ظریف نمایه

وزیر امور خارجه ایران گفت: مردم ما در برابر وحشیانه‌ترین تروریسم اقتصادی قرار گرفته‌اند که به منظور دستیابی به اغراض نامشروع سیاسی، به صورت عامدانه، غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهد.

به گزارش مشرق،  محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان امشب (چهارشنبه) در نشست وزرای مجمع عالیرتبه سیاسی در خصوص توسعه پایدار در شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل طی سخنانی عنوان کرد: بررسی پیرامون موضوع اصلی اجلاس سال جاری مجمع عالیرتبه سیاسی یعنی «توانمندسازی مردم و تضمین مشارکت و برابری» در می یابیم که گزارش دبیرکل سازمان ملل بر کندی پیشرفت در بسیاری از حوزه‌ها اذعان داشته و تصریح می‌کند که «آسیب پذیرترین افراد و کشورها، کماکان بیشترین رنج را متحمل می‌شوند و واکنش جهانی در این خصوص تاکنون به میزان لازم، بلندپروازانه نبوده است.»

بیشتر بخوانید:

ظریف: نخست‌وزیر ژاپن پیامی آورد که نکته تازه‌ای نداشت

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: ما با دبیرکل سازمان ملل متحد در این خصوص که «بی عدالتی بین کشورها به میزان نگران کننده‌ای بالاست» و «توسعه بدون اینکه عادلانه و فراگیر باشد، توسعه نیست»، موافقیم.

ظریف بیان کرد: در واقع باید پذیرفت که این شرایط ناشی از آن است که جهان توسعه یافته، سهم خود را از جمله در رابطه با انتقال فناوری، ظرفیت سازی و مساعدت مالی ادا نکرده است.
 
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران به رغم موانع عظیمی که به دلیل تحمیل تحریم‌های یکجانبه غیرقانونی با آن مواجه بوده، با تلاش بی وقفه براساس اصول و اولویت‌های ملی خود، به پیشرفت‌های قابل توجهی در توانمندسازی و ایجاد برابری بین افراد دست یافته است.

وزیر خارجه توضیح داد: ۳۷ درصد از اعضای هیأت علمی و ۵۰ درصد دانشجویان دانشگاه‌ها و نیز ۳۷ درصد از پزشکان کشور را در حال حاضر، زنان تشکیل می‌دهند. در سطوح تصمیم گیری، انتصاب بانوان، افزایشی ۶۰ درصدی را نشان می‌دهد و قرار است تا سال ۲۰۲۰، ۳۰ درصد مجموع تصمیم گیران ملی را زنان تشکیل دهند.  

وی خاطرنشان کرد: در اجرای «برنامه جامع ملی کم کربن»، توانسته‌ایم از میزان برنامه ریزی شده برای کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای به زیر ۴ درصد نسبت به سناریوی پایه (BAU) پیشی بگیریم.  

 رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: پایان دادن به معضل بیسوادی و ارائه تحصیلات عمومی رایگان به تحقق کامل خود رسیده است و نرخ باسوادی بین ایرانیان در حال حاضر، ۹۷ درصد جمعیت کشور است.

*نزدیک به ۴۰۰ هزار دانش آموز افغانستانی در مدارس کشور نام‌نویسی شده‌اند

ظریف افزود: به طور میانگین ۱۵ درصد درآمد خانوار در حال حاضر در حوزه آموزش هزینه می‌شود. امروز آموزش‌های موثری برای گروه‌های آسیب پذیر جامعه و نیز جوامع روستایی و زندانیان ارائه می‌شود. فرصت‌های آموزشی حتی به مهاجران و پناهندگان نیز اختصاص یافته و در حال حاضر تنها نزدیک به ۴۰۰ هزار دانش آموز افغانستانی در مدارس کشور نام نویسی شده‌اند.  

وی گفت: تلاش‌های ما در ایران با چالش‌های جدی روبروست. چالش‌هایی مانند بلایای طبیعی، فرسایش زمین، بیابان زایی و کمبود آب.

وزیر خارجه با بیان اینکه تهدیدات و ناامنی‌های منطقه‌ای ناشی از تروریسم مورد حمایت خارجی، افراطی گری و خشونت، تلاش‌های ما را مختل می‌کند، عنوان کرد: مردم ما در برابر وحشیانه‌ترین تروریسم اقتصادی قرار گرفته‌اند که به منظور دستیابی به اغراض نامشروع سیاسی، به صورت عامدانه، غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهد.  

ظریف عنوان کرد: تحریم‌های غیرقانونی با تاثیرات فرامرزی که توسط آمریکا و در نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت بر ایران تحمیل شده، بزرگترین تهدید در دستیابی ایران و بسیاری از همسایگان آن به اهداف توسعه  پایدار است.
 
وی افزود: در چنین شرایطی، تعهد مجدد به چندجانبه گرایی و همبستگی جهانی به شدت مورد نیاز است. علاوه بر ضرویات دیگر، جهان توسعه یافته باید تعهدات خود مبنی بر کمک به ایجاد بستری مناسب برای رشد اقتصادی مستمر و توسعه پایدار همه کشورها، مناطق و نهایتا سراسر جهان را مورد تجدید نظر قرار دهد.    

         
 وزیر امور خارجه ایران قرار است در ادامه این سفر به ونزوئلا برود تا در نشست وزرای دفتر هماهنگی جنبش عدم تعهد در کاراکاس شرکت کند. این نشست قرار است ۱۸ تا ۲۱ جولای (۲۷ تا ۳۰  تیر) در کاراکاس با عنوان «ترویج و تثبیت صلح از طریق احترام به حقوق بین‌الملل» برگزار شود.

ظریف پس از آن به نیکاراگوئه و بولیوی سفر می‌کند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۲۳:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
  3 1
  نوع صحبت و ادبیاتش اصلا دلچسب نیست!!! بعضی واقتها هم که کم نیست بسیار زاویه دار میشه!
 • DE ۲۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
  5 0
  خیر مردم ایران تحت فشار تروریسم اقتصادی تحمیل شده توسط عده ای بنفش خائن نون به نرخ روز خور قرار گرفتند.
 • اصلاحاتچی تروریست IR ۰۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
  5 0
  مردم ایران در دست دولت تروریستی اصلاحات گروگان گرفته شده اند!!!
 • CA ۰۱:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
  4 0
  چیز خاصی نگفته‌. تقریبا هیچی
 • IR ۰۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
  1 2
  مرگ بر ضد وزارتش
  • IR ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
   2 0
   مرگ بر بی عقلی و جهالت
 • IR ۰۷:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
  5 0
  مردم جهان در مقابل وحشیانه ترین تروریست انسانی آمریکا سالها است دارند تلفات می دهند - تروریست اقتصادی واژه بی معنی است مگر ملت ایران سرزمینشان معیوب است که نتواند کفایت ارتزاق مردمانش را بدهد این واژه ها برای دور کردن آمریکا از وحشیانه ترین ترورهای دولتی اش بلغور می شود چرا حقایق موجودیت آمریکا که: - آمریکا مخل روابط ملل است - آمریکا عامل نا امنی جهان است - آمریکا حامی دولتهای آپارتاید و ترورسیتی جهان است - آمریکا عامل نشر بیماریهای بسیار بدخیم کشنده در جهان است - ظریف ضعیف ترین وزیر خارجه ای است که دستگاه دیپلماسی ایران بخود دیده است.
 • IR ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
  5 0
  مردم سرزمین ایران اسیر تروریست اقتصادی غرب و تروریست مسیولین خودفروخته و غیر ایرانی شده اند کسانیکه شعار مرگ بر انگلیس و امریکا سر میدهند و فرزندانشان در آنجا هستند
 • علی آقا IR ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
  0 0
  شاید در برجام جای نکته مهمی خالی باشد و آن : " جبران خسارت وارد شده از سوی طرف خاطی به طرف یا طرفینی که در برجام باقی مانده اند " میباشد . شاید این موضوع در مذاکرات کمیسیونها آورده شده است که لازم است اطلاع رسانی شود در غیر اینصورت ضروری به نظر میرسد این مطلب از طرف اعضای محترم کمیسیونهای تشکیل شده در کشور و یا سازمان ملل مطرح و تصمیمگیری شود . و شورای عالی امنیت ملی هم این مطب را مد نظر داشته باشد
 • حسن IR ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
  1 0
  اقای ظریف اقدامات امریکا نتیجه رفتاروعملکرد شما ودولت تدبیر وامیداست
 • IR ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
  1 0
  اینها همانهایی هستند ادعایشان این بود که دیگران طریقه صحبت با دنیا را بلد نیستند خدا خدای بزرگی است هر روز رسواییشان بیشتر می شود

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس