کد خبر 949915
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۱
گندم

مجری طرح گندم وزارت کشاورزی گفت:با وجود سیل‌ و خسارت در استان‌هایی مانند خوزستان و گلستان، خودکفایی در تولید گندم در سال جاری نیز تکرار می‌شود و میزان تولید در مقایسه با سال قبل افزایش خواهد داشت.

به گزارش مشرق، اسماعیل اسفندیاری مجری طرح گندم وزارت کشاورزی اظهار کرد: خسارت سیل به تولید گندم در استان‌های خوزستان و گلستان حاد است اما در مجموع افزایش بارشها اثرات مثبتی درت ولید این محصول در کشور داشته است.

وی افزود: با وجود وارد شدن خسارت به تولید گندم در برخی از استانها اما در بخش کلان و ملی نگرانی بابت تامین یا کاهش تولید، گندم مورد نیاز در کشور وجود ندارد؛ وضعیت تولید گندم در سال جاری، عالی پیش بینی شده بود اما این سیل ها باعث شد که میزان تولید گندم در وضعیت خوب، باقی بماند.

بیشتر بخوانید:

یک راهکار هنری برای کمک مالی به سیل‌زدگان

مجری طرح گندم وزارت کشاورزی ادامه داد: از بابت میزان تولید گندم نگرانی برای سال زراعی جاری نداریم و هنوز معتقدیم که میزان تولید این محصور در کشور از سال آینده بیشتر است و دولت نیز مقدار بیشتری از گندم را از کشاورزان به صورت خرید تضمینی جمع آوری می‌کند.

وی با بیان اینکه میزان تولید گندم در دیم زار ها در سال جاری در مقایسه با سال قبل بیشتر است، تصریح کرد: میزان تولید گندم بعد از سیل های اخیر هنوز بررسی و تعیین نشده است اما در نهایت مشکلی برای تامین گندم مورد نیاز کشور از محل تولیدات داخلی نداریم.

آب گرفتگی مزاع مناطق سیل زده دلیل بر خسارت مطلق نیست

مجری طرح گندم وزارت کشاورزی با اشاره به بازدید از مزارع گندمی که دچار سیل شدهاندگفت: آب گرفتگی مزاع مناطق سیل زده دلیل بر خسارت مطلق نیست و به مرحله رشد گندم و میزان خروج آب از مزرعه بستگی دارد.

وی تصریح کرد: تولید گندم و خرید تضمینی گندم در سال جاری حتماً از سال قبل بیشتر از و در مجموع تولید کل کشور مشکلی برای تامین نیاز داخلی وجود ندارد و وضعیت امیدوار کننده است.

اسفندیاری پور با بیان اینکهدر سال جاری نیز خودکفایی گندم در کشور تکرار می‌شود گفت: سطح زیر کشت گندم در سال جاری حدود ۲ درصد در مقایسه با سال قبل بیشتر است از طرفی نیز با توجه به افزایش بارندگی، مزارع در وضعیت مطلوبی قرار دارند و تنها در سه استان سیستان بلوچستان، کرمان و یزد میزان بارندگی ها از نرم کمتر بوده است اما در سایر استان ها میزان بارندگیها بیشتر از نرمال است و بارندگیهای موثر با پراکنش مناسب داشتهایم.

وی تصریح کرد: میزان بارندگی تا به امروز در برخی از استان ها در مقایسه با کل بارندگی سال زراعی گذشته بیشتر است. کیفیت پایه بذور گندم نیز در سال جاری افزایش یافته است و از طرفی میزان تامین کود اوره برای تولید گندم در سال جاری ۳۰ درصد بیشتر از سال گذشته است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • IR ۱۶:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
    4 3
    هر وقت مثل روسیه یا امریکا یا جاهای دیگه دویا سه برابر جمیعت گندم تولید کردید بگید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس