سنگ قبر

یک روز برای چشم و هم چشم و رقابت، مزار مردگان را می شمردند و امروز برای فخر فروشی در مقابل دوستان و فامیل، حاضرند سنگ قبر دهها میلیون تومانی را به رخ بکشند؛ گویی جاهلیت هیچگاه پایان نمی یابد.

سرویس جامعه مشرق _ بارها و بارها از قیمت‌های مختلف و هزینه‌های متنوع مردن بخصوص در تهران، نوشته اند و گفته‌اند اما اکثر آنها معطوف به قیمت محل دفن است که در برخی قطعه‌های قدیمی و تک رقمی، به ده‌ها میلیون تومان هم می رسد اما اگر بخواهید همه چیز در مردن تان گران و لوکس باشد، تنها محل دفن گران، کافی نخواهد بود و سایر اجزا نیز اهمیت ویژه‌ای دارد؛ مثلاً سنگ قبر!

اگر این روزها و به بهانه سال نو شمسی، سری به بهشت زهرا (س) تهران زده و چند قدمی پیاده در میان قطعه‌های مختلف طی کرده باشید، خواهید دید که برخی قبرها با سایرین، تفاوت فراوانی دارد؛ چه از نظر شکل سنگ و حتی مرغوبیت آن. سنگ قبرهایی با رنگ و شکل‌های متفاوت، با طرح‌های خاص و شکل و شمایلی خاص تر از سایرین. انگار پز و موج لاکچری بودن به اینجا هم سری زده است.

وقتی محدودیتی برای قیمت سنگ قبر نیست

حالا که به رسم زیبای قدیم، سال نو بهانه‌ای است تا بیشتر به یاد گذشتگان باشیم، از این فرصت استفاده کرده و سری به یکی از سنگ فروشی‌های اطراف بهشت زهرا (س) می‌زنیم. مسئول سنگ فروشی می گوید همه مدل سنگی هست اما طبق معمول، بستگی به جیب و سلیقه شما دارد. اما به طور کلی در تخمین قیمت سنگ قبر، نوع سنگ، ابعاد، ضخامت و طرح روی آن تعیین کننده است.

آقای رسولی می گوید: در حال حاضر، گرانیت نطنز اصفهان، گرانیت سیمین، گرانیت برزیلی، انواع سنگ مرمر سفید و صورتی و کرم سنگ‌هایی است که برای سنگ قبر استفاده می شود. البته سنگ‌های خاص، کیفیت ویژه‌تری دارند که قیمت آن هم متفاوت است. اصل این نوع سنگ ایتالیایی است و کمتر پیدا می شود. سنگ قبر برزیلی هم کیفیت خوبی دارد اما متأسفانه در حال حاضر بیشتر آنها چینی هستند که به اسم برزیلی فروخته می شوند.

اگرچه این روزها، بیشتر افراد سنگ گرانیت سیاه برای قبرها استفاده می کنند اما برخی برای خاص بودن، سنگ مرمر هرات را انتخاب می کنند. این سنگ با توجه به اینکه بسیار سفید و درخشان است جلوه خوبی دارد و برخی حاضرند هزینه چند برابری کنند تا از این سنگ برای مزار عزیزانشان استفاده کنند که قیمت این نوع سنگ با توجه به ابعاد و شکل آن متفاوت است اما از ۱۵ تا ۲۵ میلیون تومان قیمت دارد.

در مغازه دیگری، چندین مدل خاص سنگ وجود دارد با طرح‌های برجسته. صاحب مغازه که خود را صالح معرفی می کند می گوید: این گونه سنگ قبرها بیشتر برای قبرهای قدیمی در قطعه‌های قدیمی تر بهشت زهرا (س) استفاده می شود. البته در قطعه‌های جدید، مسئولان سخت‌گیری بیشتری برای استفاده از این نوع مدل سنگ‌ها اعمال می کنند. نمی‌شود هر شکل و ارتفاعی را برای سنگ انتخاب کرد اما جنس سنگ محدودیتی ندارد بیشتر افراد برای خاص بودن جنس سنگ خاص را انتخاب می کنند.

وی می گوید: ما همه مدل مشتری در مغازه مان داریم. برخی به وصیت متوفی عمل می کنند و دنبال خریدن سنگ‌های گران یا ارزان هستند، برخی خودشان برایشان مهم است که سنگ خاص برای رفتگانشان سفارش بدهند، انگار که می خواهند با این کار نوعی ادای احترام یا ادای دین به آن فرد بکنند، شاید هم عذاب وجدان دارند و برخی هم شخصاً برای سفارش سنگ قبرشان می‌آیند. این افراد معمولاً اینقدر این موضوع برایشان مهم است که با وسواس بیشتری سنگ‌ها را سفارش می دهند حتی اینکه چه چیزی بر روی سنگشان نیز نوشته می شود هم برایشان مهم است.

"قدیم تعداد سنگ فروشی‌ها بسیار کمتر از امروز بود اما از وقتی که سنگ‌های چینی و درجه ۲ و ۳ به بازار آمده است و به قول بچه‌ها همه چیز فست فودی شده تعداد سنگ فروشی‌ها هم زیاد شده‌اند. بسیاری از آنها سنگ‌های چینی را به جای سنگ‌های اصل و درجه یک به مردم می فروشند."

وی در جواب اینکه یک سنگ خوب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد، می گوید: سنگ قبر باید یکدست و بدون خط باشد. سنگ سفید معمولاً دانه‌های آبی رنگ در درون سنگ قبر دارد. وجود لک و رگه زیاد در سنگ قبر از ارزش آن کم می کند. من همیشه به مشتری‌ها می‌گویم که موقع خرید پشت سنگ قبر را هم نگاه کنند تا ترک نداشته باشد.

ادامه می دهد: معمولاً برای سنگ‌های عادی یک تا ۳ روز بیشتر برای ارائه سفارش سنگ زمان نمی‌برد اما برخی سنگ‌ها توسط مشتری سفارش داده می شود که گاه یک ماه هم باید برای پیدا کردن آن سنگ در بازار زمان صرف کنیم. مثلاً اخیراً یک مشتری داشتیم که خودش سنگ قبر خودش را سفارش داد، چراکه می خواست سنگ قبرش را به آمریکا ببرد.

وقتی دلیل گران بودن برخی سنگ‌ها را از وی می پرسیم، در جواب می گوید: در حال حاضر در بازار پر شده است از سنگ‌های نامرغوب چینی که کاملاً مصنوعی هستند و بعد از یکی دو سال قرار گرفتن در آفتاب و باد و باران خراب می شوند. اما برخی سنگ‌ها طبیعی هستند و به همین خاطر است که قیمت بالایی دارند. ما سنگ‌هایی داریم که تا ۶۰-۷۰ میلیون تومان هم قیمت دارند.

وی تاکید می کند: حتی مشتری‌هایی داریم که تاکید دارند باید حتماً در سنگ قبری که برای نزدیکانشان سفارش می دهند از آب طلا در نوشته‌هایش استفاده کنیم که خود این موضوع هزینه بالایی دارد. البته بازار شب عید سنگ قبر نیز از بقیه روزهای سال بهتر است. بسیاری از خانواده‌ها سال به سال یاد رفتگانشان نمی‌کنند شب عید که می شود می خواهند سنگ قبرها را نو کنند تا شاید از شرمندگی پدر و مادر و رفتگانشان در بیایند.

وقتی سنگ قبر هم آپشن دار می شود!

اگر فکر می کنید انتخاب کردن سنگ قبر در میان هزاران مدلی که در بازار وجود دارد کار راحتی است سخت در اشتباه هستید. انتخاب با شماست، هر چقدر پول بدهید آش می خورید. هر چقدر پول بیشتری بدهید آپشن ها بیشتر می شود.

سنگ قبر مشکی یا سفید، طبیعی یا مصنوعی، دارای بالاسری یا بدون بالاسری، رنگ طلایی یا سفید یا قرمز نوشته، ضخامت سنگ، با گلدان یا بی گلدان، دارای جا شمعی یا بدون جا شمعی، عکس روی سنگ و مدل آن، حکاکی با دست یا لیزر، دارای قرنیز یا بدون آن، دو طبقه یا چند طبقه، کلاسیک یا ساده و ده‌ها آپشن دیگر که هنگام سفارس سنگ قبر می توانید آنها را انتخاب کنید. هر کدام هم هزینه خاص و جداگانه‌ای دارد. مثلاً نوشتن روی سنگ از ۱۵۰ هزار تومان شروع می شود تا یک میلیون تومان اگر هم مواد خاص بخواهد بسته به ماده مصرفی قیمت تغییر می کند.

اگر بخواهید کمی خاص تر باشید، سنگ قبر را شیشه هم می اندازند، سکو هم در کنار سنگ می گذارند برای نشستن بازماندگان.

خاص‌ترین سنگ قبرهای بازار

اما ماجرا به همین‌ها هم ختم نمی‌شود. با پیشرفت تکنولوژی و گسترش شبکه‌های اجتماعی، خدمات سنگ قبر، به فضای مجازی هم راه یافته است. مرتضی که قبلاً در یکی از همین فروشگاه‌های سنگ کار می کرده، در حال حاضر به صورت آنلاین ویزیتوری سنگ می کند. شماره‌اش به راحتی پیدا می شود و سریعاً شروع به صحبت درباره خدمات خود می کند. "مانند هر شغل دیگری سنگ قبر هم بالا و پایین دارد. شما هم می توانید به سنگ فروشی‌های ساده کنار خیابان بروید و سنگ‌های ۲۰۰ – ۳۰۰ هزار تومانی سفارش بدهید هم می توانید از طریق شبکه‌های اجتماعی سفارش سنگ قبرهای چند میلیون تومانی بدهید."

وی ادامه می دهد: در حال حاضر افراد دیگر مثل گذشته برای پیدا کردن سنگ خاص از این مغازه به آن مغازه نمی‌روند. شما با یک سرچ ساده به راحتی می توانید خاص‌ترین سنگ‌های مورد علاقه‌تان را پیدا کنید. خوبی این کار این است که افرادی که سنگ را سفارش داده‌اند برای اینکه آن را به اقوام و فامیل نشان دهند دست به دست آن را در فضای مجازی می چرخانند و این خود یک تبلیغ برای ما است.

"بعضی از آنها اینقدر این موضوع که سنگ قبری که برای خانواده شأن سفارش داده‌اند، به خوبی دیده شود را مهم می دانند که با سنگ قبر سلفی می اندازند و در فضای مجازی منتشر می کنند."

وی ادامه می دهد: در حال حاضر سنگ مرمر صورتی گران‌ترین سنگ قبر بازار است. هر کسی آن را سفارش نمی‌دهد. بیشتر افراد بالاشهر و پولدارها. البته منظورم این نیست که همه پولدارها اهل چشم و هم چشمی هستند اما خوب برای خیلی از آنها ۵۰ – ۶۰ میلیون تومان برای یک سنگ، عدد زیادی نیست.

از وی درباره اینکه آیا این سنگ‌ها با این قیمت دزدیده نمی‌شوند، گفت: البته خیلی از افرادی که این سنگ‌ها را سفارش می دهند مقبره خصوصی هم دارند اما نمی‌خواهم دروغ بگویم چرا خیلی از این سنگ‌ها دزدیده هم می شوند، هرچند که امنیت بهشت زهرا هم خیلی خوب است. بسیاری از این سنگ‌ها این قابلیت را دارند که یک لایه از روی آنها برداشته شود و دوباره استفاده شوند. اما خوب پیش آمده که برای یک قبر دوبار هم سفارش سنگ خاص داشته‌ایم. مثلاً چند سال پیش که سنگ ارزان‌تر بود اما همان زمان هم ۱۰ میلیون تومان برای یک سنگ زیاد بود دو خانواده با هم دعوا داشتند که سه بار سنگ قبر پدرشان را عوض کردند و سه بار ۱۰ میلیون تومان پول دادند تا طرح خودشان باقی بماند.

"حتی بارها در فضای مجازی و برخی سایت‌های فروش اجناس دست دوم دیده‌ام که سنگ قبر استفاده شده را برای فروش گذاشته‌اند. آن هم سنگ قبرهایی که میلیون‌ها تومان قیمت دارد و با قیمت‌های ناچیز ۱۰۰ -۲۰۰ هزار تومان برای فروش قرار داده‌اند."

سنگ قبر ایرانی یا خارجی؟ مسئله این است

مثل هر جنس دیگری سنگ قبرها نیز رقیب خارجی در بازار کم ندارند. از برخی فروشندگان درباره اینکه سنگ قبر ایرانی بهتر است یا خارجی می پرسیم که می گویند: بعضی سنگ‌های خارجی، مانند سنگ مزار هرات، سنگ مزار نانو طبیعی از سری سنگ‌های با کیفیت و مرغوب بازار سنگ بوده‌اند. اما سنگ‌های خوب از برندهای درجه یک ایرانی در بازار سنگ وجود دارد که به لحاظ کیفیت و مرغوبیت با بسیاری از سنگ‌های وارداتی قابل مقایسه نیستند. سنگ‌های ایرانی به لحاظ کیفیت و زیبایی از بسیاری از سنگ‌های خارجی بالاتر هستند و از نظر ابعاد و سایز و قیمت از سنگ‌های خارجی بیشتر به سلیقه خریدار توجه دارد. برای اینکه سنگ‌های مزار خارجی در چند سایز و ابعاد که در کارخانه سازنده ساخته شده است وارد ایران می شوند ولی سنگ‌های مزار درجه یک ایرانی در هر سایز و ابعاد و شکل و فرمی که خریدار سفارش دهد، فروشنده می تواند تحویل دهد.

وی ادامه می دهد: اما مهمترین نکته در مقایسه سنگ‌های ایرانی با خارجی قیمت خیلی ارزان‌تر سنگ‌های قبر ایرانی نسبت به مشابه خارجی‌اش است. شاید شما یک سنگ درجه یک ایرانی را چندین برابر ارزان‌تر از یک سنگ خارجی بخرید. همچنین به دلیل تنوع و وجود معدن‌های سنگ در جای جای کشورمان به لحاظ آب و هوا استقامت سنگ‌های ایرانی قابل توجه است. سنگ قبرهای ایرانی در هر نوع آب و هوایی پایدارو مقاوم است. زمانی شما به بهشت زهرا (س) می‌روید اگر به مزارهایی که به سنگ مزار ایرانی مزین شده توجه کنید متوجه خواهید شد که سنگ‌های مزار ایرانی با قدرت و زیبایی در جای خود قرار گرفته‌اند. بسیاری از سنگ‌های ایرانی آنقدر با کیفیت هستند که حتی برخی از فروشنده‌ها با نام سنگ‌های خارجی به خصوص سنگ برزیلی آن را با چند برابر قیمت به فروش می رسانند.

تا گذارتان به آرامگاه‌های ابدی نیفتد، به خوبی درک نمی‌کنید آنجا هم دنیایی است برای خودش. اما بخشی از آن، دنیای دروغینی است که آدم‌های زنده، برای مردگان ساخته‌اند. دنیایی میان این دنیا و آخرت. معلوم هم نیست از این زرق و برق‌ها چه می خواهند؟ آرام کردن درون پر تلاطم خودشان بابت فرصت سوزی‌هایی که در روزهای حیات بزرگترهایمان از دست داده‌ایم یا رقابت بی پایان برای کور کردن چشم عمو و عمه و خاله‌هایی که یک روز هم ما هم آنها در همان یک وجب جا آرام خواهند گرفت.

هرچه هست، هنوز آن پایین، یک پارچه ساده بیشتر نمی توان برد حتی اگر سنگ و مزار، میلیون‌ها میلیون قیمت داشته باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 54
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • امیرخان IR ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
  50 31
  من وصیت کردم بعداز مرگم منو از بالای کوه پرت کنن پایین .
  • IR ۱۷:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
   5 10
   کافر
  • IR ۱۹:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
   25 0
   ترویج کوهنوردی برای بازماندگان!!!
  • کوهنورد IR ۲۱:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
   19 1
   خب بعدش؟ کیه بیاد بعدا جمع ات کنه..؟
  • حامد ۲۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
   3 0
   =))
  • حسین IR ۰۰:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۶
   16 0
   بعد حیوانات میان برات فاتحه میخونن
  • حسن GB ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۶
   2 0
   عزیز من چرا برای دیگران درد سر درست میکنی؟ آیا فکر کرده‌ای که چگونه باید جسد عزیز شما را ببرند بالای کوه که بعد پرت کنند پأیین؟
  • IR ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۷
   0 0
   چقدر رمانتیک!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • US ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
  12 77
  داره و دوست داره خرج کنه، به من و شما چه؟ خودش می‌دونه این‌ها که برای آخرتش چیزی نمی‌شه.
  • علی راشدی IR ۱۸:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
   32 4
   از کجا آورده؟مکیدن خون مستضعفان هارتون کرده.
  • US ۱۸:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
   39 0
   جالبه این مقاله اونی که همین پولارو میده تا نزدیک امامزاده ها دفن بشن چیزی نمیگه . انگار فرق داره کجا خاک بشیم و بقیه صالحان برامون پارتی بازی میکنن چون قبر همسایشونه .
  • IR ۲۱:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
   16 0
   تو هم یکی نادونتر از اونها
  • IR ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۶
   1 5
   دوست عزیزمان گفتند "مستضعفان" این کلمه خودش جرم داره و خیلی وقته از دیکشنری جامعه حذفش کردند چو دیگه کاربردی نداره و کارشو انجام داده و تموم شدو فقط تو تحریک کردن به درد می خوره!
 • DE ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
  32 0
  وقتیکه هرروز عکس ماشینهای گرانقیمت رو چاپ میکنی اینجوری هم در جامعه تأثیر میگذاری . به تذکر بینندگان هم که گوش نمیکنید چون ماشاالله خودتون رو عقل کل میدانید .
  • US ۲۱:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
   2 6
   توی این مملکت دست از سر مرده ات هم برنمیدارن به قبرش هم کار دارن
 • IR ۱۵:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
  53 2
  خطبه 221 نهج البلاغه «آبائهم يفخرون» آيا به مقبره پدرانشان افتخار مى‌كنند؟ «ام بعديد الهلكى يتكاثرون» يا به تعداد معدومين فزون‌طلبى مى‌كنند؟ «اجساد خرت و حركات سكنت» آنان جسدهايى بودند كه متلاشى شدند و متحرك‌هايى بودند كه ساكن شدند. «و لئن يكونوا عبرا احق من ان يكونا مفتخرا» آن جسدها سزاوارترند كه سبب عبرت شوند تا مايه افتخار.
  • پژمان IR ۱۶:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
   18 0
   احسنت....زیبا بود
 • IR ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
  21 1
  این ها چون دلشان ویران و مخروبه هست سعی دارند ظاهری مادی خودشان را زیبا نشان دهند واقعا که بعضی ها دلشان از سنگ سخت تر است که مرگ را می بینند و باز هم عبرت نمی گیرند
 • IR ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
  15 0
  ماهی از سر گنده گردد نی ز دم
 • IR ۱۵:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
  20 1
  خریت قرن 21.
 • AE ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
  30 0
  پونصد میلیونم خرج کنین جهنمی باشه میره جهنم |:
 • فرامرز US ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
  5 41
  به تو چه من پول دارم میخوام 500 میلیون بدم قبر و 500 میلیون هم بدم سنگش تا برق برلیانش چشمت کور کنه ، وصیت کردم برای خودم هم به همین ترتیب ، آرامگاه ابدی حاج فرامرز ، این نوشتشو سفارش میدم با الماس بزنن برام .
  • پژمان IR ۱۶:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
   18 2
   شاید یهودی نباشی ولی قطعا صهیونیستی.....شما صهیونیستها هم زنده هاتون دنیا پرسته هم مرده هاتون...طلب خیر براتون دارم...
  • FR ۱۷:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
   16 2
   میخوای وصیت کن سرت رو از تنت جدا کنن بذارن داخل ظرفی مملو از الکل اونم بذارن روی قبرت هر کی میبینه تف کنن رو صورتت. فک کنم برا آخرتت خوبه.
  • IR ۱۸:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
   10 2
   بوی تعفن میدی
  • DE ۱۹:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
   18 2
   کرم و مار و موش خارجی هم سفارش بده که بریزن زیر زمین تا با کلاس باشه .
  • محمود IR ۰۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۶
   12 0
   شمایی که میخوای روی سنگ قبرت بنویسی((آرامگاه ابدی حاج فرامرز )) ... اگه مکه رفته باشی خودت رو حاجی بدونی که اون مکه می زنه به کمرت با این طرز تفکر احمقانه ات.... دوم اینکه کاملا پیداست که دوزار پول توی جیبت نداری که توهم هات خودت رو اینجا به قلم لیست می کنی میخوای عقده هات رو خالی کنی.... سنگ قبرت و مغز پوکت هر دو بوی تعفن می دن.....
  • علی محمدی IR ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۶
   3 0
   البته هر کسی اختیار مالشو داره، اما با همین هزینه ها آدم میتونه نام خودش رو بصورت ابدی زنده نگه داره، بعدشم حیف نیستپولی رو که میتونه کلی دعای خیر بگذاره پشت سر انسان و موجب خوش نامی انسان بشه، بدی بابت تخته سنگ بگذران روی قبری که توش اسکلت انسان رو گذاشتن ...
 • پژمان IR ۱۶:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
  12 2
  هنوز معنی انا لله و انا الیه راجعون را نفهمیدیم...یا شاید هم فهمیدیم و صرفا داریم با الله جدل میکنیم؟؟...اسممان مسلمان است ولی از کفار بدتریم...این پولها نباید هزینه درماندگان بشه؟...شاید اگر به نیت متوفی احسان کنیم بتونیم برای روحش آمرزش بخریم....تاسف بار و شرم آوره همزیستی با مردمانی که نه تنها معرفت الهی ندارند بلکه عقل زمینی هم ندارند..طاق و امارت به چه درده متوفی میخوره...هی هات...
 • DE ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
  6 0
  بالا سر این نوع قبرها همون چیزهایی باید خیرات بشه که عبدی دایم میگه در ایران آزاد بشه!با همین دست فرمون بریم جلو سر قبر این نوع مرده ها ۷ شبانه روز مختلط میزنن و میرقصند تا روح مرده هم حال کنه.شیطان پرستی در راه است.
 • US ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
  2 5
  به نظر بنده که باید جنازه رو مومیایی کرد و یه دوربین فول اچدی هم کار گذاشت اون پایین تا هر وقت دلت تنگ شد با گوشیت از هر جای دنیا بهش وصل بشی و متوفیتو ببینی .
 • IR ۱۶:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
  0 5
  آخریه خدایی لاکچری بازی نیست، ایده ی خلاقانه س
 • سید رضا IR ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
  22 0
  ای احمق ها ! یک دهمش را خرج خیرات برای مرحوم کنید ، تا برایش فایده ای داشته باشد !!
 • IR ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
  14 0
  وقتی درب جاهلیت به رنگ احساس باز می شود ختم لاکچری با رقص نور تنها شمه ای از برزخ تلخ این دنیاست ...خدا بخیر کناد
 • EXtremist IR ۱۷:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
  4 0
  چشم تنگ دنیا دوست را یا قناعت پر کند یا خاک گور !
 • IR ۱۷:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
  12 2
  چیه؟ چرا نمیدن فقرا؟ فقط نذری و حج باید برای فقرا باشه؟ تایلند و ارمنستان و سنگ قبر و 200 تا تاج گل به فقرا نمیرسه ؟
 • BE ۱۸:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
  6 0
  با این سنگ قبر , هارمونی و هماهنگی با محیط و اطراف را به هم ریخته. شاید هم از این تازه به دوران رسیده ها باشند که سنگ قبر را ابزاری برای پز دادن استفاده می کنند.
 • IR ۱۸:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
  8 0
  الهیکم اتکاثر حتی زرتم المقابر
 • IR ۱۹:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
  8 0
  خدا یا به این قوم نادان عقل عطا بفرما
 • IR ۱۹:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
  6 1
  گوشه ای ازجاهلیت مدرن!!!
 • IR ۲۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
  4 3
  خوبه که ! یه پولی گیر اون سنگتراش و همکاراش میاد
 • FR ۲۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
  4 0
  آخرین هدیه به کسی که بهر ترفندی پولهای باد آورده رابرای ورثه باقی گذاشته !
 • IR ۲۰:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
  2 0
  به قول مکارم شیرازی پول حروم، حروم میشه.
  • محمود IR ۰۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۶
   1 2
   مکارم شیرازی؟؟ مگه باباته که اینطوری یه مرجع تقلید و عالم دینی رو خطاب می کنی؟
 • IR ۲۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
  3 0
  تبعیض نژادی در میان زنده گان بیداد می کند اکنون بین میت ها هم رسوخ کرده وقتی یک مشت گاگول تازه بدوران رسیده با پولهای حرام بدست اورده نمی داند چطوری خرج کند به جهنم که این طوری خرج می کنند مار و مور منتظرتان است که به نعش کثیفشان رحم نکند
 • علیپور IR ۲۱:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
  4 0
  آیا این اتفاقات در جمهوری اسلامی می افتد آیا برنامه جمهوری اسلامی این بود که این بی حیایی ها انجام گیرد حکومت هیچ کاری انجام ندهد ؟ افســـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــوس
 • کرمانشاهی IR ۲۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
  11 2
  بسم الله الرحمن الرحیم الهاکم التکاثر حتی زرتم المقابر....
 • DE ۰۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۶
  6 1
  یک سنگ قبرساده با یک مقدار گلکاری بغلش کفاف میده. قبر جلال ال احمد در اما مزاده عبدالله شهر ری بهترین سنگ قبری بود که از دیدنش دچار شعف و شادی وصف ناپذیر شدم. یک قطعه سنگ مرمر سفید بسیار ساده و معمولی با عدد تولد و سال مرگ با امضایی ماندگار از ال احمد عزیز. سادگی رو از ال احمد یادبگیریم. این لاکچربازی ها متاسفانه متاثر از فرهنگ غرب زدگی و از سفرهای خارجی یک عده بی درده که از قبرستان های مسیحیان اروپا تقلیید میکنن. درحالی که اگه میخوان کار قشنگی انجام بدن این مبالغ هنگفت رو صرف امورخیریه برای کمک به کودکان و خانواده های بی سرپرست و کودکان سرطانی و مریض شدید حال صرف بشه که یک احسان ابدی برای رفتگانشون هم باشه. 40 سال پیش وقتی به قبرستان ابن بابویه سرمیزدم اونموقع ها یک قبرستان لاکچری بود با قبرهایی که گنبد و الاجیق داست و با خط طلا نگاشته شده بودند. بعدها این قبرستان بدلائلی مخروب و زشت و خرابه شد. این دسته که دارند قبرستون های لاکچری درست میکنن به این قکر کنن که یک روز ممکنه این قبرستون مثل ابن بابویه خراب و محروبه بشن. پس عاقلانه هستش که یک کارخیر ماندگار برای انسان های رنجمند و نیازمند انجام بدهند که خداوند رو شاد کنن.
 • IR ۰۱:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۶
  3 0
  بعد از گذاشتن سنگ قبر چند بار دیگر موفق به دیدن آن میشوند ؟
  • IR ۰۴:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۶
   2 0
   احسنت خیلی ها سال به سال هم نمی روند .
 • سعید IR ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۶
  3 0
  آدم یاد این آیات میوفته: الهاکم التکاثر، حتی زرتم المقابر: تفاخر به بيشترداشتن شما را غافل داشت، تا كارتان به (فخر فروشی در) گورستان رسيد!
 • IR ۰۹:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۶
  2 0
  الهکم التکاثر حتی زرتم المقابر تاریخ تکرار می شود جاهلیت مدرن
 • IR ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۶
  2 0
  زر نباریده اسمان به سرش یا خودش دزد بوده یا پدرش
 • IR ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۷
  0 0
  مردم عادی که دارن زندگیشونو میکنن و خبر ندارن از این سنگ قبرا به فرضم که باشه طرف پول سنگ قبرش میشه یا میرسه به وارثش به مردم معمولی که نمیده

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس