کد خبر 972756
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۸ - ۰۱:۰۰
رهبر انقلاب نمایه

نمیتوانیم به غربی ها هیچ امیدی داشته باشیم. در همین قضیّه‌ی اخیر، در قضیّه‌ی برجام، وظیفه‌ی اروپایی‌ها چه بود؟ خب یک قرارداد هفت‌جانبه‌ای بسته شده بود.

به گزارش مشرق، محمد ایمانی تحلیلگر مسائل سیاسی و فعال رسانه‌ای در کانال تلگرامی خود نوشت:

دقیقا یک سال از تذکر رهبر انقلاب به دولتمردان، مبنی بر این که معطل اروپایی ها نمانید، می گذرد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تیر ماه ۱۳۹۷ در دیدار هیئت دولت، ضمن اشاره به دشمنی و خباثت اروپا، رفتار اروپا و معطل کردن کشورمان در ارائه بسته اروپایی را پیش‌بینی کرده بودند.

این بیانات، هست ماه بعد یعنی اسفند پارسال رسانه ای شد. رهبر انقلاب در دیدار یک سال قبل دولت تاکید کردند:

«کار را در محدوده‌ی مقدورات کشور با جدّیّت دنبال بکنید؛ منتظر این و آن نباشید. ما یک روز مشکل اقتصادی کشور را موکول کردیم به برجام، [امّا] برجام نتوانست مشکل اقتصادی کشور ما را برطرف کند و به ما کمک قابل توجّهی بکند؛ و نتیجه این شد که مردم نسبت به برجام شرطی شدند، که وقتی آن بابا میخواهد از برجام خارج بشود، تا مدّتی که او میگوید خارج میشوم، ما همین‌طور دچار تلاطم در بازار خواهیم بود؛ ما شرطی شده‌ایم دیگر، مردم را ما شرطی کرده‌ایم.

حالا هم «بسته‌ی اروپایی»؛ مردم را درباره‌ی بسته‌ی اروپایی شرطی نکنید. البتّه اروپایی‌ها مجبورند، ناچارند، چشمشان چهارتا! بایستی بگویند چگونه خواهند توانست از منافع ما دفاع کنند -که اسمش همان بسته است- امّا این را جزو موضوعات اصلی کشور قرار ندهید؛ بسته‌ی اروپایی بیاید، نیاید. ما کارهایی در کشور داریم، مقدوراتی در کشور داریم، این مقدورات بایستی تحقّق پیدا کند؛ دنبال این مقدورات بروید؛ گره نزنید بهبود اقتصاد کشور را به چیزی که از اختیار ما خارج است.

آنها هم البتّه در همین زمینه دارند بدجنسی میکنند -البتّه من نمیخواهم درباره‌ی این بسته‌ی اروپایی و اروپا و مانند اینها وارد بشوم، وَالّا آنجا هم حرف زیاد است- و من به آقای رئیس‌جمهور هم گفتم که اینها همان نوامبری (آبان ماه)  را که از اوّل گفتند، همان را دارند دنبال میکنند -که تا نوامبر ادامه بدهند- بعد که همه چیز تثبیت شد و تحریمها جا افتاد، بعد یک چیزکی مثلاً بدهند یا ندهند. دنبال این هستند و این، خباثت اینها است.

در روزنامه خواندم که ترامپ گفته که من میخواستم به ترزا مِی سفارش کنم راجع به سخت‌گیری نسبت به ایران، [امّا] او به من سفارش کرد درباره‌ی سخت‌گیری راجع به ایران! اینها این [جور] هستند دیگر. آن وقت تلفن میزند به آقای دکتر روحانی و اظهار ارادت و اخلاص هم به ایشان میکند. اینها را بایستی این جوری و با این چشم نگاه کرد؛ اینها بدند، اینها خیلی بدند.

بنده یک سینه حرف دارم در زمینه‌ی اروپایی‌ها ــ نه به خاطر سیاستهای امروزشان‌ ــ به خاطر ذات خبیثی که حکومتهای اروپایی در طول این چند قرن از خودشان نشان داده‌اند؛ خیلی حرف گفتنی اینجا زیاد است، نمیخواهیم حالا وارد آن مسائل بشویم.

به هر حال، اقتصاد کشور را به بسته‌ی اروپایی موکول نکنید. بیاییم کارهایی ما داریم در داخل کشور، اینها را باید انجام بدهیم. آنها هم البتّه بایستی حتماً آن کار [خودشان] را بکنند منتها ما مشکلاتمان را به آن [بسته] موکول نکنیم".

بیانات فروردین ۹۸ رهبر انقلاب

"نمیتوانیم به غربی ها هیچ امیدی داشته باشیم. در همین قضیّه‌ی اخیر، در قضیّه‌ی برجام، وظیفه‌ی اروپایی‌ها چه بود؟ خب یک قرارداد هفت‌جانبه‌ای بسته شده بود -شش کشور و ایران این طرف؛ هفت کشور- یک طرف که آمریکا است خارج شد؛ وظیفه‌ی طرفهای دیگر چه بود؟

وظیفه‌ی اروپایی‌ها این بود که می‌ایستادند در مقابل آمریکا، میگفتند ما به تعهّد خودمان پایبندیم؛ تعهّد آنها این بود که تحریمها به طور کلّی برداشته بشود؛ باید محکم می‌ایستادند، [امّا] با بهانه‌های مختلف نَایستادند.

علاوه بر اینکه در مقابل آمریکا نَایستادند، خودشان هم در عین اینکه مدام به ما تأکید کردند و میکنند که «نبادا از برجام خارج بشوید»، عملاً از برجام خارج شده‌اند؛ یعنی حتّی تحریمهای جدیدی را علیه ایران به وجود آورده‌اند. این رفتار اروپایی‌ها است؛ از اینها میشود توقّع داشت؟

این کانال مالی‌ای هم که اخیراً مدام گفته میشود یک کانال مالی درست کرده‌اند، این به شوخی شبیه‌تر است؛ البتّه شوخی تلخی است. این هیچ معنی‌ای ندارد؛ آن چیزی که وظیفه‌ی آنها است با آنچه آنها دارند مطرح میکنند زمین تا آسمان فرق میکند.

در آخرین مسئله‌ی بین‌المللی ما، باز اروپایی‌ها مثل گذشته از پشت خنجر زدند، به ما خیانت کردند. از اینها توقّع نمیشود داشت؛ هیچ توقّعی نمی شود داشت".

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 5
 • غیر قابل انتشار: 1
 • علی IR ۰۳:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
  6 4
  سلام جانم فداي رهبر ختم کلام هرکس و هر جایگاهی که خلاف نظر رهبری برنامه ریزی و عمل کند هرکس که باشد خائن به دین و طن است. من مثالی دارم که همیشه ملکه ذهن دارم و آن اینکه اگر، در صورت خیانت یک مأمور شهرداری ( رفتگر که انسانی بسیار شریفی هستند) فقط جلوی درب خانه شما را نظافت نمیکنند ولی اگر یک مقام عالی رتبه اگر چنین قصدی داشته باشد میشود هرات میشود بحرین میشود گرجستان و...
 • IR ۰۶:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
  2 9
  جاوید برجام
  • US ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
   1 6
   برجام2 نزدیک است...
  • IR ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
   1 1
   آره ارواح عمت ...
 • اکبر IR ۰۶:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
  3 0
  کی گوش میدهد ؟ اگر بعدها معلوم شد .... ها ...بوده اند.... و اصولا انقلاب را سفره ای برای خود و اطرافیانشان میدیدند نه بیشتر ، آنوقت چه باید کرد ؟ به سخنان و فرامین رهبر گوش نکنند ، بروند کار دلخواه دشمنان را بکنند ، وقتی کشور را پوک کردند و مردم را علیه نظام شوراندند ، چه کسی پاسخگوست ؟
 • رضا IR ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
  7 2
  پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به این مملکت آسیبی نرسد. تا آخر پشت سر رهبر عزیزمان هستیم
 • دیدگا IR ۰۸:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
  8 0
  ایکاش این حضرات ذره ای شعور و درک سیاسی داشتند و به حرف رهبری گوش می کردند تا وضعیت کشور به اینجا نمیرسید! طرف بعنوان کارشناس سیاسی تو رادیو باهاش مصاحبه کردند میگه که نباید کاری کنیم که اروپا به طرف آمریکا متمایل بشه و باید همین اختلاف و شکافی که بین اروپا و آمریکا ایجاد کردیم رو حفظ کنیم!!!!! یعنی واقعا برای من عجیبه که این شل مغزها رو کی بعنوان کارشناس سیاسی معرفی میکنه؟؟؟؟!!!!
 • IR ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
  7 0
  از بیرون برجام رفتند خارج از برجام ! الان دقیقا" اثرشون تو ایران چیه که می خوان بیرون برن!!!!!!!!!
 • IR ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
  4 4
  جانم فدای رهبر.
  • IR ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
   3 5
   جانم سپر ولایت
 • IR ۰۱:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
  0 1
  مرگ بر برجام.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس