آلیس ‌ولز

رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرد که «آلیس ‌ولز» معاون وزیر خارجه آمریکا در دیدار با اعضای این کمیسیون خواستار تاخیر در برگزاری انتخابات شورای ولایتی و انتخابات پارلمانی غزنی شده است.

به گزارش مشرق، حواعلم نورستانی رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان به رسانه‌ها گفت: «آلیس ولز» معاون وزیر خارجه آمریکا در امور جنوب آسیا از این کمیسیون خواسته تا انتخابات پارلمانی غزنی و شوراهای ولایتی با تاخیر برگزار شود.

معاون وزیر خارجه آمریکا در این دیدار تاکید کرد که کمیسیون انتخابات باید تنها بر انتخابات ریاست جمهوری تمرکز کند زیرا برگزاری همزمان دو انتخابات دیگر ممکن است که مشکل ساز شود.

بیشتر بخوانید:

درگیری در صحن مجلس افغانستان+فیلم

نورستانی تصریح کرد که کمیسیون انتخابات افغانستان درخواست معاون وزیر خارجه آمریکا برای تعویق انتخابات شوراهای ولایتی و انتخابات پارلمانی غزنی را نپذیرفته است.

وی افزود: برای تضمین شفافیت و قانونی بودن انتخابات ریاست جمهوری نیاز است که انتخابات شورهای ولایتی هم برگزار شود زیرا دوره کاری اعضای انتخابی سنای افغانستان به پایان رسیده است.

دیدار آلیس ولز با اعضای کمیسیون انتخابات افغانستان مداخله واشنگتن در روند انتخابات این کشور را نشان می‌دهد، موضوعی که پیش از این نیز گمانه‌هایی درباره آن مطرح شده بود.

این دیدار خارج از عرف محسوب می‌شود زیرا مسئولان کمیسیون‌های انتخاباتی هیچ مقام سیاسی ندارند و تنها باید به امور انتخاباتی بپردازند بنابراین نباید اجازه دیدار و گفت‌وگو با مقامات سایر کشورها را داشته باشند.

«حبیب‌الله شینواری» از مسئولان بنیاد دیدبان انتخابات و شفافیت افغانستان موسوم به «ایتوا» پیش از این درباره مداخلات آمریکا در امور انتخاباتی این کشور هشدار داده بود.

کارشناسان بر این باورند که حرف اول در مسائل بزرگ افغانستان را آمریکایی‌ها و نمایندگی سازمان ملل می‌زنند و متاسفانه این مداخلات تاکنون هیچ سودی برای افغانستان نداشته و مشکلات زیادی به بار آورده است.

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس