کد خبر 948613
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۴
رئیسی نمایه

رئیس قوه قضائیه گفت: کارخانه‌های تولید داروی آستان قدس با افزایش ۲ برابری ظرفیت، ۴۵ درصد داروی موردنیاز بیماران هموفیلی کشور را تولید می‌کنند.

به گزارش مشرق به نقل از آستان نیوز، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در مراسم تکریم و معارفه تولیت جدید آستان قدس رضوی که در تالار ولایت حرم مطهر رضوی برگزار شد، با اشاره به اینکه اقدامات و تغییر رویکردهای آستان قدس رضوی طی سه سال اخیر در راستای منشور هفتگانه آستان قدس رضوی و سند بالادستی این نهاد بوده است، اظهار کرد: تمام راهبردهای آستان قدس طی سه سال اخیر مبتنی بر منشور مقام معظم رهبری بوده است، به‌طوری‌که در راستای عمل به این منشور، آنچه ساختار در این آستان نورانی بود تقویت و ساختارهای موردنیاز نیز تشکیل‌شده است.

بیشتر بخوانید:

رئیسی در نخستین سفر استانی به گلستان می‌رود

وی ادامه داد: ازجمله برای کمک به محرومان بنیاد کرامت رضوی و معاونت امداد مستضعفین تشکیل شد، برای پیگیری و پایش اقدامات معاون امور راهبردی، برای انسجام‌بخشی به فعالیت‎های فرهنگی، سازمان فرهنگی تشکیل شد و همچنین معاونت علمی و مرکز امور بین‌الملل نیز در راستای تحقق این منشور تشکیل شد.

تشکیل دفاتر نمایندگی آستان قدس در تمامی استان های کشور با ساختار غیرحجیم

تولیت سابق آستان قدس رضوی با اشاره به تشکیل دفاتر نمایندگی آستان قدس رضوی در تمامی استان‌های کشور، ابراز کرد: ساختار دفاتر استانی آستان قدس، ساختارهایی غیر حجیم و چابک است، در هر استان تنها سه نفر در این دفاتر مرتبط با آستان قدس هستند و بقیه امور با استفاده از ظرفیت خادم یاران رضوی انجام می‌شود.

وی با اشاره به اقدامات انجام‌شده در آستان قدس در راستای محرومیت‌زدایی و کمک به نیازمندان، بیان کرد: موضوع محرومیت‌زدایی در آستان قدس با سایر نهادهای امدادرسان کشور متفاوت است، رویکرد آستان قدس در این زمینه استفاده از ظرفیت خادم یاران رضوی و اساس کار توانمندسازی محرومان و مستضعفان است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین رئیسی بابیان اینکه در حال حاضر بیش از ۲۰۰ هزار خادم یار رضوی در سراسر کشور آماده خدمت به محرومان به نام امام رضا (ع) هستند، افزود: امروز با تشکیل ۲ هزار کانون خادم یاری در کشور، میلیون‌ها خدمت به نام امام رئوف (ع) بدون کوچک‌ترین منتی به نیازمندان ارائه می‌شود.

وی با اشاره به حضور بنیاد کرامت رضوی در حوادث طبیعی در کنار مردم، ابراز کرد: این بنیاد در امدادرسانی با واکنش سریع چه در زلزله کرمانشاه و چه در سیل استان گلستان از ابتدایی‌ترین لحظات وقوع حادثه در کنار مردم بودند.

تغییر رویکردها باعث افزایش سرمایه اجتماعی آستان قدس رضوی شد

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به تغییر رویکردهای آستان قدس رضوی در حوزه‌های علمی و اقتصادی طی سه سال اخیر، تصریح کرد: سمت‌وسو اقدامات دانشگاه‌های علوم اسلامی رضوی و امام رضا (ع) به‌سوی کادر سازی برای نظام مقدس اسلامی و جهان اسلام تغییر کرده است.

وی ادامه داد: رویکرد آستان قدس رضوی در حوزه اقتصادی انجام فعالیت‌ها در راستای گره‌گشایی از مشکلات مردم و رفع نیازهای استراتژیک کشور بوده است، در همین راستا ظرفیت کارخانه‌های تولید داروی آستان قدس ۲ برابر شده است. به‌طوری‌که امروز این آستان ۴۵ درصد داروی موردنیاز بیماران هموفیلی را تأمین می‌کند و به‌زودی صد درصد این نیاز را برآورده خواهد کرد.

حجت‌الاسلام رئیسی یادآور شد: این تغییر رویکردها هزینه‌های اجتماعی را به سرمایه اجتماعی تبدیل کرده است و نتیجه آن افزایش نذورات و موقوفات این نهاد مقدس طی سه سال اخیر بوده است.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اقدامات انجام‌شده در راستای ساماندهی اقتصادی آستان قدس ابراز کرد: تعداد شرکت‎های زیان ده آستان قدس از ۱۴ شرکت به یک شرکت رسیده که آن شرکت هم طی چند ماه آینده به سودهی خواهد رسید و در سال ۹۸، ۹۹ و ۱۴۰۰ پیش‌بینی می‌شود بخش عمده‌ای از هزینه‌های آستان قدس در بخش اقتصادی تأمین خواهد شد.

ظرفیت تبدیل‌شدن آستان قدس به قطب علمی کشور فراهم است

وی افزود: بیمارستان رضوی اردیبهشت‌ماه ۹۵ از آستان قدس کمک دریافت می‌کرد اما امروز خودکفا شده و در حال راه‌اندازی ۱۱ اتاق عملی است و با توجه به امکانات فراهم‌شده ظرفیت تبدیل‌شدن آستان قدس به قطب علمی کشور فراهم است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین رئیسی گفت: با خام فروشی مخالف بودیم، طی سه سال اخیر ۷۰ درصد املاک آستان قدس کمتر از زمان‌های قبل فروخته‌شده و سعی کردیم سرمایه‌های آستان قدس را حفظ کنیم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین رئیسی ابراز کرد: دولت الکترونیک امروز امری بسیار مهمی است، درگذشته ۴۵ سامانه الکترونیک در آستان قدس بود و ۹۱ سامانه نیز طی سه سال اخیر ایجادشده، از سامانه غذای حضرتی گرفته تا پاسخگویی به سؤالات شرعی.

وی بابیان اینکه در توسعه حرم مطهر ۲۰ درصد مسیر تشرف زائران فراهم‌تر شده است، ادامه داد: تمام اقدامات آستان قدس بر اساس کارهای علمی و مطالعات کارشناسی عمیقی بوده است و بنده اعتقاد راسخ به کار کارشناسی دارم.

رئیس قوه قضائیه با تأکید بر اینکه آنچه انجام‌شده با آنچه در شأن این آستان مقدس است فاصله زیادی دارد، برای حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی در این سمت آرزوی موفقیت و توفیق کرد و گفت: آنچه خدمت در این مدت انجام‌شده، بدون تردید از لطف و کرم امام علی بن موسی‌الرضا (ع) و آنچه کاستی بوده مربوط به بنده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس