اخبار ویژه روزنامه ها

در روزهای اخیر، خبرهایی از طرح «انجماد در برابر انجماد» یا «توقف در برابر توقف» شنیده می‌شود. طرح فریبکارانه فرانسه مبنی بر «فریز در مقابل فریز» در واقع برای مهار و فریزکردن ایران است.

سرویس سیاست مشرق- روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

***********

کیهان

خسارت‌های برجام کم بوده که وعده تمدید محدودیت‌های آن را می‌دهید؟

اظهارات وزیر خارجه در مصاحبه با رسانه‌های آمریکایی، خلاف تعهدات موقت ایران در برجام است. ظریف در این گفت‌وگو خواستار برداشتن تحریم‌های آمریکا در ازای تصویب دائمی کردن نظارت‌های مربوط به پروتکل الحاقی ان‌پی‌تی توسط ایران شده است.

وی در نیویورک در پاسخ به سؤالی درباره پیشنهاد نظارت دائمی بر تأسیسات هسته‌ای در صورت لغو دائمی تحریم‌ها گفت: چیزی که من پیشنهاد دادم این بود که اگر آقای ترامپ در این موضوع جدی است که توافق حاصله را به تأیید کنگره می‌رساند، یک پیش‌بینی در توافق فعلی وجود دارد که در سال 2023 ما گمان می‌کنیم که پروتکل الحاقی را که از ما تقاضا می‌کند که همه تأسیسات خود را برای همیشه تحت نظارت سازمان ملل متحد قرار دهیم، به تصویب برسد.
وی ادامه داد: او (ترامپ) گفته است که نگران بند غروب آفتاب و مدت توافق است؛ (در صورت تصویب پروتکل الحاقی)، برای همیشه خواهد بود؛ نه حتی برای 100 سال، بلکه به طور دائمی خواهد بود. البته این اقدام، نیازمند این است که آمریکا تحریم‌های خود را از طریق تصویب کنگره برای همیشه لغو کند.

ظریف یادآور شد: این چشم‌اندازی است که ما درباره آن مذاکره کردیم. اگر او می‌خواهد که کار بهتری انجام دهد، می‌تواند از همین الان برای این چشم‌انداز اقدام کند و مطمئن شود که ایران سلاح اتمی تولید نخواهد کرد.

اظهارات ظریف مبنی بر تصویب پروتکل الحاقی در ازای برداشتن تحریم‌ها در حالی است که لغو تحریم‌ها، جزو تعهدات آمریکا در توافق هسته‌ای (برجام) است و ایران نباید امتیاز تازه‌ای در ازای وعده نسیه بدهد. نکته مهم در این میان است که به تجربه تاریخ، تعهدات هسته‌ای آسان پذیرفته می‌شود اما هنگام بدعهدی طرف مقابل، این طرف اراده کافی برای اقدام متقابل و متقارن وجود ندارد. ضمن اینکه در دنیا چنین القا می‌شود که ایران در حال ارتکاب یک بی‌قانونی بزرگ است.(!)

ارائه پیشنهاد رسمی و سخت‌تر کردن نظارت‌های هسته‌ای بر ایران در حالی که تمام تعهدات طرف آمریکایی و اروپایی نقض شده، این پیغام را با خود دارد که طرف قاطعیت لازم در ایستادن پای خطوط قرمز و حقوق خود در توافق را ندارد.

در همین حال وندی شرمن معاون وزیر خارجه در دولت اوباما و عضو تیم مذاکره‌کننده آمریکایی گفت: پیشنهاد تصویب پروتکل الحاقی و دائمی شدن بند غروب از سوی وزیر خارجه ایران، گامی بسیار مهم در توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌های آمریکا خواهد بود. وندی شرمن گفت: اگر ایران به دنبال یک حرکت جدی است؛ این پیشنهاد اخیر موثر خواهد بود و گامی بسیار مهم در فروکش کردن تنش‌ها و حذف تحریم‌های آمریکا علیه ایران خواهد بود. شرمن همان کسی است که مدعی شده بود فریبکاری در ژن ایرانی‌هاست. اما گذشت زمان ثابت کرد این صفت، بیش از هر کسی، زیبنده خود و هم‌قطارانش در آمریکاست.
 

واشنگتن‌پست: وضعیت پنتاگون به‌هم ریخته و فاجعه‌آمیز است

یک روزنامه آمریکایی در گزارشی تأکید کرد نابسامانی و آشفتگی سراسر پنتاگون را فراگرفته است.

واشنگتن‌پست به قلم گای اسنادگراس (فرمانده بازنشسته نیروی دریایی و نویسنده متن سخنرانی‌های جیمز ماتیس وزیر مستعفی دفاع) می‌نویسد: تحولات اخیر مرتبط با ایران از جمله هدف گرفته شدن یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکا توسط ایران شرایط تنش‌آمیز در خاورمیانه را تشدید کرده است، اما ایران مسأله‌ای نیست که شب‌ها خواب از چشم نیروهای نظامی آمریکا برباید. تهدیدهای کره شمالی به از سرگیری آزمایش‌های موشک‌های بالستیک هم چندان مسأله مهمی نیست. حتی تلاش‌های چین برای نظامی‌سازی دریای چین جنوبی هم که به آرامی توازن در منطقه اقیانوس هند را برهم می‌زند، می‌توان نادیده گرفت. اقدامات روسیه در زمینه تسلیحاتی هم به اندازه آنچه در داخل پنتاگون درحال وقوع است، اهمیت ندارد. پنتاگون با یک مسئله خیلی بزرگ‌تر از موارد یادشده مواجه است و دلیل آن هم نبود رهبری است.

پنتاگون هفت ماه است وزیری که مورد تأیید سنا قرار گرفته باشد، در صدر فرماندهی خود ندارد. مارک اسپر، نامزد جدید ترامپ برای این جایگاه، دومین کسی بود که به‌عنوان وزیر دفاع موقت فعالیت می‌کند.

خلاء قدرت در صدر وزارت دفاع تشدید شده است. «سی‌ان‌ان» اوایل ماه جاری میلادی افشا کرد که 19 سمت ارشد در پنتاگون، یا خالی است یا یک مقام موقت در آن پست فعالیت می‌کند. وضعیت در ارتباط با فرماندهان سطح پایین‌تر نیز همین‌طور است. افرادی که در پنتاگون کار می‌کنند از یک وضعیت نابسامان در وزارت دفاع سخن می‌گویند که در آن هیچ کسی از اولویت‌های بلندمدت نیروهای نظامی خبری ندارد. وضعیت فاجعه‌آمیز است.

حتی در عادی‌ترین شرایط هم، یک هفته بدون وزیر دفاع می‌تواند حاکی از خلأ خطرناک رهبری در پنتاگون باشد. اما اکنون این پست برای بیش از شش ماه است که خالی است و این خلأ رهبری به مسأله‌ای سیستماتیک تبدیل شده است. این شرایط امنیتی آشفته، به دشمنان ایالات متحده جسارت بخشیده، متحدان آن را نگران کرده و توانایی وزارت دفاع را در ابقای افراد با استعداد مورد نیاز برای سلامت بلندمدت ارتش از بین برده است.
 

راه‌اندازی سامانه ‌اشتغال به جای ایجاد ‌اشتغال برای بیکاران

احیای مجدد خرج‌های دولت، علاج مشکل بیکاری و کاهش‌ اشتغال نیست.

روزنامه اعتماد در این‌باره نوشت: مردان دولت یازدهم و دوازدهم برای عبور از بحران بیکاری، وعده ایجاد سالانه یک میلیون و 33 هزار شغل جدید می‌دادند اما آمارهای رسمی ارائه شده از سوی مرکز آمار نشان می‌دهد در سال گذشته تنها ۴۶۳ هزار و ۹۲۸ فرصت شغلی ایجاد شده و هنوز میزان تحقق وعده‌های مسئولان در زمینه ‌اشتغالزایی به ۵۰ درصد هم نرسیده است.

اگرچه سامانه ‌اشتغال به‌عنوان یک طرح می‌تواند برخی مسائل و مشکلات ‌اشتغال را حل کند و اگرچه تلاش‌های زیادی برای تولید ‌اشتغال صورت گرفته است اما نرسیدن به هدف‌گذاری‌هایی که برای ‌اشتغالزایی صورت گرفته بدون تردید بیانگر این واقعیت است که برای عبور از این معضل باید طرحی نو در انداخت تا بتوان به مقابله با پدیده اقتصادی-‌ اجتماعی بیکاری پرداخت اما طرح‌هایی که این روزها برای ساماندهی بازار فرصت‌های شغلی ارایه می‌شود رنگ و بوی تازگی ندارد.

این روزها شاید جدیدترین اخبار حوزه کار، مربوط به تعیین روز دقیق راه‌اندازی سامانه ‌اشتغال باشد که با فعال شدن آن تمامی ایرانیانی که کار می‌کنند در این سامانه ثبت‌نام کرده و صاحب کدشناسایی شغلی می‌شوند.

بررسی آرشیو اخبار نشان می‌دهد که این خبر را نمی‌توان طرحی جدید برای ایجاد فرصت‌های شغلی جدید به حساب آورد زیرا برای نخستین‌بار راه‌اندازی سامانه در بهمن سال ۹۶ از سوی علی ربیعی وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح شد و حالا معاون توسعه ‌اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به دنبال اجرای آن است. در شرایطی که مهیا شدن یک فرصت شغلی برای افراد جویای کار جزو اولویت‌ها است و هنوز حتی نیمی از وعده‌های ایجاد ‌اشتغالزایی مردان دولت محقق نشده، بخشی از آمارهایی که در قالب فرصت‌های شغلی جدید ارائه می‌شود ناشی از قرار دادن یک ساعت کار در هفته و مشاغل کاذب در آمار ‌اشتغال است.

علی شریعتی، فعال اقتصادی، درباره ضرورت ایجاد سامانه ‌اشتغال می‌گوید: رونمایی از طرح‌هایی نظیر سامانه ‌اشتغال و چانه‌زنی برسر زمان افتتاح این سؤال را در اذهان ایجاد می‌کند که آیا وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به وظایف قانونی خود در زمینه ‌اشتغالزایی عمل کرده است که حالا به سراغ اجرای اقدامات فرعی و ثانویه رفته است؟

آیا ضرورت دارد تا سامانه‌ اشتغال راه‌اندازی شود و آیا راه‌اندازی این سامانه می‌تواند به ایجاد فرصت‌های شغلی جدید کمک کرده و از آمار بیکاران بکاهد؟

او با انتقاد از اینکه در سال‌های اخیر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدام به ایجاد سامانه‌های مشابه در حوزه ‌اشتغالزایی کرده، تصریح می‌کند: پیش از اجرای هر طرحی باید مشخص شود که طرح تا چه میزان می‌تواند فرصت‌های شغلی ایجاد کند و اجرای آنچه ضرورتی در حوزه ‌اشتغال دارد اما تاکنون در اجرای طرح‌های مشابه به این سؤالات از سوی مسئولان پاسخ داده نشده است.

شریعتی «اشتغالزایی» و «حمایت از کارآفرینان» را جزو وظایف اصلی و واجب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دانسته و خاطرنشان می‌کند: بررسی عملکرد بخش دولتی در حوزه‌ اشتغال این نکته را متبادر می‌کند اولویت‌ها در این بخش فراموش شده است. حداقل کاری که دولت می‌تواند انجام دهد، کاهش دردسرهای فضای کسب و کار است.
 

طرح فریز در مقابل فریز کلاهبردارانه و خدمت به آمریکاست

طرح فریبکارانه فرانسه مبنی بر «فریز در مقابل فریز» در واقع برای مهار و فریزکردن ایران است.

روزنامه جام‌جم در این زمینه نوشت: در روزهای اخیر، خبرهایی از طرح «انجماد در برابر انجماد» یا «توقف در برابر توقف» شنیده می‌شود. برخی رسانه‌ها ادعا کرده‌اند فرانسه طرحی را پیگیری می‌کند که براساس آن، ایران کاهش تعهدات برجامی خود را متوقف کند و در مقابل، آمریکا هم برخی معافیت‌های نفتی ایران را به‌صورت موقت دوباره احیا کند تا مذاکرات با ایران به جریان بیفتد.

همین که زمزمه‌هایی از توقف و انجماد تحریم‌ها شنیده می‌شود، نشان می‌دهد کاهش تعهدات برجامی در مسیر صحیحی انجام شده است و دولت باید در همین مسیر با سرعت بیشتری حرکت کند. پیش از این بسیاری از موافقان برجام ادعا می‌کردند در صورت کاهش تعهدات ایران، طرف مقابل تندتر شده و فشارها را افزایش خواهد داد. اما تلاش کشورهای اروپایی نشان می‌دهد کاهش تعهدات برجامی توسط ایران، موجب واقعی‌تر شدن محاسبات آنان شده و این کشورها  را به تکاپو انداخته است تا بتوانند رضایت ایران را برای توقف در کاهش تعهدات برجامی جلب کنند.

دوم این‌که «انجماد تحریم در سطح کنونی» معنایی ندارد، چرا که سطح کنونی تحریم‌ها، سقف آن است. ایران در شرایطی قرار دارد که تحریم‌های آمریکا تا جای ممکن، اعمال شده و تحریم مهمی برای اعمال‌کردن باقی نمانده است، بنابراین ما در دوران انجماد تحریم‌های آمریکا قرار داریم.

اساساً اعطای معافیت‌های نفتی به کشورهای خریدار نفت ایران در زمانی مطرح می‌شود که طرف آمریکایی به این نتیجه برسد که کشورهای دیگر از تحریم‌ها تبعیت نمی‌کنند یا در آینده نزدیک دیگر تبعیت نخواهند کرد و برای حفظ وجهه تحریم‌ها و عدم فروپاشی ساختار تحریم‌ها، اعلام می‌کند به کشورهای دیگر معافیت داده است.

صفر نشدن فروش نفت ایران در سال‌های 90-91 و همچنین در هفته‌های اخیر مؤید این مدعاست. در شرایطی که تحریم‌های آمریکا اعمال می‌شود، گذر زمان به‌نفع ایران نبوده و برای توازن، لازم است به واسطه کاهش تعهدات هسته‌ای، داشته‌های خود را افزایش دهیم. در چنین شرایطی «انجماد کاهش تعهدات هسته‌ای» به معنای عقب‌نشینی ایران در برابر «هیچ» خواهد بود. تنها انجمادی قابل پذیرش خواهد بود که تحریم‌ها را به شرایط قبل از خروج آمریکا از برجام برگرداند.
 

بلومبرگ: ایران در مهار اثر تحریم‌ها موفق بوده است

یک شبکه خبری آمریکا تصریح کرد، ایران در مقابله با تحریم‌ها موفق بوده است.

ارزش پول ایران در بازار در حال بازیابی ارزش خود است این بهبود یک تسکین برای ایرانی‌هایی محسوب می‌شود که شاهد کاهش بیش از 50 درصدی ارزش ریال در پی لغو اعمال مجدد تحریم‌ها بودند. بانک مرکزی ایران در تلاش برای یافتن راه‌هایی به منظور حفاظت از ارزش پول ایران است و اقداماتی در این راستا انجام داده است از جمله ایجاد سامانه ارزی نیما برای فرونشاندن بازار سیاه و کنترل نرخ بهره توسط وام‌دهندگان.

یک تحلیلگر در بانک سرمایه‌گذاری نوین گفت: «به‌نظر می‌رسد سیاست‌های بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز و نرخ سود بانک‌ها کمک‌کننده است. تقاضا برای ارز خارجی در مقایسه با سال گذشته کاهش یافته است.»

ایران

تکذیب حضور ایرانی‌ها در پایگاه حشدالشعبی
 

خبر اول اینکه،سخنگوی حشدالشعبی در محور شمال عراق اعلام کرد که هیچ نیروی ایرانی در اردوگاه نظامی الشهدا که مورد حمله یک پهپاد قرار گرفته، حضور نداشته است. به گزارش ایلنا، «علی الحسینی»، با اشاره به اینکه پایگاه مورد هدف پایگاهی اداری و لجستیک بوده، درباره قربانیان حادثه بمباران پایگاه الشهداء گفت: «ما در این حادثه فقط دو زخمی در سطح خفیف داشتیم و باوجود آنچه رسانه‌های عربی مغرض از کشته شدن نیروهای ایرانی خبر داده‌اند، هیچ یک از مستشاران ایرانی یا نیروهای وابسته به سپاه پاسداران در این پایگاه کشته نشده‌اند.» این فرمانده حشد الشعبی حضور نیروهای ایرانی در پایگاه مذکور را تکذیب و این پرسش را مطرح کرد که مستشار ایرانی در منطقه کوچکی مانند «طوز خورماتو» در یک پایگاه اداری چه کار می‌کند؟
 

ترامپ نامه‌های احمدی‌نژاد را دیده؟
 

خبر دیگر اینکه،محمود احمدی‌نژاد در گفت‌وگویی با روزنامه امریکایی نیویورک تایمز از ارسال 3 نامه به رئیس جمهوری امریکا خبر داده است. او گفته این نامه‌ها را از طریق ای‌میل آدرس کاخ سفید، ای‌میل سفارت سوئیس و نیز اکانت توئیتری شخصی ترامپ ارسال کرده است. به‌گزارش ایلنا، نیویورک تایمز نوشته: هنوز معلوم نیست آیا ترامپ نامه‌های احمدی‌نژاد را خوانده باشد، سفارت سوئیس پاسخی به نیویورک تایمز درباره دریافت و ارسال نامه‌های احمدی‌نژاد نداد و کاخ سفید هم در این باره اظهار بی‌اطلاعی و اطلاعات جزئی منتشر کرده و گفته ارسال مستقیم نامه‌ها به توئیتر ترامپ هم معلوم نیست آنها را به دست او رسانده باشد چون ترامپ در توئیتر عده معدودی را تعقیب (فالو) می‌کند که احمدی‌نژاد جزو آن لیست نیست. احمدی‌نژاد در این گفت‌وگو گفته که ایران و امریکا باید به‌صورت مستقیم با هم گفت‌وگو کنند.
 

حمید بقایی در زندان یا بیمارستان سکته کرد

شنیدیم که، در حالی که رئیس سازمان زندان‌ها اعلام کرده مرخصی حمید بقایی به پایان رسیده و او باید خود را به زندان معرفی کند، وکیل او خبر داده که موکلش 20 روز پیش در زندان دچار سکته شده است. مهران عبدالله‌پور وکیل بقایی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: حدود 20 روز قبل موکلم در زندان دچار عارضه مغزی شد و پزشکان تشخیص دادند که نیاز به پیگیری پزشکی و مرخصی دارد. این رویه ۱۵ الی ۲۰ روز طول کشید و نهایتاً هفته قبل آقای بقایی به مرخصی درمانی آمد. به گفته وی، کارهای ابتدایی بیمارستان و نیز اخذ «ام آر ای» در حال انجام است. بقایی معاون رئیس دولت دهم از 22 اسفند ماه 96 دوران 15 سال حبس خود را سپری می‌کند. اما اصغر جهانگیر رئیس سازمان‌ زندان‌ها در گفت‌وگو با تسنیم در این باره گفت: طبق بررسی‌های صورت گرفته، نامبرده (بقایی) از روز شنبه هفته گذشته در مرخصی هشت روزه به سر می‌برد و شنبه مرخصی وی تمام می‌شود. وی افزود: بقایی باید خود را یکشنبه 30 تیر به زندان معرفی کند و اگر هم در خارج از زندان برای وی اتفاقی افتاده باشد ما اطلاعی نداریم.



70 درصد ایرانی‌ها  حداقل از یک شبکه‌ اجتماعی استفاده می‌کنند

 

دست آخر اینکه، نتایج نظرسنجی‌ اخیر «ایسپا» گویای آن است که ۷۰ درصد مردم ایران، حداقل از یکی از شبکه‌های اجتماعی مجازی استفاده می‌کنند. به گزارش ایسنا، نتایج نظرسنجی ملی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) که در روزهای ۱۷ و ۱۸ تیرماه ۹۸ به صورت تلفنی و با جامعه آماری شهروندان کل کشور (اعم از شهر و روستا) انجام شده است، نشان می‌دهد که ۷۰ درصد مردم ایران، حداقل از یکی از شبکه‌های اجتماعی مجازی استفاده می‌کنند. در رابطه با همین موضوع، یکی دیگر از نظرسنجی‌های ایسپا که در اسفند ۹۷ انجام شد، نشان داد که ۷۱ درصد جوانان ۱۸ تا ۲۹ ساله از تلگرام و ۴۹ درصد این جوانان از اینستاگرام استفاده می‌کنند. یکی دیگر از نظرسنجی‌های ایسپا که در اسفند ۹۷ انجام شده، بیانگر این است که در سال ۹۷، ۵۴ درصد مردان از تلگرام، ۲۸ درصد از اینستاگرام، ۲۴ درصد از واتس‌اپ و ۳ درصد نیز از پیام‌رسان سروش استفاده می‌کردند.

خراسان

ابلاغیه یک مسئول درباره حل اختلاف با صدا و سیما

با توجه به این که طی سال های اخیر، دستگاه های دولتی در موضوعاتی که نیازمند حل اختلاف است به جای مراجعه به دستگاه قضایی، طبق آیین ‌نامه چگونگی رفع اختلاف بین دستگاه های اجرایی از طریق ساز و کارهای داخلی قوه مجریه اقدام می کنند، یک مسئول مهم اجرایی در نامه ای خطاب به برخی سازمان ها و ادارات که درباره شمول این آیین نامه به اختلافات با سازمان صدا و سیما استعلام کرده بودند، تاکید کرده که بر اساس ماده یک آیین ‌نامه مذکور، فقط دستگاه های زیرمجموعه قوه مجریه مشمول این دستورالعمل هستند بنابراین سازمان صدا و سیما مشمول چنین روشی برای حل اختلافات نیست.

خبر خوش دولت برای خبرنگاران اهل گردش

در حالی که هیئت دولت در مصوبه تیرماه سال 1395 خود برخی اقشار همچون بازنشستگان، افراد تحت پوشش کمیته امداد و خانواده شهدا را جزو اقشاری اعلام کرده بود که می توانند از بلیت نیم بهای مراکز تاریخی و میراث فرهنگی استفاده کنند، یک مسئول ارشد اجرایی در نامه روزهای اخیر به تعدادی از مسئولان دولتی اعلام کرده به استناد تبصره 45 اصلاحی قانون بودجه سال 1343 کل کشور، خبرنگاران نیز از این پس با ارائه کارت خبرنگاری می توانند ازاین  تخفیف قانونی استفاده کنند.

آرمان

ماجرای ترور امام جمعه گرمسار چه بود؟

شنیده شده که عصر جمعه در برخی شبکه‌های مجازی معاند، خبری مبنی بر ترور امام جمعه گرمسار منتشر شد. ساعت 34: 19 روز جمعه خبری جعلی در یکی از رسانه‌های معاند نظام اسلامی و ملت ایران منتشر شد که از ترور حجت‌الاسلام سیدعلیرضا آرامی، امام جمعه گرمسار حکایت داشت. خبر به‌سرعت از طریق رسانه‌های معاند دیگر و برخی رسانه‌های کپی‌کار داخلی بازنشر شد و در شهر گرمسار نیز تعجب شهروندان را برانگیخت. در این خبر با تیتر «حمله مسلحانه به امام جمعه گرمسار» آمده بود: «ساعت 30: 14 جمعه ۲۸ تیرماه، امام جمعه گرمسار در مسیر حرکت به سمت ایوانکی مورد هجوم مسلحانه سرنشینان یک دستگاه موتورسیکلت آپاچی قرار گرفت و از ناحیه کتف چپ، مجروح شد.»

انتقاد از استندآپ کمدی خمسه

شنیده شده که به تازگی ویدئویی کوتاه از اجرای استندآپ کمدی علیرضا خمسه در فضای مجازی منتشر شده که انتقاد کاربران شبکه‌های اجتماعی را برانگیخته است. خمسه در این برنامه که با عنوان «خمسه‌شو» در کشور کانادا اجرا شده، می‌گوید: «این قدر هوا خوبه که روی خلق‌وخوی مردم هم تأثیر گذاشته. روز اولی که رسیده بودم، به‌جای تهران که همه عصبی‌ان و به هم فحش می‌دن، [اینجا می‌گفتند] صبح به‌خیر، روز خوبی داشته باشید، سلام و... دقت کردم دیدم سگ‌هاشون هم همین جورن. وقتی رسیدم، رسما یه سگ به من گفت: هلو، گود مورنینگ! » و صدای سگ درمی‌آورد. او بعد این‌طور ادامه می‌دهد که سگ‌های ایرانی پاچه می‌گیرند، کلاغ‌ها هم به‌جای آنکه «قارقار» کنند، «قِرقِر» می‌کنند و بر سر مردم، خراب‌کاری می‌کنند.

لغو جلسه تجدیدنظر پرونده جولیان آسانژ

شنیده شده که مقامات قضائی از لغو جلسه تجدیدنظر پرونده جولیان آسانژ خبر دادند. تابناک نوشت؛ این جلسه که برای تجدیدنظر در حکم 50هفته حبس جولیان آسانژ، بنیانگذار وبسایت افشاگر ویکی‌لیکس تنظیم شده، قرار بود در روز 23 ژوئیه برگزار شود. رسانه‌های انگلیسی متعددی گزارش کرده‌اند که آسانژ دیگر به دنبال تجدیدنظر نیست اما وکیل او هنوز صحت این مساله را تائید نکرده است. به گزارش خبرگزاری راشاتودی، این روزنامه‌نگار حدود هفت‌سال در سفارت اکوادور در لندن به‌سر می‌برد و به دلیل هراس از دستگیری و استردادش به آمریکا بر سر افشاگری‌های اسناد پنتاگون و وزارت امور خارجه این کشور در سال 2010، خواستار پناهندگی بود. پس از آنکه پناهندگی او در ماه آوریل لغو شد، توسط پلیس انگلیس از سفارت اکوادور خارج و به حدود یک‌سال حبس محکوم شد. او همچنین به زندان بلمارش در جنوب لندن که دارای حداکثر تدابیر امنیتی است، منتقل شده است.

«پول کثیف» در واگذاری یک بنگاه دولتی

شنیده شده که احمد علیرضا بیگی نماینده تبریز گفت: سازمان خصوصی‌سازی بر اساس یک سناریوی متقلبانه و به نیابت از صندوق فولاد ماشین‌سازی را به فردی به نام قربانعلی فرخ‌زاد واگذار کرد. این واگذاری بدون رعایت قوانین مربوط به اصل ۴۴ قانون اساسی بود و زمانی که از سازمان خصوصی‌سازی پرسیده شد که چرا اهلیت این فرد اثبات نشده و این واگذاری را انجام داده‌اید، به ما اعلام کردند که الزامی به رعایت قوانین نبوده است، چون از جانب صندوق فولاد این واگذاری انجام شده است. همان فردی که واگذاری به وی انجام شده الان به ۲۱سال حبس محکوم شده، همان فرد ۵۰۰میلیون دلار ارز کشور را دریافت کرده و به‌جای اینکه ورق فلزی وارد کند این مبلغ را در بازار خرد کرده است و از محل سود آن کارخانه ماشین‌سازی را خریداری کرده است، رانت چندگانه به فردی که ۵ کلاس سواد ندارد و حتی نمی‌تواند نام خود را بنویسد داده شده است.

سفر ایرانی‌ها به خارج ۶درصد کمتر شد

شنیده شده که سفر ایرانی‌ها به خارج از کشور در سه‌ماه نخست امسال حدود 6.5 درصد کمتر از سال قبل شده است. در مقابل ورود اتباع و گردشگران خارجی به ایران حدود ۴۰درصد بیشتر از مدت زمان مشابه سال گذشته بوده است. آمار سفرهای ورودی و خروجی در سه‌ماه نخست سال ۱۳۹۸ از تداوم ریزش آمار سفر ایرانی‌ها به خارج از کشور، حکایت دارد که جریان آن با افزایش نرخ عوارض خروجی، ارز و بلیت هواپیما از سال ۱۳۹۶ آغاز شده است. مجموع سفر ایرانی‌ها به خارج از کشور در سه‌ماه نخست فروردین، اردیبهشت و خرداد ۱۳۹۸ بالغ بر یک‌میلیون و ۷۵۹ هزار و ۷۴۹ نفر بوده که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته، دامنه تغییرات آن منفی 6.52 درصد شده است. در سه‌ماه نخست سال ۹۷ یک‌میلیون و ۸۸۲ هزار و ۴۱۴ ایرانی به خارج از کشور سفر کرده بودند.

فیلتر 51 سایت در حوزه میراث فرهنگی

شنیده شده که فرمانده یگان حفاظت میراث‌ سازمان فرهنگی از برخورد با سایت‌های غیرمجاز در حوزه میراث ‌فرهنگی خبر داد، گفت: در سه‌ماهه اول سال جاری ۵۱ سایت غیرمجاز از طریق معاونت دادستانی کل کشور فیلتر شدند. سردار سرتیپ دوم امیر رحمت‌الهی تصریح کرد: در اجرای سیاست‌های راهبردی یگان حفاظت و با توجه به اقدامات غیرقانونی و مغایر با مقررات سازمان در فضای مجازی اعم از تبلیغات، خرید و فروش غیرمجاز دستگاه‌های فلزیاب، و اموال تاریخی فرهنگی و... طی هماهنگی با معاونت دادستانی کل کشور در امور فضای مجازی دسترسی یگان حفاظت در جایگاه ضابط خاص قضائی به سامانه برخط رصد فضای مجازی مهیا و برخورد سریع با سایت‌های متخلف در دستور کار اداره حقوقی یگان حفاظت قرار گرفت.

تهران رکورد 30 ساله مصرف آب را شکست!

شنیده شده که معاون آب و آبفای وزیر نیرو گفت: مصرف روزانه ٣میلیون ۶٨0هزار مترمکعب مصرف آب برای تهران یک تهدید به شمار می‌رود. مسئولان می‌گویند که در تهران هر آنچه می‌توانستیم از اطراف آب بیاوریم، آورده‌ایم و دیگر راهی جز بهینه مصرف‌کردن وجود ندارد. بیش از ٢٢0 شهر ایران در تنش آبی به‌سر می‌برند و مدیریت عرضه و تقاضا در این شهرها به‌طور جد در دستور کار قرار دارد. کرمان و کرج در وضعیت بحرانی قرار دارند. برنامه جیره‌بندی آب برای سال‌ جاری وجود ندارد، اما افت فشار شبکه برای مدیریت و جلوگیری از قطعی، در حال انجام است. هر فرد در شبانه‌روز باید ١۵0 لیتر آب مصرف کند، اما سرانه مصرف در شهرهایی نظیر تهران به ٢۵0 لیتر در روز نیز می‌رسد.

تکذیب مرگ حسنی مبارک

شنیده شده که علاء مبارک، پسر حسنی مبارک، رئیس‌جمهور اسبق مصر در توئیتر نوشت: خدا را شکر حال پدرم خوب است و شایعات درباره مرگ او صحت ندارد. از سه‌روز پیش شایعاتی درباره مرگ حسنی مبارک منتشر شده بود. حسنی مبارک متولد چهارم مه ۱۹۲۸ و چهارمین رئیس‌جمهور مصر است. دولت او بعد از انقلاب ژانویه ۲۰۱۱ سرنگون شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  1 0
  ظریف به توافق‌های خسارت بار با کودک‌کش‌ها معتاد است. مجلس همه با وی در ولایت لاریجانی همراهی می‌کند و حاصل سختی‌های مردم ایران را به باد می‌دهند.
 • IR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  1 0
  روزنامه آمریکایی در گزارشی تأکید کرد نابسامانی و آشفتگی سراسر پنتاگون را فراگرفته است.
 • IR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  0 0
  مصرف روزانه ٣میلیون ۶٨0هزار مترمکعب !!!!!!
 • IR ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
  0 0
  بقایی به مرخصی درمانی آمد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس