پوتین

در گزارش ۱۵۰ صفحه‌ای که وزارت دفاع آمریکا تهیه کرده، هشدار داده شده که نفوذ جهانی روسیه در حال پیشی گرفتن از آمریکاست.

به گزارش مشرق، عدم آمادگی آمریکا در مقابله با جنگ سیاسی پر انرژی فزاینده روسیه باعث هشدار و انتقاد هر دو حزب آمریکا از رویکرد «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در قبال مسکو شده است.

در گزارش ۱۵۰ صفحه‌ای که برای ستاد مشترک ارتش آمریکا فراهم شده و نشریه پلیتیکو نیز به آن دست یافته، آمده است که آمریکا همچنان اهداف اقدامات روسیه را دست کم گرفته است. این اقدامات شامل استفاده از پروپاگاندا و اطلاعات غلط برای منحرف کردن افکار عمومی در سراسر اروپا، آسیای مرکزی، آفریقا و آمریکای لاتین است.

در این تحقیق همچنین به خطرات افزایش همراهی میان روسیه و چین اشاره شده است. نویسندگان این تحقیق ادعا کرده‌اند که آشفتگی داخلی مانع از تلاش‌های آمریکا برای پاسخ شده و واشنگتن فاقد داستانی متقاعد کننده برای بردن جنگ سرد است.

در این تحقیق هیچگونه انتقادی از ترامپ انجام نشده اما این گزارش در حالی منتشر می‌شود که هر دو حزب آمریکا با رفتارهای تحقیرآمیز رئیس جمهور با متحدان آمریکا در اروپا و آسیا ابراز مخالفت کرده‌اند. همچنین اعضای هر دو حزب آمریکا از روابط ترامپ با سران کشورهایی نظیر «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه و «کیم جونگ اون» رهبر کره‌شمالی انتقاد کرده و ناخرسندی خود از رفتار تمسخر آمیز ترامپ درباره شواهد مداخله روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ را نیز ابراز داشته‌اند. آخرین رفتار وی در حاشیه نشست سران گروه ۲۰ در اوساکای ژاپن بود زمانی که وی روز جمعه و در دیدار با پوتین با خنده گفت که «آقای رئیس جمهور در انتخابات مداخله نکنید.»

ناظران متعدد روسی نیز با تایید گزارش پنتاگون هشدار دادند که آمریکا باید این موضوع را جدی بگیرد.

«ناتالی آرنو» رئیس بنیاد روسیه آزاد که اندیشکده‌ای ضد پوتین و در واشنگتن مستقر است هشدار داده است: «روسیه در حال حمله به موسسات غربی با شیوه‌های بسیار زیرکانه بوده و این اقدام را با احتیاط بسیار زیادی انجام می‌دهد به گونه‌ای که بسیاری آن را درک نمی‌کنند.

آرنو که اخیراً گزارشی درباره تلاش‌های روسیه برای تضعیف غرب نیز نوشته است، ادامه داد: به نظر می‌رسد حملات با ظرافت انجام می‌شود اما بسیار مخرب بوده که در نتیجه آن قوانین تغییر کرده و تصمیمات قانونی تضعیف می‌شود.

«جفری زروکو» معاون ستاد مشترک ارتش آمریکا در زمینه عملیات‌های جهانی در مقدمه این گزارش ۱۵۰ صفحه‌ای نوشت: در این شرایط، رقابت اقتصادی، کارزار تاثیرگذاری، اقدامات شبه نظامی، عملیات سایبری و جنگ سیاسی احتمالاً بسیار شایع است.

وی اضافه کرد: اینگونه تقابل‌ها خطر اشتباه و محاسبات غلط میان قدرت‌ها با توانایی نظامی گسترده را افزایش خواهد داد که همین موضوع ممکن است خطر درگیری نظامی را افزایش دهد.

این گزارش ۱۵۰ صفحه‌ای پنتاگون به صورت گسترده منتشر نشده است. در این گزارش مقاصد روسیه ارزیابی شده و هدف آن درک محور راهبردی روسیه است. در این گزارش تعدادی از فعالیت‌های مخرب روسیه در مناطق مختلفی نظیر آفریقا و قطب شمال و راه‌هایی که آمریکا می‌تواند به این فعالیت‌ها پاسخ دهد مشخص شده است. در میان دیگر گام‌هایی که در این گزارش پیشنهاد شده، آن است که وزارت امور خارجه عملیات تاثیرگذاری بیشتری را از جمله ایجاد اختلاف میان روسیه و چین به پیش ببرد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس