کد خبر 981766
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۵
ایجاد ۱۰۰ هزار شغل در سه ماهه نخست سال ۹۸

علی رغم اینکه بررسی ها نشان می دهد که کاهش نرخ بیکاری به دلیل افزایش اشتغال نیست بلکه به دلیل خارج شدن افراد از بازار کار و افزایش قابل توجه جمعیت غیر فعال است، وزیرکار خبر از ایجاد ۱۰۰ هزار شغل در سه ماهه نخست سال ۹۸ داده است.

به گزارش مشرق، هرچند آمار نشان میدهد نرخ بیکاری در فصل بهار 1398 نسبت به فصول مشابه در سه سال اخیر کاهش داشته است اما با توجه به سایر شاخصهای بازار کار ،بایستی توجه داشت کاهش نرخ بیکاری نه به دلیل افزایش اشتغال قابل توجه بلکه به دلیل خارج شدن افراد از بازار کار و افزایش قابل توجه جمعیت غیرفعال رخ داده است.

نتایج برآوردهای مرکز پژوهش های مجلس نشان می‌دهد در صورتی که این افراد از بازار کار خارج نمی شدند نرخ بیکاری کل کشور به 13.9 درصد می‌رسید که نسبت به نرخ اعلام شده 1.3 درصد بیشتر است. درواقع در صورتی که افراد خارج شده از بازار کار در فصل بهار 1398 همچنان تقاضای شغل داشتند نه تنها نرخ بیکاری 1.3 درصد کاهش نمی یافت بلکه 1.6 درصد نیز افزایش می یافت. این موضوع در نرخ بیکاری زنان بسیار جدیتر است به طوری که با این فرض نرخ بیکاری زنان به جای 3.17 درصد به 1.28 درصد می‌رسید.

بیشتر بخوانید:

علی الرغم این آمارها اما وزیرکار مدعی ایجاد 100هزار شغل در سال 98است. محمد خدابخشی سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی از ایجاد 470 هزار شغل در سال 97 و حدود 100 هزار شغل در سال 98 خبر داد و گفت:چند روز گذشته  محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در کمیسیون برنامه و بودجه  حضور یافت و گزارشی از عملکرد وزارتخانه در سال 97 و 98 در حوزه اشتغال ارائه کرد.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه براساس اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال 97 بیش از 470 هزار شغل ایجاد شده است، افزود: براساس برآوردهای اعلامی در نشست امروز در سه ماهه نخست سال 98 حدود 100 هزار شغل ایجاد شده است.

*1800 واحد اقتصادی در سال 97 مورد حمایت قرار گرفته اند

وی ادامه داد: براساس گزارش ارائه شده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال 97 و 98 برنامه هایی برای حمایت از واحدهای تولیدی عملیاتی کرده تا شغل افرادی که در این واحدها مشغول به کار بوده اند تثبیت شود.

خدابشخی با بیان اینکه 1800 واحد اقتصادی در سال 97 مورد حمایت قرار گرفته اند، تاکید کرد:  بیش از 370 هزار نفری که در این 1800واحد اقتصادی شاغل بوده اند، تثبیت شده و این برنامه در سال 98 تداوم می یابد.

سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، افزود:گرچه هدف گذاری های انجام شده در قانون برنامه ششم توسعه درباره ایجاد سالانه یک میلیون شغل محقق نشده، اما عملکرد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با توجه به شرایط تحریمی مناسب بوده است.

خدابخشی با اشاره به ایجاد 100 هزار شغل در سه ماهه نخست سال 98 گفت: شریعتمداری از ایجاد 470 هزار شغل در سال 97 و حدود 100 هزار شغل در سال 98 تاکنون خبر داد.

 سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه براساس اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال 97 بیش از 470 هزار شغل ایجاد شده است، افزود: براساس برآوردهای اعلامی در سه ماهه نخست سال 98 حدود 100 هزار شغل ایجاد شده است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • مجتبی US ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۵
  1 0
  100 هزار فقط یعنی 4 تا سه ماهه میشه 400 هزار نیاز کشور به کار یک و نیم میلیونه خجالت بکشید بابا احمق ها
 • IR ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۵
  1 0
  دروغگویی و فریب دادن جز لاینفک دولت اصلاح طلب است و متاسفانه مجلس ضعیف و معامله گر ما همچنان ساکت و همراه دروغگویان
 • IR ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۵
  2 0
  مثل همون یک میلیون اشتغال، داداش من مسافرکشی با نرم افزارها افتخار حساب نمیشه بلکه راه برون رفت از شرایطی که بوجود آوردید
 • IR ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  0 0
  مردم بیچاره حالشون بده از اینهمه دروغ بی شرمانه و وقیحانه . انگیزه وامید داشتن لازم وضروری برای ادامه زندگی بهتره، واین زمانی جواب میده که در راستای آن هدف گذاری وحرکت بسمت تحقق آن باشه . اما این دکتر های مدرک جعلی فکر می کنند هر چه دروغ تو جامعه بیشتر باشه بیشتر پیشرفت می کنند .بخدا نیاز به روانشناس دارید.
 • IR ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  0 0
  مردم بیچاره حالشون بده از اینهمه دروغ بی شرمانه و وقیحانه . انگیزه وامید داشتن لازم وضروری برای ادامه زندگی بهتره، واین زمانی جواب میده که در راستای آن هدف گذاری وحرکت بسمت تحقق آن باشه . اما این دکتر های مدرک جعلی فکر می کنند هر چه دروغ تو جامعه بیشتر باشه بیشتر پیشرفت می کنند .بخدا نیاز به روانشناس دارید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس