ظریف

وزیر خارجه ایران با شرکت در نشست فوق العاده سازمان همکاری اسلامی درباره حمله تروریستی جمعه گذشته در نیوزیلند به ایراد سخنرانی پرداخت و بر ضرورت مقابله با اسلام هراسی تاکید کرد.

به گزارش مشرق، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که برای شرکت در نشست فوق العاده وزرای سازمان همکاری اسلامی برای بررسی اقدام تروریستی اخیر نیوزیلند در استانبول به سر می برد، امروز (جمعه) ضمن شرکت در این نشست به ایراد سخنرانی پرداخت.

بیشتر بخوانید:

مجازات عامل حمله تروریستی نیوزیلند چیست؟

وی در ابتدا از حاضران شرکت کننده و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه برای پذیرش درخواست ایران به منظور برگزاری نشست اضطراری وزرای سازمان همکاری اسلامی به منظور بررسی حمله تروریستی مجرمانه علیه نمازگزاران مسلمان بیگناه در مسجد کرایست‌چرچ، قدردانی کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران این اقدام تروریستی نژادپرستانه را با شدیدترین لحن ممکن محکوم و عمیق ترین همدردی های خود را تقدیم خانواده قربانیان کرده و آرزوی بهبود عاجل برای زخمی های این حادثه دارد.

وزیر خارجه ایران همچنین از رفتار شفقت آمیز نخست وزیر نیوزیلند در برخورد با قربانیان و همچنین به جهت حضور وزیر امور خارجه این کشور در این نشست قدردانی کرد.

*حمله کرایستچرچ تعمدا علیه مسلمانان برنامه ریزی و اجرا شد

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: حمله کرایستچرچ تعمدا علیه مسلمانان –که عامل حمله و خط دهندگان به وی از آنها ابراز تنفر کرده اند– برنامه ریزی و اجرا شد. ادبیات ضداسلامی که این تروریست از خود به جای گذاشت و موارد مشابه دیگر که به طور گسترده در غرب شکل گرفته است، علت اصلی نگرانی ما به شمار می آید.

وزیر خارجه اضافه کرد: در طول چند دهه اخیر، رشد نگران کننده ای از شبکه های گسترده پروپاگاندای ضدمسلمانان که در پوشش شبکه های خبری و همچنین گروه های نفرت پراکن که در لوای اتاق های فکر و حتی گروه های مدنی که مروج محیطی خصمانه و توهین آمیز علیه مسلمانان در غرب بودند، شکل گرفته است.

وی ادامه داد: اینها نهادهایی متمول بوده که از سوی سرمایه داران ثروتمند مرتبط با دولت در آمریکا و دیگر نقاط جهان حمایت شده اند و اگر تحت کنترل قرار نگیرند، این شبکه شنیع از توانایی تحت الشعاع قرار دادن ثبات درون بسیاری از جوامع و ایجاد مانع بین حکومت و ادیان بزرگ برخوردار بوده که در نهایت منتج به تهدید برای صلح و امنیت جهانی خواهد بود.

ظریف با بیان اینکه ما باید صریحاً خواسته ها و انتظارات خود از حکومت هایی که این فعالیت های نژادپرستانه تروریستی در آنها به وقوع می پیوندد و گروه های برترپندار نژاد سفید که سیر صعودی در این حکومت ها به خود گرفته اند، ابراز کنیم، عنوان کرد: به اعتقاد اینجانب، ما باید بر این امور تمرکز کنیم.

وی گفت: آن هایی که در غرب بوده و مدعی هستند که به دموکراسی، سیاست فراگیر و مشارکت جویانه و جوامع باز اعتقاد دارند، باید به گفته ها و اظهارات خود پایبند باشند. آنها باید مسئول این موضوع باشند که چرا در تامین نیازهای بنیادین برای یک زندگی امن و شرافتمندانه برای اقلیت مسلمانان ناکام هستند و چه اقداماتی را برای کنترل اسلام هراسی تمایل به انجام دارند.

* مروجان تروریسم نژادپرستانه را شناسایی کنیم / علیه هر قدرتی که اسلام هراسی را تشویق می کند، بایستیم

ظریف بیان کرد: ما باید عوام فریبانی که مروج تروریسم نژادپرستانه و برتری جویان نژاد سفید درون ساختار دولت ها و همچنین نهادهای رسمی و نیمه رسمی هستند را شناسایی کنیم. در حالیکه ما باید آن سیاستمداران غربی که تروریسم نژادپرستانه و مبتنی بر برتری جویی نژاد سفید را محکوم می کنند، شناسایی و تشویق کنیم، باید همزمان منتقد آنهایی باشیم که در تضعیف نفرت پراکنی ها علیه مسلمانان از جمله از طریق امتناع از تروریستی نامیدن حملات علیه مسلمانان، ناکام بوده اند.

وی افزود: ما باید علیه هر قدرتی که اسلام هراسی را تشویق می کند از جمله ممنوعیت هایی که علیه مسلمانان اعمال می شود از جمله ممنوعیت سفر مسلمانان و استفاده از نمادهای مسلمانان مثل حجاب و مناره (مساجد) و استفاده از واژه «تروریسم اسلامی» بایستیم.

* ما باید اقدامی دسته جمعی علیه صادرکنندگان ایدئولوژی های تکفیری نفرت پراکن اتخاذ کنیم

ظریف عنوان کرد: بی اعتنایی مستمر دولت ترامپ در خصوص حقوق مسلمانان و اعراب به سطحی انزجاری رسیده که ضمن ترویج اسلام هراسی و افتراق بین امت اسلامی، آنچه به آنها تعلق ندارد را به آنها می دهد، همچون قدس شریف یا جولان اشغالی را که به موجودیت متجاوز صهیونیستی که در صف مقدم نقض حقوق بین المللی قرار دارد، می دهد.

وزیر خارجه کشورمان گفت: ما همچنین باید وظایف خود را محقق سازیم. ما باید ریشه تروریسم و افراطی گری درون جهان اسلام را بخشکانیم. برخی در غرب از تروریسم افراط گرایانه داعش و القاعده که هیچ ارتباطی با اسلام ندارند به عنوان توجیحی برای دمیدن بر شعله های افراط گری های اسلام هراسانه سوء استفاده می کنند. ما باید اقدامی دسته جمعی علیه صادرکنندگان ایدئولوژی های تکفیری نفرت پراکن اتخاذ کنیم.

وزیر خارجه کشورمان همچنین گفت: ما باید تمرکز بیشتری بر اسلام هراسی و تبعیض و همچنین رویه های نفرت پراکن علیه اقلیت های مسلمان داشته باشیم و این موضوع را در هر محفل و مجمعی که ضرورت داشت، نظیر سازمان ملل، شورای حقوق بشر و دیگر سازمان های منطقه ای و بین المللی مطرح کنیم. همزمان، ما باید گفتگوهای جدی با دیگر کشورها بخصوص در غرب به منظور یافتن روش ها و ابزارهایی در راستای مقابله دسته جمعی با اسلام هراسی، نفرت و تبعیض بیابیم.

به دنبال کشتار وحشیانه مسلمانان در نیوزیلند ظریف در تماس با مولود چاووش اوغلو پیشنهاد برگزاری نشست فوق العاده سازمان همکاری اسلامی را که ریاست دوره ای آن بر عهده ترکیه قرار دارد ارائه کرد. این نشست امروز (جمعه) دوم فروردین در استانبول برگزار شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • LB ۱۸:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۲
  9 1
  یک روی سکه اسلام ستیزی، چلمنگی و ماست بودن مسلمانانی مثل ظریف است. دو تا عماد مغنیه اگر داشتیم، جواب این تروریستهای اروپایی را می دادند اونوخت مرد میخاست کسی به یک زن مسلمان سیلی بزنه
  • برادر سابق IR ۱۸:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۲
   3 0
   موافقم دوست عزیز
  • IR ۱۹:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۲
   0 3
   بین این همه ادم چسبیدی به یه دونه لبنانی که اسرائیل خیلی راحت زدش.خاک تو سر بیگانه پرستت
  • محمد رضا IR ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۳
   0 1
   همین که طرز فکر تو امثال تو باعث شد هیچ جا موفق نباشیم همش فکر میکردم‌داعش چجوری شستشو میده یه مشت تو این سایت مشرق جمع شدید و با نظر افراطی بی هیچ فکری توهین میکنید خدایا مملکت ما رو دست اینا ننداز
 • US ۱۸:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۲
  0 2
  دبیات ضداسلامی که این تروریست از خود به جای گذاشت و موارد مشابه دیگر که به طور گسترده در غرب شکل گرفته است، علت اصلی نگرانی ما به شمار می آید.
 • IR ۱۹:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۲
  0 0
  افراطی ها رو ریشه کن کنید
 • GB ۲۲:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۲
  1 0
  خب جناب ظریف، از مدعیان تدبیر و‌ امید در ایران چی؟ در مورد حرفهایشان مسئول باشن یا نه؟!
 • IR ۰۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۳
  0 0
  اقای ظریف مواظب باش ترکیه خودش ده درصد خاک سوریه رو اشغال کرده طبق برنامه باید شمال غرب ایران و شمال عراق و تصرف و اشغال کنه مامور بی چون چرا طرح از نیل نافرات برای صهیونیست از از مدیترانه تا خزر هم برای بانتورک هست متاسفانه بتانسیلهای خوبز هم داخل کشور با برنامه صهیونیست الهام یزیدوف باکو دارن حواست باشه مثل برجام بی فرجام بازیچه بانترکها نشی
 • SE ۰۵:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۳
  1 0
  شما با اینکه در میان یانکیها درس خوانده اید چه هالو تشریف دارید که میپندارید غرب دموکراسی را برای همه ملل میخواهد. اگر این یک جمله را درک کنید که "در باور آنها دموکراسی فقط برای نجنگیدن با خودیها است و اینکه همین دموکراسی بهانه ای برای تارومار کردن و به سلطه در آوردن دیگران است" آنگاه دکترایتان دور می اندازید.
 • IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۳
  0 0
  فعلا بفکر ریشه کن شدن خودتون باشید .عقلا برای ریشه کن نمودن تروریست هستند‌
 • IR ۰۲:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۵
  0 0
  ای بابا اقای ظریف ! چطوری میخای تروریسم رو ریشه کن کنی ، بابرجام لابد ...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس