شیخ دیاباته

شیخ دیاباته از روزی که به اردوی استقلال در استانبول ترکیه اضافه شد دائم مورد تمجید و تعریف هم تیمی ها و البته جواد زرینچه بازیکن اسبق این تیم قرار گرفته است.

سرویس ورزش مشرق - مهاجم سیه چرده اهل مالی که حدود دو هفته پیش برای بازی در تهران و تیم استقلال تست ایفمارک داده بود روز شنبه ۲۹ تیر ماه اولین جلسه تمرینی اش در تهران را با به ثمر رساندن ۴ گل در دیداری درون تیمی پشت سر گذاشت تا خط و نشان جدی برای مدافعان تیم های لیگ برتری و البته رقبای خود در نوک پیکان حمله تیم های این دوره از مسابقات لیگ کشیده باشد. این مهاجم در تمرین روز یکشنبه هم به گلزنی های خود در تمرین ادامه داد تا نشان دهد از شم گلزنی بالایی برخوردار است.

شیخ دیاباته‌ اهل کشور مالی است که پیشتر درباره ۳۱ سال سن و باشگاه هایی که در آنها توپ زده گزارش کاملی را منتشر کرده ایم. در ادامه به بررسی توانایی های این بازیکن در به ثمر رساندن گل در طول ۹۰ دقیقه با هر دو پا، سر و البته توانایی اش در زدن ضربه پنالتی خواهیم پرداخت. ضمن اینکه نگاهی هم به وضعیت مصدویت هایی که پیش از این در تیم های باشگاهی اش داشته خواهیم انداخت. ناگفته نماند آماری که در ادامه ملاحظه می کنید از سایت ترانسفرمارکت استخراج شده است.

بیشتر بخوانید:

مهاجم مدنظر استقلال به یوونتوس و بنفیکا گل زده است +کارنامه و عکس

*در آستانه رسیدن به عدد ۲۵۰!

شیخ دیاباته از سال ۲۰۰۸ تاکنون که برای اولین بار در سطح حرفه ای برای یک باشگاه رسمی توپ زده ۲۴۶ بار برای تیم های باشگاهی و ملی به میدان رفته است. این تعداد با ۴ بازی دیگر به ۲۵۰ عدد می رسد. او این آمار را از فصل ۰۹-۲۰۰۸ تا فصل ۱۹-۲۰۱۸ طی ۱۰ فصل برجای گذاشته است.

*آمار ۱.۲۷ گل در هر بازی!

این مهاجم ۱۹۴ سانتی متری در مجموع سالهای گذشته توانسته ۱۱۲ بار دروازه حریفان تیمش را در تورنمنتهای مختلف رسمی در سطح باشگاهی و ملی باز کند. او این تعداد گل را در ۸۸ بازی به ثمر رسانده که میانگین ۱.۲۷ گل در هر بازی را برای خود به ثبت رسانده است.

*مهاجمی خودخواه نیست!

دیاباته که همواره مهاجم نوک بوده و کسی از او توقع گلسازی یا ایجاد موقعیت نداشته تا امروز ۲۲ بار پاس گل داده و از این حیث مشخص می کند چندان هم مهاجمی خودخواه نیست.

*گلزن بازیهای برنده!

این فوتبالیست از ۱۱۲ گلی که به ثمر رسانده ۵۲ گلش را در دیدارهایی زده که تیمش برنده زمین را ترک کرده است. ۲۳ گل را در مسابقاتی به ثمر رسانده که مساوی تمام شده و تنها در ۱۳ بازی، گل زده ولی تیمش با شکست مواجه شده است.

*۳۲ گل ۳ امتیازی!

آمار جالب دیگر برای دیاباته این است که او از ۸۸ بازی که در آنها موفق به گلزنی شده در ۳۲ بازی که ۳۵ درصد کل مسابقات می شود توانسته گل برد یا سه امتیازی را بزند. تقریبا یک سوم گلهایش با برد تیمش همراه شده است.

*سهم بالای بوردو از شیخ!

دیاباته که ۵ فصل برای بوردو فرانسه بازی کرده است به همان میزان بیشترین گلهایش را هم برای این تیم زده. او در ۱۵۲ مسابقه ای که برای بوردو به میدان رفته ۶۶ بار با پیراهن این تیم گل زده است. ۱۶ بار هم پاس گل داده است.

*ناکام در نانسی و ترکیه!

او در مدت زمان کوتاهی که در خدمت تیم نانسی در لیگ دسته دو فرانسه بود تنها ۳ بار به میدان رفت که هیچ گلی هم به ثمر نرساند. دیاباته البته در تیم عثمان‌لی اسپور هم در ۸ بازی تنها یک پاس گل داد.

*درخشش در ایتالیا!

دیاباته که یک نیم فصل در تیم بِنِوِنته در سری A ایتالیا به میدان رفته و در نهایت تیمش در رده آخر (بیستم) قرار گرفته بود توانست در ۱۱ بازی ۸ گل به ثمر برساند. آمار ۰.۷ گل در هر مسابقه با وجود وضعیت خوب دفاعی تیم ها در کالچیو و البته هافبک های ضعیف احتمالی تیمش عدد قابل توجهی برای او به ثبت رسانده است.

*موفقیت در تیم ملی!

تیم ملی مالی نیز در ۳۷ بازی در ترکیب اصلی اش از وجود شیخ استفاده کرده است. این مهاجم موفق شده در این تعداد بازی ۱۵ گل ملی بزند که آمار تقریبی ۰.۴ گل در هر بازی ملی را برایش ثبت کرده است.

*گلزن ۱۵ دقیقه پایانی مسابقات!

بررسی دقایق گلزنی شیخ دیاباته در ۱۵ دقیقه های مختلف بازی نشان می دهد او در ۱۵ دقیقه پایانی بیشترین گلها را به ثمر رسانده و قبل از آن هم در ۱۵ دقیقه دوم بازی بیشتر موفق به این کار شده است. گلهای او به تفکیک دقایق به شرح زیر است:

۱۵-۱ / ۱۰ گل در ۱۰ بازی

۳۰-۱۶ / ۲۴ گل در ۲۱ بازی

۴۵-۳۱ / ۱۶ گل در ۱۶ بازی

وقتهای اضافه نیمه اول / ۲ گل در ۲ بازی

**مجموعا ۵۲ گل در نیمه اول ۴۴ بازی

۶۰-۴۶ / ۱۰ گل در ۱۰ بازی

۷۵-۶۱ / ۲۰ گل در ۱۹ بازی

۹۰-۷۶ / ۲۵ گل در ۲۴ بازی

وقت های اضافه نیمه دوم / ۴ گل در ۴ بازی

**مجموعا ۵۹ گل در ۵۴ بازی

در وقت های اضافه تا ۱۲۰ دقیقه / یک گل در یک دیدار جام حذفی

*شیخ، راست پای پنالتی زن!

بررسی نحوه به ثمر رسیدن گلهای شیخ دیاباته نشان می دهد او بیشترین گلهای خود را با پای راست به ثمر رسانده است. این آمار به تفکیک در ادامه می آید:

پای چپ: ۹ گل در ۹ بازی

پای راست: ۴۳ گل در ۳۷ بازی

ضربه سر: ۱۷ گل در ۱۶ بازی

پنالتی: ۱۹ گل در ۱۹ بازی

ناگفته نماند؛ نحوه به ثمررسیدن ۲۴ گل دیگر این بازیکن گزارش نشده است.

*شکستگی کشک!

این مهاجم در طول این ۱۰ فصل مصدومیت های زیادی نداشته است. البته او در دسامبر ۲۰۱۳ از ناحیه زانو آسیب دید و تا فوریه ۲۰۱۴ هشت مسابقه تیم بوردو را از دست داد. او در آن مدت ۵۵ روز دور از میادین بود. این مصدومیت زمینه ای شد تا در تاریخ ۱۱ دی سال ۱۳۹۳ از ناحیه کشکک زانو دچار شکستگی شده و ۱۵۱ روز دور از میادین بماند. او در خرداد ۱۳۹۴ شرایط بازی را بدست آورد که البته نیم فصل دوم همان فصل برای همراهی بوردو را از دست داده بود. دیاباته در ۲۱ آگوست فصل بعد هم از ناحیه همسترینگ دچار پارگی شد و ۵۶ روز دور از میادین باقی ماند و ۱۰ بازی دیگر را هم از دست داد. او قبل و بعد از آن تنها با مصدومیت های کوتاه مدت دست و پنجه نرم کرده است.

*آقای گل جام ملتهای ۲۰۱۲ آفریقا!

یکی از مهمترین افتخارات دیاباته کسب عنوان آقای گلی در جام ملتهای ۲۰۱۲ آفریقا به میزبانی مشترک گابن و گینه‌استوایی است. او که به همراه تیم مالی در رقابتها شرکت داشت به عنوان سومی آن دوره از رقابتها دست پیدا کرد و البته همزمان با ۵ گلزن برتر دیگر رقابتها با به ثمر رساندن ۳ گل شش نفره عنوان مشترک آقای گلی را برای خود بدست آورد. دیاباته یکی از گلهایش را در دیدار با گابنِ میزبان زد تا بازی با نتیجه ۱-۱ تمام شود. او در دیدار رده بندی هم مقابل تیم غنا هر دو گل برتری تیمش را زد و مقام سومی را برای کشورش مسجل کرد. مصافی که با نتیجه ۰-۲ تمام شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس