گالیله

علی رغم سرمایه گذاری قابل توجه اروپا برای راه اندازی سیستم مکان یابی ماهواره ای در سالهای اخیر، این سامانه با قطعی چند روزه مواجه شده و مشخص نیست چرا نتوانسته اند ظرف مدت کوتاهی این نقص را برطرف کنند.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، توسعه فناوری های فضایی از ابتدا تا به امروز مسئله ای چالشی بوده و از مشکلات در زمینه پرتاب ماهواره ها تا بروز مشکل برای سیستم شاتل و انفجار چند فروند از آنها تا از دست رفتن ماهواره ها قبل از رسیدن به مدار زمین و یا از دست دادن ارتباط با ربات های سیاره نوردی که سالها در مسیر بوده اند؛ همه تا به امروز بخشی از مشکلات اکتشافات فضایی بوده اما حالا به نظر می رسد که مشکلات غیرمترقبه، دامن سیستم مکان یابی مشهور اروپا یعنی "گالیله" را را گرفته است.

بیشتر بخوانید:

عاقبت شوم آرزوی ۱۰۰ میلیون دلاری مقامات اسرائیل در فضا/ پشت پرده پرتاب «برشیت» با خاطرات هولوکاست و اعلامیه استقلال اشغالگران فلسطین +عکس

شاهکار جدید مسئولان دولتی با رونمایی از «ایرانست» / انتقال تراکنش‌های بانکی و اطلاعات جایگاههای سوخت توسط ماهواره‌ای با مالکیت عربستان و امارات +سند

خبر مهم در روزهای اخیر آن است که سیستم مسیریاب اروپایی گالیله چند روزی است به طور کامل از کار افتاده و در وب سایت آژانس هدایت ماهواره‌ای اروپا که وظیفه مدیریت این سیستم را برعهده دارد گفته شده که تمامی ۲۶ ماهواره گالیله در حال حاضر خاموش هستند. این سامانه از کجا آمده است و برای اروپا چه اهمیتی دارد؟

گالیله؛ تلاش اتحادیه اروپا برای استقلال فضایی

بعد از پایان جنگ سرد و در دهه ۱۹۹۰ میلادی، دوره استفاده از فناوری فضایی در مسائل نظامی و هم غیر نظامی به شکل پر رنگ تری آغاز شد. در آن دوران سامانه های آمریکایی GPS یا روسی گلوناس به عنوان دو سامانه مکان یابی جهانی بر پایه ماهواره وجود داشتند اما اروپا می دانست که ممکن است در شرایطی خاص این دسترسی ها قطع یا محدود شود پس تلاش برای رسیدن به یک سامانه مکان یاب جهانی بومی برای کشورهای این اتحادیه آغاز شد.

یکی از ماهواره های برنامه گالیله در مراحل آزمایشی

سازمان فضایی اروپا به که اعضای اصلی آن سه کشور فرانسه، ایتالیا و آلمان هستند تلاش های اولیه را برای ساختن این سیستم را آغاز کردند. اروپا اعلام کرد که برای سامانه گالیله دو سرویس مجانی و پولی را در نظر می گیرد که سرویس مجانی نیز به نسبت جی پی اس آمریکایی دقیق تر باشد. همین مسئله باعث اعتراض آمریکا شد و این کشور ادعا کرد ممکن است از این سیستم استفاده نظامی شده و با آن به نیروهای آمریکایی حمله شود. بر اساس محاسبات و اطلاعات موجود آلمان و ایتالیا بیشترین تلاش را برای توسعه این برنامه انجام دادند.

کار تا جایی بالا گرفت که برخی اعلام کردند در صورت بروز جنگ، آمریکا ممکن است ماهواره های سامانه مورد نظر را با موشک های ضد ماهواره هدف قرار داده و نابود کند. در سالهای اولیه آغاز پروژه گالیله این مسئله مورد بحث های سطح بالا بین آمریکا و اتحادیه اروپا بود و در نهایت اروپا حاضر شد اقداماتی را برای رفع نگرانی آمریکا انجام دهد. دقت مدل عمومی و رایگان این سامانه در حدود یک متر و مدل خاص آن در حدود ۱ سانتی متر است که در برای مشتریان خاص در نظر گرفته می شود. بخشی از این مشتریان خاص آژانس های دولتی و نیروهای نظامی هستند.

به طور کلی سیستم گالیله، ۵ سرویس اصلی را دارا می باشد :

۱- ناوبری با دسترسی ساده : این سرویس بدون دریافت هزینه اضافی در دسترس همه کاربرانی است که تجهیزات mass market دارند با خطای سیستم کمتر از یک متر.


۲- ناوبری تجاری : این سرویس، سرویس گارانتی شده ای با دقت بالا است که باید برای آن پول پرداخت کنند


۳- ناوبری امنیت زندگی : سرویس عمومی این سرویس برای کاربرد هایی است که دقت تظمین شده را می طلبد


۴- ناوبری سازماندهی شده عمومی : این سیستم دسترسی پیوسته ای را حتی در زمان قطع سیستم اصلی (به هنگام بحران) فراهم می آورد. آژانس های دولتی مهمترین کاربران این سیستم هستند.


۵ – نجات و جستجو: این سرویس موقعیت امواج رادیویی یا برج های دیدبانی را در مواقع بحران برداشته و امکان ارسال feed back را فراهم می آورد.

اروپا برای تکمیل برنامه گالیله به دنبال ارسال ۳۰ فروند ماهواره به فضا است که ۲۲ عدد از آنها ماهواره های اصلی هستند و باقی نیز برای امور آزمایشی یا پشتیبانی به کار می روند. تا الان ۲۴ ماهواره به فضا ارسال شده و در ارتفاع ۲۳ هزار و ۲۲۲ کیلومتری در مدار زمین قرار دارند. هزینه کل پروژه در حدود ۱۰ میلیارد یورو برآورد شده و ۲  مرکز کنترل اصلی سامانه گالیله در آلمان و ایتالیا قرار دارد. باقی سایت های زمینی مربوط به سامانه گالیله در سالهای اخیر عمدتا در سر تا سر اروپا ساخته شده است.

اولین ماهواره برای این برنامه در سال ۲۰۰۵ میلادی به فضا پرتاب شده و این پرتاب ها تا سال ۲۰۲۲ میلادی نیز ادامه خواهد داشت. هر ماهواره حدود ۷۰۰ کیلو وزن دارد. در نهایت قرار است ۴۰ ماهواره به فضا ارسال شود که بخشی از آنها جانشین مدل های بازنشسته شده و قدیمی خواهند شد تا به عدد ۳۰ مورد نظر برسد.

ارسال ۴ ماهواره برای برنامه گالیله با راکت آریان ۵ در جولای ۲۰۱۸ میلادی

یکی از نکات جالب درباره این سامانه، افزایش تلفن های همراه با قابلیت استفاده از خدمات سامانه گالیله است. بر اساس اطلاعات موجود در حال حاضر حدود ۱۴۰ مدل گوشی هوشمند در بازار وجود دارد که توان استفاده از خدمات سامانه گالیله را دارند. از جمله این مدل ها می توان به مدل های جدید در سری هواوی و شیاومی ساخت چین اشاره کرد. در گوشی های آیفون ساخته شده از سال ۲۰۱۷ میلادی به این سو نیز قابلیت استفاده از گالیله در نظر گرفته شده است.

هزینه ها و مدیریت اشتراکی؛ مشکلات عجیب در گالیله

یکی از داستان های عجیب برای انگلیسی ها که به دنبال خروج از اتحادیه اروپا هستند اخراج شدن این کشور از بخش هایی از این پروژه فضایی است. بعد از جدی شدن بحث های مربوط به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، این اتحادیه اعلام کرد که در بازه زمانی مشخصی پس از خروج انگلستان از اتحادیه اروپا، دسترسی های این کشور به بخش های خاصی توسعه پروژه مذکور که عمدتا ماهیت امنیتی و نظامی دارند قطع می شود. انگلیس نزدیک به ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون پوند در این برنامه سرمایه گذاری کرده و قرار بوده که ارتش این کشور از سال ۲۰۲۶ به صورت کامل از سرویس های نظامی این سامانه که در آن سال به صورت کامل عملیاتی می شود، استفاده کند که با مسائل پیش آمده سیاسی این مسئله به احتمال زیاد لغو شود.

آنچه که در روزهای اخیر گالیله را به مرکز توجه ها بدل کرده است مشکلات پیش آمده برای این سامانه است که باعث شده دسترسی و خدمات دهی این سامانه به طور کامل قطع شود. هنوز مقامات سازمان فضایی اروپا به صورت رسمی توضیحاتی درباره علت بروز این مشکل نداده است. برخی از منابع نزدیک به مسئله اعلام کردند مشکل پیش آمده برای سامانه گالیله مربوط به یکی از تاسیسات این برنامه در ایتالیا است که اطلاعات مربوط به زمان دقیق را برای این سامانه ماهواره ای تعریف می کند. این زمان برای مکان یابی دقیق در هر نقطه جغرافیایی به کار می رود.

در ادامه مبحث این اشتراک مدیریتی، می توان به این موضوع اشاره کرد که مرکز کنترل سیستم ماهواره‌ای گالیله در اوبرفافنهوفن در شمال ایالت بایرن آلمان مستقر بوده اما اپراتور این سیستم مسیریاب ماهواره‌ای اروپا در پراگ واقع شده است. از سوی دیگر، سیستم مسیریاب اروپایی "گالیله" با تاخیر زیاد و هزینه هنگفت و بسیار بالاتر از میزان برنامه‌ریزی شده آغاز به کار کرده و در حالی که ابتدا قرار بود این سیستم کار خود را از سال ۲۰۰۸ شروع کند و در سال ۱۹۹۹ طرح سیستم "گالیله" با بودجه کمتر از ۳ میلیارد یورو به تصویب رسیده بود اما در حال حاضر بودجه اتحادیه اروپا برای پایان ساخت پروژه "گالیله" تا سال ۲۰۲۰ میلادی در مجموع به ۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو می‌ رسد و مبلغ سه میلیارد یورو نیز برای به کاراندازی کامل سیستم در نظر گرفته شده است.  

در حال حاضر خدمات ارائه شده توسط این سرویس بیشتر در بحث مکان یابی برای خودروها یا چیپ های هدایت ماهواره ای بر روی گجت های الکترونیکی مثل تلفن های همراه فعال است. یکی از دیگر خدمات فعلی این سیستم در حال حاضر مربوط به سیستم مکان یابی اورژانسی است که مخصوص شرایط بحرانی و بروز انواع بلیات بوده و برای کمک به گروه های امداد و نجات به کار می رود و اگرچه بسیاری از این سیستم ها، با قطع گالیله به صورت اتوماتیک به جی پی اس وصل می شوند اما اعتبار و برند این مجموعه با قطعی چند روزه، ضربه شدیدی خورده است.

درست است آنچه در حال حاضر برای این سیستم ماهواره ای پیش آمده نشانه ای از مشکلاتی است که همچنان در مقابل توسعه بخش فضایی به طور خاص و البته صنایع با فناوری بالا به صورت عام قرار دارد اما در عین حال نشان می دهد هر نهادی حتی اتحادیه اروپا نیز با مشکلات و سختی هایی در حوزه فضایی خود مواجه بوده و نباید انتظار موفقیت صددرصد در این حوزه را داشت؛ در عین حال تبلیغات و ادعاها درباره کیفیت و قطع نشدن گالیله را نیز تا حد زیادی تحت الشعاع قرار داده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 19
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • محمد IR ۲۲:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  12 24
  مدل خوب براى ایران مدل ماهواره های DORIS هست که توسط فرانسه توسعه داده شده. این سیستم از لحاظ هزینه فایده خیلی براى ایران مناسبه و دقتی در حد سانتیمتر دارد. با کمترین هزینه میتوان بستر مناسب براى دریانوردی و از همه مهمتر فرار کشتی های ایران از تحریم های آمریکا ایجاد کرد که مطمئنم کشورهای اسلامی از اولین مشتری های این سیستم ایرانی خواهند شد. گور بابای اروپا.
  • IR ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
   2 15
   ایران بهترش را داره عزیزم
  • محمد IR ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
   6 10
   من گفتم ایران باید الگو برداری کرده و بدون طرف خارجی بسازتش . بدون وابستگی. درسته فرانسه در سطح بین الملل یک عوضی لیبراله ولی سیستمی که ساخته اند، براى ایده گرفتن خوبه.
  • AU ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
   4 1
   در سطح فنی هم فرانسه در جهان حرفی برای گفتن نداره. قرن نوزدهم به پایان رسیده. برادر بیدار شو.
 • مهندس ابراهیم IR ۲۲:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  17 5
  این تفکر بی آبر وشدن در صورت خوردن شکست در علم و صنعت یک تفکر انگلیسی هست که در 200 سال اخیر با هدف خام فروش نگه داشتن ایران و جهان اسلام وارد ایران شده بچه هایی که پای کار علمی داخل آزمایشگاه خط تولید و..باشن می دونن در علم شکست و تجربه یعنی با آبرو شدن....بی آبرو کسی هست که اهل ریسک و شکست نباشه و از ترس شکست خودشو خالی از تجربه نگه داره مثل بشکه های عرب دها میلیارد دلار میده و محصول فناوری های غرب و شرق رو می خره چند برابر هزینه های شکست هایی که خوردن.....فقط برای تولید یک داروی جدید پزشکی در یک سال نزدیک 300 تا 3 هزار شکست در داخل آزمایشگاه رخ میده ولی خوبی پزشکی این هست خیلی گند کاری ها رسانه ای نمیشه!!....تنها شکست واقعی این هست که آدم وقتی پیر بشه متوجه بشه همه تلاش خودشو نکرده منهای موفقیت ها و شکست های ظاهری هدف باید خود تلاش کردن باشه نه رسیدن...چون رسیدن واقعی در این دنیا در کار نیست چون دار فناست نه باقی....پس تلاش مهمه
 • IR ۲۳:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  16 6
  علم بکر نزد خداست
 • IR ۰۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
  26 28
  اروپا خیلی دوست داره ادای امریکا رو در بیاره ولی نمیتونه.کدخدای دنیا فقط امریکاست
 • IR ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
  15 9
  در علم نباید نگاه سیاسی داشت! ناسا نماینده نسل بشر در فضاست حالا میخواد متعلق به امریکا باشه چه ایرادی داره!
 • ES ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
  11 17
  زمانی ایالات متحده تا حدود 20 سال پیش بهترین صنعت و فناوری در زمینه فضا و هسته و مخابرات و انرژی و ..داشت. ولی الان باید پذیرفت که ایالات متحده تقریبا در بیشتر زمینه های فناوری شیر بی یال و دم شده.
 • IR ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
  3 7
  بازار از همه اینا خوبتره
 • IR ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
  12 5
  حالا ایرانی ها در فرک قیمت دلار و سکه اند خخخخخخخخخخ
 • IR ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
  4 9
  دوره استفاده از فناوری فضایی در مسائل نظامی و هم غیر نظامی گذشته است . مشرق پفیورز
 • IR ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
  6 14
  این کثافتا فقط در فکر جی پی اس و آمار در آوردن از مردم هستند و تنها برنامه های برررسی مکان یابی مردم را میخواهند دانلود کنن مشرق ها را میگمت
 • IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
  2 14
  پول که باشه همه چیز هست مهم پوله مثل سعودی ها و شاه قبلی ایران نفت مفت میدادن همه چیز میگرفتن
  • IR ۲۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
   5 7
   شرافت و عزتشون رو هم میدادن البته . شاه برای تعیین نخست وزیر ، از سفیر آمریکا اجازه میگرفت .
 • IR ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
  8 5
  جالب بود . خاک بر سرتون با این مطالبتون. ممنون
 • AU ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
  17 1
  انگلیس اسب تروای اتحادیه ی اروپاست. اون ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون پوند را هم داده بتونه حسابی ازشون جاسوسی کنه و اطلاعاتش را به آمریکا بده. پس فردا ضعف هاش را پیدا می کنند. سر به زنگاه سیستم از کار میفته همون طوری که تا حالا از کار افتاده.
 • AU ۱۵:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
  5 0
  انگلیس اسب تروای اتحادیه ی اروپاست. اون ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون پوند را هم داده بتونه حسابی ازشون جاسوسی کنه و اطلاعاتش را به آمریکا بده. پس فردا ضعف هاش را پیدا می کنند. سر به زنگاه سیستم از کار میفته همون طوری که تا حالا از کار افتاده.
 • دژ پارسی AT ۱۵:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
  1 0
  اینو به غربزده های خودکم بین ابله بگید>>هوش اروپایی و غربی به هیچ وجه بالاتر از ایرانی نیست>اگر آزادی و امکانات اینها رو جوانان ایرانی داشته باشند به خدا ایران از غرب جلو میزنه و حتی میتونه طی چند دهه ابرقدرت جهان بشه.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس