...

بیماری‌های مقاربتی چهار سال است در ایالات متحده رکوردزنی می‌کند و در این میان، نوجوانان بیش از بقیه در خطر هستند. یک تحقیق پرده از شبکه روابط جنسی همکلاسی‌ها در یک دبیرستان برداشته است.

سرویس جهان مشرق- سالانه نزدیک ۲.۳ میلیون نفر به جمعیت بیماران مقاربتی در آمریکا اضافه می شود که دختران نوجوان و جوان سهم عمده‌ای در شایعترینِ این بیماری‌ها یعنی کلامیدیا دارند.

از هر ۱۰ هزار نفر در آمریکا ۵۲۹ نفر به کلامیدیا مبتلا هستند یعنی بیش از ۵% که رقم قابل توجهی برای یک بیماری مقاربتی است. ۴۵% از این موارد به دختران ۱۵ تا ۲۴ ساله برمی‌گردد. جدا از عوارض بیماری برای شخص، مشکلات بعضاً مادام‌العمر بر اثر این بیماری برای بارداری به وجود می‌آید.

وضع بقیه بیماری‌های مقاربتی نیز چندان خوشایند نیست. آخرین گزارش مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ها در آمریکا (CDC) نشان می‌دهد بین سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ میلادی بیماری سفلیس با جهشی فوق‌العاده، ۲۱ درصد در میان زنان و ۴۴ درصد در میان نوزادان افزایش یافته، همزمان مجموع بیماری‌های مقاربتی در میان مردان ۹% بیشتر شده است که دو سوم آن به همجنسبازان مربوط است.

تعداد بیماران جدید مقاربتی در سال ۲۰۱۷ میلادی در آمریکا به صورت مجموع و به تفکیک چهار بیماری

این نگرانی‌ها در میان پژوهشگران نیز کم نیست، به ویژه که از دهه پیش، تب ویروس HIV بالا گرفت و به مرگ بسیاری از مبتلایان منجر شد و همزمان موج تبلیغ و رسمی‌کردن همجنسبازی نیز در ایالات آمریکا گسترش یافت.

پژوهش جالبی در دبیرستان جفرسون در آمریکا انجام شده که برای اپیدمولوژیست‌ها جالب توجه است. مدرسه دولتی جفرسون در شهر جفرسون و ایالت میسوری واقع است و تمام دانش‌آموزان آن سفیدپوستان آمریکایی هستند.

نتیجه این پژوهش، مقاله‌ای شد در ژوئیه ۲۰۰۴ با عنوان «زنجیره اثرپذیری: ساختار شبکه روابط رمانتیک و جنسی» در «نشریه آمریکایی جامعه‌شناسی» که «ساختار روابط جنسی» دانش‌آموزان را ترسیم کرده است. نتایج شوکه کننده است.

این نمودار نشان می‌دهد برخی دختران با چهار پسر، یک دختر با شش پسر و یک پسر با نه دختر رابطه داشته‌اند! بیماری‌های مقاربتی و HIV می‌تواند از مسیر این خطوط ارتباطی در سرتاسر گروه شیوع یابد و مثلاً در حلقه بزرگی که بالا سمت چپ مشخص است، با ده‌ها واسطه از پسری در منتهی الیه راست به دختری در منتهی الیه چپ منتقل شود:

نقاط پررنگ نشانه پسران و نقاط کمرنگ نشانه دخترانی است که طی ۱۸ ماه دارای رابطه جنسی ویا رابطه عاشقانه ویژه بوده‌اند.
۶۳ مورد رابطه تک‌به‌تک گزارش شده اما بقیه دانش‌آموزان در یک یا چند رابطه قرار گرفته‌اند که امکان شیوع بیماری از شخص یا اشخاص ثالث در آن وجود داشته است.
در بزرگترین حلقه که بالا سمت چپ مشاهده می‌شود، ۲۸۸ دانش‌آموز (۵۲% از دانش‌آموزان) با یک یا چند واسطه به کل این حلقه وصل شده‌اند
و بیماری در هر یک از آنها می‌تواند طیف وسیعی از سایر افراد حاضر در این حلقه را نیز مبتلا کند.

در این پژوهش از دانش‌آموزان دبیرستان جفرسون آمریکا پرسیده شده که در ۱۸ ماه گذشته با چه کسانی رابطه جنسی و یا رابطه عاشقانه ویژه داشته‌اند. کمتر از یک چهارم گفتند رابطه‌ای نداشته‌اند اما ماحصل پاسخ بقیه، نمودار شبکه‌ای بالا را تشکیل داده‌اند. ۴۷۷ رابطه به دست آمده که البته جدا از روابطی است که دانش‌آموزان این دبیرستان با مدرسه راهنمایی که با دبیرستان جفرسون در ارتباط است، داشته‌اند.

مقاله یادشده را می‌توانید از اینجا دانلود کنید.

جمع‌بندی

۱- سه استاد دانشگاهی که این تحقیق را انجام داده‌اند در مقابله خود نوشته‌اند: «حجم اجزای گسترده در این نقاطِ به هم‌پوسته، بدترین سناریو را در مورد شیوع احتمالیِ بیماری‌ها در میان این گروه نشان می‌دهد» و البته این مشت نمونه خروار مدارس آمریکا است.

۲- از سال ۲۰۰۴ که این مقاله منتشر شده تا کنون موج انحرافات جنسی بخش بزرگتری از جامعه آمریکا را درگیر خطرات روابط آزاد کرده است که یکی از آنها شیوع بیماری‌های مقاربتی است.

۳- چهار سال پیش پژوهش دانشگاه علوم بهزیستی و توان‌بخشی در تهران نشان داد حدود ۳۵% از دانش‌آموزان درگیر رابطه جنسی شده‌اند. مطمئناً والدین، مدیران مدارس و نهادهای حاکمیتی می‌توانند در زمینه پیشگیری از شیوعِ بیشترِ این عارضه و کنترل آن در مسیر کم‌خطرتر مؤثر باشند.
منبع

Bearman p, Moody J & Stovel k. Chains of Affection: The Structure of Adolescent Romantic and Sexual Networks, American Journal of Sociology, 2004 (July): 44-91.

CDC Fact Sheet, Reported STDs in the United Stated 2017.

https://www.eghtesadonline.com

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 33
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 15
 • IR ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  55 18
  به به . ایران هم باید به آن سو حرکت کند . پیشرفت یعنی طلاق و فساد و تنهایی و بیماری.
  • IR ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
   18 9
   افرین. ایران هم پیشرفته میشه خخخخخخخ خاک بر سرت
  • IR ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
   22 3
   واقعاً مردم برای آمار دادن به مجامع آماری صادقند فکر میکنید آماری که مرکز آمار به ما میدهند واقعی است.... مرکز بهداشت یا انتقال خون از مردم سوال میکنند خود شما چند بار صادقانه پاسخ دادید....
  • IR ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
   24 10
   البته که برنامه غرب زده ها در دولت فعلی اجرای سند 2030 جهت رسیدن به همین هدف که همانا قبح زدایی از ارزشها ولانگاری بیحجابی و نتیجتا پیدایش نسلی لامذهب لاقید بی بندوبار برای اینکهخود همیشه در راس باشند و البته مطلوب و مورد پسند استعمار نیز می باشد..
  • IR ۱۳:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
   14 10
   طعنه جالبی بود
  • IR ۱۷:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
   34 4
   دانشگاه های آمریکا آمار محرمانه ندارند، ولی ما داریم. به آن ها مراجعه گنید تا سرتان سوت بکشد.
  • به IR ۱۷:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲ IR ۲۱:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
   4 10
   اتفاقا شکایت دایمی قربانیان تجاوز در دانشگاهها و ارتش آممریکا همیشه از پنهانکاری دانشگاه و ارتش است
 • IR ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  19 15
  الان یه عده میان میگن از ایران هم بگو. باباجان ایران هم داره همون مسیر را میره . به زودی بدتر از آنها میشویم
 • IR ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  30 10
  خاک برسرتون. گناه نکنید تا بدبخت نشید. قانون و دستور خالق را اطاعت کنید . خالق آسمانها و زمین و هرچه در آن است
 • مهدی IR ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  38 17
  مگه اموزش 2030 و پیشگیری های جنسی ندیده بودند!!!!! این مقالات را منتشر نکنید الان سینه چاکان غرب و امریکا چطور ماله بکشند؟
  • IR ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
   34 13
   اینا آموزش ۲۰۳۰ رو دیدن عملیش رو هم دیدن برا همینه تعداد حرومزاده هاشون روز به روز بیشتر میشه
 • IR ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  25 15
  اینا ملتی هستن که مثل زالو به جون دنیا افتادن. از یه طرف با فرهنگ کثیف و پست و نازلشون دنیا رو به تباهی می کشن از طرف دیگه هم با استعمار و استثمار مردم جهان به زندگی نکبت بار شون ادامه میدن. اگه آمریکا مث سعودی یا شاه ایران گاو شیرده با دنیا برخورد نکنه پس پول از کجا بیاره واسه ادامه حیات مردم آمریکا؟!!
 • احمدخواجوند IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  24 27
  بهتر هست ما اول مشکل خودمون را حل کنیم واگر فرصتی شد سری بزنیم به سایز کشورها
  • IR ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
   15 16
   آخه وقتی دارند برامون از اونها الگو می پیچند این حرف درست نیست که شما می گی
  • IR ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
   10 12
   آخه وقتی دارند برامون از اونها الگو می پیچند این حرف درست نیست که شما می گی
  • IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
   17 13
   اگر شما غرب زده ها نبودید و فرهنگ کثیف غرب را بر ما تحمیل نکرده بدید و ب اسم آزادی ترویج خوک صفتی نمی کردید ما الان هیچ مشکلی از این نظر نداشتیم.
  • کمال IR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
   13 10
   بابا این همون کدخداست که برخی ایران براش سینه چاک میزدند
  • محمد CZ ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
   11 9
   اگر سواد رسانه‌ای داشته باشی متوجه میشی که این مقاله داره آینده‌ی پیروی از فرهنگ غرب رو برای جوانان (ما) ترسیم می‌کنه.
 • IR ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  18 5
  خوب انهابد.ایا در ایران هم تحقیقی شده.درست است رابطه پسر و دختر در دبیرستانها نداریم چون که مختلط نیست اما متاسفانه همجنس بازی اماری کمی ندارد.و دوستی پسر و دختری هم کم نیست منتها اینجا کسی تحقیقی انجام نمی دهد
  • IR ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
   6 9
   *همجنس بازی در کشور اونا چون ازاده تر بیشتره،ضمن اینکه اونا اعتقاد دینی و .. ندارند،قاعدتا براشون اهمیت پاینی داره و جهلشون در این زمینه بالاتر و کسی بهشون گزارش نمیده! همانجور که سگ میارن و باهش بازی میکن،گوشت خوک میخورن و شراب و باقی مسائل غیر اخلاقی غیر قابل بیان میکروبی و انگلی (که البته امار سرطان هم بخاطره همین درنشون بالاست .. سرطان یک بیماری فوق میکروبیست!)
 • - IR ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  24 4
  لطفا راجع به آمار اعتیاد در بین دانش آموزان ایرانی مطلب بزارید!!!!! معلوم نیست چرا اینقدر مشکلات کشورهای غربی برای شما اهمیت زیادی دارد!! در صورتیکه مشکلات خودمان را ندید می گیرد و ما کلا کشور گل و بلبل داریم و آنها اه اه هستند!!!
 • IR ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  5 10
  ولی گوشه سمت راست عکس دو نفر به هم وفادار موندن...گلی به گوشه جمالشون!!!خخخخخ
 • IR ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  12 2
  مملکت خودمون هم کم مشکل نداره انقدر به همه چیز متعصبانه نگاه نکنید و خوشحال نشید که اونجا چه طوریه از اونجا به کشور ما هم منتقل میشه مطمئن باشید یعنی منتقلش می کنن الان هم دارن می کنن اینکارو تهاجم فرهنگی یعنی همین دیگه راه حل تون چیه مشرق
 • ناشناس IR ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  7 4
  انچنان به بیراهه رفتند که دیگر زاییده نشد جزً حرامزاده وخداوند انان را زمین محو کرد خدایا خودت به فریادرس
 • IR ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  11 3
  متاسفانه اصلاح طلبان با 20 برابر کردن قیمتها تو این 6 سال از یکطرف ازدواج رو برای بسیاری از جوانان غیرممکن کردن از اونطرف تا تونستن فساد و رابطه نامشروع جنسی رو ترویج دادن
 • US ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  7 4
  این چشم و دل سیرها مگه سند ۲۰۳۰رو اجرا نمیکنن
 • IR ۱۹:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  2 3
  بعید میدونم برای جلوگیری از ادامه ی این روند فاجعه بار تصمیم به جلوگیری از این کار بگیرن. فوقش میان یه سیستم هوشمند طراحی میکنن که آمار رو کاهش بده. مثل خوردن گوشت خوک
 • IR ۰۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳
  6 4
  دنیا کم کم داره به یه طویله بزرگ تبدیل میشه!
 • ناشناس NL ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳
  1 4
  انگار مشکلی با تبدیل شدن به انگل خانه ندارند.
 • خوب DE ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳
  0 0
  خوب امریکا بده. حالا مطمنی که ایران خوبه؟
 • احمد IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳
  0 0
  چهره این بچه ها تو عکس که خیلی سالمتر و سرحال تر از بچه های ایرانی هستش
 • Nazi IR ۲۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳
  2 0
  همه ی دنیا بد است فقط ایران خوب است
 • IR ۲۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳
  0 6
  چشم آمریکا پرستان کدخدا باور روشن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس