طرابلس.jpg

نیروهای ژنرال خلیفه حفتر در تلاش هستند شانس خود را برای تصرف شهر طرابلس دوباره آزمایش کنند و شکست‌های روزهای گذشته را در شمال غرب لیبی جبران کنند.

به گزارش مشرق، نیروهای دولت وفاق ملی لیبی (دولت مستقر در طرابلس و به رسمیت شناخته شده در سازمان ملل) در روزهای گذشته ضربات سنگینی را به نیروهای تحت فرمان ژنرال خلیفه حفتر (موسوم به ارتش ملی لیبی) وارد کردند.

نیروهای دولت وفاق ملی که از سوی دولت ترکیه و قطر به صورت گسترده حمایت می شوند در جریان درگیری های دو هفته گذشته موفق شدند بخش های وسیعی از مناطق تصرف شده را در شمال غرب لیبی بازپس بگیرند.

«غریان، تغرنه، کعام، القحاصات، الکشالفه، الجحیشه، تیادوت، دانون و... » مناطق مهمی در جنوب استان العزیزیه و شمال استان جبل غربی محسوب می شوند که از سیطره نیروهای ژنرال حفتر (مورد حمایت آمریکا، فرانسه و رژیم های عربستان، امارات و مصر) خارج شدند.

عملیات های مستمر و غافلگیرانه در محورهای مختلف برای تثبیت مواضع در مناطق تازه پاکسازی شده همچنان ادامه دارد و نیروهای دولت وفاق ملی در حومه جنوبی شهر طرابلس (الخلاطات، البریه، الکازیرما و...) ضربات مهلکی را به نیروهای تحت فرمان ژنرال حفتر وارد آوردند.

شکست های متوالی نیروهای حفتر باعث شد تا حامیان منطقه ای و فرا منطقه ای آنان دست به کار شوند و تجهیزات نظامی قابل توجهی را برای انجام عملیات جدید علیه نیروهای دولت وفاق ملی به مناطق تحت تصرف ارسال کنند.

براساس آخرین اطلاعات به دست آمده، آمریکایی ها، فرانسوی ها به همراه رژیم های سعودی، امارات و مصر درصدد هستند از تضعیف بیشتر روحیه نیروهای ژنرال حفتر در میدان نبرد جلوگیری کنند و توازن قدرت را در شمال غرب لیبی تغییر دهند.

در روزهای گذشته، مصری ها تجهیزات نظامی جدیدی را به مناطق در تصرف نیروهای ژنرال حفتر انتقال دادند؛ بخشی از این تجهیزات نظامی ارسال شده در منطقه «طبرق» در شمال استان «بطنان» دیده شده است.

نیروهای ژنرال حفتر نیز تجهیزات نظامی اهدایی حامیان خود را به جبهه های جنوبی استان طرابلس (پایتخت لیبی) انتقال داده اند تا عملیاتی را علیه نیروهای دولت وفاق ملی ترتیب دهند و شکست های دو هفته گذشته را جبران کنند.

نیروهای ژنرال خلیفه حفتر درصدد هستند یک بار دیگر شانس خود را برای تصرف شهر طرابلس آزمایش کنند و روحیه از دست رفته را بازگردانند اما نیروهای دولت وفاق ملی با پشتیبانی دولت ترکیه در آماده باش هستند تا به هرگونه حمله ای واکنش نشان دهند.

در حال حاضر، نیروهای دولت وفاق ملی از لاک دفاعی خارج شده اند و موضع تهاجمی گرفته اند و در تلاش هستند سایر مناطق تحت تصرف نیروهای ژنرال حفتر را بازپس بگیرند و وضعیت میدانی را در شمال غرب لیبی ۱۸۰ درجه تغییر دهند.

نیروهای ژنرال حفتر در سه ماه گذشته در اوج قدرت بودند و حتی توانستند خود را به دروازه های جنوبی شهر طرابلس (پایتخت لیبی) برسانند اما در ادامه با مقاومت نیروهای دولت وفاق ملی روبه رو شدند و هر چه زدند به در بسته خورد.  

به گزارش مشرق، در جریان درگیری های سه ماه گذشته (پانزدهم فروردین ماه تا پانزدهم تیرماه) میان نیروهای دولت وفاق ملی و ژنرال حفتر در شمال غرب لیبی حدود هزار تن کشته و ۵ هزار تن دیگر زخمی شده اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  4 7
  باید ایران وارد معرکه شود حتی به صورت اندک . چون با ورود ایران به هر ماجرایی کل دنیا وارد آن میشوند و در راس مسائل جهان قرار میگیرد
 • IR ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  6 0
  به نظر من باید کل لیبی را درخت بکاریم
  • IR ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
   10 0
   با هوش
  • IR ۱۷:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
   2 2
   اینم پیشنهاد خوبیه . باید همه دنیا رو مجانی آباد کنیم الا کشور خودمونو
 • IR ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  2 2
  مشرق نفهم حالا که از لاک دفاعی خارج شده اند و موضع تهاجمی گرفته اند
  • IR ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
   1 0
   درسته اما نیروهای ژنرال حفتر توانستند خود را به دروازه های جنوبی شهر طرابلس (پایتخت لیبی) برسانند
 • IR ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  1 0
  به فکر نفت آنجا باشید که همه کشورها در حال چپاول آن هستند و ایرانی ها نشسته اند و نگاه میکنه
 • یک تهرانی IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  0 1
  من یکی که اگر جنگ بشه لیبی خوشحال میشم شما رو نمیدونم
 • IR ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
  2 0
  خوب باید ایران هم به همراه سپاه در سطوح بالای نظامی مشاوره به طرابلس بدهد ترکیه را نیز. به صورت کامل وارد میدان نبرد کند ترکیه می تواند از لیبیایی های ادلب کمک بگیرد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس