کد خبر 978977
تاریخ انتشار: ۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۱
پرونده پدیده شاندیز

در پرونده موسوم به پدیده شاندیز، گران‌نمایی املاک با کارشناسی غیرواقعی و ۶۱ برابر کردن قیمت یک زمین در یک بازه زمانی پنج ساله به چشم می‌خورد که محمدرضا محمدی نقش مهمی در این اقدامات مجرمانه داشته است.

به گزارش مشرق، چهاردهم اردیبهشت ماه سال جاری بود که رئیس کل دادگستری استان خراسان رضوی از برگزاری دادگاه پرونده موسوم به پدیده در آینده نزدیک خبر داد و گفت: پرونده موسوم به پدیده دارای سه متهم اصلی و تعداد زیادی متهم دیگر است که پس از طی تشریفات قانونی و انجام تحقیقات مقدماتی برای رسیدگی به دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران در نظام اقتصادی ارسال شد.

رئیس کل دادگستری خراسان رضوی در ادامه تصریح کرد: طبق کیفرخواست صادره از سوی دادسرای عمومی و انقلاب مشهد متهمان این پرونده متهم به اخلال در نظام اقتصادی و مشارکت در کلاهبرداری از طریق فروش اوراق موسوم به سهام پدیده و همچنین تعدادی از متهمان به مشارکت در کلاهبرداری از طریق خرید و فروش اوراق موسوم به سهام پدیده شاندیز و تحصیل مال نامشروع متهم هستند.

بیشتر بخوانید:

مجازات محکومان شرکت پدیده اعلام شد

وجود فردی با بدهی ۳۰ هزار میلیارد تومانی در نظام بانکی

در ادامه و در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ماه سال جاری اولین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده موسوم به شرکت پدیده، به ریاست قاضی منصوری در دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران در نظام اقتصادی کشور در مشهد برگزار شد و تا پانزده جلسه ادامه داشت.

پرونده‌ای که به گفته رئیس دادگاه دارای ۲۲ متهم و بیش از ۱۰۰ جلد بود. اخلال در نظام اقتصادی کشور، مشارکت در کلاهبرداری از طریق تبلیغات گسترده و خرید و فروش اوراق موسوم به سهام پدیده، تصاحب و حیف و میل اموال مردم و ارائه گزارش خلاف واقع تنها بخش‌هایی از تخلفات متهمان طبق کیفرخواست صادره از سوی دادسرای عمومی و انقلاب مشهد بود که در دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی خراسان رضوی مورد رسیدگی قرار گرفت و نهایتا حکم آن صادر شد.

تبلیغات بدون وقفه برای مدیرعامل پدیده شاندیز این توهم را بوجود آورد که برند پدیده نیز همچون قیمت سهام‌ها رشد بدور از هرگونه منطق را داشته است، پس محمدی به عنوان کارشناس ارزیابی مسکن وارد بازی می‌شود.

متهم محمدرضا محمدی که در سومین جلسه دادگاه به اتهاماتش رسیدگی شد، طبق کیفرخواست صادره از سوی دادسرای عمومی و انقلاب مشهد؛ مشارکت در اخلال عمده و کلان در نظام اقتصادی کشور و تشکیل شبکه کلاهبرداری، ارزیابی خلاف واقع و غیرواقعی اموال پدیده که منتهی به رشد غیرواقعی ارزش معاملاتی اوراق موسوم به سهام شرکت پدیده شده و همچنین حیف و میل اموال مردم از جمله اتهاماتش بود.

صفری نماینده دادستان در جلسه دادگاه پرده از اقدامات مجرمانه محمدی برداشت و گفت: سال ۹۱، شما برند پدیده را ۱ میلیارد گفته‌اید، چه اتفاقی می‌افتد که در یک بازه زمانی کوتاه این مبلغ یک هزار میلیارد تومان می‌شود؟

وی روش اقدامات محمدی اینگونه بیان می‌دارد: در مورد یک قطعه زمین از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ معادل ۲۲ هزار و ۳۰۰ درصد افزایش قیمت لحاظ کرده‌اند. در گزارشات دوره‌ای، ارزش املاک را به صورت یکسان از طریق نرم افزار افزایش می‌داده است، یک ملک ممکن است در موقعیتی بیش از ۵ برابر ارزش پیدا کند و ممکن است یک ملک راکد بماند، شما چگونه همه املاک را با یک درصد مشخص افزایش می‌دادی؟

نورچی کارشناس ارشد حسابرسی نیز عنوان می‌کند: در تاریخ ۵/ ۸/۸۸ زمین را خریده‌اند و روز بعدش آقای محمدی زمین را ارزیابی کرد و زمین زراعی که ۲۷ میلیارد تومان ارزش داشته است را مبلغ ۸۰۰ میلیون تومان خربده است. یا کلاه بر سر آن فروشنده گذاشته‌اید و یا کلاه بر سر سرمایه داران گذاشته‌اید که ۸۰۰ میلیون تومان را ۲۷ میلیارد تومان بدهید، قیمت این زمین ۸۰۰ میلیون تومانی را که این آقا، ۲۷ میلیارد تومان ارزیابی کرده است، دوباره آن را ۳۳ میلیارد تومان در نظر گرفته است. ما نمی‌دانیم دراین مدت چه اتفاقی افتاده است؟ این زمین که سرجایش است و اگر قیمتش افزایش پیدا کرده است، قیمت اعیان است و شما هرچه را که می‌خواهید بر روی اعیان ساختمان بسازید.

وی ادامه می‌دهد: در گزارش اسفند ماه ۹۲ دوباره همین زمین ۱۸۵ میلیارد تومان، قیمت گذاری شده است. در گزارش ۵ /۸/ ۸۸ زمینی ۱۸۸۵ و نیم متر به قیمت تمام شده ۲۵۵ میلیون تومان قولنامه کرده‌اند. این مبلغ را همان زمان آقای محمدی به قیمت ۲۵ میلیارد و ۱۰۳ میلیون و ۲۵۰ هزار ریال ارزیابی کرده است و در گزارش ۲۰/۷/ ۹۱، همین زمین ۹۲ میلیارد و ۹۷۵ میلیون ریال و در گزارش اسفند ۹۲ همین زمین ۱۵۵ میلیارد و ۸۲ میلیون و ۳۰۰ هزار ریال ارزیابی غیرواقعی شده است؛ یعنی ۶۱ برابر قیمت تمام شده است و یا ۶۰۸۱ درصد به قمیت زمین اضافه شده است.

کارشناس ارشد حسابرسی در ادامه می‌گوید: در ردیف ۱۴ گزارش کارشناسی ۵/۸/۸۸ زمینی به متراژ ۱۲ هزار و ۴۹۹ متر بوده که قیمت تمام شده آن ۸۷۴ میلیون و ۵۱۰ هزار تومان است، به ارزش ۱۵ میلیارد تومان قیمت زده‌اید و باز هم در گزارش بعدی همین را ۶۱ میلیارد تومان و در گزارش بعدی ۱۰۲ میلیارد تومان است و قیمت را ۱۱۸ برابر کرده‌اید.

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • CH ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
  1 1
  هههههههه کشوره اسلامی یهودی هههههه
  • IR ۱۹:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   1 0
   دقیقا کشور اسلامیه.داره افراد فاسد را دادگاهی می کنه .
 • IR ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  1 0
  از مدیریت محترم مشرق تقاضا دارم، مسئله پتروشیمی گلستان را که حدود دوازده سال است که از مردم به عنوان سهام دار پول گرفتند ولی هنوز خبری از فعالیت آن نشد، گزارش تهیه کنید. به احتمال قوی دست های فاسدی در آن وجود دارد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس