کد خبر 975446
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۸ - ۰۱:۲۵
روحانی نمایه

همیشه حرف‌های ظریف و جهانگیر و آشنا برای شما بود و سخنان ضخیم و کف‌گیر و غریبه برای منتقدان! حالا وقت پذیرفتن واقعیت است.

به گزارش مشرق، «غلامرضا صادقیان» در سرمقاله روزنامه «جوان» نوشت:

روز ۲۳ تیرماه- پریروز- تا غروب و پایان کار روزنامه منتظر بودیم ببینیم در چهارمین سالروز تصویب برجام، پدران و مادران و برادران و فرزندان برجام درباره این عزیز گمگشته خود چه می‌گویند تا اینکه خبر رسید رئیس‌جمهور در شورای اداری خراسان شمالی گفته است: «بسیاری از سیاستمداران جهان می‌گویند برجام پیروزی بزرگ سیاسی اخلاقی در تاریخ بود و اینکه ما قراردادی با دنیا بستیم و پای آن ایستادیم و عهد خود را نشکستیم و متخلف نبودیم، از نظر اخلاقی برای ما بسیار مهم است.»


«تلک اذاً قسمه ضیزی» آقای رئیس‌جمهور! در این صورت این تقسیمی بسیار ناعادلانه است. آقای روحانی! توفیق در توقف برنامه هسته‌ای ما و رساندن آن به شرایط کنونی و بازگرداندن تحریم‌ها و تحریم دارو و نفت و صنایع پیشرفته و تحریم بانکی، برای امریکا و اروپا، پیروزی اخلاقی برای ما؟! به واقع این تقسیمی ناعادلانه است که در چهارمین سال تصویب برجام ارائه می‌فرمایید و آن را به مردم می‌فروشید.


ملت ایران نیازی به تأیید اخلاقی در منظر سیاستمداران جهان نداشت که آنان و ملت‌های جهان، دیری است در نهان و آشکار ایرانیان را به خاطر مقاومت و پیشرفت و استقلال سیاسی می‌ستایند. از نظر اخلاقی ما چیزی کم نداشتیم که بخواهیم با برجام به دست آوریم. چرا اگر برجام را خوب و عالی توصیف می‌کنید، اصل آن را از امریکا و اروپا مطالبه نمی‌کنید؟ شایسته‌تر است که برجام را به اخلاق و وجدان و منش‌های پهلوانی گره نزنید، زیرا اروپا و امریکا باکی ندارند که در جهان به عنوان پیمان‌شکن و وحشی و حیوان‌صفت شناخته شوند، چنان‌که همین حالا یکدیگر را به این اوصاف متصف می‌کنند و ظاهراً حظ روحی هم می‌برند!


مرور توصیفاتی که رئیس‌جمهور در چهار سال گذشته از برجام کرده و مقایسه آن با اظهارات اخیر که آن را به یک دستاورد اخلاقی تقلیل داده است، تکرار مکررات و از حوصله خواننده خارج و البته بی فایده است، همین قدر باید گفت که از جمله ده‌ها نقد دلسوزانه به روند مذاکرات، آن بخش خاص نقدها که توصیه می‌کرد برای اهداف جناحی و حزبی و انتخاباتی در کار برجام، عجله نکنید و شما در مخالفت با آن می‌گفتید هرروز تأخیر در برجام، فلان مقدار دلار به کشور ضرر می‌زند، اکنون و در پایان چهارسال که بر سر نعش برجام نشسته‌ایم، ملموس‌تر و با اهمیت‌تر است.


خوش‌بینانه آن است که بگوییم اگر پنجره‌ای را که برخی منتقدان به روی آینده برای شما گشودند، به روی خود نمی‌بستید و می‌دیدید که چهار سال بعد از برجام کجا ایستاده‌اید، آن را امضا نمی‌کردید، اما دیروز جناب وزیر خارجه در نیویورک می‌گوید: «اگر به چهار سال گذشته بازگردیم دوباره برجام را امضا می‌کنم، چون هدف اصلی برجام خارج کردن ایران از اجماع امنیتی مورد نظر صهیونیست‌ها بود که به آن هدف رسید»! باید به جناب ظریف که در «حصار نیویورک» با دستور دولت امریکا اجازه نیافت خارج از یک محدوده مشخص حرکت کند، گفت این نیز تقسیم ناعادلانه‌ای است. اولاً با این فرض که بپذیریم اجماع امنیتی علیه ما بود، چرا پس از تصویب برجام فهرست بلند بالایی از دستاوردها را برمی شمردید که عموماً اقتصادی بود و ثانیاً شما با این فرض ناگفته که اگر برجام را امضا نمی‌کردیم، در خوش‌بینانه‌ترین و عادی‌ترین حالت متصور، همین حالا در جای چهار سال گذشته بودیم، امضای آن و رسیدن به دستاوردهای سیاسی و اخلاقی حداقلی را نوعی پیروزی فرض می‌کنید، اما این هم تقسیمی نادرست و نابرابر است، زیرا امضای برجام و سپس عمل نکردن اروپا به آن و خروج امریکا از آن، ایران را به لحاظ سرعت پیشرفت بسیارعقب انداخت و هنوز نیز پیرمردان دولت معطل دستاوردهای برجام نشسته‌اند و این خسرانی بود که ما را بسیار دورتر از چهارسال قبل برد. پس ما بدون امضای برجام، قطعاً اکنون جلوتر از چهار سال قبل بودیم و با امضای برجام مشخصاً عقب‌تر از چهار سال قبل رفته‌ایم.


آقای روحانی و آقای ظریف باید پس از چهار سال که عمر یک دولت است، راهبرد خود را درباره برجام عوض کنند و مواجهه‌ای واقع‌بینانه با این معضل داشته باشند. اگرهمچنان در میان واژه‌ها –امروز اخلاقی و پهلوانی و فردا چیز دیگر- بگردیم تا کلمه پاکیزه‌ای برای توصیف برجام پیدا کنیم، گرفتار خیالپردازی شده‌ایم. شما همیشه منتقدان را به هیچ می‌گرفتید، امروز که «برجام تقریباً هیچ» درست در جای پیش‌بینی شده منتقدان قرار گرفته است، بهتر است واقع‌گرایی پیشه کنید نه اینکه هر روز نوعی تقسیمات جدید از برجام ارائه دهید. همیشه حرف‌های ظریف و جهانگیر و آشنا برای شما بود و سخنان ضخیم و کف‌گیر و غریبه برای منتقدان! حالا وقت پذیرفتن واقعیت است. لطفاً انبان واژه‌ها را برای یافتن توصیف جدیدی از برجام دور بیندازید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۰۱:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  16 0
  دولت پررویان و سنگ پا فروشان.
 • عدالت IR ۰۲:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  15 0
  چون قافیه به تنگ آید شاعر به جفنگ آید دست خالی دولت با این همه قمپز در کردن باعث شده بگویند صاحب کاپ اخلاق شده اند
 • IR ۰۲:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  16 0
  این کمال ورشکستگی اخلاقی برای رئیس جمهوری است که لطمه ای جبران ناپذیر به ایران زد و بر زخم دردناک ملت ایران نمک می پاشد شما برای تائید اخلاق کی قدرت کشور را به فنا داده ای.
 • محمدبهرامى بلوچ IR ۰۲:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  14 0
  ميتوانستيدونكرديدوحال ميتوانيدونميكنيدفقربيكارى تورم دلارچهارده هزارتومان تعطيلى توليدى هااى داخلى رباء ونزول هاى بانكى ودراخر جزء يكى ازميلياردرهاى مشهورجهان چرا كه نه ولى ولى حق الناس گريبانگيراست انانيكه دررأس به شهيدان وبه خانواده محضض شان نبايدهاراگفتن وكردن امروز محتاج هواى بيرون وازادراميخواهندكه شايداين ارزورابگورباخودخواهندبرد
 • جعفر IR ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  11 0
  مسئولین به فهمند یا نه فهمند حال مردم ایران خیلی بد است خدا عاقبت این ملت عزیز را به خیر کند.
 • ناشناس IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  7 0
  شش سال طول کشید مردم بفهمند که شما اینکاره نیستید دوسال باقی هم با پوست وجونشون لمس میکنن که کلا نباید میومدید خب مردم عزیز بازم با چند تا کاپ اخلاق ولبخند گول میخورید ؟ حافظه ایرانی رای ایرانی
 • a IR ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  6 0
  همان طور که تمام زیرساختهای علمی کشور را به بهای جام اخلاق فروختید و همه دانشمندان هسته ای را بیکار کردید تا به شما بگویند این چه آدم خوبیه پس منزل تان را با همین مبلغ به ما بفروشید تا همه جا جار بزنیم آدم خوش حسابی هستی خرج که از کیسه دولت بود حاتم طائی شدن اسان بود
 • IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  5 0
  بزرگ ترین اشتباه روحانی خیانت به رای مردم و توافق با اقلیت منفور بود
 • شاهلو IR ۱۸:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
  0 0
  زعفرانیه نشین رنگ دلخواه رضا خانی حداقل اون زیربارزور گردنکلفتان جالب وطن کرد تا اینهمه خفت نبینه تو سرجاتنشستی با چاپلوسان مختلف دکتر اخلاق میزنی
 • IR ۲۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
  0 0
  لطفا در امور مملکت دخالت نکنید ادعا نداشته باشید هرکسی را بهر کاری ساختند هر جا به بن بست رسیدیم دلواپسی دلواپسان بود
 • صابر IR ۲۲:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
  0 0
  مرگ بر دولت لیبرال و غرب زده روحانی.مرگ بر اصلاحات.این دولت ناکارمد و نالایق و بی عرضه خواست ابروی نظام و رهبری را ببرند ولی کور خوندند.تا خون در رگ ماست/ هدیه به رهبر ماست.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس