ظریف نمایه

وزیر امور خارجه کشورمان در سالروز قتل عام ۸ هزار مسلمان بوسنیایی توسط نیروهای صرب، با انتشار پیامی تأکید کرد که مسلمانان و اروپایی‌ها هرگز نباید چنین جنایت وحشتناکی را فراموش کنند.

به گزارش مشرق، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان امروز پنج‌شنبه ۲۰ تیر (۱۱ جولای) با انتشار پیامی در توئیتر، یاد و خاطره چندین هزار مسلمان بوسنیایی که ۲۷ سال پیش در چنین روزی قتل عام شدند را گرامی داشت.

بیشتر بخوانید:

دیپلماسی ایران آمریکا را منزوی کرد

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این پیام توئیتری خاطرنشان کرد: «۲۷ سال قبل در چنین روزی بیش از ۸ هزار مسلمان بوسنیایی در خاک اروپا قتل عام شدند؛ بدترین نسل‌کشی در اروپا پس از جنگ جهانی دوم. در دورانی که تعصبات ضد مسلمانان هرروز عادی‌تر می‌شود، نه مسلمانان و نه اروپایی‌ها نباید چنین جنایات وحشتناکی را فراموش کنند.»

جنگ بوسنی یکی از فجایع بشری قرن بیستم به شمار می رود که طی آن، نسل کشی مسلمانان در اروپا از سوی قدرت های بین المللی آغاز شد و صرب ها عامل اصلی این کشتار بودند.

این نبرد خانمان‌سوز از پنجم آوریل ۱۹۹۲ آغاز شد و تا ۱۴ دسامبر ۱۹۹۵ ادامه یافت و طی آن بیش از ۱۰۰ هزار نفر جانشان را از دست دادند، جنگی که به قتل عام گسترده مسلمانان غیر نظامی، در دست گرفتن کنترل نیمی از کشور توسط صربستان و امکان وتوی سیاست های ملی در بوسنی انجامید.

یکی از اتفاقات تلخ جنگ بوسنی، کشتار «سربرنیتسا» است که در ۱۱ جولای ۱۹۹۲ اتفاق افتاد و طی آن نیروهای صرب  بیش از ۸ هزار نفر از ساکنین بوسنیایی شهر مسلمان‌نشین سربرنیتسا را قتل عام کردند.

این قتل عام مسلمانان بوسنی دومین نسل کشی بزرگ در اروپا پس از جنگ دوم جهانی محسوب می‌شود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha