مسعود سلیمانی

اگر وزارت خارجه در پیگیری حقوق شهروندان و عزت پاسپورت ایرانی هم مانند اعتراض به سریال گاندو مصمم بود، حتما به نتایج بهتری در این عرصه از دیپلماسی دست یافته بود.

سرویس سیاست مشرق - سال گذشته، دکتر «مسعود سلیمانی» دانشمند ایرانی در رشته خون‌شناسی (هماتولوژی) و سلول‌های بنیادی و دانشیار دانشگاه تربیت مدرس توسط مؤسسه‌ای آمریکایی به نام «مایو کلینیک» که یکی از معتبرترین مراکز و دانشگاه‌های علوم پزشکی جهان است، برای انجام تحقیقات تخصصی به این کشور دعوت شد.

این دانشمند ایرانی- مهرماه ۹۷- با ویزای رسمی تحقیقاتی (research visa) و با هماهنگی دانشگاه تربیت مدرس، وارد فرودگاه شیکاگوی آمریکا شد، اما واشنگتن در اقدامی غیرقانونی و با زیرپاگذاشتن پروتکل‌های دانشگاهی و تحقیقاتی، پیش از ورود آقای سلیمانی به خاک آمریکا، وی را بازداشت و به زندان «دیتون» جورجیا در ایالت آتلانتا منتقل کرد!

نکته قابل توجه اینجاست که پلیس فدرال امریکا (FBI) که در ابتدا مدعی شده بود که این دانشمند ایرانی تحریم‌های آمریکا را نقض کرده است؛ چندی بعد رسماً اعلام کرد که هیچ «هدف خلافی» درباره این استاد ایرانی پیدا نکرده است.

بیشتر بخوانید:

برادر این دانشمند ایرانی پیش از این در مصاحبه با رسانه‌ها گفته بود: «آمریکایی‌ها اعلام کردند که دکتر سلیمانی قصد داشته است چند عدد "ویال هورمون رشد" را از طریق دو دانشجو به ایران انتقال دهد که این عمل هم انجام نمی‌شود و جالب‌تر این‌که ویال‌ها غیر تحریمی و صرفاً مصرف پزشکی دارند...برادرم هیچ فعالیت مخفی و پنهانی در رابطه با انتقال و مراودات علمی خود نداشته است و این فعالیت‌ها در چارچوب عرف علمی جهانی انجام می‌شود و این ادعای آمریکایی‌ها باعث تعجب چهره‌های داخل و خارج کشور شده است».

برادر این دانشمند ایرانی تصریح کرد: «برادرم در کنار قاچاقچیان و اراذل و اوباش خیابانی و هم‌چنین کارتن‌خواب‌ها در این ندامتگاه زندانی شده است؛ این در حالی است که وی از بیماری مزمن آی. بی. اس رنج می‌برد و از لحاظ روحی وضعیت فوق‌العاده ناراحت‌کننده‌ای دارد».

وزارت خارجه، مسئول پیگیری

«منصور غلامی» وزیر علوم، تحقیقات و فناوری- ۱۲ تیر ۹۸- با اشاره به موضوع بازداشت غیرقانونی دانشمند ایرانی در آمریکا گفته بود: «متاسفانه هنوز خبر جدیدی از وضعیت  این استاد نداریم و پیگیری کار به وزارت امور خارجه واگذار شده است. آقای ظریف  وزیر امور خارجه در جلسه هیئت دولت پیگیری موضوع را به شرط آنکه دولت از آن حمایت کاملی داشته باشد بر عهده گرفت».

غلامی در ادامه تاکید کرد: «متاسفانه وزارت علوم دسترسی به مجمعی که از طریق آنها بتوان تأثیر گذاری مناسب در سطح جهانی داشت را ندارد و به همین دلیل پیگیری کار و وضعیت سلیمانی به وزارت امورخارجه سپرده شده است».

بی عملی دستگاه دیپلماسی!

همانطور که وزیر علوم نیز صراحتاً اعلام کرده، مسئولیت پیگیری وضعیت دانشمند ایرانی بر عهده وزارت امور خارجه است. اما متاسفانه دستگاه دیپلماسی تاکنون هیچ اقدامی درخصوص آزادی آقای سلیمانی و بازگشت وی به کشور انجام نداده است.

در همین رابطه، نه آقای ظریف و نه سخنگوی وزارت خارجه و نه دیگر مقامات ارشد دستگاه دیپلماسی تاکنون به هیچ عنوان به صورت جدی این مسئله بسیار مهم را پیگیری نکرده‌اند. این در حالی است که اکنون ۱۱ ماه از بازداشت غیرقانونی آقای سلیمانی سپری شده است.

سریال غم انگیز پایمال شدن عزت پاسپورت ایرانی!

متاسفانه پایمال شدن عزت پاسپورت ایرانی به سریالی غم انگیز در دولت آقای روحانی بدل شده است.

در تیرماه ۹۷ «اسدالله اسدی» دیپلمات سفارت ایران در وین علیرغم مصونیت دیپلماتیک در اقدامی غیرقانونی توسط پلیس آلمان و در جریان حضورش در این کشور بازداشت شد. در مهرماه ۹۷ رسانه‌ها از استرداد دیپلمات یاد شده به بلژیک خبر دادند.

متاسفانه دستگاه دیپلماسی کشورمان در واکنش به این رفتار گستاخانه بسیار منفعل و ضعیف عمل کرد.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه-۱۱ تیر ۹۷- در اقدامی تأمل‌برانگیز در واکنش به نقض قوانین دیپلماتیک از سوی آلمان به یک پیام توئیتری اکتفا کرد و نوشت: «چه همزمانی جالبی. همزمان با شروع سفر رئیس‌جمهور به اروپا یک عملیات ایرانی، افشا و عوامل آن دستگیر می‌شوند. ایران هرگونه خشونت و ترور را در هر مکانی محکوم می‌کند و با همه مقامات ذی‌ربط برای کشف آنچه تنها یک عملیات پلید برای دادن نشانی غلط است، آماده همکاری است».

بیشتر بخوانید:

راز توهین آمریکا به پاسپورت دیپلماتیک ظریف چیست؟

دیپلماسی ناکارآمد درباره دیپلمات ایرانی از یاد رفته

متاسفانه اکتفا به یک درخواست منفعلانه برای رهایی این دیپلمات ایرانی و مماشات با طرف‌های اروپایی (برای حفظ برجام) از یک طرف و عدم گوشزد نمودن تبعات این گونه اقدامات از طرف دیگر، مقامات غربی را برای نقض قوانین دیپلماتیک و اعلان درخواست‌های طلبکارانه جسورتر کرد تا جایی که یک مقام اتریشی چندی پیش خواستار لغو مصونیت دیپلمات ایرانی شد!

در خرداد سال گذشته نیز دولت هلند به جای عذرخواهی و پاسخگویی درباره پناه دادن به دو تروریست ارشد منافقین و الاهوازیه که در آن کشور کشته شدند، دو نفر از دیپلمات‌های ایرانی را به دلایل واهی اخراج کرد.

همچنین کشور آلبانی که مدت‌هاست به پایگاه منافقین و تروریست‌ها مبدل شده، در سال گذشته در اقدامی گستاخانه دو دیپلمات ایرانی را به دلایل واهی از این کشور اخراج کرد.

در تابستان ۹۷ نیز فرانسه- میزبان و حامی و پناهگاه گروهک تروریستی منافقین- در اقدامی غیرقانونی و به دلایل واهی یک دیپلمات ایرانی را اخراج کرد.

جای خالی دیپلماسی مقتدرانه

در هفته‌های اخیر، رسانه‌ها و فعالین اصلاح طلب، ظریف را در جایگاه قهرمان نشانده و تحریم شدن وی از سوی آمریکا را مصداق پیروزی دیپلماتیک نامیدند. این در حالی است که در دولت آقای روحانی برای اولین بار پس از انقلاب اسلامی، دولت آمریکا به نماینده دولت ایران در سازمان ملل ویزا نداد و وی را تروریست! نامید.

در دولت روحانی برای اولین بار، وزیر امور خارجه ایران و هیات ایران تنها می‌توانند میان مقر سازمان ملل، دفتر نمایندگی ایران در این سازمان و اقامتگاه سفیر ایران در سازمان ملل (محدوده‌ای ۸۰۰ متری) رفت و آمد داشته باشند. این در حالی است که تا پیش از این، دیپلمات‌های ایران تا شعاع ۲۵ مایلی (۴۰ کیلومتری) سازمان ملل متحد، اجازه رفت و آمد داشتند.

تروریست! نامیدن نماینده دولت ایران در سازمان ملل و بازداشت دیپلمات ایرانی و بازداشت دانشمند ایرانی و ایجاد محدودیت تردد برای هیئت ایرانی در محدوده سازمان ملل و در نهایت تحریم وزیر خارجه ایران همگی در یک پازل قرار دارد. نظام سلطه (به سرکردگی آمریکا) در مواجهه با دیگر کشورها همواره از پروژه «تست و تحقیر» استفاده می‌کند. بدین صورت که ابتدا یک رفتار گستاخانه انجام می‌دهد و واکنش طرف مقابل را می‌سنجد؛ اگر واکنش قاطعانه و بازدارنده باشد، نظام سلطه عقب نشینی می‌کند و اگر واکنش منفعلانه و از موضع ضعف باشد، در گام‌های بعدی بر شدت تحقیر و گستاخی افزوده می‌شود.

اگر ظریف در واکنش به تروریست نامیدن نماینده ایران در سازمان ملل و اخراج و بازداشت دیپلمات‌های ایرانی و...واکنش مقتدرانه‌ای نشان می‌داد، کار به اینجا نمی‌رسید که آمریکا با گستاخی دانشمند ایرانی را بازداشت کند.

در روزهای گذشته «عباس عبدی» فعال سیاسی اصلاح طلب در یادداشتی در روزنامه اعتماد با اشاره به رویکرد دولت در سیاست خارجی نوشت: «به نظرم بسیاری از افراد درک درستی از ماهیت روابط بین‌الملل و سیاست واقع‌گرایانه ندارند و روابط بین‌الملل را به گفت‌وگو و صلح‌خواهی تقلیل می‌دهند، در حالی که روابط بین‌الملل در اصل متکی به قدرت است و بس».

واقعیت این است که دیپلماسی منفعلانه دولت، خسارت زیادی را به کشور تحمیل کرده است و بی عملی و انفعال دولت در احقاق حقوق کشورمان، هر روز بر دامنه این خسارت می‌افزاید.

به اندازه گاندو پیگیری کنید!

مقامات ارشد دولت آقای روحانی و به خصوص وزارت امور خارجه در ماههای گذشته به سریال پرمخاطب «گاندو»- که به مسئله نفوذ پرداخته بود- به شدت واکنش نشان داده و به آن حمله کردند.

نکته قابل توجه اینجاست که این حملات تا هفته‌ها پس از پایان پخش آخرین قسمت این سریال نیز ادامه داشت و حتی دولت از بازپخش این سریال نیز ممانعت ایجاد کرد.

حجم گسترده واکنش مقامات دولت به این سریال و پیگیری ویژه جهت ممانعت از بازپخش آن، تعجب افکار عمومی را در پی داشت. بر همین اساس این سؤال در ذهن افکار عمومی ایجاد شد که چرا دولت و به خصوص وزارت خارجه در مسائل مهمی همچون برجام یا بازداشت دیپلمات ایرانی و یا بازداشت دانشمند ایرانی، این حجم واکنش و پیگیری را نداشت؟!

ای کاش وزارت امور خارجه، یک دهم واکنش و پیگیری که در مورد سریال گاندو داشت، برای آزادی دیپلمات ایرانی در اروپا و دانشمند ایرانی در آمریکا به کار می‌بست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 35
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 10
 • IR ۰۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
  31 1
  دولت میبینه که سلبریتی ها طرفدار چه کسایی هستند تا از اونها حمایت کنن
  • IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
   18 1
   ربع تلاشی که برای نجفی از اعدام صورت گرفت اینجا انجام ندادند
 • IR ۰۱:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
  12 51
  مشرق ساعت یک شب به جای حرص خوردن برو بگیر بخواب بیکاری خبر می گذاری؟؟
  • ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
   44 32
   درود بر مشرق که برای روشنگری افکار عمومی همیشه بیدار است
 • جعفر IR ۰۲:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
  44 9
  مرگ بر آمریکا و مسؤولان بی کفایت.
 • ۰۴:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
  28 0
  مردم یادتان هست روحانی گفت اعتبار پاسپورت ایران رو در دنیا بالا میبره؟
  • IR ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
   28 0
   اکنون عزت و اقتدار پاسپورت ایرانی آنقدر افزایش !!! یافته که ظریف هم در سازمان ملل امکان جابجایی بیش از 800 متر مربع ندارد !
 • ۰۴:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
  25 0
  اونقدر اعتبار پاسپورت ایرانی بالا رفته که در خارج کشور رسما دانشمند درجه یک علوم زیستی کشورمون رو دزدیدن و بردن زندانی و مخفی کردن. مردم یادتان هست روحانی گفته بود با کدخدای جهان (آمریکا) ببندیم بهتره؟
 • IR ۰۵:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
  25 4
  دغدغه مردم ایران رقص و آواز است نه علم و پیشرفت
  • IT ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
   23 8
   خوب همون قرتی های بنفشی که جز رقص و قرکمر هدف دیگه ای نداشتن حالا دارن محصولشونو درو میکنن . یک تورم خوشگل 600 درصدی که خِشتکه شونو کشیده بالای سرشون
 • موسوی IR ۰۵:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
  26 3
  دولتی که دانشمندانی مثل دکتر حسن عباسی را به خاطر زدن حرف حق به زندان می اندازد هیچوقت دانشمندان دیگر را از زندان نجات نمی دهد.دولت همسو بادشمنان کمر به نابودی دانشمندان ما بسته است
 • محمود IR ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
  16 1
  اینا نفوذی نیستند، اینا تبعهٔ استکبارند.
 • IR ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
  14 0
  باور کنید دیپلماسی فقط برجام نیست
 • IR ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
  25 27
  ما دیپلماسی مقتدرانه شما را در ایام تصدی دولت آقای احمدی نژاد دیده ایم !!! بابیش از نیمی از کشورهای دنیا قطع رابطه کردیم حتی کشورهای آفریقایی !!! و با ادبیات دیپلماسی اون ...لولو برد و آب را بریز اونجاییکه میسوزه آشنا شده ایم . لطفا شما دم از پاسپورت ایران نزنید
  • IR ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
   24 0
   خب شما که خوبید و بلدید با دنیا حرف بزنید چه گلی به سر ما زدین؟ چیکار کردید؟!
  • IR ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
   13 0
   حضور سران بیش از 120 کشور در اجلاس عدم تعهد در تهران در سال 91 نشان از دیپلماسی سازنده دولت احمدی نژاد با جهان بود.
  • IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
   14 0
   در دولت قبل جزو 8 کشور هسته ای و فضایی دنیا بودیم اما حالا باید برای یک کیلو شکر توی صف باشیم !
 • IR ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
  10 0
  خاک بر سر آمریکائیها دعوت می کنند و بعد خیانت
 • IR ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
  26 4
  تو گاندو با اقدام انقلابی! کارا درست میشد!!! الان به همونا بگید با اقدام انقلابی مشکل رو حل کنند!!!
  • IR ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
   13 0
   اگر آقای آشنا بذارن
 • ساره IR ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
  9 19
  در ايران بيشتر از يك ونيم سال است محيط زيستي ها را زندان كرديد بعد از امريكا خرده ميگيريد ؟!
  • IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
   15 6
   وقتی جاسوس های محیط زیستی مثل کاووس سید امامی را با نوابغ و دانشمند مظلوم و دربند ایرانی مقایسه می کنید چیزی نمی شود گفت جز اینکه یا از همون طیف جواسیس هستید یا برای بلاهت شما انتهایی وجود ندارد
  • IR ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
   9 3
   مغاطه نکن!! متهمان پرونده محیط زیستی حتی اگر بیگناه باشند،که نیستند (یهودیان مخفی) اتباع ایران هستند.
 • IR ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
  1 17
  این نابغه تو شیکاگو چه میکرده؟قطعا رفته بوده اونور علوم امریکائی رو بیاموزه و انتقال بده که خب سر بزنگاه پلیس امریکا از این دستبرد علمی ممانعت بعمل اورده
  • IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
   9 0
   یا اینکه نفوذیهای داخلی گرایش را به دشمن داده ان.
  • IR ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
   10 0
   به دعوت دانشگاه امریکایی رفته
  • DE ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
   7 1
   90 درصد علم امریکا محصول دزدی و غارت و چپاول مغز و فکر و منابع معدنی و نیروی کار مفت و ارزان دیگر نقاط جهان است پس اربابتون شاه دزدان تشریف دارند
 • علیرضا IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
  6 0
  از کوزه همان طراود که در اوست با این ساختار وزارت خارجه چه انتظاری دارید؟ ساختار جدید با هدف «چابک سازی» و «تخصصی» با اصرار و تاکید آقای ظریف و بدون توجه به نظرات مشورتی مدیران سابق و فعلی و بدون پشتوانه مطالعات کارشناسی و پیامدهای آن به اجرا گذاشته شد اما نتیجه ای جز فلج کردن وزارت خارجه و هرج و مرج نداشته است.
  • IR ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
   4 0
   اولا که طراود نه، تراود. دوما این وزارت خارجه از اول هم فلج بود الان کر و لال هم شده
 • IR ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
  3 0
  ترامپ تیمش چه به قانون ..فقط به نفعشان باشد نشان دادند از قانون جنگل. درس گرفتند
 • شاهد IR ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
  14 0
  بیخیال گرونی ، بیکاری ، نارضایتی مردم ، بدبینی مردم نسبت به انقلاب و نظام و دین و شهداء .حالا میون هیر و ویر ی دانشمند و هم کد خدا گرفته اشکالی نداره قبلا هم چند تا دانشمند مارو شهید کردن .همه شون فدای ی خط برجام و اروپا .اینقدر این عزیزان و اذت نکنید.بزارید این 2 سال باقیمانده و به لفت و لیس و دروغ و حقه بازی و سفرهای خارجی شون بپردازن و حالشو ببرن و حق ماموریت شو بگیرن.این همه اتباع مارو گرفتن ی دانشمند هم روش ما که تو این مملکت دانشمندانی چون روحانی و جهانگیری و زنگنه و سایر اساتید دولتی و داریم به بقیه نیازی نداریم . بعضی ها که خارج میرن اونا میگیرن بعضی ها هم که خارج نمیرن رو هم خودمون میگیریم زندانی میکنیم.اگر این بابا هم خط خودشون بود حتما پیگیری میکردن ... رفع حصر . نجفی و . . . .
 • IR ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
  7 0
  هیس! دیپلماتها فقط ارز جمع می کنند
 • علی IR ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
  6 1
  تو مصاحبه دکترای سال 97 تو دانشگاه علوم پزشکی ایران ایشون بعنوان مصاحبه کننده روبروی من بود و چند تا سئوال ازم کرد. ایندکس اچ ایشون 55 هستش. اینو کسی که تو کار علمی باشه میفهمه یعنی چی. اگر ساده بخوام بگم بهتون طرف خیلی خیلی باید تو کارش شاخ باشه تا ایندکسش باشه 55
 • IR ۱۶:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
  1 0
  دکترمسعودسلیمانی ازدانشمندان برجسته کشور هستند که جزیک درصددانشمندان برترجهان شناخته شده اند، ایشان محقق حوزه سلول‌های بنیادی و هماتولوژی هستند. وفعالیت ایشان کاملاعلمی و وابسته به هیچ حوزه دیگری نیستن
 • سرباز IR ۱۸:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
  0 0
  ننگ و حقارتی را که اصلاح طلبان بر کشورمان مستولی کرده اند را، تاریخ بعنوان سیاه ترین صفحات خود ظبط و ثبت خواهد کرد ،وقاحت را به کمال و پررویی را تصویر کشیده اید.مرگتان باد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس