لاریجانی نمایه

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: مسئله آمریکا فشار به حکومت ایران نیست بلکه فشار به بیماران ایرانی و ملت ایران است، در واقع رفتار آمریکایی‌ها تروریستی است.

به گزارش مشرق به نقل از خانه ملت، «علی لاریجانی» در حاشیه یکصدوچهلمین بین المجالس جهانی (IPU) در مصاحبه با شبکه الجزیره درباره برجام، گفت: دلیلی ندارد ایران به توافقی که تمامی جهانیان -به جز یک کشور مسئله‌ساز- به آن پایبند هستند، پایبند نباشد. آمریکایی‌ها به دنبال اجرایی کردن مسائل بسیاری هستند که بسیاری از آنها عملی نشده است. این موضوع نیز نخستین مسئله نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در گذشته آمریکایی‌ها به دنبال ایجاد برخی مشکلات در منطقه یا علیه ایران بودند که در این امر نیز ناموفق عمل کردند، بنابراین میان امیال آنها و آنچه در واقعیت رخ می‌دهد، تفاوت وجود دارد.

وی با بیان اینکه آمریکای امروز، آمریکای گذشته نیست، تصریح کرد: شرایط دنیا تغییر کرده و در دید کلان پس از سرکار آمدن ترامپ، اعتماد کشورها به آمریکا افول پیدا کرده و همبستگی گذشته به شدت شکاف برداشته است. این شکاف میان روسیه و آمریکا، چین و آمریکا، اروپا و آمریکا به خوبی قابل لمس است.

ایران با تحریم از پا درنمی‌آید

لاریجانی درباره راهکار ایران برای عبور از تحریم و مشکلات ناشی از آن، بیان کرد: ایران کشور بزرگی است و امکانات متنوعی دارد، از نظر نیروی انسانی متخصصان گسترده‌ای دارد، ایران کشوری نیست که با این اقدامات از پای درآید.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور ادامه داد: آمریکایی‌ها پس از بیرون کردن شاه از ایران که عامل خودشان در منطقه بود، دشمنی علیه ایران را شروع کردند، حتی سر صدام را کلاه گذاشته و او را برای جنگ علیه ایران تشجیع کردند، آیا آنها در این جنگ پیروز شدند یا ایران پس از این جنگ قوی‌تر شد؟

وی درباره مشکلات اقتصادی ناشی از اعمال تحریم علیه ایران، خاطرنشان کرد: در این زمینه باید به دو موضوع توجه کرد؛ نخست اینکه در حال حاضر ایران آنچنان متکی به نفت نیست، اگر چه زمانی اداره کشور در ایران متکی به نفت بود، اما در حال حاضر سهم نفت در بودجه کشور کمتر از ۲۰ درصد است و مابقی بودجه از سایر محل‌ها تامین می‌شود. دوم آنکه هر استقلالی هزینه دارد، ما در حال حاضر در جنگ هستیم.

رئیس قوه مقننه کشور گفت: علیرغم اینکه آمریکا و برخی از کشورهایی که آمریکا بر سر آنها کلاه گذاشته به ایران ستم و تجاوز کردند، ما روی پای خود ایستاده و سلاح خود را تامین کردیم، اگر آمریکا به دلیل توانایی ساخت موشک برای ایران مسئله سازی می‌کند، به دلیل قدرت ماست، ایران برای داشتن این موشک ها زحمت کشیده است.

ایران در سیاست خارجی متدولوژی خاصی دارد

لاریجانی درباره سیاست خارجی ایران، اذعان کرد: ما در سیاست خارجی متدولوژی خاصی داریم که با کارهای تاکتیکی تغییری نمی‌کند. ما معتقدیم ایران باید با کشورهای منطقه روابط صمیمانه داشته باشد و این موضوع از ابتدای انقلاب نیز همین گونه بوده است.

وی با بیان اینکه ایران به کشوری تجاوز نکرده است، ادامه داد: قطر هیچ سابقه سوئی از دوستی با ایران ندارد، ما همیشه با قطر دوست بودیم، بسیاری از کشورهای منطقه با ایران دوست هستند، ما با هیچیک از کشورهای منطقه مشکلی نداریم.

ایران به دنبال ایذاء سایر کشورها نیست

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ایران مورد تجاوز قرار گرفت اما به هیچ کشوری تجاوز نکرد، ما نمی‌خواهیم رفتار ما باعث ایذاء سایر کشورها شود، اما وضع آمریکا متفاوت است، آمریکا با ما دشمنی می کند.

لاریجانی با طرح این پرسش که علت دشمنی آمریکا با ایران چیست؟ خاطرنشان کرد: آمریکا زمانی ایران را پایگاه خود کرده بود و شاه عامل این کشور بود، اما با بیرون کردن شاه از ایران دشمنی آمریکا با ما شروع شد، مادامی که کشورهای منطقه با ایران روابط دوستانه داشته باشند، ما با آنها دشمنی نمی‌کنیم، چرا که آنها را کشورهای مسلمان دانسته و با آنها دوستی داریم.

آمریکا دشمن همه کشورهای اسلامی است

وی با بیان اینکه ایران حساب کشورهای اسلامی را از دشمنی آمریکا جدا می‌کند، بیان کرد: آمریکا دشمن همه کشورهای اسلامی است، زمانی که ترامپ داماد خود را که یک بچه و نوکر اسرائیل است به منطقه آورده و این فرد به کشورهای منطقه دستور می‌دهد، باعث خجالت ماست. حتی خود ترامپ اذعان کرد که دامادش عاشق اسرائیل است، ما حساب او را از کشورهای منطقه جدا می کنیم.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور درباره تروریست خواندن سپاه از طرف آمریکا، گفت: من بعید می دانم آمریکایی ها تا این اندازه بی عقل باشند که این اقدام را انجام دهند، اگر چه ترامپ کارهای نامعقول بسیاری انجام می‌دهد، اما مختصر عقلی نیز دارد. این موضوع از نظر ایران مانند این است که ارتش آمریکا جزو تروریست‌ها محسوب شود. آمریکا باید نتیجه این کار را ارزیابی کند.

لاریجانی تصریح کرد: این امر به حال و روز آمریکایی‌ها برمی گردد، اگر این اقدام را انجام دهند معادل آن است که CIA ، پنتاگون و ارتش آمریکا جزو گروه های تروریستی محسوب شوند.

مشکلات ایران با تغییر ساختارهای اقتصادی اصلاح می‌شود

رئیس قوه مقننه درباره مشکلات اقتصادی ایران و تاثیر تحریم ها در کاهش ارزش پول ملی و مسائل ارزی کشور، گفت: تمامی مشکلاتی که در ایران وجود دارد، معلول این موضوع نیست، برخی از مشکلات ایران با تغییر ساختارهای اقتصادی اصلاح می شود و این امر در ایران شروع شده است.

آمریکا به دنبال فشار به ملت ایران است

وی با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها نقش تروریست اقتصادی را بازی می‌کنند، بیان کرد: مسئله آمریکا فشار به حکومت ایران نیست بلکه فشار به بیماران ایرانی و ملت ایران است، در واقع رفتار آمریکایی ها تروریستی است. آمریکا زمانی با کارهای تروریستی داعش را در عراق ایجاد کرد تا این گروه در میان کشورهای اسلامی مسئله ایجاد کند، اما در حال حاضر نقش تروریست اقتصادی را بازی می کند.

لاریجانی با بیان اینکه رفتار امروز آمریکا رفتار تروریستی اقتصادی است، افزود: نباید این رفتار آمریکا را بزرگ کرد، چرا که همانگونه که داعش نتوانست کار مهمی انجام دهد، تروریسم اقتصادی نیز پس از مدتی مضمحل می شود.

ایران در مسائل هسته ای روی کمک هیچ کشوری حساب نکرد

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران در مسائل هسته ای روی کمک هیچ کشوری حساب نکرد، اظهار کرد: لازم بود ما از نظر هسته ای به جایگاهی برسیم که قابل تغییر نباشد و این کار را انجام دادیم. جایگاه ایران در مسائل هسته‌ای قابل انکار نیست، به همین دلیل آقای اوباما به رهبر انقلاب دو نامه نوشت و خواستار مذاکره شد، ایران از نظر تکنولوژی به نقطه مورد نظر خود رسید.

وی ادامه داد: ما روی کمک هیچ کشوری حساب نکردیم، آمریکایی ها تقاضای مذاکره کردند تا موضوع حل و فصل شود، پس از ۳ سال بحث و مذاکره توافق حاصل شد، اما از آنجایی که آمریکا ذاتاً مسئولیت شناس نیست، این توافق را برهم زد. ایران در مسائل هسته ای، استراتژی درستی را پیگیری کرد.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور درباره اقدامات اروپا برای همکاری اقتصادی با ایران، گفت: کشورهای اروپایی در تحقق این مهم تعلل دارند و این امر به ضرر خودشان است. ایران کشوری ۸۰ میلیون نفری است و جای خالی اروپاییان با سایر کشورها پر می شود.

نمی‌توان ایران را نادیده گرفت

لاریجانی اظهار کرد: ایران با کشورهای چین، روسیه و ترکیه روابط بسیار سنگین اقتصادی دارد و کشورهایی که با ایران همکاری نمی کنند، خودشان محروم می شوند. ایران کشوری نیست که بتوان آن را نادیده گرفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادعای آمریکایی ها و اسرائیلی ها مبنی بر دخالت ایران در امور کشورهای منطقه را حرفی بی ربط دانست و خاطرنشان کرد: ما به درخواست دولت های سوریه و عراق برای مبارزه با تروریسم و داعش که آمریکایی ها آن را تشکیل دادند به این کشورها کمک کردیم و بنایی بر دخالت در امور کشورها نداریم.

وی با طرح این پرسش که در حال حاضر که در پایتخت قطر هستیم، آیا دخالتی در امور این کشور داریم؟ افزود: این وضع برای سایر کشورها نیز وجود دارد، ما به درخواست عراق و سوریه به این دولت ها برای مبارزه با داعش کمک کردیم.

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: در یمن سالیان سال میان حوثی‌ها و علی عبدالله صالح مشکلاتی وجود داشت، درسفری که به یمن داشتم علی عبدالله صالح اذعان کرد "من دوست دارم بتوانیم با حوثی ها در دولت وحدت ملی کار کنیم"، ما نیز موافق بودیم چرا که آنها بخشی از کشور یمن بودند، اما به دلیل فشار سعودی ها خودشان از زیر بار این موضوع شانه خالی کردند.

ایران با کشورهای منطقه مشکلی ندارد اما کار اشتباه آنها را تایید نمی‌کند

لاریجانی با بیان اینکه سعودی‌ها نگذاشتند علی عبدالله صالح کار خود را در یمن انجام دهد، گفت: ما نمی توانیم بر کار اشتباه سعودی ها صحه بگذاریم. سعودی ها در چند سال گذشته جوان، پیرزن، بیمار و بیمارستان را بمباران کردند و تمایل دارند ما نیز آنها را تایید کنیم. ما با کشورهای منطقه مشکلی نداریم، اما کار اشتباه آنها را تایید نمی کنیم.

وی با بیان اینکه ایران دخالتی در امور کشورهای یمن، لبنان، عراق و سوریه ندارد، بیان کرد: حادثه ای که در لبنان اتفاق افتاد به دلیل این بود که اسرائیل بیروت را گرفت، در آن زمان حزب الله در مقابل تجاوز اسرائیل تشکیل شد، این موضوع ارتباطی به ایران ندارد، البته ما از مقاومت فلسطین دفاع می کنیم.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور اذعان کرد: ما این حرف آمریکایی ها را که بیان می‌کنند "قدس جزو معامله بزرگ است و آن را در اختیار می‌گیریم"، را درست ندانسته و اینکه کشورهای منطقه به این موضوع حساسیت ندارند، را خجالت آور می دانیم.

لاریجانی درباره برنامه موشکی ایران، گفت: درباره این موضوع باید به سابقه آن برگردیم، ایران تجربه جنگی ۸ ساله را دارد که سایر کشورها در این دوران از دادن سلاح به ما خودداری کردند، بنابراین ما مجبور شدیم برای دفاع از خودمان موشک بسازیم.

وی ادامه داد: سایر کشورها به صدام موشک می‌دادند که تهران و سایر شهرهای ایران را بمباران کند، به عنوان نمونه عراق به شهر دزفول ۲۰۰ فروند موشک شلیک کرد، به همین دلیل ایران مجبور شد برنامه ساخت موشک را پیگیری کند، اما قصد تجاوز به کشوری را ندارد.

آمریکا در پشت صحنه به تروریست‌ها کمک می‌کند

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به حضور روسیه در سوریه و همکاری‌های این کشور با ایران، گفت: گفت وگوهای سازنده ای میان ایران و روسیه، به منظور برخورد با تروریست ها در سوریه انجام گرفت. به نظر من روسیه درباره این قضیه صادقانه عمل کرد، برخلاف آمریکایی ها که در رقه خیمه زده و از پشت صحنه به تروریست ها کمک می کنند و هم زمان اعلام می کنند به دنبال خروج از سوریه هستیم.

لاریجانی افزود: زمانی که ایران با کشوری همکاری می کند، براساس مشترکات خود این همکاری را انجام می دهد، با قطر کار می کنیم و می دانیم که قطر نیز با سایر کشورها ارتباط دارد، بنابراین ما براساس مشترکات خود با سایر کشورها همکاری می کنیم.

ایران به دنبال پایگاه زدن و تسلط بر سوریه نیست

وی ادامه داد: حضور ما در سوریه، حضور در پایگاه‌های مختلف نیست، ما به سوریه برای نابودی تروریست‌ها کمک می کنیم، ایران به دنبال پایگاه زدن و تسلط بر سوریه نیست، بنابراین این موضوع که بیان می‌کنند ایران ۷۰ کیلومتر از جولان دور شود، حرف درستی نیست، ما بنایی نداریم که در سوریه بمانیم تا زمانی که دولت سوریه از ایران بخواهد کمک می کنیم، در غیر اینصورت سوریه دولت مستقلی است و کار خود را می کند.

رئیس قوه مقننه کشورمان با بیان اینکه نقش حزب الله و ایران با یکدیگر متفاوت است، تصریح کرد: استراتژی ایران برپایی پایگاه در سایر کشورها نیست و ما مخالف این امر هستیم، در صورتی که دولتی از ما برای مبارزه با تروریسم کمک بخواهد، کمک می کنیم.

هبه جولان به اسرائیل فضاحت آور است

لاریجانی خاطرنشان کرد: هبه قسمتی از سرزمین سوریه (جولان) به اسرائیل فضاحت آور است و بسیاری از کشورها در برابر این موضوع موضع گرفتند، ما با این رفتار آمریکا مخالف هستیم، اگر چه اسرائیل از در اختیار گرفتن جولان بسیار خوشحال شد، اما این موضوع عملی نخواهد شد، چرا که این توافق تنها میان ترامپ و اسرائیل است، بنابراین ما با این رفتار اسرائیل مخالف هستیم.

وی با بیان اینکه ایران به ارتش سوریه برای مبارزه با تروریست ها کمک می کند، گفت: شما می توانید از مسئولان سوری و عراقی درباره اینکه ایران در این کشورها پایگاه دارد یا خیر، سوال کنید. ایران در این کشورها پایگاه ندارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی درباره برخی اقدامات تروریستی اسرائیل علیه ایران، بیان کرد: اگر چه اسرائیلی ها در مواقعی کارهای تروریستی علیه ایران انجام می‌دهند، اما ایران جواب این کارها را می دهد، اسرائیل نیز این موضوع را می داند، ممکن است این جواب در جای دیگری باشد.

لاریجانی درباره اقدامات اسرائیل در سوریه، گفت: اسرائیل کارهای خطای بسیاری مانند وصل کردن بلندی‌های جولان به خودش، را انجام می‌دهد، اقداماتی که اسرائیل در سوریه انجام می دهد، قابل تحمل نیست، اما اینکه اسرائیل کار تروریستی علیه ایران انجام دهد، بحث دیگری است که تا بحال نیز سابقه داشته، ایران نیز جواب این اقدامات را بی پاسخ نمی‌گذارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • IR ۲۲:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  4 55
  امریکایی ها ضد بشریت اند.
  • IR ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
   1 0
   هنوز جنگ نشده مملکتمون داره میره زیر اب وای بحالی که جنگ بشه چهارتا سد ما را بزننن کارمون تمومه ...!!! انشالله خدا شما را از توهم نجات بده اون شاه هم مریضی توهم قدرت داشت یه شبه کله پاش کردن
 • IR ۲۲:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  16 13
  باتحریم که ایران ازپادرنمیاید.ولی بالوایح وطرح هایی که دربیست دقیقه شماتصویب می کنید شاید ازپادربیاد
  • IR ۲۳:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
   2 36
   این انقلاب ان شاء الله به دست صاحب اصلی ش آقاحجت بن الحسن (ارواحنافدا) تحویل خواهیم داد.وهیچ قدرتی قادر به ازپادرآوردنش نیست
 • IR ۲۳:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  4 0
  توجات راحته ما که ازپا دراومدیم
 • IR ۲۳:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  18 0
  آره درسته. با تحریم از پا در نمیاد ولی با رانت خواری، فساد مالی - بانکی گسترده، پولشویی و روانه شدن پول نفت به جیب افرادی خاص که معلوم نیست چه کسانی هستند قطعا از پا در میاد ... لذا اگرچه خیلی دیر شده ولی مفسدان اقتصادی رو گردن بزنید تا شاید اوضاع مملکت بهتر بشه.
 • ناشناس IR ۰۷:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
  7 0
  ایران از خیانت خائنین داخلی که شیفته غرب هستند از پادر خواهد آمد . و این موضوع مهم رو آمریکا و صهیونیست‌ها خوب می دانند و روی خیانت ، خائنین خیلی حساب بازکرده اند.
 • ناشناس IR ۰۷:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
  0 0
  آقای لاریجانی کاملا درست میفرمایند که ایران با تحریم از پادر نمی آید چونکه اگه مواظب نباشیم ، ایران اسلامی از خیانت خائنین داخلی که شیفته غرب هستند از پادر خواهد آمد . و این موضوع مهم رو آمریکا و صهیونیست‌ها خوب می دانند و روی خیانت ، این خائنین خیلی حساب بازکرده اند. و این خائنین داخلی در حال حاضر جنگ اقتصادی رو به نیابت از شیطان بزرگ آمریکا در داخل کشورمان انجام میدهند.
 • احمدخواجوند FR ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
  0 0
  حالا که از پا درنمیاد از سر چی ؟
 • حقوقدان US ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
  7 0
  چرا مجلس تا حال قانونی برای با مفاسد اقتصادی تصویب نکرده است. سرنوشت مرجان و خاوری و دهها مفسد اقتصادی چه میشود چرا روز به روز بر مفسدان افزوده میشود. چرا قانون منع به کارگیری 2 تابعیتی برای مسئولان اجرا نمیشود. چرا برای مسائل پیش پا افتاده هفته ها وقت مجلس گرفته میشود
 • IR ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
  2 0
  باتحریم ازپا درنمیائیم اما بااشرافیتو حقوقای نجومیو مذاکرات ذلت افرینو.هزارن کفتو زهرمار ازین قبیل چطور ققققررررربببااان.خودم کردم که لعنت برخودم باد .که فله ای بدون تحقیق رای میدیم وبراخودمون مکافات درست میکنیم
 • ناشناس IR ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
  9 0
  شما که خود به تنهایی با دوستان دولتیتون خود تحریم هستید بغیر از شما مجلسی هاچه کسی میتواند با اصلاح قوانین تخلفات دولت رو محکوم وبه اخیه بکشه با اطمینان میگم دیگر جای شما وافکارتان در مجلس اینده نیست مشرق جان اگه منظور بفرمایید معلومه شماهم موافقی اگر نه که .....
 • جواد IR ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
  0 0
  لعنت
 • IR ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
  1 0
  تحریم به کنار کالای ایرانی رو تبلیغ کنید امکان ساخت تولیدات داخلی را فراهم کنید .انقدر از تحریم خوره توذهنتان نسازید .توکل بر خدا روپای خودمان بایستیم.
 • IR ۱۸:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
  0 0
  ایران که با تحریم ازپا در نمیاد که جای خود دارد.آمریکا را به زانو در میاورد‌
 • دالتون ها IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۰
  0 0
  تو اصلا معنی تحریم را می فهمی ؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس