کد خبر 976062
تاریخ انتشار: ۲۶ تیر ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۳
ربیعی نمایه

سخنگوی دولت و دستیار مشارکت‌های اجتماعی رئیس جمهور گفت: اگر به سیاستگذاری معطوف به زنان نپردازیم دچار عقب گرد و تحجر می شویم که در این مسیر زنان هم باید مسوولان را یاری کنند.

به گزارش مشرق به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، علی ربیعی روز چهارشنبه در آئین رونمایی و معرفی کتاب «زنان و مشارکت سیاسی» واکاوی سیاست حضور زنان در مجلس شورای اسلامی به قلم سیمین حاجی پور ساردویی که با مشارکت انجمن علمی مطالعات صلح ایران در کتابخانه ملی برگزار شد، افزود: موضوع حضور زنان هم مساله روز و هم تاریخی و قدیمی است که در بسیاری از کشورهای دیگر هم که رو به صنعتی شدن پیش رفته اند وجود دارد.

بیشتر بخوانید:

مالیات بر عایدی سرمایه را در دستور کار داریم

فیلم/ عیدی سخنگوی دولت به خبرنگاران

فیلم/ آیا دستگاه‌های اجرایی در پرونده نجفی دخالت می‌کنند؟

وی ادامه داد: در ایران به دلیل خصلت‌های فرهنگی متفاوت، این مساله پیچیده‌تر شده است و ما در دوره‌های مسؤولیتی مختلف، همواره سیاستگذاری معطوف به زن را پیشنهاد و دنبال کرده ایم چرا که می‌دانیم دهه نود و دهه آینده، دهه مهم تحولات اجتماعی معطوف به زن خواهد بود.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه مشاغل سنگین به مشاغل فناوری نرم تغییر یافته است، ادامه داد: با توجه به این تغییر چهره، درسال ۹۶، شاهد تغییر در ساختار شغلی بودیم که ۶۶ درصد مشاغل را زنان کسب کردند و مشاغل با تخصص را هم زنان گرفتند. شاهد مدعا گزارش اخیر وزیر علوم است که عنوان کرد ۶۰ درصد شرکت کنندگان کنکور را زنان و دختران دربردارند و این فاصله ۲۰ درصدی با مردان تغییر علائم اقتصادی در آینده را به دنبال دارد.

وی افزود: نظام درآمد مبتنی به زن و تغییرات ناشی از زنانه شدن اشتغال موضوعی است که نیاز به توجه بیشتر دارد.

ربیعی در ادامه با اشاره به نحوه فعالیت های سازمان‌های مردم نهاد گفت: سازمان‌های مردم نهادی که از سال ۹۲ به ثبت رسیده اند با چندین سال گذشته برابری می‌کند که غالباً فعالیت های آنها یا زن محور بوده یا زنان مؤسس آن بودند.

وی خاطرنشان کرد: امروز زنان خانواده بیش‌ترین کنش جمعی و اجتماعی را دارند اما باید توجه داشت که سبک زندگی باعث گسترش زنان تنها شده است و به همان میزان که این زنان نمی‌توانند شغل کسب کنند در سی سال آینده شاهد زنان سالمند بدون پشتوانه مالی خواهیم بود. سالمندی و تنهایی و زنان سالمند از پدیده آینده ایران است که باید سیاستگذاری لازم را برای سی سال آینده داشته باشیم که این امر جای بحث زیادی برای جمعیت شناسان است.

ربیعی توضیح داد: در سیاستگذاری مربوط به زنان نیاز به نگاه اعتدالی و فلسفه زندگی معتدل داریم و در این مسیر باید مبانی بر پایه واقعیات فرهنگی سیاستگذاری شود.بعبارتی اعتدال را باید در دیدگاه‌های اعتدالی وارد کنیم و مانند ماهی در آب تغییرات را نادیده نگیریم چرا که تغییرات می آیند و اگر سیاستگذاری لازم نکنیم گریبان ما را می‌گیرند. در واقع اگر به سیاستگذاری معطوف به زن نپردازیم دچار عقب گرد و تحجر می‌شویم که در این مسیر زنان هم باید یاری کنند.

ربیعی، راه پیشرفت زنان را ابتدا از مسیر پیشرفت سیاسی ندانست و گفت: معتقدم مشارکت زنان در سازمان‌های مردم نهاد، نهادهای مدنی، صنفی و غیر سیاسی آنها را فعال و شکوفا می‌کند و نهادهای مدنی راهکار اول رشد زنان است. سپس باید به فرهنگ و تغییرات فرهنگی توجه کنیم و در آخر به مشارکت سیاسی پرداخت یعنی اگر مشارکت سیاسی را بدون فرهنگ در نظر بگیریم موفق نمی‌شویم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۲۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
  0 0
  آقای عباد شما هم که تنها هستید
 • IR ۰۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
  0 1
  تنهایی زنها به شما چه ربط داره؟ برای زنها شغل ایجاد کنید و قوانین حمایتی بگذارید
  • IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
   1 0
   همین اشتغال زنان سبب تنهایی آنها شد. وقتی زن احساس کند استقلال درآمدی دارد و نیازی به مرد ندارد انگیزه اش برای ازدواج کاهش می یابد. می ماند فقط نیاز جنسی که آنهم با توجه به اختلاط گسترده زن و مرد در خارج از خانه و ازدواج به سادگی قابل تامیین است. جالبتر اینکه این زنام اکثرا مشاغلی را اشغال می کنند که می توانست توسط مردی انجام شود و او صاحب شود و بتواند ازدواج کند. حالا یا زنان بی شوهر می مانند و یا باید به زندگی با مردان مفتخوری که می خواهند از دسترنج زنان کارمندشان تغذیه کنند تن بدهند. همه اینها در حالی است که اسلام تامین اقتصادی و نفقه خانواده را صرفا به مرد سپرده و زن را از کار بیرون از خانه بشدت منع کرده است جز مواردی که ضرورت تام دارد.
 • IR ۰۲:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
  0 0
  تا دیروز دم از مشارکت اقتصادی,علمی زنان میزدید وحالا با فجایعی که رقم زدید توش موندید!!؟!اصلاح طلبها وغرب زده ها خدا جوابتون رو سخت بده!میدونید چیکار کردید: تخریب ساختار ازدواج ؛تخریب ساختار خانواده,اشتیاق به ازدواج؛سرگردانی,شوکه شدن وخوددرگیری پسرانی که با عدم رفع نیازها,حاضر به رقابت با دختران, سر زندگی وشغل وهضم این موضوع بیرحمانه نشدند؛رشد انواع بزه مردان؛عدم ازدواج مردان به دلیل تحقیر ارزشی وعدم سازش ورفع نیاز درخانواده؛افزایش زنان مطلقه وباطبع افزایش فساد ؛دختران وپسران بیکار ومجرد وبدون آینده وهمپوشانی هم؛رشد دختران ولنگار ,هرزه وعیاش که احساس قدرت کردند؛رشد دختران شاغل بدون هیچ گونه مسوولیت ووظیفه,خودکامه ومتکبر وقانون گریز با حرام کردن بیت المال!عدم جایگزینی نسلی وجمعیتی وهزاران حماقت دیگر که فقط با رویکرد مزخرف برابری زن ومرد ورهاسازی جامعه واستفاده ابزاری اززنان اونهم با قربانی کردن عدالت واسلام کردید!اونوقت این جامعه پر ازظلم نیست!؟
 • IR ۰۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
  0 0
  راه درمان:رشد وتقویت پسران با تغییر رویکرد علافی درآموزش وپرورش,تغییر فرهنگی به خصوص ازدواج درسنین پایین؛تغییر قوانین تحقیر کننده مردان وسخت کننده ازدواج؛حمایتهای ظرفیتی دانشگاهی از پسران وهدایت دختران به تحصیل در رشته های ارزش محور وتربیت محور درخانواده ورشته های مورد نیاز زنان درجامعه ؛اولویت اشتغال به پسران درشغلهای غیر تخصصی خیلی علمی!براحتی مشکل حل میشه ولی با این جماعت سیاست باز عشق قدرت وسلطنت خیلی سخته!
 • IR ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
  0 0
  ما گفتیم زنها تنها میشن,زنها گفتند نه مردها تنها میشن!!آخه دل بخشش هم ندارید وگرنه مردها هرموقع یه لقمه نون داشته باشند ودختر ارزشمند, به راحتی از تنهایی درمیان.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس