استهلال ماه

عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری بااشاره به اینکه در ستاد هیچ ملاحظه‌ای وجود ندارد گفت: موضوع استهلال کاری علمی و براساس نظر کارشناسان است و تغییر در روزهای ماه رمضان سخنی متوهمانه است.

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام موحدنژاد عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری و امیرحسین حسن‌زاده کارشناس مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران باحضور در برنامه گفت‌وگوی شبکه خبر به بیان برخی جزئیات و پاسخ به ابهامات درباره استهلال ماه شوال پرداختند.

بیشتر بخوانید:

زمان عید سعید فطر اعلام شد

عیدفطر براساس تقویم است و تنها تغییر این است که ماه رمضان از ۳۰ روز به ۲۹ روز کاهش یافت

در این نشست موحدنژاد بااشاره به اینکه امسال ماه مبارک رمضان ۲۹ روز است، گفت: باتوجه به برخی سخنان مبنی بر جابجایی عید سعید فطر در تقویم باید بگویم آغاز ماه مبارک رمضان یک روز دیرتر از تقویم بود و اگر بر اساس تقویم ماه رمضان امسال ۳۰ روز باشد با توجه به عدم تغییر در روز عید فطر بر اساس تقویم ماه رمضان ۲۹ روز خواهد بود. بر این اساس عید سعید فطر بر اساس آنچه در تقویم رسمی کشور ثبت شده در روز خودش یعنی چهارشنبه خواهد بود.

در ستاد استهلال هیچ ملاحظه‌ای وجود ندارد

وی با اشاره به اینکه در ستاد استهلال هیچ ملاحظه‌ای وجود ندارد، گفت: حدود ۱۵ سال است که در این ستاد فعالیت می‌کنم و به یاد نمی‌آورم در موضوع استهلال در این سال‌ها ملاحظه‌ای رخ داده باشد.

وی ادامه داد: در روزهای اخیر صحبت‌هایی مبنی بر تغییر روز عید فطر به دلیل تقارن با روز ۱۵ خرداد مطرح شده بود که ملاحظه کردید با وجود اینکه روز نخست ماه مبارک رمضان تغییر کرد اما عید فطر مطابق تقویم در روز ۱۵ خرداد است.

عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری صحبت‌های مطرح شده در فضای مجازی مبنی بر تغییر روز عید فطر را توهم دانست و گفت: هر هلال حکم خود را دارد و مطمئن باشید فقها و مراجع روزه‌داری و عید مردم را به موضوعات توهمی وابسته نمی‌کنند و این اتفاقات بر اساس نظرات دقیق کارشناسان و تایید مراجع صورت می‌گیرد.

گروه‌های استهلال در همه سال فعال هستند اما این امر در ماه‌های رمضان و شوال بیشتر می‌شود

وی درخصوص گروه‌های ستاد استهلال در شهرهای مختلف گفت: ستادهای استهلال در استان‌های مختلف از افرادی آموزش دیده در همان استان تشکیل شده که این افراد با تجهیزات تقریباً کامل برای استهلال ماه‌های مختلف اقدام می‌کنند، البته این اتفاق در ماه‌های رمضان و شوال کمی پررنگتر است، زیرا در ماه‌های عادی حدود ۵۰ تا ۶۰ گروه اما در ماه‌های رمضان و شوال حدود ۷۰ تا ۸۰ گروه و حتی تا ۱۰۰ گروه برای استهلال اقدام می‌کنند.

کارشناس استهلال: ارتفاع بالای ماه شوال استهلال آن را راحت کرده است

در ادامه امیر حسن‌زاده کارشناس مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران درخصوص هلال ماه شوال گفت: اینکه بیان می‌شود برای استهلال ماه شوال مشکلی وجود ندارد به دلیل این است که هلال ماه شوال ارتفاع زیادی دارد و رؤیت آن آسان است، همچنین این هلال حدود یک ساعت در آسمان خواهد بود که این فرصت زمان خوبی برای استهلال است.

فاصله زیاد ماه باخورشید استهلال را راحت‌تر می‌کند

وی ادامه داد: هر چقدر فاصله ماه از خورشید بیشتر باشد دیدن آن راحت‌تر است، همچنین وقتی ماه در زمان غروب خورشید ارتفاع بیشتری داشته باشد راحت‌تر دیده می‌شود و یا اینکه هنگامی که ماه از زمین فاصله‌اش زیاد باشد آرام‌تر جابجا می‌شود و وقتی به زمین نزدیکتر باشد جابجایی آن زودتر انجام می‌شود و فرصت رویت کمتر است.

کارشناس مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران از بررسی کارشناسان برای رویت همه ماه‌های سال خبر داد و گفت: موضوع استهلال امری کارشناسی است که در همه ماه‌های سال انجام می‌شود اما به دلیل اینکه در ماههای رمضان و شوال حساسیت بیشتر است و این اتفاقات رسانه‌ای می‌شود همه گمان می‌کنند که استهلال فقط در این ماه‌ها رخ می‌دهد در حالی که موضوع استهلال در همه ماه‌های سال توسط کارشناسان انجام می‌شود.

شورای تقویم براساس اطلاعات کارشناسان تصمیم‌گیری می‌کند

حسن‌زاده درخصوص تصمیم‌گیری در شورای تقویم گفت: اعضای شورای تقویم براساس اطلاعات استخراج شده توسط کارشناسان نظر می‌دهند و همه این اتفاقات بر مبنای رصد علمی صورت می‌گیرد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 5
 • نام IR ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۴
  10 9
  من ماه رو از یک هفته پیش میدیدم .
 • IR ۱۶:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۴
  18 3
  من همون روزهای اول گفتم ماه رمضان ۲۹روز هست چون شعبان ۳۰ بود ماههای قمری یک در میون۲۹و ۳۰ هستن
 • حسین IR ۱۷:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۴
  4 8
  ستاد استهلال درهمه سال فعال است ولی غیر اول و آخر ماه رمضان اعلامی ندارند (خبری ازشون نیست) گویا نیمه شعبان یا روز عاشورا و اربعین و عرفه وووو درجه دو اهمیت را از نظر ستاد استهلال دارند یا اینکه اصلا اهمیت ندارند حالا یکی دو روز عقب جلو بشن مگه چی میشه!!!!! مثل مکه که بعد ازعمری قسمتت میشه معلوم نیست کی به کیه؟! مردمی که روز عرفه دنبال امامشون میگردن نمیدونن فردا آقاشون میاد عرفات
  • IR ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
   1 7
   حسین آقا! یه سری به سایت حضرت آقا بزنید تا ببینید که ستاد استهلال در طول سال فعاله و اعلام رویت اول هر ماه میکنه!
 • IR ۱۸:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۴
  22 8
  ماه رمضان امسال کاملا درست اعلام شد. فقط شب آخر شعیان هر جند هلال رویت نمی شد اما فاصله اش تا حد دانجون بیش از چند درجه نبود.به همین دلیل در شبهای بعدی هلال ماه به نظر مردم ضخیم بود و یا شب سیزدهم را با شب چهاردم اشتباه گرفتند. توضیح اینکه ماه کامل می تواند در سیزدهم، چهاردهم یا پانزدهم ماه رویت شود.
 • IR ۲۰:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۴
  2 20
  مردم نماز عید را دوست دارند لطفا این را بگذارید برای مردم بماند
 • IR ۲۲:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۴
  19 19
  ماله کش نظام، مشرق نیوز پافیوز
  • IR ۰۳:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۶
   1 9
   این خنگ احتمالا اصلا ایرانی نیست پافیوز!؟؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس