کد خبر 953288
تاریخ انتشار: ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۵
سیل نمایه

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی جزئیاتی از گزارش این کمیسیون درباره سیل‌های اخیر را تشریح کرد.

به گزارش مشرق، محمدرضا رضایی‌کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با توجه به جلسه ویژه این کمیسیون با وزرای نیرو و کشور درباره آخرین وضعیت رسیدگی به سیل‌زدگان، گفت: گزارش اولیه رسیدگی به وضعیت سیل‌زدگان و اقدامات دستگاه‌ها در این حوزه آماده شده و گزارش نهایی آن نیز تا دو هفته آینده آماده می‌شود.

بیشتر بخوانید:

آیا خسارت سیل اخیر برابر با جنگ تحمیلی است؟

خسارت‌های رئیس‌بی‌اطلاع!

تأثیر سیل بر میزان تولید گندم و برنج چقدر است؟

برآورد وزیر کشور از میزان خسارت سیل

آسیب دیدگی آثار تاریخی منطقه سیستان بر اثر سیلاب

وی با اشاره به جزئیاتی از گزارش اولیه کمیسیون عمران درباره حادثه سیل، اظهار داشت: در این گزارش ابهاماتی وجود دارد، ما در کشور برای مواجهه با بحران، خلأ قانونی نداریم و دستگاه‌ها نمی‌توانند کوتاهی‌های خود را ناشی از این مسئله قلمداد کنند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس با تأکید بر اینکه دستگاه‌ها به وظایف خودشان در مواجهه با سیل به‌خوبی عمل نکرده‌اند، گفت: موضوع تصرف و لایروبی رودخانه‌ها، کنترل مخازن سدها و مدیریت بحران، از جمله ایرادات اساسی و کوتاهی دستگاه‌ها در مواجهه با سیل‌های اخیر است که در گزارش کمیسیون عمران به آن پرداخته شده است.

رضایی‌کوچی با ابراز تأسف از اینکه در سال‌های اخیر به‌دلیل کمبود بارندگی‌ها، سیلاب‌ها فراموش شده‌اند، اضافه کرد: بسیاری از مسیر رودخانه‌ها به‌دلیل طرح‌های ریل‌گذاری راه‌آهن مسدود شده که مثال آن نیز، مسیر رودخانه قم‌رود است که توسط دولت برای احداث منوریل مسدود شده است.

وی با تأکید به اینکه "باید تحلیل درستی از وضعیت آینده کشور به‌لحاظ بارندگی‌ها داشته باشیم و براساس آن شرایط و بستر رودخانه‌ها را تعریف کنیم"، اظهار داشت: به شورای عالی شهرسازی کشور تکلیف کرده‌ایم که برای منازلی که تخریب شده و قرار است بازسازی شود، جانمایی درستی صورت گیرد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: از این به بعد، حتماً باید برای موضوع رودخانه‌ها موارد ایمنی رعایت شود و شورای عالی شهرسازی نیز دقت بیشتری در این باره داشته باشد.

رضایی‌کوچی تصریح کرد: بنده به وزرای راه و کشور گفته‌ام که هر جایی، رودخانه‌های اصلی در شهرهای بزرگ مشکل دارند، مکاتبات با مسئول مربوطه برای بهسازی و باز کردن مسیر رودخانه‌ها صورت گیرد؛ اگر مشکلات این رودخانه‌ها نادیده گرفته شود، در آینده می‌تواند خطراتی برای کشور ایجاد کند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس در پایان خاطرنشان کرد: گزارش این کمیسیون درباره اقدامات دستگاه‌ها در رسیدگی به سیل‌زدگان هم به موضوع دستگاه‌هایی که قصور کرده‌اند، پرداخته و هم راهکارهایی ارائه شده تا از این پس شاهد چنین اتفاقات تلخ و ناگواری در کشور نباشیم و بتوانیم خسارات سیل را به حداقل برسانیم.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس