کد خبر 957445
تاریخ انتشار: ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۰
***

شکر در مازندران قیمت ثابتی ندارد و پیگیری‌های خبرنگاران فارس در شهرهای مختلف استان نشان می‌دهد که بهای فروش شکر در مغازه‌ها به دلخواه فروشنده است و کسی نیست بگوید آقای فروشنده بالای چشمت ابروست...!

به گزارش مشرق، همزمان با فرارسیدن ماه مبارک رمضان و افزایش مصرف شیرینی‌جات، قیمت شکر در مازندران دوباره روند افزایشی به خود گرفت و کام مردم را تلخ کرد.

شکر در مازندران قیمت ثابتی ندارد و پیگیری‌های خبرنگاران در شهرهای مختلف استان نشان می‌دهد که بهای فروش شکر در مغازه‌ها به دلخواه فروشنده است و کسی نیست بگوید آقای فروشنده بالای چشمت ابروست…!

بیشتر بخوانید:

قیمت مصوب شکر برای مصرف خانوار چقدر است؟

رشد بالای ۱۰۰ درصدی ۹ قلم کالا در فروردین ماه

گران‌فروشی کارخانه‌ها را گزارش کنید

پرمصرف ترین اقلام ماه رمضان چقدر شد؟

ویروس گرانی اقلام اساسی را بیمار کرد +جدول

اژه ای: دولت متولی مقابله اساسی با گرانی‌ها است

هرچند مسؤولان بر فراوانی شکر در استان تاکید دارند اما به نظر می‌رسد این روزها مدیران متولی بازار در تامین شکر و توزیع آن در سطح شهر عاجز مانده‌اند چون نه خبری از ثبات قیمت‌هاست و نه توزیع عادلانه بین فروشندگان.

برای بررسی روند توزیع و قیمت شکر در مازندران کافی‌ست سری به مغازه‌ها و حتی شیرینی‌فروشی‌ها بزنید تا حساب کار دستتان بیاید، مردم و فروشندگان از تلخی بی‌ثباتی بازار فروش شکر گلایه دارند اما آن طرف مدیران این نارسایی‌ها را انکار می‌کنند، انگار که خودشان حتی برای خرید هم که شده سری به بازار نزده‌اند چون اگر سری به بازار می‌زدند قطعاً از قیمت‌های افسار گسیخته متعجب می‌شدند.

*مردم از بی‌ثباتی قیمت شکر چه می‌گویند؟

یکی از شهروندان ساروی در این باره گفت: رو گذشته در بلوار کشاورز ساری وقتی برای خرید شکر اقدام کردم با قیمت ۹ هزار تومانی مواجه شدم اما چون ماه مبارک رمضان است به ناچار خریدم.

دیگر شهروند ساروی که در خیابان مدرس با خبرنگار فارس گفت‌وگو کرد، گفت: مغازه‌داران هر قیمتی که دلشان بخواهد شکر را می‌فروشند، به‌عنوان مثال در کوچه طالقانی که زندگی می‌کنم یکی از مغازه‌ها شکر را ۸هزار و ۵۰۰ تومان و دیگر مغازه ۸ هزار و ۳۰۰ تومان می‌فروخت.

یکی دیگر از شهروندان ساروی با بیان اینکه برخی از مغازه‌داران فقط ۵ کیلو شکر می‌فروشند و می‌گویند شکر زیاد نیست، افزود: یک هفته است که می‌خواهم با توت‌فرنگی زمین کشاورزی خودم مربا پخت کنم اما یا شکر کم است و یا قیمت‌ها تفاوت دارد و مشخص نیست چرا هر مغازه‌ای یک قیمتی می‌گوید.

*شکر کیلویی ۹هزار تومان

پس از کسب اظهارات مردم به‌عنوان خریدار به سراغ تعدادی از مغازه‌داران رفتیم تا از میزان فروش و قیمت شکر مطلع شویم که یکی از فروشندگان در بلوار امام رضا ساری قیمت هر کیلو شکر را ۸ هزار و ۷۰۰ تومان اعلام کرد.

یکی دیگر از مغازه‌داران در خیابان سلمان فارسی ساری قیمت هر کیلو شکر را ۹ هزار تومان اعلام کرد و در واکنش به سوال خریدار (خبرنگار فارس) گفت: خودم آزاد ۸ هزار و ۵۰۰ تومان آن‌هم با هزار دردسر می‌خرم تا کار مشتری‌هایم راه بیوفتد.

*خرید کنید ۲بسته شکر ۹۰۰ گرمی بگیرید!

سری به یکی از فروشگاه‌های بزرگ مواد غذایی حوالی بیمارستان امیرمازندرانی ساری زدیم تا از وضعیت فروش شکر در این فروشگاه مطلع شویم که کاربر فروش به خریدار (خبرنگار فارس) گفت: شکر کیلویی نداریم و فقط شکر بسته‌بندی ۹۰۰ گرمی با قیمت ۴ هزار تومان داریم که به هر نفر یک بسته می‌دهیم اما بخواهید زیاد خرید کنیم دو بسته می‌دهیم!

اظهارات متفاوت خریداران و فروشندگان نشان می‌دهد وضعیت توزیع شکر در استان حال خوشی ندارد و در سمتی دیگر قنادی‌ها و تولیدی‌های نان شیرمال هم حسابی از وضعیت پر تلاطم شکر در استان شاکی هستند و از کم‌بود شکر گلایه دارند.

برای اطلاع از وضعیت نحوه توزیع شکر در قنادی‌ها و نان‌شیرمال فروشی‌ها به سراغ یکی از واحدهای تولیدی و فروش نان شیرمال در میادین اصلی ساری رفتیم که یکی از کارگران تولیدی گفت: از زمانی که قیمت شکر بالا رفت و در مغازه‌ها نایاب شد برای خرید آن با مشکلات زیادی روبه‌رو شدیم و هفته قبل برای گرفتن ۱۰ کیلو شکر به شهرستان نکا رفتم تا قیمت مناسب‌تری شکر بخرم.

*استفاده از قند بجای شکر!

این کارگر با بیان اینکه اتحادیه قنادان ساری چند روز پیش بین مغازه‌های قنادی و نان شیرمال شکر با قیمت دولتی توزیع کرد اما جوابگوی تولیدی‌ها نیست، بیان کرد: در یک هفته اخیر چندین‌بار قند خورد کردیم تا شکر به دست بیاید و بتوانیم با آن نان درست کنیم!

یکی از صاحبان مغازه شیرینی فروشی در ساری با بیان اینکه قیمت شکر بسیار بالا رفته اما تاکنون مشکلی در تامین شکر نداشتم و یک‌مرتبه از اتحادیه شکر دولتی دریافت کردم، خاطرنشان کرد: اتحادیه قنادان ساری به ما اعلام کرد هر زمانی شکر بخواهید طبق سهمیه به شما می‌دهیم.

یکی دیگر از صاحبان مغازه نان شیرمال فروشی در ساری به خبرنگار خبرگزاری فارس گفت: برای تهیه شکر، کارگران مغازه تولیدی خود را اول صبح در صف‌های خرید شکر قرار دادم تا بتوانم شکر با قیمت کمتری گیر بیاورم و برای من به صرفه باشد اما اگر نتوانم شکر دولتی بخرم مجبورم شکر آزاد با قیمت ۸ هزار تومان و یا ۹ هزار تومان بخرم.

*دریافت حواله ۲۲۰ تن شکر برای قنادی‌های ساری

برای پیگیری معضل تامین شکر قنادی‌ها و تولیدی‌های نان شیرمال با رئیس اتحادیه قنادان مرکز مازندران تماس گرفتیم که سیدابراهیم حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس گفت: شیرینی از اقلامی است که ربطی به سازمان حمایت از مصرف‌کننده ندارد و دولت هیچ چیزی به ما نمی‌دهد و بیمه، آب و برق همه تولیدی‌ها آزاد است.

وی با بیان اینکه شکر حمایتی برای مصارف خانگی است و اگر تولیدی‌های نان شیرمال شکر بیشتر می‌خواهند باید آزاد بخرند، اظهار کرد: در ماه مبارک رمضان بعضی از مغازه‌های نان شیرمال اقدام به پخت زولبیا می‌کنند که همین مسئله مصرف شکر آنها را افزایش می‌دهد در واقع آنها نباید زولبیا و بامیه تولید کنند.

رئیس اتحادیه قنادان ساری با بیان اینکه همه قنادی‌ها شکر دولتی دریافت کرده‌اند و اگر دوباره هم درخواست کنند باز هم به آنها می‌دهیم، افزود: حواله ۲۲۰ تن شکر را دریافت کردیم و هر قنادی شکر بخواهد بین آنها توزیع می‌کنیم و نظارت‌ها را هم انجام می‌دهیم تا به‌صورت آزاد در بازار به فروش نرسد.

*دروغ می‌گویند!

حسینی در واکنش به ادعای یکی از کارگران تولیدی نان شیرمال مبنی بر اینکه برای تهیه شکر، قند خورد می‌کنند به خبرنگار فارس گفت: دروغ می‌گویند! چنین چیزی امکان ندارد اگر تولیدی نان شیرمال بخواهد زولبیا و بامیه تولید کند و بفروشد دارد تخلف می‌کند چون آنها حق تولید زولبیا را ندارند و مصرف بالای شکر آنها به‌خاطر تخلف در پخت زولبیا است.

* ۷هزار تن شکر در راه مازندران

برای پیگیری‌های بیشتر به سراغ متولی اصلی تامین شکر رفتیم که پس از دو روز تلاش بالاخره سیدمحمد جعفری مدیرعامل شرکت غله منطقه۲ در حالی که در جلسه بود به تلفن خبرنگار خبرگزاری فارس جواب داد و گفت: برای طرح ضیافت ماه مبارک رمضان بیش از ۷ هزار تن سهمیه شکر از کارخانه قند شیروان به مازندران ارائه شد که کار حمل روزانه آن آغاز شده است.

وی اظهار کرد: با هماهنگی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و عاملانی که جهاد کشاورزی معرفی کردند، ۲ هزار و ۵۰۰ تن سهمیه برای انجمن غذایی، ۴۰۰ تن برای اصناف و هزار و ۷۰۰ تن شکر توسط شرکت غله به استان مازندران آورده می‌شود.

جعفری با بیان اینکه روزانه بیش از ۳۰۰ تا ۴۰۰ تن شکر وارد مازندران می‌شود و هیچ محدودیتی برای تامین شکر در استان وجود ندارد، افزود: این میزان شکر بین عاملان توزیع که جهاد کشاورزی و سازمان صمت انتخاب کردند با هماهنگی کمیته تنظیم بازار شهرستان‌ها در حال توزیع است.


 

عکس آرشیوی: ۱۳۹۷/۱۲/۱۹

پیش از این نیز مسؤولان تجربه کمبود شکر و صف کشیدن مردم در ۱۹ اسفند سال گذشته برای خرید ۵کیلو شکر مقابل شرکت غله در ساری را دارند اما در فاصله دو ماه تکرار چنین کمبودهایی و عدم نظارت بر قیمت بازار شکر در استان جاب تأمل دارد.

*رئیس سازمان صمت مازندران نایاب شد!

برای بررسی چگونگی توزیع شکر بین عاملان سازمان صمت و چرایی بی‌ثباتی قیمت شکر در بازار طی دو روز اخیر بارها با محمد محمدپور عمران رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران تماس گرفته شد که آقای رئیس پاسخگوی تماس‌ها نبود و حتی با مدیر روابط عمومی این سازمان هماهنگی برای انجام مصاحبه به‌عمل آمد اما باز هم تماس‌های خبرنگار فارس راه به جایی نبرد تا همچنان سؤوالات و مطالبات مردم از رئیس سازمان صمت در مازندران بر زمین بماند.

*اشکال کار در چیست؟

طی دو روز اخیر بارها با رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت مازندران و مدیرعامل شرکت غله منطقه۲ تماس گرفته شد تا وضعیت توزیع و نظارت بر بازار شکر در استان را جویا شویم که با رد تماس مواجه می‌شدیم و یا اکثر ساعت‌ها در جلسات حضور داشتند و پاسخگو نبودند، هرچند با پافشاری دو روزه توانستیم فقط با مدیرعامل شرکت غله منطقه۲ گفت‌وگو کنیم اما سؤال این است با این‌همه جلسات چرا وضعیت توزیع شکر و قیمت انواع کالاها در استان بی‌حساب و کتاب است؟

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۰۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
  2 0
  شکر دولتی می گیرند فقط چند کیلو از آن را به نرخ مصوب می فروشند و بقیه را به نرخ آزاد . از دست اینها ،مردم در ماه رمضان فرنی هم نمی توانند بخورند .
 • IR ۰۳:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
  3 0
  یه سر اگه نمایشگاه ضیافت قزوین میزدی,میدیدی,صف طولانی گوشت یخی,برنج تایلندی,قند وشکر ,جوری که حتی وحشت میکردی!من تا به خال چنین صفی رو ندیده بودم!
 • IR ۰۴:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
  7 0
  دولت فقط مشغول غارتگری است
 • IR ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
  5 0
  دولت وسرمایه دار.
 • KEY IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
  5 0
  اشکال کار در اون قفلیه که کلید پنداشتیم
 • شاهرخ IR ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
  2 0
  امور کشور ازدست دولت روحانی رفته دولت مردان کشور هیچ کاری نمیکنند فقط حرف میزنند هروز یه مشکل به مشکلات مردم افزوده میشود