شبکه ۵ تلویزیون فرانسه

تلویزیون فرانسه در گزارشی با اشاره به نقش تنگه هرمز در مبادلات بین‌المللی تأکید کرد: در صورت بسته‌شدن این گذرگاه راهبردی، در عمل امکان انتقال نفت از آسیا به اروپا وجود نخواهد داشت.

به گزارش مشرق، روزنامه «کیهان» در ویژه‌های خود نوشت:

تارنمای شبکه ۵ تلویزیون فرانسه در گزارشی با عنوان «تنگه هرمز، گذرگاه راهبردی تحت تنش‌های شدید» نوشت: تنگه هرمز، یک مسیر تجاری مهم در حمل و نقل بین‌المللی به‌ویژه تانکرهای نفتی است، و در صورت بسته‌شدن این تنگه از سوی ایران؛ امکان حمل ونقل نفت از دیگر گذرگاه‌ها در عمل وجود ندارد.

بیشتر بخوانید:

بندر الفجیره امارات کجاست و چه ارتباطی با تنگه هرمز دارد؟ + نقشه میدانی


سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به‌عنوان مدافع سخت رژیم ایران، به دنبال تحریم‌های آمریکا در مورد نفت ایران، خواستار بسته‌شدن تنگه هرمز است. تنگه هرمز دروازه ورود به خلیج فارس است و هر زمان ایران بخواهد؛ می‌تواند این کانال را ببندد. روزانه ۱۷ میلیون بشکه نفت از طریق این تنگه به سوی آسیا حمل می‌شود و ۱۴ نفتکش بسیار بزرگ کار انتقال نفت خام را از این مسیر انجام می‌دهند، همچنین ۱۸ درصد از صادرات گاز طبیعی از طریق تنگه هرمز انجام و بیش از یک‌چهارم تجارت گاز مایع طبیعی جهان از این طریق حمل می‌شود.


تلویزیون فرانسه در گزارش خود نوشت: در جریان جنگ ایران و عراق، بین‌سال‌های ۱۹۸۴و ۱۹۸۷ بیش از ۶۰۰ کشتی در جنگ «نفتکش‌ها» مورد حمله قرار گرفتند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس