کد خبر 950623
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۰
تخلفات اینترنت

در سامانه ۱۹۵ سازمان تنظیم مقررات می توانید شکایت های خود مبنی بر کندی سرعت اینترنت، گران فروشی بسته ها، پیامک های تبلیغاتی، تشعشعات و... را ثبت و پیگیری نمائید.

به گزارش مشرق، یکی از تخلفاتی که به شکل نزدیک و روزمره با آن سر و کار داریم به گرانفروشی و بی کیفیتی اینترنت پر سرعت (ADSL- همراه) و همچنین نارضایتی از نحوه خدمات اپراتورهای تلفن همراه مربوط می شود. سامانه ۱۹۵.cra.ir به همین منظور و در راستای شفافیت اداری و مبارزه با فساد زیر نظر سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی شکایات مردمی در حوزه اختلالات صوت و دیتا را رسیدگی و بررسی می کند. در هنگام ورود به سامانه ثبت شکایات ۱۹۵، چهار گزینه «ثبت شکایات»، «پیگیری شکایات»، «رویت شکایات سایر مشترکین» و «سایر راه‌های ثبت شکایات» وجود دارد.

عمده تخلفات در ۳حوزه

بر اساس آخرین آماری که از سازمان تنظیم مقررات موجود منتشر شده است:

اینترنت ثابت: شکایت‌های مربوط به حوزه اینترنت در پنج بخش پشتیبانی، مالی، مشکلات مربوط به قرارداد، کیفیت سرویس و عدم ارائه خدمات دسته‌بندی می‌شوند که بیشترین شکایت درباره این شرکتها به مشکلات قرارداد شامل عدم جمع‌آوری سرویس و کیفیت سرعت اینترنت پرسرعت اختصاص دارد.
اینترنت تلفن همراه: در حوزه اینترنت اپراتورهای تلفن همراه، بیشترین شکایت مشترکین از اپراتور همراه اول مربوط به بسته‌های اینترنتی و عدم اطلاع مشترکین از فعال‌سازی بسته، در اپراتور ایرانسل مربوط به کیفیت سرویس و سرعت پائین ارسال و دریافت دیتا و در اپراتور رایتل مربوط به بسته‌های اینترنتی و تفاوت حجم استفاده شده با هزینه در نظر گرفته شده، بوده است.

اپراتورهای تلفن همراه: بیشترین شکایت از اپراتورهای تلفن همراه درباره عدم آنتن‌دهی، قبض و صورتحساب بوده و در شرکت ایرانسل و رایتل نیز بیشترین شکایت درباره ترابردپذیری و عدم امکان برگشت به اپراتور قبلی ثبت شده است.

از چه تخلفاتی شکایت کنیم؟

همان گونه که اشاره شد تخلفات متنوعی موجود است که مشترکان با آن دست و پنجه نرم می کنند، در اینجا به چند مورد از تخلفات رایج اشاره و حق قانونی هر مشترک برای شکایت تبیین می شود.

عدم جمع‌آوری سرویس: مشترکان اینترنت َADSLمی توانند در صورت نارضایتی از خدمات، شرکت سرویس دهنده خود را تعویض کنند و از اپراتور دیگری خدمات دریافت کنند. لازمه این قضیه جمع آوری سرویس از خط تلفن مشترک از سوی شرکت فعلی است تا مشترک بتواند شرکت مورد پسند خود را بر خط تلفن خود جایگزین کند. اما این مسئله برای خیلی از مشترکان به این سادگی ها نیست چراکه برخی شرکتهای ADSL برای از دست نرفتن مشتری خود با ترفندهای مختلف خلف وعده و امروز و فردا می کنند و از خالی کردن خط مشتری طفره می روند و اسباب آزار مشترکان را فراهم می کنند.

بر اساس مقررات سازمان تنظیم مقررات اپراتورها پس از دریافت درخواست تخلیه خط از سوی مشترکین خود، موظف اند بلافاصله موضوع را به شرکت‌های مخابراتی اعلام کنند و شرکت مخابرات نیز باید حداکثر ظرف مدت ۷۲ ساعت پس از دریافت درخواست، خطوط مشترکین متقاضی را تخلیه کند.

کاهش سرعت: مشکل دیگری که مشترکان با آن درگیر هستند اختلالها و کاهش سرعت پی در پی است. بر اساس مصوبه ۲۶۶ کمیسون ارتباطات باید سرعت (بیت) بسته خریداری شده در ۹۵ درصد مواقع و زمانها تضمین شده باشد. مشترکان می توان با سنجش سرعت اینترنت خود توسط وبگاه های سنجش سرعت از تخلف شرکتهای ADSL آگاهی پیدا کنند و در صورت قطعی و نوسانهای مکرر سرعت، در سامانه ۱۹۵ شکایت کنند.

پیامک تبلیغاتی: راه‌های مختلفی برای جلوگیری از ارسال پیامک‌های مزاحم وجود دارد، از جمله استفاده از سامانه #۸۰۰* است که برای ساماندهی پیامک‌های تبلیغاتی که سامانه‌های ارسال پیام کوتاه و با سرشماره‌های مختلف برای مشترکانارسال می شود. سامانه ۱۹۵ نیز برای ساماندهی پیامک‌های تبلیغاتی که با شماره‌های شخصی ارسال می‌شدند، راه‌اندازی شده است. به گفته وزیر ارتباطات مشترکان اپراتورهای تلفن همراه باید هنگامی که با پیامهایی با مضمون وعده شارژ رایگان و یا بهره مندی از جوایز ویژه مواجه می شوند به خصوص با سر شماره های متفرقه و یا شخصی هوشیار باشند و آن را گزارش بدهند.

بسته های اینترنتی: در حال حاضر ۶۰ تا ۷۰ درصد درآمد اپراتورها از اینترنت موبایل و ۳۰ تا ۴۰ درصد آن از حوزه صوت و مکالمه است. بنابراین عمده تخلفات هم در این حوزه مشاهده می شود. از جمله آنان می توان عدم اطلاع رسانی فعال سازی بسته، تمدید خودکار بسته بدون اطلاع رسانی قبلی، پایین بودن کیفیت سرعت و… اشاره کرد. جدیداً هم تخلفی جدید رایج شده که اپراتور ها به خاطر سود بیشتر اقدام به حذف بسته های بلند مدت می کنند تا بتوانند میزان بیشتر دیتا به فروش برسانند. در حقیقت اپراتورها با عرضه آن دسته از بسته هایی که سود بیشتری عایدشان می کند و حذف بسته های کم سود که غالباً مربوط به بسته های بلند مدت با مقدار گیگ کم هست به نوعی طعم ورزی می کنند.

در مورد قیمت هایی بسته اینترنت متاسفانه قانون گذار و وزارت ارتباطات رویکرد رقابتی را پیش گرفته و دست اپراتور ها را برای قیمت گذاری باز گذاشته است. کف تعرفه اینترنت ۲,۸۰۰ تومان برای هر گیگابایت است ولی در صورتی که اپراتورها مایل باشند حتی اجازه دارند تا ۴۰ هزار تومان برای هر گیگابایت هم تعرفه اینترنت را بالا ببرند و همچنان مطابق قانون رفتار کرده باشند.

راه حل: البته راه چاره مفیدی هم برای این قضیه هست و آن چیزی نیست جز امکان ترابرد پذیری و انتقال از یک اپراتور به اپراتور دیگر برای دریافت خدمات بهتر. بررسی های ما نشان می دهد در حوزه متنوع بودن بسته ها و طرح های تشویقی، فعلاً رایتل در نسبت با سایر رقبا قدرت انتخاب بیشتری را برای مشترکانش فراهم کرده است.

تشعشعات: مقادیر تشعشعات رادیویی و مایکروویو در مناطق مسکونی و اماکن عمومی باید از حدودی که در استاندارد ملی ایران با عنوان "پرتوهای غیر یونساز-حدود پرتوگیری" آمده است، کمتر باشد. با این وجود در ایران هیچ استانداری برای فاصله آنتن های مخابراطی وجود ندارد. حال شهروندان در صورت نگرانی از برپایی، سازه، استحکام پایه و محل نصب دکل‌های اپراتورهای تلفن همراه و وایمکس چه اقدامی باید انجام دهند؟

باید موضوع از طریق ثبت شکایت در سامانه شکایات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی پیگیری شود تا پس از انجام اندازه‌گیری‌های لازم رای نهایی درباره مجاز یا غیرمجاز بودن حدود پرتودهی آنتن مورد نظر از سوی سازمان انرژی اتمی ایران صادر شود.

شکایت از کدام اپراتورها بیشتر است؟

آخرین آمار بیشترین شکایت از شرکتها و اپراتورها در سامانه ۱۹۵ ثبت شده است. این آمار هر روزه بر اساس شکایت های مشترکان به روز رسانی می شود و آخرین تعداد شکایت های جاری را به نمایش می گذارد.

بر اساس آمار فروردین ماه بیشترین شکایات در حوزه اینترنت و دیتا به ترتیب مربوط به شرکتها و اپراتورهای: مخابرات ایران- های وب- پارس آنلاین-همراه اول-صبانت-ایرانسل-آسیاتک است.

در حوزه تلفن همراه بیشترین شکایات به ترتیب مربوط به: همراه اول-ایرانسل- رایتل- شاتل است.

در حوزه شکایات مربوط به تشعشعات نیز به ترتیب: ایرانسل-همراه اول- رایتل بیشترین شکایات را به خود اختصاص داده اند.

ادعای ارزان بودن اینترنت؛ از وزارت ارتباطات اصرار از مجلس انکار

مسئولین وزارت ارتباطات دائماً نه تنها گرانی اینترنت را رد می کنند بلکه بارها اذعان کرده اند اینترنت ایران در مقیاس های جهانی جزو ارزان ترین های دنیا محسوب می شود و همچنین گرانی دلار و وابستگی شدید به واردات تجهیزات مخابراتی را باعث فشار بر اپراتور ها می دانند.

در حالی که به عقیده محمدرضا منصوری عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ایران از نظر ارائه خدمات اینترنت جزو کشورهای گران دنیاست و این موضوع با توجه به درآمد سالانه افراد که-بین ۱۱ تا ۱۲ میلیون تومان است- قابل قبول نیست. وی دلیل مدعای خود را هزینه هنگفت تبلیغات اپراتور ها در صدا و سیما و سایر رسانه ها می داند.

همچنین حمیده زرآبادی عضو دیگر کمیسیون صنایع و معادن معتقد است که کیفیت و سرعت اینترنت ارائه شده توسط شرکت‌ها متناسب با قیمت این سرویس‌ها نیست و قوانینی که در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مصوب می‌شود و نظارت‌های این سازمان به نفع اپراتورها و نوعی برداشت از جیب مردم است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 4
  • غیر قابل انتشار: 1
  • IR ۱۷:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
    1 0
    لطفا راهنمایی کنیدراه شکایت ازدفاترپیشخوان چگونه است وفارغ از شکایت مرسوم قضایی، ازطریق سلسله مراتب بایدچگونه اقدام کردوتشکیلات بالادستی پیشخوان هاکجاست؟باتشکر.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس