1

مزدوران آفریقایی با حمایت مالی عربستان و امارات و همکاری مصر برای کمک به نیروهای وابسته به ژنرال حفتر برای حمله به طرابلس در پشت مرزهای لیبی در غرب و جنوب این کشور تجمع کرده‌اند.

به گزارش مشرق،  با حمله نیروهای موسوم به ارتش لیبی به طرابلس باردیگر آتش جنگ در این کشور شعله ور شد و تمام تلاش های سیاسی و بین المللی را برای پایان دادن به بحران لیبی  از بین برد. با تصرف شهر غریان توسط نیروهای وابسته به دولت وفاق ملی ، نیروهای وابسته به ژنرال حفتر ترکیه را به دخالت در جنگ طرابلس متهم و اعلام کردند: شناورها و منافع آنکارا در لیبی را هدف قرار خواهند داد. اکنون رسانه ها از افزایش نقش آفرینی کشورهای بیگانه از جمله عربستان، امارات و مصر در جنگ داخلی لیبی خبر می دهند.

بیشتر بخوانید:

عملیاتی که تیر خلاص را به نیروهای حفتر در استان طرابلس می‌زند + نقشه میدانی و عکس

منابع آگاه در مصر و لیبی از تجمع  مزدوران آفریقایی با حمایت مالی عربستان و امارات در پشت مرزهای لیبی در غرب و جنوب این کشور خبر دادند و این تجمع را بی سابقه خواندند.

یک مقام مصری که به مراکز تصمیم گیری در قاهره نزدیک است،  به خبرنگار روزنامه العربی الجدید گفت: طی روزهای اخیر شاهد توافقات گسترده با شبه نظامیان آفریقایی بودیم. این شبه نظامیان از حوزه اقلیمی سودان انتخاب شده اند تا در عملیات تصرف پایتخت لیبی به نیروهای ژنرال خلیفه حفتر کمک کنند.

وی که خواست نامش فاش نشود، اظهار داشت: این توافقات با پول عربستان و امارات انجام شده و شبه نظامیان چادی به استخدام در آمده اند. هدف از به کارگیری این مزدوران مقابله با ترکیه است که از دولت وفاق ملی ( مورد تائید سازمان ملل ) حمایت می کند.

این مقام مصری درباره تجهیزات لازم برای جنگ طرابلس و اشغال آن توسط نیروهای وابسته به حفتر گفت: امارات قراردادی به سرلشکر " محمد حمدان دقلوه "  مشهور به حمیدتی معاون شورای نظامی و فرمانده نیروهای واکنش سریع سودان امضاء کرده است که براساس آن،  خارطوم شبه نظامیان سودانی را در اختیار ژنرال حفتر قرار خواهد داد.

حمیدتی روابط نزدیکی با عربستان و امارات دارد. بر همین اساس، مقامات اماراتی با یک شرکت کانادایی که ریاست آن به عهده یک افسر سابق سرویس امنیتی رژیم صهیونیستی است، قرار دادی به مبلغ ۶ میلیون دلار امضاء کرده است تا چهره حمیدتی را نزد افکار عمومی بهبود بخشد و او را به عنوان فردی مطرح کند که صلاحیت حاکمیت بر سودان را دارد.

  

حمیدتی که فاقد تحصیلات نظامی در  دانشگاه  است و پیش از جنگ دارفور صاحب گله شتر بوده چندی قبل اعلام کرده است که تمایل دارد بر اریکه قدرت در سودان تکیه زند. اما هنگامی که دید از این سخن در داخل و خارج سودان با استقبال مواجه نشد دیروز حرف خود  را پس گرفت.

در همین حال،  یک مقام وابسته به نیروهای حفتر به روزنامه العربی الجدید گفت: قاهره و ابوظبی یک خط کمک رسانی برای ما گشوده اند که این کمک ها از طریق مصر انجام می شود. این کمک ها نیروهای حفتر را در جنگ آینده طرابلس یاری خواهد کرد.

وی افزود: به دنبال سقوط شهر غریان نیروهای حفتر با کشورهای عربی متحد خود توافقات جدیدی امضاء کردند که از جمله آنها می توان به ورود نیروی هوایی امارات به جنگ لیبی اشاره کرد.

از سوی دیگر یک مقام مصری گفت: جنگنده های اماراتی حملاتی را علیه نیروهای وابسته به دولت وفاق ملی در طرابلس انجام داده اند. پرواز این جنگنده ها از یک پایگاه هوایی مصر واقع در غرب این کشور انجام شده است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس