کد خبر 982786
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۲
خانه‌هایی که حتی با حذف ۴ صفر هم نمی‌توانیم بخریم

برای کنترل رشد نجومی قیمت‌ها در بخش مسکن چه باید کرد موضوعی است که سال‌ها در رسانه‌ها و محافل عمومی علمی کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفته و به هیچ نتیجه‌ای نرسیده است.

به گزارش مشرق، طی یک‌سال اخیر یعنی از تیرماه ۹۷ تا تیرماه سال جاری، قیمت مسکن در پایتخت با رشد ۹۱.۵ درصدی از حدود متری هفت‌میلیون تومان به ۱۳.۳ میلیون تومان رسیده است. همچنین بین مناطق ۲۲گانه، بالاترین میانگین قیمت هر متر زیربنای مسکونی تیرماه سال جاری مربوط به مناطق یک با ۲۹.۸ میلیون تومان، منطقه سه با ۲۳.۷ میلیون تومان و منطقه دو با ۲۱.۳ میلیون تومان است؛ اما در این گزارش با بررسی داده‌های سامانه املاک و مستغلات کشور به نتایج قابل‌تاملی رسیده‌ایم.

بیشتر بخوانید:

هزینه اجاره‌نشینی در مناطق مختلف تهران +جدول

طبق این بررسی ازمجموع چهارهزار و ۷۹۰ فقره معاملات مسکن که طی تیرماه سال جاری در تهران انجام شده است، تعداد ۲۰۶۲ فقره یعنی معادل ۴۳ درصد کل معاملات با قیمتی بیش از یک‌میلیارد تومان معامله شده‌اند. به‌عبارت دیگر، با لحاظ این قیمت‌ها و در نظر گرفتن وام‌های ۸۰ و ۱۶۰ میلیونی مسکن زوجین و مسکن‌اولی‌ها تنها می‌توان درحد چند متر مسکن در شهر تهران خرید. از دیگر نتایج بررسی داده‌های سامانه املاک و مستغلات کشور این است که ۲۵ ملک در ۱۴ محله شهر تهران شامل زعفرانیه، بلوار ایوانک، کوی فراز، الهیه، باغ فردوس، امامزاده قاسم، حصار بوعلی، ولنجک، فرمانیه، جماران، الهیه، دزاشیب، سعادت‌آباد و امانیه با قیمت هر مترمربع بین ۵۰ تا ۹۸ میلیون تومان معامله شده است.

اینکه برای کنترل رشد نجومی قیمت‌ها در بخش مسکن چه باید کرد موضوعی است که سال‌ها در رسانه‌ها و محافل عمومی علمی کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفته و به هیچ نتیجه‌ای نرسیده است. در این زمینه کارشناسان اقتصادی در کنار التهابات ارزی و پیروی قیمت‌های بخش مسکن از روند عمومی نرخ تورم، دلیل دیگر افزایش نجومی قیمت مسکن را حجم بالای تقاضای سرمایه‌ای از سوی دست‌های پرقدرت پرنفوذ می‌دانند. با این پیش‌زمینه، آنان معتقدند اگرچه بخشی از افزایش قیمت مسکن نتیجه روند طبیعی شرایط اقتصادی کشور است، اما بخش دیگری از این افزایش قیمت‌ها ماحصل فعالیت‌های سوداگرانه‌ای است که دولت باید از طریق ابزارهای مالیاتی این تلاطم‌ها را کنترل کند. اما در کنار کارشناسان اقتصادی که معمولا صدای‌شان کمتر از سوی دولتی‌ها شنیده می‌شود، دولتی‌ها همچنان مشغول اظهارنظرهای منفعلانه هستند، چنانکه وزیر مسکن حالا بعد از چندماه سکوت می‌گوید «مسکن نخرید ارزان می‌شود.» اما آیا با انفعال دولت، مسکن ارزان خواهد شد؟

 بفرمایید خانه متری ۹۸ میلیون تومان!

براساس آنچه از داده‌های معاملات مسکن تهران منتشر شده، متوسط قیمت هر مترمربع زیربنای مسکونی پایتخت در تیرماه سال جاری ۱۳ میلیون و ۳۵۱ هزار تومان بوده است. همچنین بالاترین میانگین قیمت هر متر زیربنای مسکونی تیرماه سال جاری مربوط به مناطق یک با ۲۹.۸ میلیون تومان، منطقه سه با ۲۳.۷ میلیون تومان و منطقه دو با ۲۱.۳ میلیون تومان است. اما در این گزارش با بررسی داده‌های سامانه املاک و مستغلات کشور، به داده‌های بسیار قابل‌تاملی رسیده‌ایم، به‌طوری که بررسی‌ها نشان می‌دهد ۲۵ ملک در شهر تهران بالای متری۵۰ میلیون تومان به فروش رفته‌اند.

بین این ۲۵ خانه لاکچری، بالاترین قیمت مربوط به ملکی در خیابان فلاحی زعفرانیه است که قیمت هر مترمربع آن ۹۸ میلیون تومان است. رتبه دوم گران‌ترین املاک تهران مربوط به ملکی در خیابان گل‌افشان شمالی، بلوار ایوانک با قیمت متری ۹۶ میلیون تومان است. در رتبه سوم ملکی در کوی فراز قرار دارد که هر مترمربع آن ۸۹ میلیون تومان معامله شده است. رتبه چهارم بازهم به ملکی در خیابان گل‌افشان شمالی، بلوار ایوانک اختصاص دارد که هر مترمربع آن ۶۸ میلیون تومان به فروش رسیده است. رتبه پنجم مربوط به ملکی در محله الهیه، نرسیده به باغ سفارت ترکیه بوده که هر مترمربع آن ۶۴ میلیون تومان معامله شده است.

رتبه‌های ششم تا دهم مربوط به املاکی است که در محلات باغ فرودس (کوچه نصیرزاده)، زعفرانیه (کوهرنگ)، امامزاده قاسم (خیابان باهنر، کوچه شهیدمطهری)، حصار بوعلی (خیابان ثروتی) و ولنجک (خیابان بوستان) قرار داشته که متری بین ۶۰ تا ۶۳ میلیون تومان معامله شده‌اند. در طیف قیمت ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان نیز به ترتیب ۱۵ ملک در محلات فرمانیه (بالاتر از بوستان صدر)، باغ فردوس (خیابان پروفسور حسابی)، فرمانیه (خیابان آذرمینا)، ولنجک (خیابان بوستان ۶ فقره ملک)، جماران (خیابان فرخی)، الهیه (خیابان مرتضی فیاض)، محله حصار بوعلی (خیابان شهید علی‌اکبر ثروتی)، دزاشیب (خیابان آریا شرقی)، سعادت‌آباد (میدان فرهنگ) و محله امانیه (خیابان ولیعصر، کوچه شناسا) معامله شده‌اند.

 
 

 قیمت یک واحد مسکونی ۵۰ تا  ۵۴ میلیارد تومان

بررسی ارزش کل املاک معامله‌شده از این منظر مهم است که در حال حاضر مجموع وام مسکن زوجین و مسکن‌اولی‌ها درنهایت بیش از ۱۸۰ میلیون تومان نیست، رقمی که با آن می‌توان در حد چند متر مسکن در شهر تهران خرید. در این زمینه بررسی آخرین داده‌های سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور نشان می‌دهد از چهارهزار و ۷۹۰ فقره معاملات مسکن تهران که در تیرماه سال ۹۸ انجام شده، دوهزار و ۶۲ فقره از آنها یعنی معادل ۴۳ درصد کل معاملات ارزشی بیش از یک‌میلیارد تومان داشته‌اند. طبق این داده‌ها، بررسی‌ها نشان می‌دهد ازمجموع معاملات ۲۰۶۲ فقره‌ای تیرماه در شهر تهران، در طیف قیمتی یک‌میلیارد تا دومیلیارد تومان ۱۲۰۱ فقره معامله، در طیف قیمتی دو تا سه‌میلیارد تومان ۴۵۱ فقره، در طیف سه تا چهارمیلیارد تومان ۱۷۰ فقره، در طیف چهار تا پنج‌میلیارد تومان ۷۸ فقره، در طیف قیمتی پنج تا ۶ میلیارد تومان ۵۷ فقره، در طیف قیمتی ۶ تا هفت‌میلیارد تومان ۲۳ فقره، در طیف قیمتی هفت تا هشت‌میلیارد تومان ۱۷ فقره، در طیف قیمتی هشت تا ۹ میلیارد تومان ۱۰ فقره، در طیف ۹ تا ۱۰ میلیارد تومان ۱۱ فقره، در طیف ۱۰ تا ۱۱ میلیارد تومان ۱۰ فقره، در طیف ۱۱ تا ۲۰ میلیارد تومان ۲۹ فقره، در طیف ۲۰ تا ۴۰ میلیارد تومان سه فقره، در طیف قیمتی ۴۰ تا ۵۰میلیارد تومان یک فقره و در طیف ۵۰ میلیارد تومان نیز یک فقره معامله انجام شده است. طبق داده‌های ثبت‌شده در سامانه املاک و مستغلات کشور، گران‌ترین ملک معامله‌شده در تیرماه ۹۸ مربوط به سعادت‌آباد تهران با متراژ ۱۲۸۱ متر و به ارزش ۵۴ میلیارد تومان و دومی مربوط به محله ولنجک با متراژ ۵۱۵ مترمربع و به ارزش ۴۹.۵ میلیارد تومان است.


 

 حق کمیسیون یک ملک ناقابل ۲۸۲ میلیون تومان!

با توجه به اینکه خرید و فروش مسکن در ایران تابع سازوکارهای درست و دقیق قیمت‌گذاری نیست، همچنین با توجه به وجود ضعف در سیستم‌های نظارتی و نبود قوانینی مانند شناسنامه ساختمان و مواردی از این دست، بسیاری از کسانی که حتی یک‌بار در عمر خود ملک فروخته یا ملک خریده‌اند، همواره از قیمت‌گذاری مشاوران املاک ناراضی بوده‌اند. بر این اساس همواره این شائبه وجود داشته که مشاور هوای یکی از دو طرف معامله را نگه داشته و دیگری به همین جهت متضرر شده است. اما در این زمینه بد نیست نگاهی به حق کمیسیون مشاوران املاک هم بیندازیم تا دقیق‌تر متوجه نگرانی مردم در خرید مسکن باشیم. در این زمینه بررسی آمارهای استارتاپ «کیلید» که به‌صورت هوشمند حق کمیسیون املاک را از شاخص‌های مختلف ازجمله قیمت ملک و منطقه جغرافیایی و عرف مناطق به دست می‌آورد، نشان می‌دهد در یک نمونه ۲۵ فقره‌ای که در این گزارش به جزئیات قیمت فروش آن املاک پرداخته شده، بالاترین حق کمیسیون مربوط به ملکی است که در بلوار ایوانک قرار داشته و مبلغ آن ۲۸۲ میلیون تومان است. ۱۳۰ میلیون تومان، ۱۱۲ میلیون تومان، ۱۰۹ میلیون تومان، ۱۰۸ میلیون تومان، ۱۰۵ میلیون تومان، ۱۰۳میلیون تومان، ۸۹ میلیون تومان، ۸۷ میلیون تومان، ۸۳ میلیون تومان و... دیگر اعدادی هستند که فقط در یک فقره معامله به‌عنوان حق کمیسیون به مشاوران املاک تعلق گرفته است. حال شاید بهتر شود قضاوت کرد که اگر هم قرار باشد مشاوران املاک هوای یک‌طرف معامله را داشته باشند، این حق کمیسیون‌ها بسیار وسوسه‌کننده است تا یک طرف بازنده و دیگری برنده باشد.

منبع: روزنامه فرهیختگان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 23
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • IR ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  50 3
  آخوندی را محاکمه کنید تحولات بسیار مثبتی در حوزه مسکن رخ خواهد داد
  • یاشاسین اردبیل IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
   1 0
   درسته که آخوندی رفته ولی محاکمه اش کنید سر نخ این فیاد و تورم دستش بوده
 • IR ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  12 1
  چناران متری 160 150 تومانه
 • مهدي IR ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  13 0
  چي بگم والا....رويا شده برامون
 • محمود IR ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  18 2
  مشکل مسکن به راحتی قابل حل است اگر دولت و مجلس اراده این کار را داشته باشند. مجلس طرحی برای مالیات بر عایدی سرمایه ( مسکن ) نمیدهد چون به نفع مجلسیها نیست دولت هم این لایحه را بدون مسکن ارائه میدهد. این یعنی دو رکن اصلی مملکت یعنی دولت و مجلس دشمنان اصلی مردم هستند و برای رفاه مردم کاری نخواهند کرد. راه حل ها : 1- مالیات بر عایدی سرمایه 2- مالیات بر خانه های خالی 3-ساخت مسکن انبوه و با کیفیت 4- شناسایی نیازمندان واقعی مسکن 5- ارائه زمین ارزان به انبوه سازان
 • IR ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  22 5
  دولت به دنبال مسائل مهمتریست!!!!!!!!!! ورود بانوان به ورزشگاه ها !!!!!!!!!! گواهینامه بانوان برای استفاده از موتور سیکلت !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! حذف صفر پول ملی !!!!!!! و طرح های ملی دیگر !!!!!!!!!!!
  • IR ۲۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   5 2
   عالی بود
 • IR ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  49 1
  علت بالا رفتن نجومی قیمت مسکن ،خودرو و غیره در ایران این است که مسوولین ما اعم از دولتی ها و مجلسی ها خودشان دارای چندین خانه و چندین ماشین هستند و تمایل دارند که سرمایه شان مدام چند برابر شود.و گرنه چرا در کشورهای دیگر دنیا که ما کافر می نامیم ،جهش کشور مومن پرور و مسلمان ما را ندارند.پس من بعید میدانم که مسوولی که چندین ماشین و خانه را احتکار کرده ،به دنبال پایین آوردن قیمت باشه.
 • IR ۱۶:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  34 3
  این را هم به افتخاراتتان اضافه کنید و با آمریکاییها بجنگید
  • IR ۱۶:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   3 40
   همه این مشکلات از وادادگی جلوی دشمنه ولله اگر دولت روحانی و برجام نبود این مشکلات پیش نمی اومد اون موقعی که مردم پشت به آرمان ها کردند تا دنیا شون بهتر بشه باید می دونستند که سنت خدا اینجوریه که سیلی می خورند
  • IR ۱۸:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   4 25
   کاهش ارزش پول ملی و گرانی یس خساب و کتاب جزو سیاستهای اصلی دولت فخیمه تدبیر و امیدِ اصحال‌طلبان عاشق امریکا بوده است
 • IR ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  42 2
  اگه مسوولین بخواهند قیمت مسکن و یا ماشین را پایین بیاورند،بدون هیچ هزینه ایی تنها با تصویب چند طرح و قانون می توانند مسکن و خودرو را بیش از نصف کاهش دهند مثلا یکی از آشنایان ما چندین ویلای لوکس و آپارتمان در شهرهای مختلف ایران دارد که حتی سالی یکبار وقت نداره به ویلای شمالش برود و همیشه خالیست.اگه دولت و مجلس مثل همه جای دنیا به کسانی که بیش از 5 واحد دارند مالیات تصاعدی بگیره ،این عطش ملاکی که در ایران بخصوص مسوولین هست ،از بین خواهد رفت و ملک به راحتی دست مصرف کننده می رسد.چرا ما نباید از تجربه کشورهای دیگه دنیا استفاده کنیم تا به این وضعیت اسفناک قیمتی برسیم.دیگه واقعا ننگ آوره که قیمت شهری که نه هوا داره ،نه آب داره،نه فضای مناسب جهت تردد داره،98 ملیون متری قیمت بخوره.یعنی واقعا مسوولین زیربط خجالت نمی کشند؟!من که جای آنها بودم با دیدن این وضع مردم و مستاجران خودکشی میکردم.
 • IR ۱۶:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  6 2
  اینا رو باید به عنوان مفسد اقتصادی اعدام کرد.
 • IR ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  4 1
  متاسفانه دولت فعلی در اقتصاد ودر امورات دیگر بر ضد مردم عمل کرده است که جا دارد قوه قضاییه یقه خائنین را بگیرد.
 • IR ۱۷:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  5 0
  فقط اعدام.
 • IR ۱۷:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  4 0
  مبارزه علمی!!! ای جان ..! خخخخ
 • فقیر IR ۱۷:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  4 0
  الان تو شهر ما اراک پر از خونه ها و واحدهای خالیه..خیلی هم پولدار هستند و دارند با این کار به دولت ضرر می زنند..کاش دولت از این افراد که درامد میلیاردی از فروش این واحدها بدست میاورند مالیات زیاد اخذ کند..به خدا به نفع اقتصاد کشور است..و قیمتها پایین میاید و خانه خالی نمی ماند..
 • IR ۱۸:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  7 0
  مشاورین املاک به فروشنده اعلام می کنند که ملک انهارا بالاتر از قیمت پشنهادی فروشنده می فروشند بشرطی که کمیسیون انها اضافه بر عرف باشد. دولت باید روی کمیسیون های میلیونی مشاورین که از یکی از فاکتورهای افزایش قیمت می باشد نظارت کند و در صورت دریافت کمیسون بیشتر با انها شدیدا برخورد گردد.
 • US ۱۸:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  6 1
  اولش فقط قرار بود تهران رو گرون کنن بمونه واسه خودشون... بعد دیدن ملت صداشون در نیومد گفتن اصلاً کل کشور رو گرون می کنیم واسه خودمون! والا کشور به این قشنگی!!!!!!!!!!!
 • IR ۲۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  4 0
  چرا انقدر گران؟!دولت ووزیر مسکن پاسخگو باشد.
 • IR ۰۷:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
  3 0
  حالا دروغ هاي خسروي رئيس اتحاديه املاك روشن شد
 • محمد رضا IR ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
  0 0
  سلام. وقتی دهن گربه به گوشت نمیرسه میگویند مردار است کسانی که میگویند دنیا ارزش زیست نداره حالا این همه زرق وبرق برای چیست ؟ این همه اختلاف طبقاتی برای چیست ؟ این همه کشت و کشتار طبقه ضعیف برای چیست ؟ مگر غیر از زندگی مادی است ؟ مگر غیر از رسیدن به خوشبختی در این دنیای به ظاهر زودگذر است ؟ اگر به زندگی زودگذر دنیا اعتقاد دارند ، چرا به حق خود قانع نیستیم ؟ چرا به پای دیگران سنگ می اندازیم ؟ چرا مانع پیشرفت دیگرا ن می شویم ؟ چرا زندگی را برای انسان ها سخت می کنیم ؟ وخیلی چرا های دیگه ؟!
 • رحیم IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۱
  1 0
  تا وقتی که دولت مردان ما بنگاه داری می‌کنند وضع از این بهتر نخواهد بود

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس