افغانستان (1).jpg

نیروهای ارتش افغانستان پس از درگیری های سنگین موفق شدند در جنوب غرب استان فاریاب پیشروی کنند اما کنترل شهرستان «ارغنج» را در مرکز استان بداخشان از دست دادند.

به گزارش مشرق، جدیدترین خبرها از جنوب غرب استان فاریاب در شمال افغانستان حاکیست، شبه نظامیان طالبان پس از درگیری‌های سنگین و متحمل شدن ضربات ستگین مجبور شدند از برخی مناطق عقب نشینی کنند.

براساس اطلاعات به دست آمده، نیروهای ارتش افغانستان در جنوب غرب استان فاریاب توانستند شبه نظامیان طالبان را از روستاهای «حیدرخانه و بوری» در نزدیکی مرکز شهرستان قیصار عقب برانند و کنترل این مناطق را در دست گیرند.

به گفته منابع میدانی، با عقب نشینی شبه نظامیان طالبان و پاکسازی برخی مناطق در جنوب غرب استان فاریاب، برخی از خانواده‌های آواره شده دوباره به محل زندگی خود در روستای «بوری» بازگشتند.

فشارهای گسترده از سوی نیروهای دولتی به خصوص نیروهای ویژه عامل اصلی عقب نشینی شبه نظامیان طالبان بوده است؛ برخی گزارش‌ها از برور اختلاف گسترده میان نیروهای طالبان در این مناطق حکایت دارد که سرعت پیشروی نیروهای افغان را در این محور افزایش داده است.

اما شبه نظامیان طالبان در مناطق تحت تصرف در شهرستان قیصار مدعی شده‌اند فشار نیروهای دولتی و اختلاف داخلی منجر به عقب نشینی نشده و آنان برای کاهش مشکلات مردم از برخی مناطق خارج شده‌اند.

 

استان فاریاب در شمال افغانستان با کشور ترکمنستان هم مرز است و شامل ۱۴ شهرستان از جمله «شیرین تگاب، آلمار، قرغان، اندخوی، قرم قل، بالچراغ، قیصار، پشتون کوت، کوهستان، گرزیوان، میمنه، خان چارباغ، دولت آباد، خواجه سبزپوش ولی» است.

شهرستان‌های «کوهستان، پشت کوه (بخش جنوب شرقی و شمال) شیرین تگاب، بلچراغ» که حدود ۱۶ درصد از مساحت استان فاریاب را شامل می‌شوند در تصرف شبه نظامیان طالبان هستند.

درگیری‌ها میان نیروهای ارتش افغانستان و شبه نظامیان طالبان در شهرستان‌های «آلمار، قرغان، اندخوی، قرم قل، قیصار، پشتون کوت، گرزیوان، خان چارباغ، دولت اباد، خواجه سبزپوش ولی» همچنان ادامه دارد؛ شهرستان میمنه تنها نقطه‌ای در استان فاریاب محسوب می‌شود که در کنترل کامل ارتش افغانستان است.

از مرکز استان «بداخشان» در شمال شرق استان افغانستان خبر می‌رسد، شبه نظامیان طالبان پس از چند روز درگیری سنگین توانستند شهرستان «ارغنج» را به تصرف دربیاورند؛ نیروهای ارتش افغانستان برای بازپس گیری این شهرستان به منطقه اعزام شده‌اند.

استان مهم و راهبردی «بداخشان» با کشورهای تاجیکستان و پاکستان هم مرز است و ۲۸ شهرستان دارد؛ حدود ۲۰ درصد از مساحت این استان شامل شهرستان‌های جنوبی و مرکزی در سسیطره شبه نظامیان طالبان است.

نیروهای ارتش افغانستان نیز حدود ۳۰ درصد از مساحت خاک استان از جمله شهرستان‌های شمالی و شرقی را در کنترل دارند؛ درگیری‌ها در ۵۰ درصد از مساحت استان بداخشان ادامه دارد و مناطق میان نیروهای افغان و طالبان دست به دست می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • CA ۱۷:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  8 5
  بنظرم طالبان حدود نصف افغانستان را بایستی در کنترل داشته باشه و هر روز هم داره قویتر میشه. اسم این دولت افغانستان اسلامی هست ولی بنظرم خیلی هم اسلامی نیست و با بافت مذهبی افغانستان خیلی متفاوت هست برای همین این طالبان هر روز نیروی بیشتری جذب میکنند. وجود نیروهای آمریکایی در افغانستان نیز یکی از علل تمایل کشورهای منطقه به بی تفاوتی هست و‌با این روند بزودی افغانستان بطور کامل در دست طالبان خواهد بود.
  • IR ۰۷:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۳
   4 1
   طالبان مجاهدان راستین اسلام هستند و هدفی جز تحقق وحدت شیعه و سنی و اجرای قوانین شریعت ندارند. دولتی بسیار کارآمد و بدون فساد دارند و امنیتی ایجاد کرده اند که مردم افغانستان سالها است آرزویش را دارند. از همه مهمتر طالبان تنها پناهگاه مردم افغانستان از شر داعش هستند.
 • US ۱۹:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  4 8
  طالبان خیلی قویه واقعا نفوذشون زیاده نمیتونه مقابلشون وایسه افغانستان
 • حسینعلی IR ۲۰:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  5 8
  دشمن دشمن من دوست من هس ..باید با طالبان و فاطمیون آمریکایی ها رو از افغانستان خارج کنیم ....
 • IR ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
  0 0
  افغانستان ننگین ترین دوران تاریخی را از حیث اشغال کشور توسط بیگانگان تجربه می کند. کشوری که دارای سوابق افتخار آمیز و چشمگیری در زمینه مبارزه با استعمارگران داشته است. افاغنه عزیز و مسلمان مظلوم باید بدانند که شیطان بزرگ و همپایگی های داخلی و خارجی آن با اشغال این کشور و راه انداختن جنگی هدایتی صرفاً به استمرار ورود خسارات و تلفات برای تضعیف این کشور و ادامه حضور اهریمنی خود می اندیشند. همزمان با تسلیح رژیم دست نشانده افغانستان به تجهیز گروهک مولود خود یعنی طالبان مبادرت می ورزند. تنها راه رهایی افغانستان متأسفانه جنگی دیگر در سطح ملی علیه اشغالگران خارجی و ایادی آنهاست و گرنه تا قیام قیامت کشور روی آرامش و پیشرفت نخواهد دید.