کد خبر 949995
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۰:۵۶
حسین شریعتمداری نمایه - کراپ‌شده

تنگه هرمز باید به روی برخی از کشورهای عربی نظیر عربستان، بحرین و امارات که با این تصمیم آمریکا همراهی کرده‌اند نیز بسته شود.

به گزارش مشرق، «حسین شریعتمداری» در یادداشت روزنامه «کیهان» نوشت:

تصمیم اخیر ترامپ در وارد کردن سپاه به فهرست گروه‌های تروریستی! اگرچه به تنهایی از کمترین ارزش سیاسی و یا نظامی برخوردار نیست ولی شواهد موجود حکایت از آن دارند که این تصمیم با هدف آزمون ایران اسلامی اتخاذ شده است و دنباله آن به چگونگی برخورد جمهوری اسلامی با این تصمیم بستگی دارد و چنانچه با واکنش هوشمندانه و مقتدرانه ما روبرو شود می‌توان و باید آن را یک فرصت طلایی و استثنایی تلقی کرد که در آستانه سال نو به ایران اسلامی هدیه شده است. بخوانید!

بیشتر بخوانید:

همه تحریم‌های آمریکا علیه سپاه


۱- ابتدا باید گفت که ترامپ احمق هست ولی برخلاف برخی از تصورهای رایج، دیوانه نیست، او چهره بدون روتوش آمریکاست، همان دست چدنی اوباماست که از دستکش مخملین بیرون آمده است. ترامپ گزینه حزب جمهوریخواه آمریکاست که فیلترهای چندگانه درون حزبی را پشت سر گذاشته و از سایر نامزدهای این حزب برای نامزدی ریاست جمهوری آمریکا مناسب‌تر تشخیص داده شده است. توجه به این نکته از آنجا اهمیت دارد که نباید به تصور دیوانه بودن ترامپ، اقدامات او را بی‌حساب و کتاب تلقی کنیم و از این رهگذر در محاسبات خود به خطا برویم. بله، ترامپ احمق هست، آنهم از نوع احمق‌های درجه یک (به تعبیر حکیمانه حضرت آقا) ولی حماقت او برخاسته از حماقت مثال‌زدنی سیاست‌پردازان آمریکا در فهم ماهیت انقلاب اسلامی است که در بسیاری از موارد محاسبات آنان را با نتیجه معکوس روبرو کرده است. به قول برتراند راسل، فیلسوف شهیر انگلیسی؛ «گزارشی که یک فرد احمق درباره سخنان یک انسان باهوش ارائه می‌کند، هرگز دقیق و قابل اعتماد نیست، چرا که او آنچه می‌شنود را به آنچه می‌تواند بفهمد ترجمه می‌کند». همین جا بی‌انصافی است اگر به این نکته اشاره نکنیم که رهبر معظم انقلاب ترامپ را «دیوانه نما» نامیده‌اند و بعدها «نیکی هیلی» نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل اعتراف کرد از جانب ترامپ ماموریت داشته از او چهره یک دیوانه را به جهانیان ارائه کند تا باعث وحشت آنان و تن دادن به خواسته‌های ترامپ شود!


۲- اقدام اخیر ترامپ در وارد کردن سپاه به فهرست گروه‌های تروریست اگرچه احمقانه است و با هیچیک از موازین و قوانین حقوق بین‌الملل انطباق ندارد ولی این اقدام را باید تصمیم تمامیت نظام حاکم بر آمریکا دانست و نه یک رئیس‌جمهور دیوانه! تفاوت این دو نگاه، آن است که در نگاه اول، دست روی دست می‌گذاریم و یا، به امید اینکه با تصمیم ترامپ از درون حاکمیت آمریکا مقابله شود، واکنش جدی نشان نمی‌دهیم. شبیه اقدام اخیر نمایندگان محترم مجلس که کلیات طرح دو فوریتی علیه اقدام اخیر ترامپ را تصویب کرده‌اند ولی تصویب نهایی را به تصمیم یک هفته بعد کنگره و در صورت موافقت کنگره با تصمیم ترامپ موکول کرده‌اند!


و اما نگاه دوم، تصمیم کنگره را هم بخشی از تصمیم ترامپ می‌داند و منتظر تصمیم کنگره نمی‌ماند. در این حالت پاسخ آمریکا را بدون فوت وقت پیش رویش می‌گذارند و ابتکار عمل را در اختیار می‌گیرند. چرا که موکول کردن واکنش نظام به تصمیم یک هفته بعد کنگره - بدون تعارف- نوعی عقب‌نشینی و به معنی آن است که انگار این کنگره آمریکاست که باید برای ما تصمیم بگیرد!


۳- آمریکا اعلام کرده است که تصمیم خود را با هدف جلوگیری از حضور و فعالیت سپاه در منطقه گرفته است! این ادعا در حالی است که؛ اولاً؛ حضور و فعالیت سپاه در منطقه بر عهده نیروی قدس است و این نیرو از چند سال قبل در فهرست آمریکایی گروه‌های تروریستی (!) قرار دارد. ثانیاً؛ آمریکا و متحدان غربی و عبری و عربی آن طی سال‌های اخیر نه فقط از رویارویی با نیروی قدس ناتوان بوده‌اند بلکه در تمامی رویارویی‌های منطقه - تاکید می‌شود که در تمامی رویارویی‌ها- میدان را به نفع سپاه خالی کرده‌اند.

سوریه، عراق، لبنان، فلسطین، افغانستان و مخصوصاً قلع و قمع تروریست‌های وحشی داعش نمونه‌هایی مثال‌زدنی از شکست‌های مفتضحانه آنهاست. امروز جنگ یمن که با پیش‌بینی احمقانه آمریکا و آل‌سعود، قرار بود حداکثر ظرف یک هفته تمام شود، وارد پنجمین سال خود شده است. الگوی انصارالله یمن نیروی قدس سپاه است و… بنابراین آمریکا اگر توان مقابله با سپاه را داشت در تمامی درگیری‌ها، میدان درگیری را به نفع سپاه ترک نمی‌کرد و آقای ترامپ مجبور نبود بعد از ۷ تریلیون دلار هزینه، دزدانه و با چراغ خاموش وارد عراق شود. اما حماقت آمریکا (و نه فقط ترامپ) فرصتی استثنایی در اختیار ایران اسلامی گذارده است. چگونه؟!


۴- آمریکا یک نیروی نظامی رسمی از یک نظام حکومتی مستقر را تروریست اعلام کرده است. این اقدام اگرچه برای اولین بار در دنیا صورت می‌پذیرد و در تقابل با قوانین و حقوق شناخته شده بین‌المللی است و ما در اولین اقدام ضروری باید ارتش آمریکا را تروریست اعلام کرده و این اقدام را در مجلس شورای اسلامی به تصویب برسانیم اما متاسفانه مجلس ما اولاً؛ تصمیم در این‌باره را به تصمیم هفته آینده کنگره آمریکا موکول کرده است! و ثانیاً؛ تنها نیروهای سنتکام (United States Central Command-CENTCOM) که شامل ستاد فرماندهی کل نیروهای ارتش آمریکا در منطقه غرب آسیا ، شرق آفریقا و آسیای مرکزی است را تروریست اعلام کرده است! مگر آمریکا تمام نیروهای سپاه را تروریست نمی‌داند؟! چرا ایران نباید تمام نیروهای ارتش آمریکا را در هر نقطه جهان که هستند، تروریست بداند؟! این تصمیم - ‌با عرض پوزش- بوی ضعف می‌دهد!


۵- سپاه یک نیروی نظامی رسمی در جمهوری اسلامی ایران است و تروریست دانستن آن با توجه به ضرورت مقابله با تروریسم به معنی آن است که آمریکایی‌ها به خود حق می‌دهند با نیروهای سپاه در هر نقطه‌ای که باشند برخورد نظامی بکنند. بدیهی است که با تروریست دانستن ارتش آمریکا، این حق برای ما نیز محفوظ خواهد بود که نیروهای نظامی آمریکا را در هر نقطه‌ای که یافتیم به عنوان عوامل تروریست قلع و قمع کنیم. مثلاً اگر به آب‌های سرزمینی ایران در خلیج‌فارس وارد شدند آنها را بازداشت و به اشد مجازات برسانیم. در این حالت بهانه‌هایی مثل اشتباه در جهت‌یابی نیز قابل قبول نخواهد بود چرا که تروریست، تروریست است چه راه گم کرده باشد و چه به نشان آمده باشد!


۶ - ما از امکانات و دسترسی‌های فراوانی برای پاسخ دندان‌شکن و پشیمان‌کننده به آمریکا و متحدانش برخورداریم که نباید آنها را از دست بدهیم. مخصوصاً آنکه بعید نیست کنگره آمریکا با مشاهده قاطعیت ایران اسلامی، از تصویب تصمیم ترامپ صرف‌نظر کند که در این صورت فرصت به دست آمده را از دست خواهیم داد! از جمله این امکانات، تنگه هرمز است. بخوانید!


۷- هشت سال قبل- آذرماه ۱۳۹۰- در حالی که کنگره آمریکا قانون تحریم نفتی کشورمان را در دستور کار داشت، طی یادداشتی آورده بودیم که در صورت تحریم صدور نفت ایران بهترین و موثرترین راه مقابله با آن، بستن تنگه هرمز به روی نفتکش‌هایی است که از این آبراهه عبور می‌کنند و با استناد به مواد ۱۴ تا ۲۳ کنوانسیون ۱۹۵۸ ژنو و مواد ۱۷ تا ۳۷ کنوانسیون ۱۹۸۲ جامائیکا نوشته بودیم که در شرایط یاد شده، مسدود کردن این تنگه حق قانونی ما نیز هست. این پیشنهاد بلافاصله با واکنش رسانه‌های آمریکایی، اروپایی و برخی از کشورهای عربی روبرو شد. روزنامه فرانسوی لوموند با اشاره به یادداشت کیهان نوشت؛ ایران توان بستن تنگه هرمز را دارد و تصویب قانون تحریم نفتی ایران در کنگره می‌تواند برای آمریکا و اروپا و متحدان منطقه‌ای آنها پشیمان‌کننده باشد. روزنامه آمریکایی بوستون‌گلوب نیز این تهدید را جدی تلقی کرد و نوشت؛ ایران عملاً هر لحظه که بخواهد می‌تواند تنگه هرمز را ببندد و این امر باعث قطع صادرات میلیون‌ها بشکه نفت در روز خواهد شد، بستن تنگه هرمز، شدیدترین پاسخگویی علیه منافع آمریکا خواهد بود و علاوه بر آن، رشد انفجاری قیمت نفت فقط در چند روز منجر به فاجعه‌ای جبران‌ناپذیر برای اقتصاد غرب خواهد شد. احمد العطار مفسر اماراتی و کارشناس برجسته امور دفاعی و انرژی گفته بود: مین‌گذاری در خلیج‌فارس به ویژه در تنگه هرمز اصلی‌ترین تهدیدی است که باید مدنظر داشت. وی خاطرنشان می‌کند که در سال ۱۹۸۸، ناو آمریکایی ساموئل بی‌رابرتز با مین کار گذاشته شده از سوی ایران برخورد کرد و تقریباً نابود شد.

العطار گفته بود: ایجاد میدان گسترده مین باعث ایجاد اختلال شدید در ترانزیت نفت و تجارت دریایی در خلیج‌فارس می‌شود و مقابله با آن تقریباً غیرممکن است. آژانس اطلاعات انرژی آمریکا در همان ایام با اشاره به اینکه، تنگه هرمز تنها راه آبی ۸ کشوری است که در مجاورت آب‌های خلیج‌فارس قرار دارند، مسدود شدن آن را فاجعه‌آمیز ارزیابی کرد و… ده‌ها واکنش برخاسته از وحشت غرب که احتمال بسته شدن تنگه هرمز در آن روزها - یعنی ۷ سال قبل- به دنبال داشت. گفتنی است این واکنش‌های آمیخته با دلهره کشورهای غربی و برخی کشورهای عربی درحالی بود که توان نظامی هشت سال قبل جمهوری اسلامی ایران با امروز حتی قابل مقایسه هم نبوده و نیست.


۸- مگر نه اینکه آمریکا، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تروریست و در نتیجه برخورد نظامی با آن را ضروری می‌داند!- البته هرگز جرأت چنین غلط‌های زیادی را نداشته و ندارد چرا که نیروها و پادگان‌های آمریکا نه فقط در منطقه غرب آسیا بلکه در بسیاری از نقاط دیگر دنیا در تیررس ما قرار دارند، ضمن آنکه متحدان آمریکا از جمله رژیم صهیونیستی و عربستان و امارات و بحرین نیز نمی‌توانند از مجازات در امان باشند- بنابراین عبور ناوهای جنگی و کشتی‌های تجاری آمریکا و متحدانش، امنیت ایران اسلامی را تهدید می‌کند و ایران با استناد به مواد یاد شده از دو کنوانسیون ژنو و جامائیکا می‌تواند و حق دارد به آنان اجازه عبور از تنگه هرمز را ندهد. گفتنی است، علاوه بر حق قانونی ایران برای بستن تنگه هرمز که در دو کنوانسیون مورد اشاره آمده است، جمهوری اسلامی ایران می‌تواند با استناد به حق اقدام متقابل یا تلافی‌جویانه -REPRISAL- که در حقوق بین‌الملل به رسمیت شناخته شده است نیز تنگه هرمز را مسدود کند.


تنگه هرمز باید به روی برخی از کشورهای عربی نظیر عربستان، بحرین و امارات که با این تصمیم آمریکا همراهی کرده‌اند نیز بسته شود. توضیح آنکه بند ۴ از ماده ۱۴ و بند یک از ماده ۱۶ کنوانسیون ۱۹۵۸ ژنو، تشخیص بی‌ضرر بودن عبور کشتی‌ها از تنگه هرمز را برعهده کشور ساحلی- در اینجا، جمهوری اسلامی ایران- گذارده است.


۹- نمی‌توان این نکته را نادیده گرفت که وقتی شماری از مسئولان با بهانه‌های موهوم به سپاه حمله می‌کنند و این نهاد برخاسته از انقلاب را که شهادت در راه خدا و پاسداری از جان و مال و نوامیس مردم را در شناسنامه درخشان خود دارد، زیر سؤال می‌برند، خواستار بازگشت سپاهیان و ارتشیان به پادگان‌ها می‌شوند! حضور منطقه‌ای سپاه را که ضامن جان و مال و ناموس خودشان نیز هست بی‌فایده می‌دانند! دوران موشک را تمام شده معرفی می‌کنند! نمایش موشکی سپاه را تحریک دشمن می‌دانند! ویا علی‌رغم کلاه گشادی که برجام به ملت تحمیل کرده است حاضر به ترک این معاهده ذلت‌بار نیستند! به جای عبرت گرفتن از خسارت محض برجام، در پی تحمیل FATF و CFT هستند و… بدیهی است که آمریکا از این وادادگی‌ها پیام ضعف دریافت کرده و جسارت پیدا می‌کند که سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی جای دهد! خوشبختانه اخیراً برخی از همان‌ها مواضع قبلی خود را تصحیح کرده‌اند که امید است بار دیگر مانند دفعات قبل از مواضع خود عدول نکنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 69
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 26
 • محمد IR ۰۱:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  دلخوش ندارید از این ترسوهای وطن فروش انتظاری جز خیانت نمی رود
  • حسین IR ۰۶:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
   53 27
   موافقم ولی ایکاش هم هرمز هم باب المندب رو ببندن
  • IR ۰۷:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
   49 22
   ترکیب شورای امنیت کشور، به نفع اصولگرایان است. امید است که شورای امنیت کشور، به حرف حاج حسین، توجه بفرمایند.
  • IR ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
   52 16
   اول امتحان کردن یک حرکت از طرف ریاست جمهوری امریکا و سنجیدن بازخورد ایران، بعد اتخاذ تصمیم نهایی از طرف سنای امریکا... اگر واکنش ایران منفعلانه بود شدیدترین تصمیم و اگر مقتدرانه و با صلابت بود عقب نشینی بدون هزینه و اکتفا به جنجال و پروپاگاندا. همیشه این راهبرد حرامزادگان یانکی بوده است. پس بسیار ساده لوحانه است به دعوای زرگری ترامپ احمق و سنا دلخوش باشیم و آنها را به خودی غیر خودی تفکیک کنیم هر دو سر و ته یک کرباسند!!!! بد نیست به اتفاقات چند سال اخیر نیم نگاهی داشته باشیم. یک نمونه بارز؛ انفعال برجامی و فشار حداکثری اقتصادی و تحریم های بعد از آن است.
  • دیدگا IR ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
   35 16
   حتی خبر اینکه از هفته آینده عبور و مرور از تنگه هرمز توسط نیروهای سپاه محدود میشه قیمت نفت و انرژی رو میکشه بالا ! با این توجیه که امنیت آبی و دریایی ایران باید تامین بشه و سپاه ناگزیر به انجام محدودیت در عبور و مرور هست! به نیروهای آمریکایی هم بعنوان نیروهای تروریستی تعامل بشه!! یعنی میشه؟! نیروهای تروریستی که ناو هواپیمابر دارن که تا خرخره پر از F35 هست! چه امریکایی کشونی بشه!!!
  • IR ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
   7 15
   شریعتمداری باید محاف داشته باشد او را باید مطهری زمان گفت شهید مطهری زنده
 • GB ۰۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  اين گوی واین میدان !!! بفرما اگه میتونی
  • ناشناس IR ۰۷:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
   54 47
   به فرض که ببندند که نمیتونند،مملکت غرق در انواع مشکلات اقتصادی هست..دیگه چی مونده برامون؟آقایون که مشکل ندارند،مردم هستند که شرمنده خانواده هاشون هستند..
  • محسن121 IR ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
   50 44
   یاید بگم دوستان و ارابابان شما خوب می دونند که بستیم و اگر لازم باشه دوباره می بندیم - خوشحالم که دشمنان ایران فارسی نوشتن هم یاد گرفتند
  • IR ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
   28 27
   تا الان هرچی خواستیم انجام دادیم.
  • BE ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
   26 8
   فارسیتون که خوب شد شنا هم یاد بگیرید
 • IR ۰۱:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  درود بر سردار اهل قلم . ان شاء الله مسئولین از خواب خرگوشی بیدار بشن . خسته شدین از بس حماقت دیدیم
  • IR ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
   27 33
   جناب حسین خان ! شما که همه چیزو میدونی وبرای هر چیزی راهکار انقلابی داری .یکبار خودتو نامزد انتخابات بکن تا وزن خودتو بسنجی!
 • IR ۰۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  72 38
  تروریست خواندن بخشی از نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران دقیقا یک تعریف هماهنگ بین واداده های غربگرای ایرانی و شیطان بزرگ‌ برای نفاق بیشتر در کشور میباشد واین همان سیاست کثیف تفرقه بینداز حکومت کن از دوره های سلطه انگلیس خبیث برای سلطه بر کشورهای مستقل میباشد
 • NL ۰۱:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  بعد اینکه تنگه رو بستیم چی؟اقتصاد و زیرساخت های کشور ظرف چند هفته نابود میشه.
  • IR ۰۸:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
   36 21
   حداقل اعراب خائن برای ترامپ گاوشیرده هستندبرای مابزشیرده خواهندشد این رایقین بدانیداعراب دیگه اعراب زمان پیامبرنیستنددنیاپرست واعیاش وخوشگزران دنیارابه هزاران بهشت عوض نمی کنند
  • IR ۰۸:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
   29 24
   تو از توان ایران بی خبری - دندانهای آمریکا ( کفتار وحشی) می شکند دنیای وحشی غرب این موجود چرب و چیل را زنده زنده تقسیم غنایمش می کنند نتیجه تقابل آمریکا با ایران شک نکنید
  • IR ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
   52 21
   مگه حسن جون بنفشت چیزی از اقتصاد باقیرگذاشته؟ اتفاقا بهتره توله های رانت خوار یا همان آقا زاده ها دیگه نمیتونن با واردات تولید رو تعطیل کنن و با این کار دوباره کارخانه ها و کارگاه هایی که علی برکت الله تعطیل شده بود دوباره باتدبیر سپاه فعال بشه
  • IR ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
   29 20
   چیزی که نابود میشه، اقتصاد بحران زده غرب و آمریکاست. فرانسه نمونه خیلی کوچیکیه از به هم ریخته شدن با بالا رفتن فقط چند سنت بهای بنزین.همین.
 • رضا IR ۰۲:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  28 18
  جانا سخن از زبان ما می گویی اما ....دیریست که این دل دل دلتنگ شدن ها /بی دغدغه تن داده به این سنگ شدن ها/زین رفتن کاهل چه تمنای فتوحی؟/تیمور نخواهی شد از این لنگ شدنها/کو ذوق چکیدن ز سر انگشت جنون کو؟!!! /جاری به رگ سوخته چنگ شدن ها
 • IR ۰۴:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  45 51
  بیان اینجور مسائل در سطح بالاتر قطعا به نفع مصالح کشور نیست
  • افشین IR ۰۶:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
   31 15
   مصالح کشور فقط بتن ریختن نیست.
 • IR ۰۴:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  59 47
  پیشنهاد ایشان منطقی به نظر می رسد
 • احسان IR ۰۵:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  64 54
  بازم تنگه بسته شد به لحاظ لوجستیکی عملی نیست شاید چند ساعت تعلل ایجاد کنیم اما عملا به صورت کامل غیر ممکنه
  • IR ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
   26 23
   غیر ممکن، رفتن فهم در کله امثال شماست.
 • IR ۰۷:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  26 8
  بعید است که در این دولت بشود .بستن کار ندارد ولی کنترل زندگی مردم توسط این دولت فشل نا کار امد ممکن نیست .نمونه سیل که اگر گروهای مردمی نظامی نبودند دولت فقط در حد چند مصاحبه وبخش نامه کار می کرد.
 • کولیوند IR ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  20 16
  درودبرشرفت
 • مدافع انقلاب IR ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  21 14
  به والله اگر جلوترعا تنگه هرمز بسته شده بود استکبار جلوی ملت ایران زانوی تسلیم می زد . چرا از این ابزار خدا دادی استفاده نمی شود . عبور از تنگه باید با پرچم اقتدار ایران باشد و عوارض مهم گرفته شود.
 • IR ۰۷:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  20 11
  ببندید حمایت میکنیم
 • IR ۰۷:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  18 12
  تحلیل دقیقی است که با میلیاردها خرج در مرکز پژوهشهی مجلس ویا مرکز مطالعات استراتیژیک رئیس جمهوری نمی توان همچیت تحلیل دقیق وکاربردی وبا منش امام راحل ورهبری بدست اورد پس مسولان تکان بخورند تا بیش از این سنگهابسته وسگها رها نباشند
 • IR ۰۷:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  17 15
  درهرصورت جنگ به نفع نیسد
 • IR ۰۸:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  20 9
  ضعف در مقابل دشمن باعث نابودی تدریجی خواهد شد اگر سالها قبل اقدام مناسب انجام شده بود امروز بحرین برای ایران شاخ نمی شد..
 • مردم IR ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  20 19
  عاقلانه برخورد کنید اینها همان تند روهای کم جنبه هستند که نانشان در جنگ ‌و بحران است هدفشان کشور نیست هدفشان ‌جیب خودشان است که پرشان کنند
 • SE ۰۸:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  21 15
  ملت و کشور سرکاره تا این دولت اصحال طلب واداده سر کاره
 • هموطن IR ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  26 21
  حسین آقا کمی هم سیاست داشته باش سنت بالا رفته بروباز نشست شومیدان رابده جوانترها
 • رضا IR ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  28 12
  تردید نکنید، تنگه هرمز را ببندید سخنی از مادر عروس
 • احمدخواجوند IR ۰۸:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  17 16
  فرمانده جنگ فرمودن حمله (حالا این فرمایشات راشخصی دیگری میگفت الان شورای امنیت ملی بجرم اختلال در نظم نظام تحویل دادگاه میشد چرا باید اجازه داده شود که هرکس درامور سیاسی وامنیتی کشورخالت کند)
 • IR ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  19 5
  جدا"دیگه باید چیکارمان کنند تا این کشور حداقل بعداز۴۰سال یک تکانی بخوره!؟
 • IR ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  16 14
  اولاًبهتره که آقای شریعتمداری در ارایه نظرات تخصصی در مورد حقوق بین الملل و خاصاً حقوق دریاها از اهل فن مشاوره بگیرین ثانیاً، اقتصاد خیلی از کشورهای بزرگ و متحد مثل چین و ژاپن و... به امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز وابسته اس و مطمنا با این اقدام، دنیا علیه ما موضع خواهد گرفت میشه در این شرایط حساس تصمیم منطقی تر گرفت
 • IR ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  18 20
  آقای شریعتمداری ، استاد ، آیت ا... ، دکترا سیاسی ، فیلسوف ، علامه دهر ، سردار ، سرلشکر و .... کشور رهبر داره !!! لازم نیست جنابعالی دکترین سیاسی ارائه فرمایید . اعلام دولتمردان آمریکایی جهانی نیست و اقبالی نخواهد داشت . نمی دونم چرا اینقدر جنگ را دوست دارید ؟
 • حمیدا IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  21 6
  ایران در این 6 سال،هرچه کشیده ،از دست «علی برکت الله» کشیده است وبس
 • IR ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  21 13
  نیاز به بستن تنگه هرمز نیست فقط کافیست که اجازه عبور کشتی های تجاری و نظامی آمریکایی داده نشود و کشورهایی که با تحریم آمریکا همراهی کنند نیز با پرداخت عوارض سنگین اجازه عبور دارند. بخشی از عوارض صرف خرید محصولات انسانی برای یمن شود
 • IR ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  12 8
  تا اونجا که یادمه، طبق محاسبات روزنامه کیهان، ترکیب مجلس فعلی، بیشتر از اصولگرایان، تشکیل شده. امید است، اصولگرایان عزیز، این طرح را عملیاتی کنند.
 • جواد IR ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  21 5
  تنها جای دنیا که بسته نمیشه تنگه هرمزه
 • مردم IR ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  3 6
  ببتدیدنه ببندیم
 • IR ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  34 5
  انقد که من به عاقل بودن ترامپ مطمئنم به عقل روحانی مطمئن نیستم
 • کیوان IR ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  21 22
  شریعتی وهمفکرانش اگرعقل داشتندحال وروزکشورمااین نبود.
 • AE ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  16 16
  احسنت.حتما.الله اکبر.
 • رضا IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  9 11
  قطعا اقدام متقابل حق ما ست ،اما اقدامی سنجیده ،کوبنده ،وحساب شده ،اگر ترامپ را دیوانه فرض کنیم خودمان رافریب داده‌ایم این نوع برخورد آمریکا دقیق و حساب شده است ،پس نیاز به اقدام متقابل دقیق و حساب شده در اسرع زمان ولی نه عجولانه واز روی احساسات داریم میبایست گزینه های مقابله به مثل این اقدام قبل از این اعلام آماده میشد ،با ادامه این سری اقدامات عملا برجام برای ما هیچ منفعتی نخواهد داشت ،خروج از برجام هم میتواند گزینه مناسبی باشد ،
 • IR ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  10 15
  علارقم اینکه از شریعتمداری و هم حزبی های تندروش بدم میاد ولی بنظرم تمام نیرو های ایرانی رو در سراسر جهان فراخوان بزنید حتی بچه های خودتون تنگه ارو هم ببندید
 • زورو IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  16 7
  میتونیم گروهبان روبندازیم روتنگه وببندیمش
 • IR ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  14 12
  ای کاش ایشان کاندید شوند و در انتخابات شرکت کنند!
  • IR ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
   6 10
   تا مشخص شود این حرف ها چه قدر طرفدار دارد
 • IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  15 13
  دوسال دیگر نظام و مردم این مسؤلان واداده و غربگرا را با حفظ نظارت و مدیریت تحمل کنند حتما در دولت های بعدی دیگر دنیا ایران را اینگونه خوار وذلیل و دشمنان را جسور نخواهند دید .
 • باى محمد غورخانى ملقب به بايغورخان CH ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  8 9
  يه دروازه آهنى درست كنيد و درش رو ببنديد فقط ريموت كنترلش رو بديد دست دولت دوست و برادر قطر!
 • IR ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  13 14
  دلم می خواست توی مسئولین هم یک آدم نترس پیدا می شد و این کارو می کرد .شریعتمداری که کاره ای نیست
 • IR ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  26 2
  نه اینکه برجام را آتیش زدیم ؟چشم حتما تنگه هرمز را می بندیم.
 • IR ۱۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  7 11
  درود بر جناب شریعتمداری مداد العلما افضل من دما الشهدا
 • محمد IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  4 5
  فقط بستن تنگه هرمز آن هم امروز که فردا دیر است
 • ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  8 4
  زرشک
 • محسن IR ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  9 6
  در دنیای امروز حق با کسی است که زور دارد نه کسی که حق دارد!
 • رسول مشهدي IR ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  17 6
  گيريم كه بستي چند روز ميتوني بسته نگهش داري؟
 • IR ۰۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۳
  6 3
  آقاي شريعتمداري!!!!كدام شواهد موجود حکایت از آن دارند که تصمیم آمريكابا هدف آزمون ایران اسلامی اتخاذ شده است؟؟
 • ali IR ۰۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۳
  5 3
  اگه میتونید تنگه را ببندید
 • Alireza IR ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۳
  5 5
  به عمق فاجعه پرداخته شد . وکوتاهی این امر یه خیانت بزرگ به تمام ایران و ایرانی است
 • سید حبیب IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۳
  3 10
  درود بر شما حاجی گل گفتی ما هم خواهان برخورد سخت و قاطع با تروریست های آمریکایی هستیم ان شاءالله البته اینجا هم باید به دستور رهبری و توسط نیروهای مسلح انجام بشه چون هم دولت هم مجلس منفعل هستند و اراده آنها بسیار بسیار ضعیف هستند و واداده هستند اکثرشون هم ... زاده هاشون توی کشورهای خارجی و حتی آمریکاست به همین خاطر نمی تونن بایستند و دارن به خودشون میلرزند
 • IR ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۳
  2 9
  وقتی جواب قلدری را با قلدری دادی حساب دستشون میاد.
 • US ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۹
  3 1
  اقا پس چرا نبستین تنگه رو؟خیطه ها
 • IR ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
  0 0
  یک قایق انتحاری با بمب بدید به شریعتمداری خودش را بزنه به ناوها آمریکایی ....نشسته اون بالا هارت و پورت میکنه .