کد خبر 981875
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۴
وعده پوتین برای رهایی از دلار کم‌کم به حقیقت تبدیل می‌شود

استفاده از دلار در مبادلات تجاری روسیه با کشورهایی نظیر هند و چین تقریبا به نصف کاهش یافته است و این کشور در تلاش است تا سهم ارزهای ملی در مبادله با کشورهای عضو اتحادیه اروپا را نیز افزایش دهد.

به گزارش مشرق، به نقل از راشاتودی، روسیه استفاده از دلار در مبادلات تجاری با کشورهایی نظیر چین و هند را حدود ۵۰ درصد کاهش داده و در تلاش است در مبادلات تجاری با دیگر کشورها نظیر اعضای اتحادیه اروپا نیز استفاده از دلار را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید:

وعده پوتین برای رهایی از دلار به کجا رسید؟

این اقدام در راستای اجرای طرح دلار زدایی به معنی پایین آوردن حداکثری استفاده از دلار در اقتصاد روسیه، انجام شده است.

این نخستین بار است که روسیه توانسته است سایه دلار را در مبادلات تجاری با شرکای اصلی خود در صادرات کمرنگ کند.

در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ روسیه ۷۵ درصد از صادرات خود به هند را به روبل انجام داده است.

استفاده از ارزهای ملی در مبادلات تجاری روسیه با دیگر کشورها نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴ برابر و از ابتدای سال ۲۰۱۹ دو برابر شده است. 

در مبادلات تجاری با چین، روسیه توانسته است مجموع حجم مورد استفاده یورو و روبل را به بیش از سهم دلار برساند.

بنابر این حجم مبادلات تجاری روسیه با همسایه شرقی به یورو از ۰.۷ درصد در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۸ به ۳۷.۶ درصد در مدت مشابه سال جاری رسیده است.

از طرف دیگر سهم روبل نیز سه برابر شده و به ۹.۶ درصد افزایش یافته است.

در عین حال سهم دلار از مبادلات تجاری روسیه با چین نسبت به سال گذشته با ۸۷ درصد کاهش به ۴۵.۷ درصد رسیده است.

بنابراین در حال حاضر ۴۷.۲ درصد کل مبادلات تجاری روسیه با چین به روبل و یورو انجام شده و این در حالی است که ۴۵.۷ درصد مبادلات به دلار انجام می‌شود.

آمار ارائه شده از سوی بانک مرکزی روسیه همچنین نشان می‌دهد که این کشور توانسته با موفقیت دلار را در مبادلات تجاری با کشورهای عضو گروه بریکس شامل برزیل، هند، چین وآفریقای جنوبی که یکی از اصلی‌ترین شرکای تجاری روسیه محسوب می‌شوند،‌کنار بگذارند.

از روزهای پایانی ۲۰۱۸ تاکنون  مبادلات انجام شده به دلار بین روسیه و کشورهای گروه بریکس با بیش از ۳۰ درصد کاهش به ۴۰.۶ درصد برساند و این در حالی است که سهم روبل و یورو در مبادله با این کشورها از ۲۳.۱ به ۳۰.۷ درصد رسیده است.

در مبادلات تجاری با اتحادیه اروپا نیز روسیه توانسته نقش یورو را به شدت پررنگ کرده و در برابر سلطه آمریکا قد علم کنند.

در حال حاضر سهم یورو در مبادلات تجاری مسکو با بروکسل به ۴۲.۳ درصد رسیده و استفاده از دلار به ۴۶.۶ درصد کاهش یافته است.

ماکسیم اورشکین، وزیر اقتصاد روسیه طی سال گذشته خواستار کنار گذاشتن دلار و استفاده از یورو در مبادلات تجاری با اتحادیه اروپا شده بود چرا که نه روسیه و نه کشورهای عضو اتحادیه اروپا از دلار به عنوان ارز ملی خود استفاده نمی‌کنند.

در کنار کنار گذاشتن دلار از مبادلات تجاری با دیگر کشورها بانک مرکزی روسیه در حال حراج و پایین آوردن قابل توجه ذخایر دارایی‌های دلاری خود است و حجم آن را به کمترین میزان در ۱۲ سال گذشته رسانده است.

ماه گذشته میلادی بانک مرکزی جی پی مورگان چیس آمریکا پیش‌بینی کرد که سلطه دلار در آینده نزدیک پایان خواهد یافت.

این بانک اعلام کرد که اقتصاد جهانی در حال تغییر ساختار به سمت نظامی است که در آن کشورهای آسیایی قدرت اقتصادی بیشتری دارند و در این مسیر ارزهای دیگر جایگزین دلار خواهند شد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • ایران آباد IR ۱۹:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۵
    0 0
    دولت یک ثباتی به پول ملی بدهد تا ایران هم با روسیه و چین و هند و ترکیه و سایر کشورها با پول ملی با آنها معامله کندچون با پشتوانه عظیم نفت و گاز و طلا و سایر منابع که در اختیار داریم می توان پول ملی را بین المللی کرد چرا از این فرصت استفاده نمی شود ؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس