ترکیه ایران روسیه

ایران، روسیه و ترکیه در بیانیه ای این اعتقاد را بیان کردند که منازعه سوریه هیچ راه حل نظامی ندارد.

به گزارش مشرق، بیانیه مشترک ایران، روسیه و ترکیه در پایان سیزدهمین دور مذاکرات روند آستانه در نورسلطان، پایتخت قزاقستان به شرح زیر است:

جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه به عنوان ضامنین فرمت آستانه،

۱. تعهد قوی خود را به حاکمیت، استقلال، اتحاد و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه و به اهداف و اصول منشور سازمان ملل متحد مورد تاکید مجدد قرار دادند.

۲. در این راستا، بر احترام به تصمیمات حقوقی بین المللی شناخته شده در سطح جهان از جمله آن مفادی از قطعنامه‌های ذیربط سازمان ملل متحد بویژه قطعنامه ۴۹۷ شورای امنیت سازمان ملل که اشغال جولان سوریه را رد می‌کند، تاکید کردند.

۳. وضعیت در ناحیه کاهش تنش ادلب را به طور مفصل مورد بررسی قرار دادند، و بر ضرورت برقراری آرامش میدانی از طریق اجرای کامل تمامی توافقات مربوط به ادلب بویژه تفاهم نامه مورخ ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۹ تاکید کردند. آنها نگرانی جدی خود را درباره حضور گسترش یافته گروه تروریستی تحریر الشام در این منطقه ابراز نموده و بر عزم خود مبنی بر ادامه همکاری به منظور نابودی نهایی داعش، جبهه النصره و دیگر افراد، گروه‌ها، تشکل‌ها و موجودیت‌های وابسته به القاعده یا داعش و نیز دیگر گروههای تروریستی که از سوی شورای امنیت سازمان ملل شناسایی‌ شده‌اند، تأکید مجدد کردند. آنها با ابراز تاسف از تلفات انسانی، توافق کردند اقدامات مشخصی بر پایه توافقات پیشین برای اطمینان از حفاظت از غیرنظامیان در انطباق با حقوق بشردوستانه بین المللی و نیز ایمنی و امنیت نیرو نظامی ضامنین حاضر در داخل و خارج از منطقه کاهش تنش ادلب انجام دهند.

۴. وضعیت در شمال شرق سوریه را مورد بررسی قرار داده و تاکید کردند که امنیت و ثبات بلند مدت در این منطقه تنها از طریق احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی آن کشور قابل دستیابی است.

۵. در این زمینه، ‌ تمامی تلاش ها برای ایجاد واقعیت‌های جدید میدانی به بهانه مبارزه با تروریسم از جمله ابتکارات غیرمشروع خودمختاری را رد کرده، و عزم خود برای مقابله با دستور کارهای جدایی طلبانه با هدف تضعیف حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و نیز تهدید امنیت ملی کشورهای همسایه را ابراز نمودند.

۶. این اعتقاد را بیان نمودند که منازعه سوریه هیچ راه حل نظامی ندارد و بر تعهد خویش برای پیشبرد فرآیند سیاسی با راهبری سوری و مدیریت سوری و تسهیل سازمان ملل در راستای قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل و تصمیمات کنگره گفتگوی ملی سوریه در سوچی تاکید کردند.

۷. رایزنی‌های مفصل بصورت سه جانبه و نیز با نمایندگان دفتر نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برای سوریه آقای گیر او پدرسون به منظور تشکیل و شروع کار کمیته قانون اساسی در ژنو در تطابق با تصمیمات کنگره گفتگوی ملی سوری در سوچی انجام دادند. آنها از پیشرفت حاصل شده در خصوص نهایی شدن ترکیب و آیین کار این تشکیلات ابراز رضایت نموده، بر آمادگی خود مبنی بر تسهیل برگزاری نشست کمیته در اسرع وقت تاکید کردند.

۸. از اجرای موفقیت آمیز چهارمین عملیات آزادسازی متقابل بازداشت شدگان/ربوده شدگان در تاریخ ۳۱ جولای ۲۰۱۹ در چارچوب تلاش های گروه کاری مربوطه در فرمت آستانه استقبال کردند. آنها همچنین تاکید کردند که این گروه کاری به عنوان یک سازوکار بی نظیر، ‌ برای اعتمادسازی میان طرفهای سوری لازم و موثر است و توافق کردند اقداماتی به منظور ادامه و تقویت فعالیت های این گروه انجام دهند.

۹. بر نیاز به افزایش کمک های انسان دوستانه به تمامی سوری‌ها در سراسر کشور بدون هیچ پیش شرطی تاکید کردند. آنها همچنین به منظور حمایت از بهبود وضعیت انسان دوستانه در سوریه و پیشرفت در فرایند حل اختلاف سیاسی، از جامعه بین المللی بویژه سازمان ملل متحد و آژانس‌های انسان‌دوستانه آن درخواست کردند مساعدت خود به سوریه را در این میان از طریق اجرای پروژه‌های بهبودی سریع از جمله اعاده امکانات زیرساخت های اساسی، تاسیسات عرضه آب و برق، مدارس و بیمارستان‌ها و همچنین اجرای مین زدایی انسان دوستانه افزایش دهند. آنها همچنین در خصوص ایده برگزاری کنفرانس بین المللی کمکهای بشردوستانه به سوریه بحث و تبادل نظر کردند.

۱۰. نیاز به تسهیل بازگشت ایمن و داوطلبانه آوارگان و اشخاص بی خانمان شده داخلی به مناطق اصلی زندگی شان در سوریه و اطمینان از حق بازگشت و حمایت از آنها را برجسته نمودند. در این ارتباط آنها از جامعه بین المللی خواستند تا کمکهای مناسب را فراهم نماید. آنها همچنین بر آمادگی خود برای ادامه تعامل با تمامی طرفهای ذی ربط شامل دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان و دیگر آژانس‌های بین المللی تخصصی تاکید کردند.

۱۱. از شرکت هیاتهای عراق و لبنان به عنوان ناظران جدید فرمت آستانه استقبال نموده، بر اعتقاد خود مبنی بر مشارکت ناظران (عراق، اردن و لبنان) در تلاش های مربوط به برقراری صلح و ثبات در سوریه تاکید کردند.

۱۲. از مقامات قزاقستان برای میزبانی سیزدهمین نشست بین المللی سوریه در فرمت آستانه در نورسلطان از صمیم قلب قدردانی کردند.

۱۳. تصمیم گرفتند نشست بعدی بین المللی سوریه در فرمت آستانه را در نورسلطان در اکتبر ۲۰۱۹ برگزار کنند.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • IR ۰۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
    1 0
    بعد از 15 سال جنگ و 10 سال مذاکره مدام میگن سوریه راه حل نظامی ندارد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس