همتی نمایه

رئیس کل بانک مرکزی به تصویب حذف چهار صفر از پول ملی واکنش نشان داد و گفت: حذف ۴ صفر از پول ملی بر رشد تورم تاثیری ندارد.

به گزارش مشرق، عبدالناصر همتی در حاشیه نشست کمیسیون اقتصادی با دستور کار بررسی حذف ۴ صفر از پول ملی در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه حذف ۴ صفر از پول ملی تأثیری بر تورم ندارد، گفت: در حال حاضر ۷ میلیارد قطعه اسکناس در کشور موجود است که با تبدیل ریال به تومان این رقم به ۳ میلیارد قطعه کاهش می‌یابد.

 بیشتر بخوانید:

موافقین و مخالفین حذف صفر از پول چه نظری دارند؟

وی افزود: لایحه حذف ۴ صفر از پول ملی ۷ ماه پیش توسط بانک مرکزی به دولت ارائه شد و پس از بحث و بررسی نهایتاً به تصویب رسید.

رئیس کل بانک مرکزی در تشریح دلیل دولت برای تصویب حذف ۴ صفر از پول ملی، گفت: حذف ۴ صفر از پول ملی پاسخ به عرف است و بانک مرکزی درصدد است با تحقق این امر آنچه را میان مردم رایج است عملیاتی کند، در واقع در حال حاضر ریال در زندگی روزمره مردم استفاده چندانی نمی‌شود و مردم همواره از واحد تومان در مبادلات خود استفاده می‌کنند، به همین دلیل دولت تصمیم گرفت واحد پول ملی به تومان تغییر یابد تا پاسخی به آنچه در جامعه در جریان است، داده شود.

وی افزود: با تبدیل ریال به تومان، ۱۰ هزار ریال، یک تومان می‌شود.

 ۷۰۰ میلیون اسکناس سالانه امحاء و چاپ مجدد می‌شود 

عضو دولت دوازدهم با اشاره به صحبت‌های خود در کمیسیون اقتصادی گفت: اقتصاددانان و کارشناسان مطالب مهمی پیرامون حذف ۴ صفر از پول ملی مطرح کردند که تمامی آن‌ها درست و به جا است، اما نیاز است نکاتی در این رابطه تشریح شود؛ حذف ۴ صفر برای دولت هزینه‌ای ندارد چرا که هر ساله ۷۰۰ میلیون اسکناس امحاء و چاپ مجدد می‌شود.

همتی افزود: در حال حاضر ۷ میلیارد قطعه اسکناس در کشور موجود است که با تبدیل ریال به تومان این رقم به ۳ میلیارد قطعه کاهش می‌یابد بنابراین هزینه‌های امحاء و چاپ را می‌توان برای چاپ پول جدید استفاده کرد.

 مسکوکات در کشور از رده خارج شده است 

رئیس بانک مرکزی گفت: در حال حاضر مسکوکات در کشور از رده خارج شده است، به گونه‌ای که ضرب سکه ۵۰۰ تومانی که بالاترین سکه موجود در کشور است حدود ۸۲۰ تومان هزینه دارد بنابراین در حال حاضر هر چه سکه ضرب می‌شود از دور خارج شده و ذوب می‌شود تا در سایر موارد استفاده شود.

وی افزود: در حال حاضر رابطه ریال با ارز خارجی ۰.۰۰۰۰۰۸ است که در هیچ کشوری رابطه پول ملی با دلار اینگونه نیست. ما باید شکل ظاهری پول و رابطه ریال با دلار را اصلاح کنیم که با حذف ۴ صفر این امر محقق می‌شود.

همتی با تأکید بر اینکه باید از چاپ و امحای بیش از اندازه اسکناس جلوگیری شود، گفت: حذف ۴ صفر از پول ملی پاسخی به افکار عمومی است، در حال حاضر هیچ فردی به چک پول ۵۰ هزار تومانی که بالاترین اسکناس کشور است ۵۰۰ هزار ریال نمی‌گوید.

این عضو دولت دوازدهم درباره صحبت‌های برخی کارشناسان مبنی بر اینکه حذف ۴ صفر تأثیری بر تورم نداشته و در حال حاضر اولویت کشور نیست، افزود: حذف ۴ صفر از پول ملی تأثیری بر تورم ندارد و اولویت ما نبوده، اما جزو کارهای بانک مرکزی است.

همتی با بیان اینکه اصلاح ساختار بانکی شروع شده است، گفت: در حال حاضر ناترازی بانک‌ها در حال اصلاح است و اقدامات مربوط به ادغام بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح در حال انجام است از سوی دیگر اقدامات مهمی برای ثبات بازار ارز انجام می‌شود؛ کنترل واردات و بهینه کردن تخصیص ارز از جمله ضرورت‌ها است که بانک مرکزی آن‌ها را به درستی پیگیری می‌کند.

 شرایط کنونی زمان مناسبی برای حذف ۴ صفر از پول ملی است 

رئیس بانک مرکزی با بیان اینکه شرایط کنونی زمان مناسبی برای حذف ۴ صفر از پول ملی است، افزود: از سال ۱۳۵۰ تا امروز ارزش پول ملی ایران ۳ هزار و ۵۰۰ برابر کاهش یافته است در حالی که بالاترین پول ما در آن زمان که هزار تومان بود در حال حاضر به ۵۰ هزار تومان افزایش یافته است.

همتی حذف ۴ صفر از پول ملی را پاسخی به انتظار مردم دانست و گفت: با تبدیل ریال به تومان مردم راحت‌تر می‌توانند مبادلات خود را انجام دهند.

 حذف ۴ صفر از پول ملی به تصویب مجلس نیاز دارد 

وی افزود: حذف ۴ صفر از پول ملی در حال حاضر تنها در دولت تصویب شده است و نیاز به تصویب مجلس دارد، اگر نمایندگان به این تقاضای عمومی و بانک مرکزی پاسخ دهند ما آن را اجرایی می‌کنیم، در غیر این صورت روال موجود ادامه داده می‌شود.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: در یک دوره گذار دو ساله ریال به تومان تبدیل شود و ریال و تومان همزمان در کشور موجود است تا مردم با مشکل روبه رو نشوند ریال به تدریج از گردش‌های مالی حذف شده و تومان جایگزین ریال می‌شود.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۱۸:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۵
  5 0
  تو رو خدا یکی بگه من که همه پس اندازم 20 میلیون تومن تکلیف ارزش پولم چی میشه یعنی من دیگه میلیون ندارم و میشه 2000هزار تومن؟؟؟؟
  • IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
   0 0
   خوش بحالت که بیست میلیون پس انداز داری
 • احمد IR ۱۸:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۵
  0 2
  همه اسکناس را بسوزانید تا همه با هم برابر و برادر بشوند !!! در غیر اینصورت اعداد سمت چپ حذف شوند مثلاً ۵۰۰۰۰ بشه ۰۰۰۰
 • مظلوم IR ۱۸:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۵
  3 0
  وقتی که می خواستید قیمت ارز رو سه یا چهار برابر کنید . باید فکر این روزها رو میکردید . افزایش چند برابری در همه موارد
 • IR ۱۹:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۵
  0 1
  اگر دلار 5 هزار تومان و گوشت صدهزار تومان و بقیه اجناس با قیمت دلار 20 هزار تومانی به مردم غالب شود چه فایده دارد بالاترین نرخ تورم در جهان اسلام افتخار نیست چرا کشورهای دیگر در این چهل سال بعد از رفتن شاه اینگونه نشششده است
 • IR ۱۹:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۵
  2 0
  این کار فقط افزایش هزینه است وقتی فایده ای نداره بهتر نیست به سراغ کارهای بهتری مانند کاهش تورم افزایش نظارت و قوی کردن ریال باشید تا اسم کشورمان در کنار کشورهای حذف کننده صفر از پول نرود
 • حکمت IR ۲۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۵
  0 0
  یعنی هزار تومان سال ۵۰ الان سه ملیون و پانصد هزار تومان ارزش داشت.
 • سلام IR ۲۱:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۵
  4 0
  یعنی ب ثروتمندا ک‌تاالان میگفتیم میلیاردر،،ازین ب بعد بگیم هزارِر پس منم الان ثروتمندم چون ۲۰ هزار تومن پول دارم منم هزارِرَم
 • IR ۲۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۵
  1 1
  کارخوبی میکنید
 • IR ۲۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۵
  0 0
  به دولت پیشنهاد میشود بودجه را طوری تنظیم کنید که هیچ تورمی وجود نداشته باشد شاید مسخره کنید اما نه شما هیچگونه افزایش حقوقی درنظر نگیرید هیچ جنسی را افزایش ندهید بگذارید مردم با امید زندگی کنند اگر دولت حقوق را اضافه نکند و ابتدا قوه قضائیه دیه را افزایش ندهد که متاسفانه قبل از دولت قوه قضائیه دیه را افزایش میدهد و بیمه هم به تبع آن افزایش میابد اگر ما را به طاقوتی متهم نمیکنید مگر زمان طاقوت حقوق را افزایش میدادند و مگر قیمت اقلام افزایش می یافت اگر حداقل این کارش خوب بود شما هم اجرا کنید
 • IR ۲۳:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۵
  1 0
  مسئولان محترم! مردم رو سرگردان و حیران و گمراه نکنید. رک و راست و صادقانه بگید دنبال چی هستید و هدفتون چیه و میخواهید چی کار کنید
 • محمد IR ۲۳:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۵
  0 1
  ,باحذف شدن ۴صفر ارزش پول ملی زیاد میشود ودو مشکل بزرگ برای کشور ایجاد میشود یک هجوم کارگران هندی پاکستانی عراقی وافغانستانی به ایران برای درامد بهتر دو باوضعیت فعلی صادرات هر چیزی به خارج از کشور مقرون به صرفه میباشد با کم کردن صفر ازپول این رویه برعکس میشود و واردات به صرفه میشود وبا این کار همین چند کارخانه ای که با کمترین ظرفیت خود درحال تولید هستند با واردات بی رویه ورشکست میشوند وهزاران کارگر بی کار میشوند به جای کم کردن صفر اول باید تورم را محار کرد دو به تولید ملی کمک کرد نه مثل کبک سرخود را در برف کنیم
 • IR ۰۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
  1 0
  بهتره واحد پول رو هم دریک بذارید بجای تومان که مغولی هستش.حالا که چهارتا صفر حذف میکنید این کار رو هم باهاش بکنید.مثلا یک دریک صد دریک هزار دریک بهتر نیست؟ حتما نظرم رو بذار مشرق جان
 • ناصر TH ۰۲:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
  0 0
  سلام تنها کشوری که دو واحد پول دارد ایران است تشکر
 • IR ۰۶:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
  3 0
  اگر این طر ح ها اولویت بانک مرکزی نیست پس چه کسی این طرحهای پولی و مسئله دار را راهبری می کند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس