کد خبر 979268
تاریخ انتشار: ۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۲
ایران و برزیل

ایران خریدار بزرگ غله برزیل است و صادرات این کشور به ایران در سال حدود 2 میلیارد دلار است؛ این ارقام می‌توانست در همان چند روز اولیه، مشکل کشتی‌ها را حل کند، چنانکه 4 روز پس از هشدار ایران رای دادگاه عالی برزیل به نفع ایران صادر شد.

به گزارش مشرق، روز جمعه 28 تیرماه، خبری مبنی بر سرگردانی دو کشتی ایرانی در بنادر برزیل به علت نداشتن سوخت برای بازگشت به ایران منتشر شد.

این کشتی‌ها هفته‌ها بود، به علت عدم فروش سوخت بانکر از سوی شرکت دولتی نفت و گاز «پتروبراس» برزیل به آنها، به بهانه تحریم‌های آمریکا قادر به بازگشت به ایران نبودند.

بیشتر بخوانید:

اپراتور بندر پاراناگوآ به رویترز گفته بود کشتی‌های«باوند» و «ترمه» که حامل اوره و محصولات پتروشیمی مورد استفاده در کود شیمیایی بودند، حدود 2  ماه پیش وارد برزیل شدند. انتظار می‌رفت آنها ذرت بارگیری کنند و به ایران بازگردند اما سوخت کافی برای ادامه سفر نداشتند.

این درحالی است که مواد غذایی شامل تحریم‌های آمریکا نمی‌شود و ایران یکی از بزرگ‌ترین خریداران محصولات کشاورزی برزیل است و در حال حاضر جاری تاکنون بیش از 2.5 میلیون تن ذرت برزیلی خریده است.

تامین‌کننده اصلی سوخت بانکر در برزیل، شرکت «ترنس‌پترو»، شعبه‌ای از Petroleo Brasileiro یا همان «پتروبراس» است. این شرکت تایید کرده بود که از فروش سوخت به کشتی‌های ایرانی به علت تحریم‌ها خودداری کرده است.

به گفته یک منبع آگاه که نخواست نامش فاش شود، شرکت کشتیرانی «ساپید»، مالک این کشتی‌ها، در دادگاه «پارانا» موفق نشده بود تا «پتروبراس» را به فروش سوخت مجبور کند.

این کشتی‌ها در بندر پاراناگوآ در جنوب ایالت پارانا لنگر انداخته بودند.

* نگرانی تجار برزیلی از خراب شدن تجارت با ایران؛ دولت برزیل به دنبال جلب رضایت آمریکا

فردای انتشار این خبر، ژائیر بولسونارو، رئیس‌جمهور برزیل گفت دولت برزیل به شرکت‌های داخلی در مورد تحریم‌های اعمال شده آمریکا علیه ایران و پیامدهای احتمالی عدم تبعیت از آنها هشدار داده است.

وی تصریح کرده بود تلاش می‌کند تا روابط بسیار نزدیکی با آمریکا برقرار کند که به نفع برزیل است.

اما در این میان، برخی از تجار برزیل نگران بودند که وضعیت کشتی‌های ایرانی که ذرت بارگیری کرده و نمی‌توانستند حرکت کند، بر تجارت با ایران تاثیر بگذارد.

* «دلربا» و «گنج» هم بدون سوخت

همزمان با اظهارات بولسونارو، رویترز در گزارشی دیگر، از سرگردانی 2 کشتی دیگر ایران یعنی «دلربا» و «گنج» باز هم به علت عدم سوخت کافی برای بازگشت خبر داد.

همچنین بر اساس این گزارش،  کشتی دیگری به نام «دریابار» موفق به ترک برزیل با محموله ذرت شده بود. کشتی «دریابار» نیز اوره به برزیل آورده بود اما مشخص نیست که چگونه سوخت برای بازگشت تهیه کرده بود.

یک منبع صنعتی کشتیرانی گفت: «دولت ایران کاملا ریسک کرده است... آنها تمامی کشتی‌ها را بدون اینکه بدانند آیا قادر به سوخت‌گیری مجدد و بازگشت هستند، به اینجا فرستاده است.»

علی‌رغم بیانیه پتروبراس که اعلام کرده است شرکت‌های دیگر می‌تواند به این کشتی‌ها سوخت بفروشند، این منبع صنعتی گفت انحصار خدمات سوختگیری مجدد در بنادر برزیل در اختیار این شرکت دولتی است.

* هشدار ایران به برزیل درباره سوخت‌گیری کشتی‌ها: خرید ذرت را متوقف می‌کنیم

با انتشار این اخبار، چهار روز بعد یعنی دوم مرداد ماه، بلومبرگ در مصاحبه‌ای با سیدعلی صادقیان، سفیر ایران در برزیل نوشت ایران تهدید کرده است درصورتی که برزیل اجازه ندهد که دو کشتی ایرانی سرگردان در سواحل این کشور، سوخت‌گیری کنند، واردات از این کشور را متوقف خواهد کرد.

سیدعلی صادقیان، سفیر ایران در برزیل به مقامات برزیلی گفت در صورتی‌که این کشور از سوخت‌گیری کشتی‌های ایران جلوگیری کند، ایران می‌تواند به راحتی تامین‌کنندگان جدید ذرت، سویا و گوشت بیابد. صادرات برزیل به ایران در سال حدود 2 میلیارد دلار است که بیشتر آن را محصولاتی نظیر ذرت، گوشت و شکر تشکیل می‌دهد. ایران یک سوم ذرت صادراتی برزیل را می‌خرد.

صادقیان در مصاحبه‌ای در سفارت ایران گفت:  «من به برزیلی‌ها گفتم که این موضوع را آنها باید حل کنند نه ایرانی‌ها...اگر حل نشود، ممکن است مقامات تهران بخواهند تصمیماتی بگیرند زیرا این یک بازار آزاد است و کشورهای دیگری در دسترس هستند.»

* انکار اولیه برزیلی‌ها و در نهایت تسلیم

یک روز پس از تهدید ایران، لوکا فراز وزیر تجارت خارجی برزیل مدعی شد که سرگردانی کشتی‌های ایرانی در دریا و عدم تحویل سوخت به آنها هیچ تأثیری در روابط دوجانبه تجاری ایران و برزیل نخواهد گذاشت.

فراز گفته بود همچنین عدم تحویل نفت به کشتی‌ها هیچ تأثیری روی صادرات برزیل به ایران نمی‌گذارد.

اما بعدازظهر همان روز یعنی سوم مرداد ماه، دادگاهی در برزیل به شرکت نفت و گاز «پتروبراس» دستور عرضه سوخت به کشتی‌های ایرانی را داد.

منابع خبری پنجشنبه گزارش دادند این حکم ۲۴ ژوئن (دوم مردادماه) توسط رئیس دیوان عالی فدرال برزیل صادر شده است.

این درحالی‌ است که پیش‌تر شرکت ساپید، مالک کشتی‌ها از طریق دادگاه پارانا در برزیل اقدام کرده بود و دادگاه به نفع ایران رای نداده بود.

* سوخت‌گیری کشتی‌ها چهار روز پس از تهدید ایران

هشت روز پس از انتشار خبر سرگردانی کشتی‌های ایرانی و چهار روز پس از تهدید ایران، دو کشتی ایرانی که هفته‌ها در یکی از بنادر برزیل به دلیل عدم دریافت سوخت نمی‌توانستند حرکت کنند، روز شنبه به وقت محلی سوخت‌گیری و حرکت کردند.

سوخت رسانی به کشتی «باوند» از ساعت 5 بامداد به وقت محلی آغاز شده و قرار بود این کشتی با محموله ذرت ساعت 9 شب (وقت محلی) برزیل را به مقصد ایران ترک کند.

سوخت‌رسانی به کشتی «ترمه» نیز از ساعت یک بامداد (وقت محلی) آغاز شد و قرار بود که این کشتی به بندر «ایمبیتوبا» برود و پس از بارگیری ذرت به حرکت خود به مقصد ایران ادامه دهد.

این دو کشتی ایرانی بیش از 50 روز است که در بندر «پاراناگوا» متوقف بوده و پس از سوخت‌گیری روز شنبه با مجموع 100 هزار تن ذرت به ارزش 26.5 میلیون دلار راهی ایران می‌شوند.

* سریع‌تر می‌شد مشکل را حل کرد

نکته حائز اهمیت این است که ارسال 5 کشتی به سواحل برزیل بدون اینکه بدانیم آیا قادر به سوخت‌گیری مجدد و بازگشت هستند یا نه، ریسک بزرگی است. ضمن اینکه حدود 2 ماه از سرگردانی این کشتی‌ها در سواحل برزیل گذشته و اقدام جدی برای بازگرداندن این کشتی‌ها صورت نگرفته است اما 8 روز پس از رسانه‌ای شدن این موضوع و تنها 4 روز پس از تهدید ایران، مشکل دو کشتی برطرف شد.

سرگردانی این کشتی در سواحل کشور دیگر هم هزینه‌بر است و تهدیداتی از جمله توقیف به بهانه‌های مختلف را می‌تواند فراهم می‌کند.

ضمن اینکه هنوز خبری از سرنوشت دو کشتی «گنج» و «دلربا» که مشکلی همانند «ترمه» و «باوند» داشتند منتشر نشده است.

ایران خریدار بزرگ غله برزیل است به طوری که که یک سوم ذرت این کشور را می‌خرد و صادرات این کشور به ایران در سال حدود 2 میلیارد دلار است؛ این ارقام می‌توانست در همان چند روز اولیه، مشکل را حل کند چنانکه 4 روز پس از تهدید ایران، علی‌رغم اینکه دادگاه پارانا در ابتدا حکم به نفع ایران نداده بود، دادگاه عالی برزیل به نفع ایران حکم داد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 45
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 13
 • IR ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  77 36
  این دولتی های احمق شورش در اوردن چقد شول عمل میکنند یا خائنید
  • فش نیوز IR ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   62 9
   همچین هم با اقتدار نبودیم فقط برزیلیها میخوان دلار بیشتری از فروش غله وگوشت یخ زده اشون ببرن همین
  • حسین DE ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   15 0
   خودکفایی غذایی بسیار حیاتی هست , تحریم غذایی از حمله اتمی خطرناکتره
  • IR ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   11 3
   دیدین . بههمه ثابت کردن که تحریمها هیچ اثرینداره.
 • IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  49 42
  اگر سوخت هسته ای داشتند با غنا 60 هفتاد این مشکل اصلا پیش نمی آمد. خدایا نبخش آنهایی را که به خاطر هوس با کفار دوست هستند و پیمان سست می بندند
  • کوهرنگ IR ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   36 32
   آفرین !اگه کشتی ها ی ما به سوخت هسته ای تجهیز شوند،بخاطر ذخیره طولانی مدت وبه صرفه بودن نیازی دیگه شاهد اتفاقات اینجوری نخواهیم بود.اگه این بزدل ها ،مزدورها وخائن های اسهال طلب نمی گفتن تا نفت داریم، انرژی هسته ای می خوایم وسه چی!کشتی ها ی ما اینجوری با مشکل مواجهه نمی شدند!
  • رضا IR ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   98 29
   وایییییییییییی. خدا با کیا شدیم 85 میلیون . اخه علما و دانشمندان عزیز . حرف که میزنید اول فکر کنید . حالا گیریم دانش غنی سازیه اورانیوم رو از کره شمالی و پاکستان وارد کردیم و میگیم بومی شده . راکتور هسته ای برای گشتی رو با کدوم تکنولوژی میخواین بسازین ؟ برین ایر بگ پرایدو بومی کنید تا بعد . خدا این مملکتو از شر ادم های ساده لوح پاک کنه .
  • حسین IR ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   1 2
   آقا رضا مزخرف میگه و نماینده قشر نمی‌توانیم و تنبلیم هست ولی سوخا هسته‌ای در کشتی باری به صرفه اقتصادی نیست در کشتی و زیر دریایی نظامی خیلی به در می‌خوره
  • شادی روح شهید شهریاری صلوات IR ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   6 4
   جناب رضا! انشاالله خدای متعال دعات رو اول در حق خودت مستجاب کنه و مملکت رو از شر امثال تو پاک کنه. پراید حاصل تفکر کسانی است که ساده لوحی چون تو از اونها حمایت میکنه و رأی بهشون میده. پیشران هسته ای کشتی رو کسانی میسازند که دانش غنی سازی 20 درصد رو به رخ کدخدا کشیدند و با شهادتشون هم مزدشون رو گرفتند و هم اثبات کردند که این دانش ایرانیست.
  • IR ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   6 3
   وایییییییییییی.چه جوریه ایر بک نمیتونیم بزنیم ولی پهپاد پیشرفته آمریکا رو میزنیم؟ اگه جواب اینو فهمیدی .میتونیم اون رو هم بفهمی چه جوری میسازبم.ساده لوح بدبخت .بیچاره
  • ایرانی IR ۲۱:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   5 1
   خطاب به 13 :41 میگم خودتم جزو ادمای ایران حساب کردی زرنگ اگر دانش وارد کرده بودیم پس چرا دانشمندای ما رو ترور کردن و اگر خرید دانش هسته ای به این اسونی بود عرعرستان رییسات تا حالا 30 کلاهک هسته ای داشتن چاقال حالا نظر ندی میگن مردی طراحی راکتور های کوچک از راکتورهای نیروگاه های هسته ای بسیار اسان تره
 • IR ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  73 80
  فقط سپاه و ارتش وگرنه این دولت خرفت کشور رو تا حالا کاملا نابود کرده بود
  • IR ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   25 28
   خخخخخخ خرفتو خوب اومدی
  • حقگو IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   21 26
   1- باید ادعای خسارت کنیم و خسارت 2ماه بیکار ماندن کشتی هایمان را دریافت کنیم. 2- اگر به حضور منافقین در عملیات مرصاد توجه کنید تانک های چرخدار برزیلی به کشتار مردم بیگناه ایران پرداختند و هیچ وقت کسی از برزیل شکایت نکرد که به کثیف و شقی ترین گروه تروریستی سلاح فروختی و باید خسارت پرداخت کنی .
 • samet IR ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  27 51
  متاسفانه این دولت مصالح سیاسی رابر منافع مردم ترچیح میدهد مگر اینکه مطلبی رسانه ای شود و دولت مورد سوال قرارگیرد.چرا این شجاعت را 50 روز قبل انجام ندادند.به نظر میرسد ما دچار خود تحریمی بیشتر شده ایم تا دگر تحریمی
 • امیر IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  24 20
  حق ندارند هم پول ما را بگیرند و هم کارشکنی کنند. اگر آمریکا از زور خود برای فشار به ما استفاده میکند ما هم آنطور که شایسته است پاسخ زورگویی او را میدهیم.
 • مسعود دیپلمات IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  29 8
  این هم از بی تدبیری دولت خودشیفته روحانی. اگر من بجای دادستان کل بودم ، بابت ضرر و زیان ناشی از این بی تدبیری ، روحانی را به پای میز محاکمه می کشاندم.
 • cyrus IR ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  31 3
  آخه ذرت و گوشت و شکر چیه که توی ایران تولید نمیشه. بخدا اگه من آبدارچی وزارت جهاد کشاورزی بودم این محصولات و بقیه محصولات رو در عرض چند سال به صادرات میرسوندم. تا کی سو مدیریت؟ با 26 میلیون دلار که فقط پول دو تا محموله ذرت هست میشود کلی زیر ساخت جهت تولید داخلی درست کرد.
  • یک جانباز IR ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   42 0
   دوست عزیز اگر تمام مواد غذایی را خودمان تولید کنیم واردات توسط آقازاده ها و وابستگان که حیاط خود را در واردات میدانند چه میشود خدا ما را از شر این افراد نجات دهد
  • IR ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   33 0
   دوست عزیز سود و منافع رانتخواران در واردات کالاست نه تولید در داخل!!!!
  • ناشناس IR ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   5 8
   توليد ميشه ولي نه در حد يك كشور بزرگ با دويست ميليون جمعيت كه هم وسعت دارد هم جنگل هم منابع كافي آبي براي كشاورزي. بنابراين اگر قرار هست مرغ ارزان بخوري بايد به مرغداري ها ذرت ارزان تزريق بشه كه عمدتا از برزيل خريداري ميشه در غير اينصورت مرغ هم ميشه مثل گوشت كيلو صد هزار تومان و مجبور هستي هفته اي يكبار بخوري به جاي هر روز.
 • شیخی IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  17 2
  واقعا" برای این دولت نا کار آمد و وزرا ی دوتابعبتی آن متاسفم .
 • فرشید IR ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  17 5
  مگه وارد کنندگان که همان آقازاده های(لجن زاده)وطن فروش هستند که از رانت دلارهای جهانگیری سو استفاده میکنند اجازه خودکفایی و سربلندی کشور خودمان را میدهند‌؟
 • ارشد فیزیک IR ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  14 1
  اگر سوخت هسته ای برای کشتی ها داشتیم الان مشکل اینچینی نمیتوانستند برایمان درست کنند
  • RU ۱۹:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   1 0
   تو چقد آی کیو یی. ناو های هواپیما برم بزور با هسته ای کار میکنن. تو برو بساز.
 • علی IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  4 5
  زیاد مته لای خشخاش نگذارید روابط عمومی لازم است بالاخره ما به این خاطر از برجام ناراضی هستیم ایران یا ما همه ی برجام را مو به مو انجام داده ایم اما اما اما دریغ ازفهم وشعور اروپاییها به فکر زورگوییهای خودشان هستند.
 • حامد IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  2 8
  با سلام این کشتی ها که توانستند با موفقیت سوخت گیری کنند تمام تلاش دولتی ها بوده ولی توی رسانه داخلی خبری از این موضوع درز پیدا نکرده بود و همه فکر می کنند بخاطر نفتکشی که سپاه گرفته تحت فشار قرار گرفتند و کشتی ها رو سوخت گیری کردند در صورتی که بخاطر مبادلات بالای تجاری و خدماتی بین ایران و برزیل این اتفاق صورت گرفت و ان ها از تحریم ها تبعیت نکردند.
 • FR ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  12 0
  بهتر است بجای وارد کردن این محصولات تراریخته بی خاصیت تولید را داخل کشور بالا ببریم .کشت وصنعت مغان میتواند به تنهایی ذرت کشور را تامین کند . که متاسفانه به قیمت مفت به حراج گذاشته شد.
 • حامد IR ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  3 9
  با سلام نکته ای که وجود دارد اینکه ما شدیدا در تحریم هستیم و یه جوری باید برای امورات خودمون به کشورهای مورد نیاز باج بدیم تا کارامون نخوابه. خوب اگه ما از برزیل این حجم ذرت و گوشت و غلات وارد می کنیم بخاطر اینه که یه سری کالاها رو به اونجا صادر کنیم و یا خدماتی رو ازشون بگیریم که یکی از اون خدمات اینه که اون ها موظف به پیگیری و تامین سوخت کشتی های ما هستند و باید اونا رو ساپورت کنند والا که ما می تونیم غلات مون رو تامین کنیم و یا از یه کشور نزدیک تر بخریم پس در تمام دنیا همیشه تبادلات و تجارت ها منطق اقتصادی ندارد و گاها منطق سیاسی و خدماتی و حتی اجتماعی و مذهبی می تونه داشته باشه. مثل کمک کردن به کشورهای هم دین خودمون که میشه اجتماعی و مذهبی و حتی سیاسی
  • IR ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   3 0
   ما اتفاقا باید باج بگیریم. ما یکی از بزرگترین وارد کنندگان محصولات کشاورزی در دنیا هستیم و از دست دادن بازار ایران برای کشوری مثل برزیل که اقتصادی بسیار شکننده دارد فاجعه است.
 • ناشناس DE ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  77 6
  ی الان از یه بقالی یه چیزی می خری ۶۰۰۰تومن اون کوچه می ری می خری ۸۰۰۰تومن در صورتی که رو کالا نوشتن ۵۰۰۰تومن .اینم از اقتدارتون
  • IR ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   5 26
   اقتدار نظام رو با بی عرضه دولت فخیمه تون جمع نبند.
 • US ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  7 1
  رسانه ها و مسئولین ایران که همش از منزوی شدن آمریکا میگویند
 • شهروند NL ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  7 0
  کاش هیچ وقت به ایران نرسند، اخر ذرت تراریخته که ارمغانی جز سرطان و عقیم سازی ندارد، باید به ایران برید ولی دارو و حتی تایر هواپیما و... باید تحریم باشد، جقدر ساده ایم که فمر کنیم این افراد با خائنین داخلی هدفشان دور زدن تحریم است
 • IR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  0 10
  اقتدار شما در حد پایین کشیدن پرچم ناوشکن انگلیس
  • آشنا IR ۱۵:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   3 20
   همون هم جسارت وشهامت می خواد ،بزدل!
 • ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  6 0
  ایول -بعضی کشورها را باید زد تو سرشون
 • محمد NL ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  7 0
  لطفا در نقد افراد دقت شود الان دیگه نوه زاده ها در کار واردات هستند و آقازاده ها دارند کم کم باز نشسته میشوند.
 • IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  3 0
  باید روز اول اقتدار نشان می داد نه بعد از دو ماه سرگردانی کشتی ها وجو روانی که برعلیه کارکنان کشتی ایجاد کرده اند دولت خیلی تعلل می کند
 • مسعود دیپلمات US ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  10 0
  مجلس که بحمدالله خواب است! حداقل مدعی العموم وارد عمل شود و جلوی حدر رفتن بیت المال را بگیرد. آقای رئیسی کجائی؟ عمل که نیست، حداقل یک حرفی بزن!
 • IR ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  90 0
  من موندم چرا اران اقدام برای افزاش نولرد ذرنها نمیکنه؟با وجود ان همه مزرعه خوب که ارز از کشور خارج نشه
 • IR ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  0 0
  کادر دیپلماتیک ایران در همه کشورهای دنیا بغیر از منافع کشور و تعقیب ان به همه کاری دست می زنند .والله اینها نه تعصب ایرانی دارند و نه انقلابی .فقط یک مشت ادم خوش گذران وترسو هستند که دلار و یورو می خورند و بی سرو صدا به خودشون می رسند
 • IR ۱۶:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  1 0
  چند روز در بزریل بود ؟ دیگه خسته شده بودند
 • امید ایمانی IR ۰۱:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  0 0
  خاک عالم تو سر مسئولین بی لیاقت و ناشایست ما اگر اینان بدون هراس و واهمه از اهرمهای فشار خود آنهم در زمان خود استفاده کنند این گدا گشته های گوشه و کنار دنیا اینچنین برا ما شاخ نمیشن خدایا ترس از ما دور بدار
 • محمد IR ۰۲:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  0 0
  از خود آمریکا هم می شه مواد غذایی و محصولات کشاورزی وارد کرد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس