حقوق نمایه

«دولت در افزایش حقوق کارکنان، پلکان را برعکس کرده است.»

به گزارش مشرق، روزنامه «کیهان» در ویژه‌های خود نوشت:

تابناک در این زمینه نوشت: یکی از بحث‌هایی که سال گذشته و در زمان تصویب لایحه بودجه در مجلس جنجال‌های زیادی به راه انداخت، افزایش حقوق کارکنان دولت بود. دولتی‌ها اعتقاد داشتند که افزایش حقوق‌ها، باید برای همه یکسان باشد و به همین منظور افزایش ۲۰ درصدی را در نظر گرفته بودند.

بیشتر بخوانید:

خبر خوب یا خبر بد، کدام را می‌خواهید اول بشنوید؟


اما مجلسی‌ها این موضوع را نمی‌پذیرفتند و بر این باور بودند که این شیوه باعث افزایش اختلاف طبقاتی خواهد شد، چون در این شیوه، فردی که ۱۰ میلیون حقوق دریافت می‌کند، افزایش ۲ میلیونی و فردی که ۱/۵ میلیون تومان می‌گیرد، تنها افزایش ۳۰۰ هزار تومانی را شاهد خواهند بود.


حاجی‌بابایی، یکی از مهم‌ترین منتقدان طرح دولت در خصوص افزایش قیمت در این باره گفته بود: دولت قصد دارد ۳۵ هزار میلیارد تومان برای افزایش حقوق‌ها هزینه کند؛ اما با این روش، نه‌تنها کاری از پیش نخواهد برد، بلکه فاصله حقوقی کارکنان را نیز بیشتر می‌کند.


در آن زمان، سناریوهای مختلفی در مجلس در خصوص این موضوع مطرح شد؛ برخی اعتقاد داشتند که باید افزایش‌ها پلکانی باشد. در مقابل برخی می‌گفتند که باید افزایش پلکانی مالیات بر حقوق اجرا شود، ولی سرانجام نمایندگان به این نتیجه رسیدند که روی همه حقوق‌ها ۴۰۰ هزار تومان اضافه شود و ۱۰ درصد افزایش‌ها نیز به صورت متغیر باشد. اما در آن زمان دولت و حتی بعد از تصویب طرح، نوبخت با آن به شدت مخالفت کرد.


در آن زمان لاریجانی شدیداً به گفته‌های نوبخت واکنش نشان داد و گفت: دولت نمی‌تواند عمل نکند و هر کس هر حرفی زد، نباید روی آن حساب کرد. کسی نمی‌تواند قانون را رعایت نکند و هر کس گفته بیجا کرده است.


اما در نهایت پس از تصویب قانون در شورای نگهبان، دولت باز روش‌های دیگری را برای پرداخت‌ها در پیش گرفت و این کار باعث شد بار دیگر صدای مجلسی‌ها بلند شود. آن‌ها اعتقاد دارند که دولت به نوع دیگری قانون را تفسیر کرده و در حال دور زدن قانون پرداخت‌هاست.


حاجی‌بابایی در این باره یادآور شده است: دولت بخش‌نامه‌ای را ابلاغ کرده که کاملاً مغایر با مصوبه مجلس است. در واقع گفته، باید حداقل ۴۴۰ هزار تومان به حقوق‌ها افزوده شود؛ به عبارت دیگر یعنی دولت چهارصد هزار تومانی که مجلس مصوب کرده و ۴۰ هزار تومان دیگر هم به حداقل حقوق افراد افزوده که می‌شود حدود ۳ درصد افزایش حقوق؛ اما به کسانی که حقوق‌های بالا دریافت می‌کنند ۱۸ درصد اضافه کرده است. وی گفته، نظر ما این بود، کسانی که حقوق‌های کمتری دارند افزایش بیشتری داشته باشند اما دولت الان پلکان را برعکس گذاشته و بالاترین حقوق‌ها را حدود ۱۶ درصد اضافه کرده و پایین‌ترین حقوق‌ها نیز ۳/۲ درصد افزایش داشته است.


طبق مصوبه مجلس، کسانی که ۴ میلیون تومان حقوق می‌گیرند، باید ۲۰ درصد افزایش داشته باشند، کسانی که از این مبلغ پایین‌تر دریافت می‌کنند، به پایین‌ترین حقوق دریافتی باید ۴۳ درصد اضافه شود؛ یعنی پایین‌ترین حقوق بازنشستگان ۶۰ درصد افزایش پیدا می‌کند. حاجی‌بابایی ادامه داد: دولت درحال دور زدن قانون است و ما از دیوان محاسبات، رئیس مجلس و نهادهای نظارتی خواسته‌ایم به این موضوع ورود کرده و از شأن مجلس دفاع کنند.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • رضا IR ۰۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
  1 0
  دولت خودسر ببخشید اقای نوبخت خودسر
 • لک IR ۰۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
  2 0
  خدا خیرت بده دکتر حاجی بابایی که هوای کارمندا را داری
 • IR ۰۲:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
  2 0
  جرا در سطوح بالا قانون اجرا نمی شود ولی تنها با عبور جند سانتی متر از خط توسط راننده یک خودرو بلافاصله اعمال قانون با جدیت انجام می شود؟
 • IR ۰۲:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
  0 0
  ببینم و تعریف کنیم
 • جد IR ۰۴:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
  0 1
  نجفی نمادی از این دولت بی کفایت ویار قار نوبخت هست اعتقادی به قانون ندارند اینها دنبال بر باد دادن نظام هستند این همه نماینده بی عرضه چه می کنند که نمی توانند از قانون مصوب خود هم دفاع کنند این رئیس جمهور بیش از اینها باید عزل می شد
 • ناشناس AE ۰۷:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
  1 0
  شان مجلس؟کدام شان؟نمایندگان مردمی که از حقوق آنها دفاع نمی کنند!
 • مجيد IR ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
  0 0
  درودبرحاجي بابایی مردعمل
 • AE ۱۵:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
  0 0
  یه بچه جدول ضرب رو می‌دونه اما دولت و مجلس نمی‌دونم مارو باش با کیا میریم سیزده بدر به شو دولت و مجلس برنامه امشب سینماهای تهران
 • دامغانی IR ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
  0 0
  وقتی که دولت به قانون عمل نمی کند چگونه از ملت توقع دارد که قانونی رفتار کنند
 • محجد IR ۰۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۰
  1 0
  از حقوق دومیلیون پانصد تا چهار میلیون همه حدود 650 تا 670 اضافه شده این چه عدالتی هست.؟نوبخت ماله کش بیا جوابگو باش
 • علی IR ۰۰:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۰
  1 0
  کمر معلمان را شکستنددر همین اموزش پرورش خیلی ها مسولیت دارن وراهای دیگر نجومی حقوق میگیرند اما معلم کمرش شکست فکری بحال معلمی که سر کلا س میرود کنید حرف بی فایده است عمل عمل عمل
 • حسام IR ۲۳:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۱
  0 0
  ای کاش در این زمان و مکان به دنیا نمیومدم.
 • بازنشسته لیسانس دریافتی 2000 IR ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۵
  0 0
  خوب وقتی نمی تونن مصوبات راعملی کنن یا زورشون به نفهم هایی مثل نوبخت نمیرسه در مجلس راگل بگیرن ازاین واضحتر فقط حقوق مفت می گیرن ولی عمل. هیچی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس