کد خبر 982811
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۲
دادگاه عالی ورزش

قاضی دادگاه CAS دلایل تاخیر در صدور رای پرونده دیدار سوپرجام فصل گذشته فوتبال ایران بین تیم‌های استقلال و پرسپولیس را اعلام کرد.

به گزارش مشرق، پرند عزیزی، قاضی دادگاه بین المللی ورزش (CAS) درباره دلیل تاخیر این دادگاه در صدور رای پرونده دیدار سوپرجام فصل گذشته فوتبال ایران بین تیم‌های استقلال و پرسپولیس بیان کرد: من درباره این جزئیات پرونده نه می‌توانم و نه اجازه صحبت دارم، اما روند کلی پرونده‌ها را اعلام می‌کنم. طرح دعوا حتی در دادگاه‌های داخلی منجر به صدور رای در ۲، ۳ ماه نمی‌شود. دادگاه CAS بسیار شلوغ است و حتی بار‌ها توصیه شده است بیشتر دعاوی در داخل ارکان قضائی کشور‌های مختلف صادر شود. صدور رای برخی پرونده‌ها مانند پرونده‌هایی که به المپیک مروبط می‌شود، در این دادگاه ۲، ۳ سال زمان می‌برد.

او افزود: زمانی که پرونده‌ای تشکیل می‌شود، طرفین دعاوی خود را مطرح و وکلای آن‌ها دفاع می‌کنند، شاید دیدگاه مردم با آنچه در دادگاه قابل اثبات باشد متفاوت است. در این روند طبیعی است طرفین از طریق وکلای خود باید ادله و مستندات را اعلام کنند و دفاع هم کامل باشد. در زمان رسیدگی مسائلی پیش می‌آید یا صحبت‌هایی مطرح می‌شود که بازهم نیاز به ارائه مدارک جدید برای اثبات آن‌ها است. به صورت مثال اگر قرار باشد یک رای در تاریخی صادر شود، قاضیان پرونده احتمال دارد با مسائل جدیدی برخورد کنند که طبق آن مدارک جدیدی را از طرفین دعوا بخواهند و همین امر سبب می‌شود دادرسی به تاخیر بیفتد.

عزیزی درباره اینکه چگونه صدور رای پرونده سوپرجام فوتبال ایران با وجود زمانبر بودن در دادگاه CAS به سرعت از سوی کمیته انضباطی و استیناف فدراسیون فوتبال ایران صادر شد، گفت: درباره سازمان لیگ یا بررسی‌هایی که داخل ایران صورت گرفته من حق اظهارنظر ندارم چراکه دلایل و مدارک ۲ طرف را ندیده ام، اما برخی مواقع به دلیل مسائلی غیر از موارد حقوقی امکان دارد صلاح بدانند رای را سریع اعلام کنند و حتی امکان دارد برای صدور رای به مسائل داخلی کشورمان نگاه شود، اما دادگاه CAS اینگونه عمل نمی‌کند. این دادگاه فقط جنبه حقوقی دارد و پرسپولیس یا استقلال برایش اهمیتی ندارد که بگویم من طرفدار این تیم یا آن تیم هستم. به مسائل جانبی هم نگاه نمی‌کند بلکه از لحاظ حقوقی، آئین نامه‌های موجود و قوانین حاکم پرونده را رسیدگی می‌کند.

بیشتر بخوانید:

CAS اعلام رأی سوپر جام را بازهم به تعویق انداخت

او ادامه داد: گاهی قاضی در مسائل داخلی با مسائلی مواجه می‌شود که برای رسیدگی به آن‌ها نیاز به تحقیقات بیشتری وجود دارد. اصل بر این است که مدعی باید ادعای خود را اثبات کند. اکنون استقلال مدعی است و بار اثبات روی دوش این باشگاه است. طرف مقابل هم یا باید این موضوع را انکار یا قبول کند. احتمال می‌دهم در جریان ادعای استقلال، مدارک این باشگاه کامل نبوده یا ادعای جدیدی را مطرح کرده باشد. شاید هم قاضی تاکنون برای صدور رای قانع نشده است، اما گذشت یک سال برای صدور رای پرونده مذکور عادی است. برای پرونده‌هایی که در دادگاهی بین المللی به ویژه در رشته فوتبال مطرح می‌شود، نمی‌توان رای را به سادگی و در مدت کوتاهی صادر کرد.

عزیزی درباره صدور رای دادگاه CAS در پرونده فینال جام باشگاه‌های آفریقا بین تیم‌های الترجی تونس و الوداد مراکش در زمانی کوتاه گفت: من به صورت غیر مستقیم می‌گویم امکان دارد استقلال نتوانسته باشد آنگونه که نیاز است از ادعای خود دفاع کند یا امکان دارد مدارک و دلایل کافی ارائه بدهد. ممکن است در جریان رسیدگی ادعای جدیدی مطرح کرده باشد.

قاضی دادگاه بین المللی ورزش درباره اینکه در این صورت چگونه صدور رای طول کشیده است، بیان کرد: باشگاه استقلال برای مهلت خواستن جهت اثبات ادعای خود حق دارد. استقلال برای اثبات تخلف فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ باید مدرک ارائه بدهد و صرف حرف زدن نیست. در کل صحت و سقم تمام مدارک باید برای دادگاه CAS مشخص شود.

عزیزی درباره اینکه آیا دادگاه CAS در این پرونده میانجیگری کرده یا رای صادر می‌کند، توضیح داد: این پرونده به بخش میانجیگری دادگاه نرفته و برای آن پنل تشکیل شده است، اما نمی‌توانیم بگوییم با توجه به طولانی شدن روند صدور رای توپ در زمین کدام طرف درگیری است. باید سیر حقوقی پرونده طی شود.

او درباره اینکه اگر دادگاه حکم به حقانیت استقلال بدهد آیا باید بازی برگزار شود یا خیر، گفت: طبق اساسنامه و قانون رای CAS لازم الاجرا است و خود طرفین پرونده قبول کرده اند این دادگاه، داوری کند.

قرار بود دادگاه عالی ورزش CAS رای این پرونده را تا ۱۷ مرداد ۱۳۹۸ (۲ روز پیش) اعلام کند، اما بازهم مطابق با ماده R ۵۹ اعلام کرد، نیاز به زمان بیشتری دارد و طبق زمان بندی جدید، قرار است رای این پرونده تا ۸ شهریور اعلام شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس