی به برجام، اکنون می‌گوید: برجام پایه‌های سستی دارد و شکنندگی آن برای آمریکاشناسان پرواضح بود(!)

به گزارش مشرق، روزنامه «کیهان» در ویژه‌های خود نوشت:

محمود سریع‌القلم از توجیه‌کنندگان مذاکره و اعتماد به آمریکا در دهه گذشته به ویژه در آستانه توافق برجام به شمار می‌رفت و حتی در این مسیر آن‌قدر افراط و هیجان به خرج داد که به صدا و سیما به‌خاطر نظرسنجی مردم درباره اعتماد یا عدم اعتماد به آمریکا انتقاد کرد و مدعی شد نباید از لبوفروش و راننده تاکسی در این باره نظرخواهی کرد.

بیشتر بخوانید:

لبو فروش‌ها و رانندگان تاکسی از شما بهتر می‌فهمیدند آقای مشاور


کارشناسان بسیاری تصریح کرده بودند برجام فاقد ضمانت‌های لازم است.


این مشاور ارشد دولت اکنون ضمن یادداشتی می‌نویسد: چرا ترامپ به راحتی از برجام خارج شد؟ چون برجام مانند توافقات آمریکا با چین (۱۹۷۲) یا شوروی (۱۹۸۷)، توافق با حاکمیت آمریکا نبود و خروج از آن به جز اعتراض چند نماینده کنگره و سناتور، جریانی ایجاد نکرد. به لحاظ حقوقی و سیاست داخلی آمریکا، برجام پایه‌های سستی دارد و شکنندگی آن برای آمریکاشناسان پرواضح بود. برجام همچنین مسائل اصلی میان ایران و آمریکا در جامعه سیاسی، مدنی و تشکل‌های حزبی را بادقت مورد خطاب قرار نمی‌دهد.
او می‌افزاید: برجام برای آمریکا، یک موضوع حاکمیتی است و نه تعداد سانتریفیوژها و درصد غنی‌سازی. ما چه موافق باشیم یا مخالف، چه خوشمان بیاید یا نیاید، جامعه یهودی جزئی از حاکمیت آمریکا است و صرفا نوعی ارتباط با رئیس جمهور آمریکا یا کاخ سفید نیست.


اندونزی یکی از کشورهای قابل مطالعه نظام بین‌الملل است. این کشور که از بنیانگذاران نهضت عدم تعهد است، در نهایت به این نتیجه رسید که به واسطه جغرافیایی که دارد، باید با تمامی قدرت‌ها اعم از چین، استرالیا، ژاپن، آمریکا، روسیه و اتحادیه اروپا ارتباط داشته باشد. این کشور به هیچ کدام، وابستگی سیاسی یا نظامی و یا حتی اقتصادی نداردو از سیاست متنوع‌سازی بدون وابستگی (Diversification) بسیار بهره برده است.


تاکید بر تنوع‌بخشی، در حالی است که طیف خوش‌بین به غرب، در اوج هیجان مذاکرات، تنها به جلب اعتماد آمریکا اهتمام داشتند به نحوی که زمانی‌نیا معاون وزیر نفت تصریح کرد: اروپایی‌ها از این که دولت روحانی با آمریکا بسته و اکنون تنها منتظر تایید اروپاست، گله‌مند شده بودند.


متاسفانه در تمام این دوره، آقای سریع‌القلم، صرفا توجیه‌کننده متن مذاکرات دولت بودند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 0
 • کارشناس سیاسی IR ۰۷:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۲
  2 0
  در طول تاریخ آمریکا قابل اعتماد نبوده اما با آمدن ترامپ چهره واقعی آمریکا برای جهانیان نمایان شد و هیچوقت حرفهای آقای خامنه ای برای ملت ایران و سایر کشورها اینقدر قانع کننده نبود که میگفت آمریکا هرگز قابل اعتماد نیست.
 • IR ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۲
  3 1
  خوب پس برای همین بود که جناب کراواتی ،مخالفان برجام را راننده تاکسی و عمله خطاب کرد.......پس آنها از شما بهتر می فهمیدند.!!!اگر بفهمید!
  • سید IR ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۲
   3 0
   سریع الظَلَم!
 • IR ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۲
  2 1
  این باید به جرم خیانت اعدام شود
 • IR ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۲
  3 0
  پس اگه اون موقع میدونستین برجام شکنندس داشتین خیانت میکردین. و اگه نمیدونستین جاهل بودین(که به نظر نمیرسه). در هر صورت استعفای شما امری لازم و منطقیه.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس