محمدجواد حاج‌علی‌اکبری

رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه با بیان این که موضع گیری ائمه جمعه به نفع جناح های سیاسی و ورود در رقابت های حزبی خط قرمز است، تأکید کرد: به هیچ وجه فاصله غیر منطقی و تشریفات ائمه جمعه را نمی‌پذیریم.

به گزارش مشرق،  حجت الاسلام والمسلمین محمدجواد حاج علی اکبری رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری با اشاره به آسیب شناسی های صورت گرفته درباره نماز جمعه گفت: متأسفانه در  جاهایی گرفتار سیاست زدگی هستیم، سیاسی بودن شفا اما سیاست زدگی بیماری است، در جاهایی احساس می شود فاصله نزدیک و صمیمی با مردم به ویژه در شهرهای بزرگ کاهش پیدا کرده است. حاج علی اکبری با بیان این که ارتباط با نسل جوان در حد مطلوب نیست، افزود: استفاده از ظرفیت نماز جمعه در سازمان دهی اجتماعی و استفاده از ظرفیت های منطقه برای رشد باید در دستور کار باشد و باید از ظرفیت های منطقه برای اعتلای شهرها استفاده شود.

بیشتر بخوانید:

موضع گیری ائمه جمعه به نفع جناح های سیاسی خط قرمز است

وی با اشاره به این که درباره خطبه ها سیاست های کلی از سوی شورا تعیین می شود، اظهار کرد: این که در حوزه های سیاسی امام جمعه چه نوع مواضعی می تواند بگیرد و چه جاهایی نمی تواند موضع گیری کند باید سیاست گذاری شود تا این شبکه به صورت متحد و یکپارچه در مسائل گوناگون، منسجم عمل کند اما در جزئیات ورود نمی کنیم. رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه، موضع گیری ائمه جمعه به نفع جناح های سیاسی و ورود در رقابت های حزبی را خط قرمز نماز جمعه دانست و گفت: این گونه مسائل خطوط قرمز است و امام جمعه نمی تواند وارد این بحث ها شود چرا که باید شأن هدایت و پدری ائمه جمعه را حفظ کرد.
 

درحال تقویت سامانه ارزیابی ائمه جمعه هستیم

حاج علی اکبری در پاسخ به این که میانگین سنی ائمه جمعه کشور چقدر است؟ خاطرنشان کرد: میانگین سنی ائمه جمعه حدود 40 سال است و  بافت عمومی و بدنه ائمه جمعه از جوانان و افراد بانشاط هستند. وی تأکید کرد: عملکرد ائمه جمعه ارزیابی می شود و  سامانه نظارت و ارزیابی داریم که در حال تقویت آن هستیم، مردم، نهادها و علمای مناطق مختلف کشور هم می توانند در امر نظارت به شورای سیاست گذاری کمک کنند.
 

تشریفات و تجملات ائمه جمعه را به هیچ وجه نمی پذیریم

رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه با اشاره به اقدامات برخی ائمه جمعه مانند برداشتن نرده ها گفت: در برخی از موارد فاصله هایی به بهانه حفاظت و شأن و منزلت ایجاد شد که ربطی به ذات انقلاب ندارد، حذف و اصلاح  فاصله های غیر منطقی و تشریفات و تجملات در دستور کار جدی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه است که البته اکثر ائمه جمعه در متن زندگی مردم هستند. وی تأکید کرد: مواردی داشتیم که فاصله های غیر منطقی ایجاد شد و در حال اصلاح هستیم و حتی در مواردی افراد را از دایره امامت خارج کردیم، نهاد نماز جمعه تشریفات و تجملات ائمه جمعه را به هیچ وجه نمی پذیرد و مواردی خارج شده اند یا در حال اصلاح هستند، اصلاح این موارد بدون تعارف در دستور کار جدی است.
 

برای ائمه جمعه فکرسازی نمی کنیم

وی به سؤال مجری درباره چرایی اشتراک مواضع بسیاری از ائمه جمعه این گونه پاسخ داد: هیچ گاه مسائل تجویزی نیست و ما بولتن خبری نداریم که بخواهیم فکرسازی کنیم، بسته های تحلیلی در موضوعات مختلفی داریم که مطرح می شود، در زمینه اشتراک مواضع گاهی موضوعاتی در کشور مانند نفتکش ها و گرانی ها در صدر مسائل کشور است و همه ائمه جمعه چون موضوع روز است اظهار نظر می کننداما برخی تصور می کنند که فکرسازی می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • علی IR ۱۵:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  5 3
  نمی دانم چرا هرچه زمان می گذرد بجای اینکه مساجد فعال تر شوند فعالیت شان را اغلب به همان برپایی نماز جماعت خلاصه کرده اند. مگر نه این است فعالیتش دشمن خیلی زیاد شده است نمونه اش حمله به حجاب است، و تشدید ابهام افکنی
  • علی IR ۰۰:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
   5 0
   مشرق جان لطفا سانسور نفرمائید. اگر چه پاسخ من انتقادی است ولیکن در راستای تقویت مساجد که به فرموده بزرگان سنگر دفاع از انقلاب و کشور است می باشد زیرا با طرح های غیر کارشناسی امور مساجد و اوقاف در بعضی مساجد نماز جماعت ها نیز تحلیل رفته .از گذشته مرسوم بوده از بین نمازگزاران و اهالی مسجد به انتخاب خودشان هیئت امنا انتخاب می شد و هیئت امنای انتخابی در صورت عدم هماهنگی امام جماعت به صورت محترمانه با همکاری امور مساجد، امام جماعت دیگری جایگزین می کردند ولیکن امور مساجد تمام اختیارات مساجد را به دست امام جماعت داده و ایشان هیئت امنا را انتخاب می کند و داستان هایی که امروز در مساجد شاهد هستیم هیئت امنای انتخابی امام جماعت که در بعضی مواقع از محله هایی دورتر از مسجد نیز هستند و با وجوهات مردمی و درآمدهای مسجد برای امام جماعت خانه اجاره می کنند به ایشان وام می دهند و ... خلاصه داستان طوری شده که در برخی موارد ابتدائی ترین و اساسی ترین شرط امام جماعت که عدالت است زیر سوال می رود. در این شرایط اضافه کنید دعوای بین امور مساجد و امام جماعت ها را با سازمان اوقاف بر سر درآمدهای مساجد و بالاخص مساجد وسیع با درآمدهای چندین واحد تجاری و علی الخصوص در شمال شهر.امام جماعتی را می شناسم که در زمان جناب علی اکبری در یکی از مناطق شمال غرب تهران منصوب شدند و ایشان نیز در بین هئیت امنا افرادی ساکن در مناطق دورتر از مسجد را انتخاب کردند اجاره آپارتمان ۱۵۰ متری برای امام جماعت، نداشتن اسناد مالی مناسب برای مسجدی با درآمد بالای ۵۰ میلیون در ماه ، دعوای امام جماعت با اعضای بسیج و جلوگیری امام جماعت از برنامه های بسیج از جمله حلقه صالحین و کلی شکایت و شکایت بازی ولیکن جناب علی اکبری بواسطه رفاقتی که با این امام جماعت داشتند و نفوذ و واسطه های فراوان امام جماعت در امور مساجد امکان جابجائی اماموجماعت مقدور نشد و برنامه های مسجد تقریبا به حالت تعطیل درآمده و جمعیت نمازگزار نیز به شدت کاهش پیدا کرده .البته امیدوارم که در بین امامان جمعه این اتفاقات وجود نداشته باشد و واقعا ساده زیستی اسلامی حاکم باشد نه مثل امام جماعت مذکور که هر از چندگاهی با دوربین در محله ما دنبال ساختن فیلم تبلیغاتی هستند.
 • IR ۱۷:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  4 0
  چرا فکر سازی نمی کنین
 • IR ۱۷:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  4 5
  حجت الاسلام حاج‌علی‌اکبری درود بر تو
 • محسن IR ۱۸:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  6 2
  جناب علی اکبری! این خط قرمزی که می فرمایید، آیا واقعاً و در عمل رعایت می شود؟ آیا نماز جمعه ها واقعاً رنگ و بوی جناحی ندارند؟
  • احسان IR ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۳
   0 0
   احسنت

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس