محسنی اژه ای نمایه

معاون اول قوه قضائیه با انتقاد از شوراهای حل اختلاف گفت: با افراد متجاهر، مفسدان و آنهایی که مخل امنیت هستند در عین حال که برخورد می‌شود جنبه تربیتی این افراد نیز فراموش نشود.

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام غلامحسین اژه‌ای در مراسم تودیع و معارفه رئیس مرکز امور شوراهای حل اختلاف گفت: هر کدام از ما یک فرصت خدمت‌گزاری به مردم پیدا کنیم باید شاکر خداوند باشیم و حجت‌الاسلام میانجی از مدیران دلسوز، وقت‌شناس، منظم و خیرخواه بوده و در طول این 10 سال زحمات زیادی را متحمل شده که ممکن است شاید از نظر اداری از مجموعه برود اما از تجربیات وی محروم نمی‌شویم. 

وی گفت: طی این سال‌ها سامان‌بخشی مناسبی در شعبات روستایی و شهری حل اختلاف انجام شده، جاهایی کم و جاهایی افزایش یافته است همچنین مسأله انضباط اعم از مالی و غیرمالی رعایت شده و آموزش‌های مناسب و به روزی نیز انجام شده است. 

بیشتر بخوانید:

معاون اول قوه قضائیه با اشاره به اینکه نظارت و سرکشی مناسبی نیز از سوی رئیس شوراها انجام شده، گفت: جایگاه شورای حل اختلاف ارتقا بخشیده شده و در عین حال خوشحالیم که رئیس جدید شوراها نیز مردی خیرخواه، قاضی، دلسوز و متعهد است. 

اژه‌ای گفت: گاهی اداره کردن امور از سوی ما ممکن است با سایر دستگاه‌ها دچار کشمکش‌هایی شود که البته همیشه قصور و تقصیر متوجه دستگاه قضایی هم منصف نباشد اما باید با مدیریت این امور ساماندهی شود و مسائل را در درون خود حل و فصل کرد. 

وی گفت: افرادی که متجاهر و مخل امنیت هستند و خاطر مردم را آزرده کرده و انواع فسادها را دارند در این نهاد که باید با آنها برخورد شود نباید جنبه تربیتی نیز فراموش شود. بسیاری از قضات و مدیران به این امر توجه دارند و باید آنجایی که با متخلف و مجرم برخورد می‌شود با لسانی باشد که وی تربیت شود.

معاون اول قوه قضائیه همچنین ادامه داد: خداوند برای بشر باب توبه را باز گذاشته، در نتیجه ما نیز در این زندگی نظارتی، امنیتی و قضایی باب توبه افراد را باید باز بگذاریم و باید ببینیم چه سازوکاری برای آن پیش‌بینی کرده‌ایم البته برخی قوانین وجود دارد اما در آموزش و متون درسی چه بابی باز کرده‌ایم.

اژه‌ای گفت: اکنون در شرایط جنگ اقتصادی هستیم و فشار دشمن بر مردم وجود دارد که می‌خواهد صبر انقلابی را تمام و تنش‌های اجتماعی برقرار کند. در این اوضاع نیازمند رونق تولید هستیم و باید به فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران کمک کنیم البته ممکن است فساد مالی هم در میان باشد و باید ببینیم که چطور می‌توانیم آن را مدیریت کنیم تا هم مدیران و سرمایه‌گذاران نترسند و هم از طرفی مفسدان نیز اگر فساد کنند بترسند که با آنها برخورد می‌شود.

وی ادامه داد: شوراهای حل اختلاف برای اینکه باری بردارند می‌توانند در جهت صلح و سازش گام برداشته و اثرات تربیتی مؤثرتری را بر جای بگذارند بنابراین باید روی صلح و سازش بیشتر متمرکز شود چرا که اساس ایجاد این شوراها پا در میانی ریش‌سفیدان با هزینه‌های مردمی و صلح و سازش بوده است تا بسیاری از مسائل وارد دستگاه قضا نشود. 

معاون اول قوه قضائیه با بیان اینکه قدری از اهداف ایجاد شوراهای حل اختلاف فاصله گرفته‌ایم گفت: اگر با همین روال پیش‌ برویم در آینده مجموعه‌ای از تشکیلات بزرگ حقوق‌بگیر خواهیم داشت که این را نمی‌خواهیم و خارج از سیاست‌های ابلاغی کوچک‌سازی خواهد بود.

اژه‌ای گفت: در حال حاضر برخی از عناوین مجرمانه مانند دعواها و آنهایی که به ضرب و شتم ختم می‌شود توهین و امورات حقوقی دسته پایین که با صلح و سازش قابل حل است در جامعه بسیار دیده می‌شود و جا دارد که از ظرفیت‌های مردمی در این زمینه استفاده کنیم و شوراها نیازمند مطالعه مجددی هستند تا کمتر به سمت حکم دادن بروند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 1
  • IR ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
    2 0
    روزی را میبینم که رییسی عزیز دستور برخورد با تو را صادر میکند مرد هزار چهره قضاییه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس